Ulja i maziva!

Sad (za letnji period) bi najbolje bilo SAE 40. Ali samo iznad +5°C (dakle od sad pa do kraja avgusta ili eventualno sredine septembra).
Posle sipajte 20W-50 sve do proleća pa "opet Jovo nanovo".
(ipak, vodite računa da je 20W-50 tek za temp. do -10 ili evetnualno -12).
Ja imam na lageru sae15w40. Imao sam i sae 30 ali sam nasuo u traktore. Kakvo je 15w40 ono u poredjenju sa sae 40?
 
15W-40 bi trebalo da bude bolje od SAE 30 (osim što ga motor može (ipak) više trošiti) i pri zagrejanom motoru bi trebalo da je približno SAE 40 ulju (odakle i ono 40 na kraju). Prednost monogradnih ulja je pre svega (eventualna) manja potrošnja i nemogućnost tzv. "rabijanja ulja" (zapravno aditiva, polimera), što na duži rok obezbeđuje stabilan pritisak pri svim temperaturama.
Ako već imate na lageru, koristite SAE 15W-40 uz eventualno dolivanje sa 20W-50 ili SAE 40 istih specifikacija (najbolje istog proizvođača).
Pozdrav!
 
Uzeo sam na sajmu par kutija ove masti. Inace postoji cela lepeza proizvoda ovog proizvodjaca, od ulja za automobile, traktore itd. preko raznih maziva i sprejeva. Da li neko koristi Orlen ulja i kakva su iskustva. Sigurno je neko kupio :osmeh:

 
I kakva je mast? Hocu uskoro da kupim garaznu mazalicu pa se pitam koja je mast naj univerzalnija? Dosadilo mi da u sezoni svaki drugi dan punim dekalamite:haha: a sad valja i kamion cesto podmazivati. Najvise bi mi trebala za podmazivanje trapova i kliznih lezaja.
Ja trenutno imam 2kg FAM litijum for2 i neku Modricu(kupljena u rumi isto litijumska)4kg. Mogu reci da je modrica bolja od fama. Kad je uzmem na prste bolje se razmazuje od fama. Do duse nisam je probao kod mazanja trapa, ali se dosta vise oteze od famove, tj elasticnija je.
Najbolja mast sa kojom sam radio je litijum grafitna. Ona se oteze i po pola metra. Dao mi covek 2kg sto je maznuo dok je jos Viskoza radila i cuvam je za specijalne prilike:osmeh:.
Zanimljivo da nakon 12 sati rada u rukavce na traktoru (Rakovica 65) moram da punem dekalamitom 7-8 puta da bi mast izasla van. Oseca se da je fali. Jel moguce da jednostavno ispari mast? U pitanju je gore spomenuta FAMova mast.
 
Ne znam kakva je. Nisam podmazivao sa njom, imam jos malo od prethodne. Najveci problem kod masti koje sam do sad koristio je sto brzo nestanu, kao da nisi ni mazao.
 
Ne znam kakva je. Nisam podmazivao sa njom, imam jos malo od prethodne. Najveci problem kod masti koje sam do sad koristio je sto brzo nestanu, kao da nisi ni mazao.
Tako je i kod mene. Jednostavno ispari kao da je voda a jos traktor ne radi u nekom velikom opterecenju kao kod npr. kombajna i balirki. 12 sati nije malo ali opet moram 8 puta da druknem da bi izasla van. Kad izduvam na prazno, to i nije bas mala kolicina masti.
 
Kod ležišta gde nema visokih obrtaja a ima vode i prašine i kojekakvog đubra tu samo grafitna crna pomaže. Litijumova iscuri al zato grafitna ostaje. Jedino što ne voli temperaturu.
 
Ima li velike razlike u kvalitetu hidrauličnih ulja
NIS TRAKTOL 80
REPSOL ORRION UTTO 80W
VALVOLIN UNITRAC 80W.

Ovo poslednje smo ranije koristili ali sada ne možemo da dođemo do njega. Ako imate preporuku za neka druga utto 80w ulja značilo bi nam.

Mogu li se pomenuta i ostala utto 80w ulja mešati? Znam da je bolje ne mešati ih ali su u pitanju ponekad i ozbiljnije količine ulja u pitanju pa nije baš jednostavno sve zameniti.
 
Razlika u kvalitetu nije (posebno) velika. Valvoline ima više navedenih standarda (i/ili odobrenja). Obratite pažnju na to, inače ako zahtevi nisu veći od navedenih kod NIS-a ili Repsol-a onda je manje bitno.
U principu se ulja mogu mešati, ali to treba izbegavati (naročito "pola-pola"). Recimo da 10% (mada se i za to rade testovi) nije nešto posebno kritično. Obzirom da UTTO ulja imaju relativno malo aditiva i da su slični ne treba očekivati probleme.
Valvoline ima novog uvoznika i distributera (zastupnika, kako kažu na njihovom sajtu) a to je West Beocar d.o.o, na sajmu (automobila) su se hvalili kako samo još na mesec nisu stigli (sa prodajom) pa me baš čudi da ne možete naći njihovo ulje.
 
Pa baš se i nisu proslavili na netu da se fino predstave. Čak su i za kontakt tel stavili telefon iz opela. Hvala na informacijama. I ovim i prethodnim u temi.
 
Poštovani,
Ulje koje ste pomenuli je ISO VG 46 što je u većini slučajeva nedovoljno za menjač. Po pravilu (i u proseku) bi to morala biti ISO VG 68 ulja.
VG 46 je između SAE 10 i SAE 20 (i koristi se za hidrauliku kod bagera ili traktkora (i drugih mašina) kada je podmazivanje hidraulike izdvojeno od menjača).
No to nije najveći problem, NAJVEĆI problem je u tome što hidraulična ulja (najčešće) NE ispunjavaju zahteve i za menjač (API GL-4).
Dakle, Vama je (najverovatnije, proverite u uputstvu mašine) potrebno UTTO 80W ulje ili 10W-30 UTTO ili STOU (80W je približno SAE 20 ali kod UTTO je bliže 15W-30 iako ne u potpunosti; radi se o različitim SAE J standardnima sa drugačijim intervalima između viskoznih gradacija; 10w-30 je bolje na veoma niskim i veoma visokim spoljnim temperaturama (ispod nule i iznad +35) inače nije velika razlika na "normalnim" temperaturama).
Hidraulična ulja imaju manje aditiva pa im je cena manja.
 
Interesuje me jel koristi neko Mogul ulja i kako su se pokazali jer je dosta povoljniji od Manabola pa dali bi ispunio iste norme najviše me interesuje 15w40 za turbo motore.
 
Kakvo je ovo ulje,jel moze ovo da se sune u menjac i hidraulik IMT-a,dobio sam ga za dzabe,nisu znali za cega je.
2yueuk0.jpg
 
Što znači da je potpuno neprikladno. Veoma je visoke viskoznosti (7x veće od SAE 30 na 40°C i 4x većoj na 100°C).
(a uz to je i pomalo bajato, 7 god. ... za osnovnu namenu još i nekako, za željeno - nikako)
 
Proizvode li renomirani brendovi, tipa Mobil, Texaco, Petronas ulja za motore starije generacije?
Hocu da kupim bacvu 200l i da budem miran duze vremena a ulje mi treba za kamion i traktore. Trenutno sam na domacoj tehnologiji, no probao bi i nesto sa zapada. Jest da vise udara po dzepu, ali ako je kvalitet (ako uopste i rade maziva za starije motore), i to se da preboleti:osmeh:.
 
Poštovani g. Tomo,
Ništa ne fali domaćim proizvođačima, ali ništa loše nema ni u ideji (čak cena ne mora biti veća ili bar ne značajno, za razliku od ulja za motocikle i automobile, ona za teretni saobraćaj su mnogo nižih cena).
Multinacionalne kompanije proizvode sve i svašta pa i S3 ulja, ali ... u Evropi ih ne možete naći. Ipak, postoje ulja koja bi mogla da zamene S3 (i bolja su) a nisu mnogo skuplja. Otprilike:
Castrol ... ni blilzu ....
Mobil, najbliže što ima je Delvac Super 1400E. To je API CG-4/Cf-4/CF; ACEA E3 uz API SJ (praktično multifleet). Cena na bure bez PDV-a ne sme da pređe 2,5€ (za veće kupce je nešto niža).
Najbliže traženom imate kod Shell-a i Texaco-a (u Evropi, pa i kod nas).
Shell sa uljem Rimula R2 Extra 15W-40 (API CG-4/CF-4, starija verzija samo CF-4) ... cenu, ne znam. Postoji i u 20W-50 verziji.
Uzgred, postoji i R3+ monogradna serija (SAE 20W-20, 30, 40) namenjena starijim mašinama (API CF, SAE 40 i ACEA E2).
Texaco ima (takođe) monogradnu seriju ulja Ursa Super LA monograde (SAE 20W-20, 30, 40) ... čak i kod nas, što je pravo (malo) čudo.
Inače njihovo Ursa Super LA 15W-40 i 20W-50 je praktično identično sa Mobil Super 1400 (po specifikacijama a i uopšte).
Petronas gura Selenia Urania ulja (kao gazda), jako kvalitetna (inače).
Urania C serija (monogradna SAe 20, 30 i 40 kao i 15W-40) je NAJBLIŽA idealnom za starije mašine (iz sedamdesetih i osamdesetih):
ispunjava(ju) API CE što je taman dovoljo bolje od S3 (API CD) a da bude "veoma kompatibilno" (iskreno i prethodna jesu ali se možda malo i preplaćuje nepotrebno).
Cenu ne znam. Ako nije niža od prethodnih ... džabe sličnije specifikacije.
Sve u svemu, ne zaboravite da ulje u buretu ne bi trebalo da se koristi više od godinu dana (nikako), od kad se otvori, i treba da se drži horizontalno a ne vertikalno.
Idealno je da se potroši u 6 meseci od otvaranja.
Ako ne potrošite za dve zamene celo bure bolje kupite kante od 20 lit. ili buriće od 60 lit. Razlika ne bi trebalo da bude više od 10%.
Pozdrav!
 
Interesuje me jel koristi neko Mogul ulja i kako su se pokazali jer je dosta povoljniji od Manabola pa dali bi ispunio iste norme najviše me interesuje 15w40 za turbo motore.
Jel moguće da niko nije čuo o ovom ulju nešto dobro ili loše? Treba uskoro da menjam ulja pa me interesuje kakav je.
Ili koji preporučujete umesto manabola 15w40 a da je jeftiniji od jer su sad već bezobrazno poskupeli preko 8000din je 20l a za te pare ima i bolja ulja bar po meni.
 
Poslednja izmena:
Mogul ulja su iz Češke i koristio sam ga dok ga je bilo u prodaji.Ulja su dobra i kvalitetna , sad ne mogu se setiti tačno koje sam koristio za traktor mislim da je bilo neko mineralno Mogul Diesel DTT 15w-40 i dobro mi se pokazalo.
 
Nazad
Vrh