Ulja i maziva!

Da li bi nisovo ulje sae 30 moglo da se sipa u kosilicu brigs, 3,5ks, umesto ulja preporucenog od proizvodjaca kosilice? Ili mozda neko drugo od nisa, 5w30...?
 
Evo odgovora:

http://www.briggsandstratton.com/us/en/support/faqs/mower-oil-type-and-capacity

LawnMowerOil2.jpg
 
Ja sam prije sipao neko namjensko za kosilice iz rafinerije Modriča (SAE 30), ali sam imao problema kad je hladno. Čim sam sipao 5W-30 nastavila da prede kao i prije. Inače preko ljeta je sve radilo kako treba, ali prošla godina bila nikakva pa se kosilo i kad je temperatura oko 5 ˚C.

Što se tiče cijene bilo je duplo skuplje, ali litar bude za dvije zamjene tokom godine pa se ne sjekiram oko toga. :osmeh:
 
Skoro sve je dato tabelom, ali su zaboravili da pomenu mogućnost 10W-30 sintetičkih ulja (a ne samo mineralnih, kada ono sa sajta važi).
Dakle bilo koje 5W-30 NIS-a (ili bilo kog drugog proizvođača) verovatno najbolje uz ACEA A3/B4 i/ili C3 a malo manje bolje ACEA A5/B5 i/ili C2.
Mogućnost 10W-30 sintetike postoji kod G-energy serije, ali ne znam ima li ove gradacije kod nas (pogotovu na pumpama) ... ili će ostati samo kataloški primerak.
Ako može da se nađe onda po redosledu:
10W-30 sintetika pa 5W-30 sintetika.
Još je teže naći 10W-30 mineralno inače je (svakako) o.k.
SAE 30 je (samo) za period sredina aprila do sredine oktobra.
Zbog male količine ne treba štedeti, kao što je @Philby lepo rekao.
 
Stalker ako moze vase cenjeno misljenje bio bih vam zahvalan.
Ako ne mogu da nadjem 15w 30 koje bi mi ulje preporucili. U pitanju je mala kolicina za klipnu pumpu prskalice. Na uputstvu stoji da u zavisnosti od jacine pumpe ide cak i 90ka, 20w 30, 15w 30 masinsko, i sta u opste to znaci masinsko ulje.
 
Mašinska ulja u užem smislu predstavljaju neaditivirana ulja (ali posebno rafinisana) i upotrebljavaju se za razne industrijske mašine.
Odlikuje ih prozirnost (visoko prečišćena parafinska ulja).
U ovakva ulja spada npr. Shell Vitrea (doduše nedostaje VG 100, pa bi moralo da se bira između VG 68 ili VG 150).
U širem smislu tu spadaju posebno (blago) aditivirana ulja kao što su: ulja za tekstilnu ili papirnu industriju, ulja za klizne staze, cirkulaciona ulja, ulja za pneumatske alate, ulja za vazdušne kompresore, itd.
ALI pre svega to su tzv. hidraulična ulja (obična ili specijalizovana)
Obzirom na namenu "univerzalna" mašinska ulja kao što je npr. Addinol FG Universal 100 (bezbojno ulje bez mirisa, PAO osnove) bi možda bila i najbolja za namenu (pomenuto može da se koristi kao hidraulično ali i kompresorsko ili reduktorsko ulje).
Naravno, takvo treba i naći. U tom (praktičnom) smislu bi hidraulična ulja bila najjednostavniji izbor.
Obzirom na zahtev za "mašinskim uljem" verovatno je bolje koristiti tzv. "bespepelna" ("bez cinka" (zinc-free)) hidraulična ulja.
Npr. FAMHIDO HD Zinc free.
Mašinska ulja su u principu "monogradna" pa bi izbor viskoznosti trebao da bude:
VG100 (SAE 30 i 20W-30 ako su PAO) ili (eventualno) VG68 (SAE 20 ili 15W-30 ako su PAO ulja).
 
Ako bi sipao obicno 15w 40 u pumpu prskalice da li bi to imalo negativnog efekta na gumene delove sa kojima je u kontaktu. U principu se to ulje ne greje jer nema sagorevanja, ali koja se temperatura stvara prilikom rada pumpe nije mi poznato.
 
U principu (ipak) da (vredi pokušati). Birajte ulja sa što manje aditiva (API SF/CC, izbor je priličan).
Baš gumeni delovi kao i korozija materijala su glavni razlog (kao i ako je u pitanju prehrambena industrija) za korišćenje čistih "mašinskih" ulja.
Sa druge strane, naći malu količinu specifičnog (viskoznog) mašinskog ulja nije baš lako ...
Dakle, problem je u TAN (Total Acid Number) koji treba da bude što niži (blizu nule ... sintetička motorna ulja imaju i preko 2).
HVI hidraulična ulja bi trebala da budu bolji izbor (po pravilu TAN oko 0,50 ili niže), VG 68 ili 100.

P.S.
Nisam direktno (u prethodnom postu) rekao ... DA - mašinska ulja su uglavnom čista bazna ulja (solvent neutralna) ... za potrebe kozmetike ili posebnih industrija (prehrambena) se dodatno rafinišu (prozirna kao voda).
Tako da nespecifično navođenje "mašinskog" ulja podrazumeva bazno ulje (SN) ili mali udeo aditiva (do par %).
Zašto i kako ... zna samo proizvođač (pumpe). Inače uobičajena je upotreba baš takvih ulja u ovakve svrhe (dobro, to sam već rekao).
 
G-dine Stalker, jedno pitanje za vas. Otisao mi je semering na bos pumpi tako da se pomesalo ulje i nafta. Ulje je bilo istroseno, zrelo za zamenu. U stvari cak sam i presao casove, bilo je skroz crno. U rezervoaru sam imao oko 60 lit. goriva i skroz je pocrnelo a u karteru je ulje naraslo za 2-3 litra. Sta da radim sa tim gorivom, dali da to bacim ili da ga vratim u rezervoar? Ulja u karteru ima oko 8 lit. tako da je sada to gorivo u najgorem slucaju 6:1, odnos gasno ulje: sae 40.

- - - - - - - - - -

Mislim, pitanje nije bas na svom mestu, mozda sam ga trebao postaviti u temi goriva, ali je gospodin Stalker je ovde pisao i ajde brze bolje da postavim pitanje.
 
Sipaj slobodno ako ti je starija masina u pitanju. Mi smo sipali namerno u kombajn oko 7-8L na 150L nafte i nikakvih problema. I to nekoliko puta tako a mnogi teraju na 50-50% cak dugo vremena. Za toliku kolicinu nista nece biti jer nemas ti tu mnogo ulja u nafti sigurno a vrlo mala kolicina je dovoljna da zacrni nafta.

- - - - - - - - - -

Mada mi nije jasno cak kako je ulje i doslo u naftu i u manjoj kolicini cak. Koja masina je u pitanju
 
Poštovani g. Elixir,
U principu možete istoristiti smešu kao gorivo, najbolje da razblažite 2x (pola nafta-pola nafta sa uljem). Zamenite posle toga (bar) filter goriva.
60 lit. GU nije mali trošak i lako je "izigravati sveca" (i tvrditi da to nije dobro ni za motor a još manje za okolinu).
Ipak, dobro je znati da sa ovakvim "gorivom" od svoje mašine pravite pokrenu "mikro ekološku katastrofu" pa (bar) izbegavajte da to trošite u dvorištu što je više moguće.
Čak ni spaljivanje u peći (naftarici) nije mnogo bolje (ali za nijansu jeste, zbog više temp. sagorevanja, mada nedovoljne za ekološku prihvatljivost, potrebno je više od 1400°C, što može samo u termoelektranama, toplanama i (zapravo prvi izbor) cementarama, mada je EU izričito protiv spaljivanja korišćenog ulja, u USA je to tako rešeno većim delom, a nešto reciklažom).
Kad smo već kod ekologije u Kladovu (baš) postoji (ili bar je postojala) firma koja prerađuje korišćeno ulje. Nije loše znati za (na) dalje. Naravno, ne plaćaju (nisu ni dužni po zakonu) ili eventualno na veće količine (grčki cyclon otkupljuje veće količine ali je cena oko 100$ po toni). Naravno sa većim delom nafte Vam se ne isplati ali da znate za kasnije (šta raditi sa uljem ispuštenim iz kartera).
Na žalost, kod nas ovo nije dovoljno rešeno pa se mora raditi ovako kako se radi.
Ne bih trebao da (javno) kažem ništa što je jako ekološki nepovoljno ali budimo realni i racionalni, bolje u naftaru (ili eventualno motor, kao što sam i rekao) nego izliti negde, zar ne? Standard nam dozvoljava da možemo pokloniti samo korišćeno ulje ali teško i (uz par litara) 60 lit. nafte preko.
Strogo zakonski (zar ne treba dopuniti isti, evo tipičnog primera) bi mogli jedino da predate na preradu bez naknade (ponavljam, za korišćeno ulje je o.k. rešavate problem šta sa istim, ionako se čak i u EU prospe oko 20% po nekim procenama, u USA oko 30%; za gorivo (sa malo ulja) bi mogla da se propiše i neka naknada, makar deo vrednosti istog).
Nije mi popustila profesionalna obaveza i savest ali činjenica je da ekološke probleme možemo rešavati u potpunosti tek kada nam poraste standard.
(eventualno bi bilo za TV ako predate svo to gorivo na preradu, jer je identično onome kada ljudi vrate nađeni novčanik, samo se plašim da novinari ne bi shvatili da je to čak i više od prethodnog, i možda bi prošlo i bez TV-a).
Lično bih Vas na mestu države ili lokalne samouprve obeštetio (makar delom vrednosti goriva*) za takav (plemenit) gest, ali plašim se da "to june neće da vas mune".
Izvinite ako sam Vas opteretio ovom pričom ali smatram da mi je obaveza da se sagleda i iz tog ugla.

*doduše lako mi je da pričam (lako je tuđe pare trošiti, a i znamo u kakvoj su situaciji javne finansije)
 
Eliksir taj imt560 je raga koja ce svasta progutati bez problema. Tu i ako je preradjeno ulje dospelo u naftu je jako mala i neznatna kolicina koju ni osetiti ni primetiti nece.Nije mi jasno samo kako je ulje dospelo u naftu jer je to kod njega nemoguce bilo da je rotaciona ili linijska pumpa.Rotaciona se podmazuje samo naftom i samo naftu moze terati u karter a obrnuto je nemoguce takoreci.Linijska ima posebno podmazivanje u regulatoru pumpe gde se sipa ulje. Jedino neka vrlo mala kolicina je mozda prosla iako mi nije jasno kako u naftu jer pritisak pumpe je mnogo veci i moze jedino istisnuti naftu.Tako da i ako se to ikako desilo rec je o toliko mizernoj kolicini koja nista neznaci. Sem ako nesto drugo nije u pitanju na sta sumnjam
 
Hvala na odgovorima. Da u Kladovu postoji firma koja preradjuje ulje ali kako cujem u poslednje vreme nesto ne radi bas zbog narusavanja ekologije. A kako je ulje preslo u gorivo ne znam ni ja. Zvao sam dvojcu svojih mehanicara i rekli su mi isto: Ili je otisla membrana AC pumpe, logicno je da gorivo ode u karter, ali ako je dobra kompresija moze i obrnuto jer veci pritisak ulja od goriva, ili semering na bos pumpi. Odmah sam zamenio membranu i filtere, oprao rezervoar nasuo malo goriva i probao, u roku od minut-dva je pocrnelo. Onda sam zvao bosistu, rekao je: Skini i donesi. Odneo sam, otvorio predamnom i stvarno mi pokazao, semering landara, bio nesto tanji od preporucenog. Odradio je servis, bazdarenje, proveru i bazdarenje dizni, uzeo mi 140 E, ja sam to namontirao i eto sad radi, napravio 100 sati ovih dana u oranju i sve je u redu.
 
Poštovani,
Za motor, min. API CF-4 najbolje CG-4 ili CH-4 (Shell Rimula R3, Mobil Delvac 1400 i slična) 15W-40.
Po uputstvu se menja na 150h (ako je min. kvaliteta, za gore navedena na 200h)
Za transmisiju/menjač: standardna 10W-30 UTTO ulja (80W ili 80W-85).
Menjati na 2400 rh.
Pozdrav!
 
POlako se kamin sprema za sezonu pa sad imam dilemu koje ulje nasuti? Rec je o legendarnom FAPu 1414 a motor nije u najboljoj kondiciji, a nije ni los:osmeh:. Trenutno je unutra SAE 30, no kako ce raditi na visokim letnjim temperaturama, kako bi bio sto bolji pritisak(kad se zagreje na malo vise od pola gasa je oko 2bar) sta nasuti? Sae 15w40, sae40 ili sae20w50?
 
Sad (za letnji period) bi najbolje bilo SAE 40. Ali samo iznad +5°C (dakle od sad pa do kraja avgusta ili eventualno sredine septembra).
Posle sipajte 20W-50 sve do proleća pa "opet Jovo nanovo".
(ipak, vodite računa da je 20W-50 tek za temp. do -10 ili evetnualno -12).
 
Nazad
Vrh