Ulja i maziva!

Postovani,imam jedno pitanje: danas sam kupio aditiv za dizel gorivo onaj za poboljsavanje mazivosti ED, i dozirao sam odredjene kolicine u kante sa gorivom ali medjutim u jednoj kanti je bilo motorno ulje i greskom sam ulio i tu, znaci 30ml aditiva sam greskom ulio u 10lit motornog ulje za traktore, dali ovo ulje sad mogu jos da koristim ili da ga bacim?

Najbolje je da ovo pitanje uputite NIS-u (tehničkoj podršci) jer samo oni tačno znaju šta je njihov aditiv.
Ovakvi aditivi često sadrže aditive koji idu i u motorna ulja ali ne mora da znači (nije izvesno), rastvorene u baznom ulju niske viskoznosti (0W ili 5W).
Sam aditiva je manje viskoznosti i veće isparljivosti, što je u nijansi smanjiti viskoznost ulja. Ipak u konc. od 0,3% ne verujem da može štetno delovati.
Aditivi će ostati u ulju a posle par desetina sati rada motora će osnova diesel lube-a većim delom ispariti (bazno ulje manje viskoznosti) i sve O.K.
Sigurno se može koristiti kao hidraulično ulje ako se već koristi (isto) motorno za to, ali verovantno nije slučaj pa zbog 10 lit. NE vredi mešati sa npr. 30 ili 40 (osim eventualnog dolivanja).
U svakom slučaju najsigurnije je pozvati NIS (valjda imaju neku info liniju, pogledajte na njihovom sajtu).

P.S.
99% da je O.K. (ali je prethodno dobro reći kao opšta preporuka šta raditi u sličnim situacijama).
Pazite, ni 3% goriva (ne valja naravno) ne diskvalifikuje ulje za korišćenje i više razređuje ulje (toliko goriva opominje da se mora servisirati pumpa goriva ili dizne ili šta je već do toga dovelo). Tako da ni 0,3% diesel lube-a neće posebno negativno uticati. Smanjenje viskoznosti se možda može izmeriti ali je to malo (sa 110 na 105 na 40°C ili sa 14,5 na 14 na 100°C) i neće od 15W-40 napraviti 10W-30 (ostaće unutar vrednosti za 15W-40). Ali sigurno je sigurno, pa proverite (ako je moguće) i kod NiS-a.

Uzgred, na PP odgovaram u toku dana (bio sam otsutan 2 dana).
 
Najbolje je da ovo pitanje uputite NIS-u (tehničkoj podršci) jer samo oni tačno znaju šta je njihov aditiv.
Ovakvi aditivi često sadrže aditive koji idu i u motorna ulja ali ne mora da znači (nije izvesno), rastvorene u baznom ulju niske viskoznosti (0W ili 5W).
Sam aditiva je manje viskoznosti i veće isparljivosti, što je u nijansi smanjiti viskoznost ulja. Ipak u konc. od 0,3% ne verujem da može štetno delovati.
Aditivi će ostati u ulju a posle par desetina sati rada motora će osnova diesel lube-a većim delom ispariti (bazno ulje manje viskoznosti) i sve O.K.
Sigurno se može koristiti kao hidraulično ulje ako se već koristi (isto) motorno za to, ali verovantno nije slučaj pa zbog 10 lit. NE vredi mešati sa npr. 30 ili 40 (osim eventualnog dolivanja).
U svakom slučaju najsigurnije je pozvati NIS (valjda imaju neku info liniju, pogledajte na njihovom sajtu).

P.S.
99% da je O.K. (ali je prethodno dobro reći kao opšta preporuka šta raditi u sličnim situacijama).
Pazite, ni 3% goriva (ne valja naravno) ne diskvalifikuje ulje za korišćenje i više razređuje ulje (toliko goriva opominje da se mora servisirati pumpa goriva ili dizne ili šta je već do toga dovelo). Tako da ni 0,3% diesel lube-a neće posebno negativno uticati. Smanjenje viskoznosti se možda može izmeriti ali je to malo (sa 110 na 105 na 40°C ili sa 14,5 na 14 na 100°C) i neće od 15W-40 napraviti 10W-30 (ostaće unutar vrednosti za 15W-40). Ali sigurno je sigurno, pa proverite (ako je moguće) i kod NiS-a.

Uzgred, na PP odgovaram u toku dana (bio sam otsutan 2 dana).

Zahvaljujem se na strucnom odgovoru, kontaktirao sam ADECO tim iz laboratorije i receno mi je da taj aditiv sadrzi odredjenu dozu sumpora i da ta kolicina od 0,3% nece skoditi motornom ulju, isparice sumpor i ta bazna ulja iz motornog posle nekoliko moto casova
 
Molim lepo!
Eto, sad imamo i potvrđenu informaciju. Najgore je misliti da sve znate. Nije mi teško da ako 1% nešto sumnjam to i kažem (jer ne znam sve) i uputim na druge stručne ljude. Osim toga, na česta pitanja šta bih radio u određenoj situaciji, obično izbegavam da direktno odgovorim, jer ako bi nešto radio za mene (u šta sam 90 ili 95% siguran) ja bih za to preuzeo i odgovornost, ali ako nisam 100% siguran, ne mogu to i za drugog da uradim. Zato sam i uputio na ljude koji su za neke stvari stručniji od mene, pogotovu tako specifičnu stvar kao što je post aditiv. Dakle, nije strašno, dobro je da svi to znamo (sada i 100%).
 
Nis je katastrofa sa uljima!! Znaci jedino ako pojacam gas mogu ocekivati da mi kazaljka ne bude u crveno!!!! Za sledecu sezonu out off Nis!!!
 
Nis je katastrofa sa uljima!! Znaci jedino ako pojacam gas mogu ocekivati da mi kazaljka ne bude u crveno!!!! Za sledecu sezonu out off Nis!!!
Jel mislis na Nisotec ulja?
Meni je trenutno u Rakovici SAE 30. Jeste crno ali nisam prmeio da je nekvalitetno. Pritisak ulja je sasvim dobar.
Na prolece sipam Galax SAE 15W40. Ako se dobro pakaze, prelazim sa monogradnih na multigradna ulja
 
Ja koristim NISOTEC SUPER LONG SAE 15W-40 i po meni je kvalitet sasvim u redu. Rakovica 65 stara 27 godina (bez generalne) je za 9 sati oranja potrošila 1-2mm na meraču pri čemu pušta ulje na pletenicama i još na par mesta. Ja zadovoljan, pogotovu sa cenom od 300din/lit. Pritisak mi nije bas neki ali je bio loš i sa modričinom Maximom Turbo, tako da je to do starog motora.
 
Poslednja izmena:
Nisam hteo da dolivam ulje na vatru (iako je tema o uljima ... nije i o vatri), niti da se upuštam u diskusije.
Ne volim da budem advokat bilo kome (naročito onome, a to su svi "uljari", ko me ne plaća), ali isto tako smatram da sam svoje stavove više puta izneo.
Imam razloga da verujem da su NISotec ulja dobrog kvaliteta. Ostajem pri tome. Čak sam ih više puta preporučivao (ne naročito ali kada se "namesti" priča, jer su dostupna, delimično domaća i na kraju krajeva uz solidan kvalitet imaju povoljnu cenu).
Osim toga ne volim da nipodaštavam pojedinačna iskustva ("sve je moguće") i gledam da ne demantujem ono što nisam direktno video (kada nemam sve podatke).
Naravno, često volimo da se ljutimo i kad za to nema razloga ... treba videti i šta je sa motorom, kako se ponaša sa drugim uljem (ako ništa drugo) ali i uzeti u obzir da se situacija menja (prošli put sam sa uljem X imao bolji pritisak ... "Baki dodži juče" što su govorili dilere za (niži) kurs marke devedesetih).
I, na kraju krajeva, NIKAD nije dobro bilo šta UOPŠTAVATI na osnovu jednog primera (makar ni indirektno). Bolje je reći "loše iskustvo sa X" nego "X ništa (i nikome) ne valja (neće valjati))".
Dakle, skeptičan sam po pitanju da je (čak i pojedinačno) NIS ulje loše, previše su ugledna i velika firma za tako nešto. Pojedini primeri (čak ni za seriju teško da je moguće) su zanimljivi i pre svega bi trebalo da zanimaju sam NIS (ali oni se izgleda nikada neće promeniti ... monopol na gorivo je čudo). Da smo zemlja kakva nismo trebalo je poslati njima svoje iskustvo (kao kad Amer "saspe u brk" Mobil-u) i tražiti pojašnjenje ili čak analizu (što na Zapadu često i rade ... ne samo zbog eventualnog sudskog spora nego pre svega zbog dobre reputacije ... 1 besplatna analiza na više desetina hiljada korisnika je (ipak) jeftina reklama).
Mi smo narod koji više voli da se "preganja" a još više da o problemu priča u kafani (ili kulturnije na forumu).

Uzgred, zašto bi branio NIS? Zato što me (lokalci) kradu na meri (pri točenju TNG)? Pa dobro, to je moj problem, NE verujem da je politika kuće (previše prosto u odnosu na prikriveni monopol) nego da je do konkretne pumpe. Prijavio (tržišnoj) inspekciji, pa ćemo videti šta i kako. Ne nadam se ničemu (nekoj odšeti ili slično) ali bih bio zadovoljan jednom vanrednom kontrolom točionog mesta (gde su sipali 2-12% više; 30,5 lit. u rezervoar od 30; do sada max. sipano 27, čak i na toj pumpi, a pre par godina na istoj sipano 31 u vreme afere sa krađom goriva na NIS-u; tada se žalio njima pa "vuk pojeo magarca" u međuvremenu rekonstruisali pumpu, novi automati za TNG, toče 25-26 lit. u rezervoar od 30 ... milina ... e onda se isti raštelovao (ili mu je neko sa pumpe "pomogao" ... nekako se rašteluje uvek u +).

Ali to je jedan problem a sasvim drugo je da kažem "NiS krade na gorivu" ili "goriva su im loša" ... jednostavno NIJE tačno.

Dovoljno (ulje na vatru, TNG na vatru ... to je još gore).
 
Za Nisotec Universal 20W-60 ekvivalent je FAM Univerzal S 20W-60. API CF/SD/SF (za starije traktore)
Za Nisotec Long Life 20W-60, naravno Modriča Long Life 20W-60 (pre svega za automobile).
(zapravo je obrnuto, prvo su Modriča i FAM imali ista pa ih je Nisotec kopirao ... doduše kako je FAM nekada bio u NIS-u ... možda i nije, za taj slučaj).
Za traktore i mehanizaciju "Long Life" postoji samo u 20W-50 (FAM, Modriča ... ali već ima i stranih proizvođača).
Za automobile postoji još viskoznije ulje (Shell HX3 K, 25W-60) ali ga kod nas nema.
Viskol ima (takođe) 20W-60, i to za mašine (teretna vozila).

Mislim da nema više 20W-60, bar ne ona koja je lako naći. Stranci uglavnom stanu na 20W-50.
 
Vec 2 sata citam po netu razne textove o pravom odabiru ulja za motore i koliko citam sve vise mi nista nije jasno...
Zato bi molio nekog ko se razume da mi kaze koje bi najbolje ulje bilo za mene... da se ne cimam vise, oci mi ispadose :)
Traktor Tafe 42 di 250 rh, radi vecinom leti tj samo leti...
 
Ako neko ima uputstvo, dobro bi došlo.
Koliko vidim trebalo bi da je minimum API CD/SF što znači da je optimum API CF-4. Viskozna gradacja? 15W-40 (za hladnije oblasti 15W-30 ili 10W-30, dok u Indiji koriste 20W-40 i 20W-50 ali to je ovde tek za stare motore).
20W-40 bi bilo idelno za pretežno letnju (pa do prvih mrazeva) upotrebu ALI takvih je ulja malo na našem tržištu.
Verovatno mogu i monogradna (SAE 40 u Indiji a SAE 30 kod nas) ali je 15W-40 verovatno najbolje.
 
Rekao matorom da uzme neko ulje 15w-40, on video da umesto 8l po ceni 2800, moze da se uzme kanta od 10l za nesto manje od 3000, po ideji 2 litra viska da potrosi u testeri za podmazivanje :osmeh:. Naime uzeo je modrica maxima super SAE 30, ulje treba da ide u 533, motor je dobar, kad ga je vec uzeo da pitam koliko je dobro u odnosu na 15w-40 da ide u traktor? (vidim da 15w-40 ima visi indeks viskoznosti sto bi trebalo da znaci bolji rad pri visim temperaturama? ), i da li bi uopste moglo da posluzi za testeru :svinja:?
 
Rekao matorom da uzme neko ulje 15w-40, on video da umesto 8l po ceni 2800, moze da se uzme kanta od 10l za nesto manje od 3000, po ideji 2 litra viska da potrosi u testeri za podmazivanje :osmeh:. Naime uzeo je modrica maxima super SAE 30, ulje treba da ide u 533, motor je dobar, kad ga je vec uzeo da pitam koliko je dobro u odnosu na 15w-40 da ide u traktor? (vidim da 15w-40 ima visi indeks viskoznosti sto bi trebalo da znaci bolji rad pri visim temperaturama? ), i da li bi uopste moglo da posluzi za testeru :svinja:?
Ne znam od kog proizvodjaca si hteo to 15-40 da uzmes, ali ovo modricino ulje ti je dobro za 533, da ne kazem i odlicno. U testeru za lanac naravno da moze ali bolje leti jer je tada redje i lakse ga pumpa baca. Modrica je po mom misljenju bolje od nisotec i galax, a da ne pominjem exol ili viskol itd. Voleo bih i da strucniji sa foruma koji su sa time upoznati daju svoje misljenje posto i ja od kupovine traktora sipam samo modricu. Mislim da je odnos cena-kvalitet zadovoljavajuci za moj traktor koji ipak ima 40 godina.
 
Ulje nista neko specijalno, poslednje je bas bilo modrica maxima super 15w-40, traktor pravi 100-120 sati godisnje, u ne toliko teskim uslovima rada.
 
Ne znam od kog proizvodjaca si hteo to 15-40 da uzmes, ali ovo modricino ulje ti je dobro za 533, da ne kazem i odlicno. U testeru za lanac naravno da moze ali bolje leti jer je tada redje i lakse ga pumpa baca. Modrica je po mom misljenju bolje od nisotec i galax, a da ne pominjem exol ili viskol itd. Voleo bih i da strucniji sa foruma koji su sa time upoznati daju svoje misljenje posto i ja od kupovine traktora sipam samo modricu. Mislim da je odnos cena-kvalitet zadovoljavajuci za moj traktor koji ipak ima 40 godina.

Modriča je O.K. (ne bih se izjašnjavao kakvo je u odnosu na druge ... Galax je nakad bio dobar a sad, nemam pojma ... Nisotec bi trebao da je o.k. kao i FAM ...)
15W-40 ulje je bolje na temp. nižim od +5°C i višim od +30°C. SAE 30 se može koristiti ali ne i na mrazu (čak iako se ne "stegne") ... isuviše je viskozno za tako nešto.
Može SAE 30 za lanac tesetere ali je preskupo (skuplje od ulja za lance testera) ... kvalitetnije je čak (više aditiva a nema polimere kao multigradna) ali se možda malo lošije "lepi" ... ulja za lance testera imaju manje aditiva i obično su malo manje viskoznosti (približno SAE 20) te su bolja za zimu inače verovatno i nisu osim što su isplatljivija. Manje i zagađuju čovekovu okolinu ... čak i obična a ima i (skupljih, estarskih ili na bazi biljnih ulja) potpuno biorazgradljivih (potpuno ili bar 90%).
 
Pre par dana sam u kamion sipao antifriz. Pomesao sam 2 vrste antifriza: Galaxov Korsantin i Nisotecov (ne znam da li ima ime). Da li ce to imati nekakve posledice po motor i sistem za hladjenje? kako sam gledao, i jedan i drugi zadovoljavaju identicne standarde i iste su im baze.

Jos nesto sam primetio: Korsantin u razmeri 1:2(voda) LITRA ima temperauru mrznjrnja od -20, do Nisotec u koncentraciji 1:0,8(voda) KILOGRAMA ima tacku mrznjenja na -18 stepeni
Nisotec se prodaje na KG a Korsantin na LITAR, pa zbog samog mesanja sa vodom i nize tacke mrznjenja smatram da je bolji Korsantin
 
Nazad
Vrh