Ulja i maziva!

Kolje ulje mi preporucujete za hidrauliku da sipem za IMT533 :)

- - - - - - - - - -

Kolje ulje mi preporucujete za hidrauliku da sipem za IMT533 :)
 
Jel koristio ko ovo ulje?
img2150.jpg

Uvoznik je nekadasnji res trade.
 
Ovo je solidan brend. Srednje veliki evropski proizvođač ali renomiran i prisutan na svim kontinentima (ne tako jak kao Motul ali recimo da liči). Ima dugu tradiciju.
Nekoliko zvaničnih odobrenja kod ulja za teretni transport je sasvim o.k. za "srednje (ne baš i malo) preduzeće".
Dakle, relativno mali proizvođač ali respektabilan. Ne znam koliko je isplativo (verovatno nisu baš jeftina ulja, jer kao brend se predstavlja u premium klasi, uz saradnju sa trkačkim timovima i sponzorstvom moto-sporta).
Toliko, u najkraćem. Iskreno, do pre 2-3 god. nisam znao za ovog proizvođača (iako postoji već 80-tak god.) ali je u Italiji (relativno) poznat.
 
Koje ulje mi preporucujete za deutz fahra dx85? Za motor, menjac i hidruliku. A koje za 577?
 
Poštovani g. Manjeviću,
Za IMT 577 Vam je potrebno 15W-40 ulje po API CF-4 ili više od toga (može i ono koje ide u DF) za motor. Za hidrauliku/menjač bilo koji "traktol" (UTTO) SAE 80W (ili 10W-30), možete koristiti (naravno) isto ulje kao i kod D-F (kod motora videti kako se uklapate sa količinama ali 20 lit. pakovanje može da bude isplativo i bolje nego da kupite 2 ulja po 10, a kod ove stavke je sigurno bolje koristiti isto ulje, npr. burence od 60 lit. mada će vam nedostajati još 10 ali možda 60+10 ili 60+20).

Za Deutz-Fahr DX 85:
MOTOR
Min. zahtevi API CH-4/SJ, ACEA E3, još bolje ispunjenje (zvanična licenca, odobrenje) DQC II-10.
Na primer: Mobil Delvac MX 15W-40, Fuchs Titan Truck 15W-40, G-Profi MSH 15W40, Lukoil Avantgarde Extra 15W-40, MOL Dynamic Transit 15W40 (ili Super Diesel), Repsol Super Diesel ...
Idealno: ulja sa DQC III-10 odobrenjem (min. API CI-4), navodim samo ona u 15W-40 što je najadekvatnije.
Recimo (od mnogih): Texaco Ursa Premium TD 15W-40, Shell Rimula R3 X (ili R4 X), TOTAL Tractagri HDX, RAVENOL Turbo Plus SHPD, Fuchs Titan Truck Plus 15W-40, G-Profi MSI Plus 15W40, LUKOIL Avantgarde Ultra 15W-40 ...

Za transmisiju/hidrauliku:
Neko kvalitetnije UTTO ili STOU 10W-30 (što je preciznije dato 80W, tj. zapravo: 80W-85(W)).
Npr. Shell Spirax S4 TXM, MobilFluid 426 ili 424, Texaco Suto Extra 10W-30, G-Special UTTO 10W-30 (Gazprom), Total MultiAgri Super 10W-30 (STOU), itd. (mislim da i NIS i FAM imaju takvo, i naravno, dolaze u obzir)

Za prednji diferencijal i zadnju redukciju: 80W-90 API GL-5 (pa koje vam se sviđa).

Za ostale fluide pogledajte uputstvo (možete poslati zahteve ako želite predlog), nemam preporuke proizvođača za njih, pa se ne bi usuđivao da dajem savete.

Pozdrav!
 
Ako sipas super kvalitetno gorivo mozes i preko 400 rs, ali ako sipas lose nece moci ni 150 rs. Sve zavisi od goriva.
 
Za ovo ulje sto si stavio po pravilu treba da ide zamena pred zimu jer je rec o monogradnom ulju.U svakom slucaju resurs mu istice nakon 200-250 sati rada.

Vala baš (je tako)!

"paorpaor" je pomenuo 400rh što je zaista dozvoljeno po MAN 270 ali za teretni program.
Kod poljoprivrednih mašina je to (ipak) previše. Kao što Vlada reče: 250h bi trebao biti maksimum, a 200h optimum (kao intervali za zamenu).
Pred zimu je dobro zameniti ovo ulje mulitgradnim (15W-40), pa sipati isto tek u maju (što je opet Vlada već rekao, pa samo da potvrdim) ili po isteku cca. 200h rada motora.
 
Uglavnom svi kod nas ulja menjaju ili s proleca, ako su u pitanju manji traktori koji ne naprave godisnje puno sati, ili na max 200 sati. Drasticno se promenuo izgled ulja od kad koristim samo ED. Pre je ulje bilo dosta crnje i gusce kad se menja dok je sad ipak nesto redje i nekoliko nijansi svetlje.
 
Baš tako.
Već smo spominjali ali u najkraćem:
Kvalitetnije gorivo može produžiti interval zamene za 50% (tj. sa lošijim gorivom treba se smanjiti na 2/3).
Ako se vozilo (mašina) ne koristi zimi (ili malo koristi) bolje je zimi sipati ulje. U motoru je onda novo ulje a ne staro (koje će se ionako promeniti odmah s proleća).
Slično motociklima. Ovde treba voditi računa da ulje ima nižu tačku stinjavanja (iako je proces praktično povratan) od maksimalno niskim temperatura zimi.
Dakle, za multigradna ulja (15W-40) je to dobar postupak, za monogradna baš i nije.
 
Postovani,imam jedno pitanje: danas sam kupio aditiv za dizel gorivo onaj za poboljsavanje mazivosti ED, i dozirao sam odredjene kolicine u kante sa gorivom ali medjutim u jednoj kanti je bilo motorno ulje i greskom sam ulio i tu, znaci 30ml aditiva sam greskom ulio u 10lit motornog ulje za traktore, dali ovo ulje sad mogu jos da koristim ili da ga bacim?
 
Nazad
Vrh