Nisam ni na blogu (posebnu temu). Najviše o tome ima na cbc (mogu i da ostavim link).
Ukratko: dodatne aditive ("poboljšivače") treba IZBEGAVATI!
Sintetička ulja će pre pogoršati nego poboljšati i možda će "poboljšati" (koliko-toliko) tek lošija mineralna ulja (npr. SF/CC ili eventualno SG/CD) ALI je dobitak skroman i usmeren (pre svega u vidu manjeg trenja i habanja, ako uopšte) pa se za razliku u ceni može kupiti ulje višeg kvalitetnog razreda (npr. API SJ/CF ili SL, za automobile ili umesto S3 (CD) uzeti CF i/ili CF-4 ... CG-4, zavisno od mašine (motora)) pa je isplatljivost loša.
Većina njih nema nikakvo dejstvno (ili samo smanjuje trenje), neka od njih mogu i oštetiti (naročito novu generaciju) motor, a čak i najbolji ("poboljšivači") se NE isplate.
MoS2 se koristi više od 50 god. i eventualno jeste opcija za starije konstrukcije ali čak i tu je veliki znak pitanja (u principu NE preporučujem, MoS2 je više za menjače nego za motor!). U najnovijoj ("nano") verziji (tzv. "IF-MoS2" ili "IF-WS2") je verovatno najbolji dodatak za ulje. Ipak, ostaje da je dobitak skroman (smanjenje trenja i dugoročno habanja, uz stvaranje područja sa MoS2 na površini, ali ne i "neuništivog filma") i pre svega može malo da poboljša lošija ulja skromnih specifikacija (ostaje koliko se to isplati). Proizvode ga Izraelci (prvi), tehnologija je razvijena i na TMF-u (nano WS2) ali ne znam da li postoji proizvod.
U principu, dakle - NE.
Nano čestice MoS2 a naročito WS2 su jedine dokumentovane u visokostručnoj (i naučnoj) literaturi pa stoga umerena preporuka. Ipak, radovi koje sam čitao o tome posmatraju samo deo uticaja (pre svega povoljan sa stanovišta zaštite od habanja) ali nikad (jedan) celokupnu sliku, pa ostaje mala zadrška.
Osim toga (kao i običan MoS2 i većina drugih "post" aditiva) NE preporučuje se kod povećane potrošnje ulja (to su inertne čestice, kojima nije mesto u komori za sagorevanje) što mu jako ograničava primenu.
Ostali su obavijeni velom tajne (čak i oni Liqui Moly-a, Ceratec i Motor Protect) pa ne znam ni šta da kažem. Sigurno NE preporučujem jer ako je nešto toliko tajno, bolje i da se ne koristi. Ponavljam, nano čestice se razmatraju i za buduće industrijske aditive, mada principijalno ČVRSTE ČESTICE, makar i nano i inertne i mazive, nemaju šta da traže u motornom ulju pa sumnjam da će postati standard (Ceratec je takođe nešto kao "nano" maziva keramika).
Već je "Motor Protect" sumnjiva rabota ("zaštitni elastični sloj") a ruske verzije još više.
Oni kod kojih se tvrdi da mogu da izvedu metalurške promene na motoru su najgori (nije videlo metalurškog inženjera na manje od 10.000km), makar zbog tako nebulozne (i netačne) tvrdnje (možda nisu najgori uopšte što se samog učinka tiče). Teflon (makar i mikro čestice) ne stavljajte u ulje, nije mu tu mesto.
Uopšte, što je reklama "jača" i agresivnija (tvrdnje u kranjem superlativu) to gore po korisnika (i cena ide gore).
Dakle, "siva zona" i nešto što većini NE treba (ni da probaju). Ostaju razni entuzijasti, takmičari nižeg ranga za eksperiment i slično.
Za menjački sklop (i slične, gde nema sagorevanja), MoS2 a naročito "nano" WS2 bi mogli da budu solidno rešenje (ali ne mnogo isplativo).
Mala poboljšanja u motoru, praćena su i malim pogoršanjima (smanjeno dejstvo detergenata, lošije hlađenje motora i slično) pa kod motora nije (neko) rešenje iako u principu ne pogoršava stvari a stvara utisak da motor bolje radi (često i placebo efekat).
Svakako (ništa od pomenutog ili NE pomenutog) nemojte koristiti ove proizvode u iole novijoj konstrukciji motora (Euro 4, 5 i najnoviji 6) jer ćete imati samo probleme. Dakle, kod automobila dolaze u obzir samo oni ih 80-tih i 90-tih, pretežno ovi drugi jer stariji obično već imaju problema sa potrošnjom ulja, makar "troškare" isto.
Eto u najkraćem.
- - - - - - - - - -
Da li bi smeli da se mesalju nisotec sae 40 i slovenoil sae 40, radi se o dosipanju u motor kombajna 142, malo troskari ulje?
http://www.nisotec.rs/sr/nisotec-dizel-s-3-sae-30-s-3-sae-40
http://www.slovenoil.com/files/en/products_01.html
Možete mešati pomenuta ulja. To doduše nije baš najbolje (ali za dolivanje može) jer nisu baš iste kategorije. Iako pokrivaju iste standarde, Slovenoil je SF/CD (prvenstveno za benzinske motore a sekundarno dizel) a Nisotec je CD/SF, dakle primarno za dizel motore (ima i veći TBN).
U svakom slučaju, Nisotec je "robusnije" i za motore (strijih) poljoprivrednih mašina pogodnije. Zato je bolji izbor od prvo pomenutog.
Ipak, i u svakom slučaju, par litara u smislu dolivanja neće škoditi.
- - - - - - - - - -
Još samo jedan ali veoma važan (možda i najvažniji) aspekt:
"Poboljšivači" su najčešće čvrsta maziva koja smanjuju trenje. Međutim ... smanjenje koeficijenta trenja je moguće samo u graničnom režimu i eventualno mešovitom (Stribeck kriva), ali više u teoriji. To nije baš zanemarljivo (uslovi pri startovanju i prvim minutima rada motora, češto i manje) jer je tu habanje motora baš izraženo, ali ne doprinose smanjenju trenja (koje je 10-100x manje) pri hidrodinamičkim (radnim) uslovima, već čak mogu i u nekoj maloj meri povećati trenje (mada je od malog značaja) u ovim (za motor idealnim) uslovima.