Ulja i maziva!

Kad je toplo mislim da nece biti problema ali kad stegne mraz nece im biti lako.Fabricka preporuka za moju kosilicu za travu je bila sae 30 ali ga nisam sipao nikada nego sam sipao 15 -40 SHPD i nisam imao nikada problema sa agregatom.Sada imam hondinu koislicu u koju sipam iskljucivo sintetiku i to onu gradacije 10 -60 i masina samo prede iako se i za nju preporucuje sae 30.
 
Koristio sam FAM-ovu FOR LPD 2 mast, i sad je već prazna kanta. Vidim da kod mene ima sad i INA LIS 2 i LIS 3 (doduše LIS 2 malo pakovanje, a LIS 3 na kantu). Kakve su ove masti u odnosu na FOR LPD 2, i koja je bolja od njih (LIS 2 ili LIS 3)?
 
INA masti su uporedive sa FAM mastima ali u istoj kategoriji. Ovde to nije slučaj ("babe i žabe").
INA LIS # su višenamenske litijumove masti i njihov analog je FAM serija FOR.
FAM FOR LPD je druga klasa masti, za tzv. dugotrajno podmazivanje ("doživotno", zatvoreni ležajevi). Iako kod sistema za domazivanje nije neophodno imati Long Life mazive masti, ređe se mora podmazivati.
Sličnih su ISO kategorija (i FOR LPD i FOR) ALI ne i potpuno. LPD je kategorija više u smislu EP osobina (ISO-L-X....B umesto ISO-L-X....A).
To su masti sa tzv. "mild EP" aditivima što ima i svojih prednosti ako nisu neophodna izuzetna EP svojstva (homokinetički zglobovi i slično).
Tako da je za ležajeve prednost LPD-a očigledna mada se kod manje opterećenih kliznih i kotrljajućih ležajeva mogu koristiti i višenamenske masti.
Jedne posle drugih idu.
Da li NLGI 2 ili 3?
Zavisi od upotrebe. Kod ležajeva sa većim vrednostima Dn, Dxn (prečnik puta broj obrtaja), definitivno dvojka. Ipak, ne treba se plašiti upotrebe trojke.
Čvršća konzistencija znači i bolje prijanjanje na podlogu, duži radni vek, manje habanje (obično su, kod INA-e jesu, i viskoznija bazna ulja kod čvršćih), bolja otpornost na visoke temperature (bar 10°C za isti tip masti) i vodu. Za niže temperature su, naravno, bolje one sa nižim NKGI (ali ne mora da znači, kod INA LIS baš i nije).
Dakle, konzistencija je razlika. Ovo je teško opisivo ali NLGI 2 su uobičajene konzistencije (ne teče ali nema posebnu čvrstinu, kao malo čvršći gel za kosu).
NLGI je nešto poput margarina na sobnoj temp. ili tako nešto (vrlo je subjektivan i "odokativan" opis, svako ima svoj i dok se ne vide jedna ili druga nema se osećaj).
U svakom slučaju, ove dve konzistencije nisu toliko različite a "3" nije tvrda mast ("vosak", čak ni četvorka ali nije ni daleko). Tek su 5 i 6 veoma tvrde masti za specijalne namene (u široj prodaji su one do 4).
 
Dobar kvalitet, mozda malo skuplja u odnosu na neka druga ulja iz te kategorije kao npr. Galax, zasto uzimas SAE 30, bolje uzmi SAE 15w/40, ulje za celu godinu, a cena visa nesto malo?
 
Poslednja izmena:
Ma nasuo sam 15-40 trosi ga i spadne pritisak veoma brzo,kad je na 70 stepeni motor pritisak je 0,5,bari,kad je SAE30 bilo galaksovo pritisak ladan 4 a vruc nikad ispod 1,5-2 bara.O potrosnji necu ni da pricam,nema je uopste,motor generalna.Cim sam nasuo ovo 15-40 pritisak je momentalno pao.Hladan ne prelazi 3 bara cim se upali.Vracam se na provereni SAE30.
U Juselu ima NIS SAE30 10litara 2050din,a i galaks ista cena.
 
Proveri cene tog Nisotec ulja na Nis-ovim pumpama, logicno bi bilo da je tamo jeftinije nego u drugim radnjama.Mada ne mora da znaci.
 
zasto koristite ulje 15-40 u traktore?ja mislim da to ulje nije namenjeno za tu vrstu motora.imam iskustva od pre par dana covek sipao isto to ulje i traktor mu trosio mnogo vise nego ranije.sae 30 i 40 su odlicni za starije masine.

- - - - - - - - - -

Ma nasuo sam 15-40 trosi ga i spadne pritisak veoma brzo,kad je na 70 stepeni motor pritisak je 0,5,bari,kad je SAE30 bilo galaksovo pritisak ladan 4 a vruc nikad ispod 1,5-2 bara.O potrosnji necu ni da pricam,nema je uopste,motor generalna.Cim sam nasuo ovo 15-40 pritisak je momentalno pao.Hladan ne prelazi 3 bara cim se upali.Vracam se na provereni SAE30.
U Juselu ima NIS SAE30 10litara 2050din,a i galaks ista cena.
Prijatelju 15-40 neide u motore sa velikim opterecenjem i malim brojem obrtaja,nije dzaba propisano sa 20,sae10 i se30.

- - - - - - - - - -

ja sam koristio fam krusevac sae 30 i odlicno se pokazalo odlicno.i sada cu da ga kupim 2700 10l napravim 100 radnih casova i zamenim i nema brige,poslednji put sam koristio galax sae 30 i dobro je i ono.
 
Bitno da je sae30,sad dali galaks,nisotex,ili fam manje vise je nebitno,ja sam godinama koristio samo galax ove god u sve traktore sipao hisotex i isti djavo,dobro je...
 
Skoro da je svejedno da li je Galax, FAM ili Nis(otec). Sva su dobra (i imaju dovoljno nisku tačku stinjavanja da bi mogla da se koriste i na malom mrazu ... do -5 ali ne i ispod toga, nikako). Mala prednost Nisotec ulju koje je API CF-4/CF/SG, ACEA E2/A3/B3, MB 228.0, MAN M270, što je viši nivo kvaliteta (više aditiva).
"Bitno da je SAE 30" ... e pa baš i nije.
Kao "javni pravobranilac" ("društveni pravobranilac" ranije), odnosno "advokat" (i to ne drveni) monogradnim uljima (za šta sam bio kritikovan, dok smo rasčistili da je mogućnost a ne prvi izbor) mogu da kažem i da to NIJE moranje nego mogućnost (za IMT).
Dobro je za starije mašine (preko 3000rh, naročito 5000) gde može da smanji potrošnju ulja ALI ako motor ne postiže pritisak ulja sa 15W-40 onda nije do ulja nego do motora. Ulja 15W-40 se mogu koristiti ako je motor u (iole) dobrom stanju (za sve poslove).
Ono, idealno bi bilo 15W-30 ali takvih nema (osim STOU, npr. Texaco SUTO (Super Universal Tractor Oil) 15W-30), a za starije mašine 20W-40 (još "ređi zver", Fuchs ima takvo STOU ako se dobro sećam).
Monogradna ulja su dobar izbor ako se mašina intenzivno koristi pa se ulje menja više puta godišnje (npr. SAE 40 u špic leta, a ostali deo godine 15W-40, ili SAE30 pa SAE 40 pa opet SAE 30 ili SAE 20W-20 zavisno od toga da li se (i koliko) koristi po hladnijem vremenu pa možda i 15W-40 ili čak 10W-30).
U svakom slučaju:
kod starijih mašina može da smanji potrošnju ali kod onih u iole dobrom stanju nije od značaja. Dobro 15W-40 ulje svakako MOŽE da se koristi, i u većini slučajeva je BOLJE (kad se koristi).
Uostalom ima toga u samoj temi (sigurno sam ponovio što-šta) a još sažetije i detaljnije na:
http://www.cbc.rs/threads/19185-MORE-LJUDI-NE-OR-TE-DRUMOVA-NEGO-SRBI-PODMAŽ-TE-TRAKTORA!
Posebno obratiti pažnju (ili ako nedostaje vremena pročitati samo to) na post "Ragazzoni-ja od 16.01.2011.
Mislim da je (više nego) dovoljno. Čovek je mašinski inženjer (i pride veći majstor od većine majstora) sa iskustvom u održavanju poljoprivrednih mašina od više decenija (bar dve) od IMT-a do najsavremenijih mašina (sa Euro 4 i 5 motorima, ne samo traktora). To mu je posao i to obavlja na svetskom nivou! Nismo ni mi za bacanje, i nemojmo se podcenjivati, može na crtu bilo kom inženjeru Fendt-a, Class-a, JD-a, JCB-a, New Holland-a, itd.; u smislu održavanja, naravno ne i projektovanja čime se ne bavi (a i gde bi se kod nas bavio?!).
 
Kupio sam FAM SAE30,nije bilo galaksa,pritisak je kad je hladan 4,5 bari,kad se zagrejao na 70 stepeni sto je i maksimum jer nema termostat pritisak je bio 1,5 bar,ja sam vise nego zadovoljan.

- - - - - - - - - -

A što ne? Sigurno je bolje od monogradnog SAE 30
Brat Mirko nasuo 15-40 neko valjda Opelovo u 540,nasuo,upalio i pogledao na manometar,odmah ugasio i ispustio,kupio neko SAE30 sa kojim ima odlican pritisak,mislim da je galaks,ovo sto je ispustio smo progutali kroz motorne testere u sumi,lanac se nije zalio:osmeh:
 
"Ajd' Jovo nanovo" (po treći ili četvrti put u ovoj temi a ukupno bar deseti, računajući i tekstove na drugim forumima; ali je zadnji put)
Mogu da razumem da čovek bude zadovoljan monogradnim SAE 30 uljem ali ne i da to postavlja kao "jedinu i apsolutnu" istinu.
Daleko je od toga, zapravo (potpuno) suprotno.
Dakle, SAE 30 je ulje koje je dobro za IMT i mnoge starije mašine ali samo od proleća do jeseni (u doba kada nema mrazeva) a i tada je lošije rešenje od 15W-40.
Jednostavno, velika je zabluda ceniti kvalitet ulja samo po manometru.
Priča je duga i nemam ni vremena da idem u detalje, jednostavno je situacija da bi bez monogradnih ulja moglo a bez muligradnih ne, i pravo je čudo (iskreno) da su monogradna uopšte opstala (a opstala su iz više sitnih razloga, neki nemaju ni veze sa motorima, kao što je primena za hidraulične sisteme, gde je loše motorno ulje, jako dobro hidraulično ... i slično). Veoma je moguće da će potpuno nestati sa tržišta (kao što se i očekivalo).
Ako se pritisak ulja meri na istoj temperaturi i pri istoj brzini motora (broju obrtaja) viskoznije ulje će stvoriti najveći pritisak u sistemu. Tako da će izgledati da je viskoznije ulje bolje. To je, na žalost, samo privid.
Stvarnost je (mnogo) drugačija.
Iako će se SAE 30 još koje kako držati na 50-60°C ali već na više od toga počinje da gubi bitku sa 15W-40 (biva manje viskozno), a slično i ispod 20 ili 10 cel.
Manometar će zabeležiti visok pritisak ulja posle pokretanja motora koji se podmazuje monogradnim uljem (kod koga viskoznost više varira sa temperaturom), naročito ako je niska spoljna temperatura. To međutim NE znači da je podmazivanje bolje!! Zapravo je obratno! Ako je niska teperatura (oko nule a pogotovu manje) čak i pri visokim pritiscima ulja ono ne prodire tako brzo do svih delova motora kao multigradno (baš na oko nula, treba i više od minut za to). Klipovi i cilindri a NAROČITO ležajevi (motora) neće biti adekvatno podmazani i motor će se više trošiti (naročito će ležajevi biti kraćeg veka).
Ne treba zaboraviti da je uljni film (hidrodinamički) reda veličine hiljaditih delova mm (od mikrometra do stotog dela mm), ali on treba da se stvori (Stribek-ova kriva) što kod monogradnih ulja duže traje.
Pri visokim temperaturama 15W-40 bolje štiti motor jer je viskoznije.
I da skratim priču (iako sam već sve rekao, i to bar tri puta, a više neću, mnogo je i ovo):
1) SAE 30 ulje stvara optimalni pritisak ulja na temperaturama preko 5°C i veoma stabilan uljni sloj, tako da ta ulja nisu za izbegavanje.
2) SAE 30 ulja su dobra za letnje vreme (kasno proleće i ranu jesen) ali ne i ostali deo godine. Kao ulje za celu godinu, NISU rešenje.
3) Kod starijih konstrukcija, čak i motora u dobrom tehničkom stanju, daje minimalnu potrošnju ulja (što jest, jest).
4) Kod istrošenih motora razlika je još veća.
5) Međutim, ukoliko se koristi i na mrazu, motor će biti više ugrožen nego sa multigradnim uljama i to NIKAKO ne bih preporučio. Čak i ulja sa tačkom stinjavanja od -15°C već na -5 više liče na gel nego tečnost.
6) Za motore u iloe dobrom tehničkom stanju 15W-40 je mnogo bolje rešenje od SAE 30. Računajući iste specifikacije ulja.
7) SHPD ulja 15W-40 mogu se naći u višim klasama kvaliteta, kada je svakoj priči kraj (bespredmetno je porediti ih).
.
.
.
I tako bih mogao do 77 da imam toliko vremena ali nemam. Mislim da je više nego dovoljno, a svako neka koristi šta hoće i kako hoće (samo da se zna šta jeste a šta nije, jer bi mnogi mogli da pogreše u izboru).

P.S.
Na temperaturi od -20°C (ili od -20 do +20) je 10W-40 čak i bolje rešenje, ili 10W-30 ali to bi raširilo priču u nedogled. Takođe je za jun-avgust SAE 40 opcija (motori koji imaju povećanu potrošnju ulja) ali ne posebno bolja od npr. 20W-50, itd.
15W-40 cele godine (najbolje dve zamene) ili 15W-40 i SAE 30, to je za IMT u našim klimatskim uslovima pravo rešenje.
Za većinu modernijih motora NE koristiti monogradna ulja jer ne zadovoljavaju kvalitetom.
 
Ja u moj IMT 560 sipam zadnjih 20 godina iskljucivo 15-40 ulje a u poslednje vreme SHPD 15-40 i pritisak je uvek preko 3 bara i kad je najzagrejaniji .Prvih godina je sipano samo sae 30 i cm je garancija prosla presao sam na 15 -40.Ulje menjam na 100 radnih sati ili jednom godisnje kad menjam i sve filtere koji su uvek Bosch ili Knecht.
 
Baća pisano je u temi nekoliko puta baš o tom ulju.Prelistaj malo ako te ne mrzi da ne ponavljamo jedno te isto kao papagaji.
 
Nazad
Vrh