Ulja i maziva!

Da može još da se koristi, da nema metalnih opiljaka i da nema vode i goriva u ulju.
 
Kad je dzaba i sirce je slatko samo je muka da to dzabalesku na kraju ne presedne. Ja bih se pre odlucio za Modricina ulja, sipao sam jesenas njihovo ulje i prezadovoljan sam.Od sad u sve masine samo sipam nasa domaca ulja ,sad da li ce biti Fam Modrica Galax ili Nis to je manje vazno bitno je da znas sta si kupio i sta se nalazi unutra.Ta strana ulja koja zse ovde prodaju su mi mnogo sumnjiva jer su im cene nize nego u inostranstvu a to nema nigde da uvozna roba bude jeftinija od maticne zemlje proizvodjaca.

Izgleda da niste dovoljno informisani evo jedan primer dosta proizvoda koji se uvoze iz mađarske jeftinije im je da pređu do Subotice i kupe tu nego kod njih. A ima dosta takvih proizvoda. Izvinjavam se za :off_topic: ako pročita član kome je namenjen može da se obriše.
 
Bilo koje API CF-4, 15W-40.

- - - - - - - - - -

Uzgred,
Ne treba ići u krajnosti. Ja sam sebi uzeo slobodu (vodeći se stavom koji imaju SVI u bilo kojoj jakoj državi) da blago favorizujem domaće proizvođače. Ostajem pri tome, pogotovu što je opšta klima gotovo suprotna tome. Domaći proizvođači su više nego u većini oblasti solidno konkurentni u odnosu na strane (vodeće).
I naravno, više puta sam naglašavao da treba biti patriota dok vas ne košta (mnogo) po džepu (uostalom tako je i drugde). Ko će koliku prednost dati toj činjenici ostaje stvar ličnog stava.
Veliki proizvođači (naravno) često proizvode na raznim mestima (gde im se više isplati) ali nije uvek slučaj (Chevron/Texaco i Valvoline (Ashland)) koji su u Evropi centralizovali proizvodnju. Možda su "poljaci" za nijansu lošiji od "zapadnjaka" ali ispunjenje standarda (odobrenja) nikad nisu u pitanju. Čak je verovatno da su i kao takvi (ako uopšte), prednjače u kvalitetu, a po pristojnim (konkurentnim) cenama. Osim toga ... zvanično nije ovako (a može biti i obratno). U principu, mogu se malo i "probirati" šarže (što je verovatnije i više od uticaja nego mesto proizvodnje koja je svuda visoko automatizovana a sirovine iste ako ne baš i identične).
Male firme su posebna priča ali ima i ovakvih i onakvih, ne vidim poseban razlog da se istima hrli (pored prehtodno pomenutih, i jednih i drugih).
Problem falsifikata još uvek postoji ali ne treba biti paranoičan. Kako sam više puta naveo: kupovina od direktnog uvoznika, naročito akreditovanog (zvaničnog) distributera ili njihove MP mreže je dovoljno osiguranje od falsifikata. Neke od velikih kompanija imaju i svoju filijalu u Srbiji pa je originalnost još više osigurana.
Vodeći proizvođači su (kako im i ime kaže) VODEĆI pa je samo dobro znati i imati u vidu da postoje i solidne alternative za njih, posebno ako postoji (a ne postoji uvek) domaća paralela.
Deo pouzdanosti globalnih proizvođača je i što su ušli u udžbenike (naučne i stručne radove) kako zbog globalnog sličnog kvaliteta, vodeće uloge i dugogodišnjeg prisustva na tržištu. Tu su još i najbolja oprema njihovih laboratorija (često iznad većine naučnih laboratorija) kao i (razno) razna sponzorstva naučnih skupova, donacije u opremi ili zgradama univerzitetima i slično. Radi to i NiS ali shodno svojim mogućnostima (mada mislim da su mogućnosti malo veće ali ajd' da ne cepidlačim).
Uostalom "prema svecu i tropar" pa (kao što mnogi znaju) u mnogim slučajevima preporučujem samo ulja velikih proizvođača (naročito kod automobila novije generacije).
ITD.
 
Imam pitanje za gospodina Stalkera.
Pošto nisam uspeo da pronađem Valvoline Unitrac ulje (za to ulje sam dobio preporuku od proizvođača traktora) potrebna mi je odgovarajuća zamena za to ulje.Da li imate neku preporuku koje bi ulje bilo dovoljno dobro da zameni Unitrac.Ulje mi je potrebno za traktor koji godišnje pravi između 800 i 1000 radnih sati, tako da ulja sumljivog i slabijeg kvaliteta nikako nisu poželjna.Na slici ispod možete videti koje karakteristike traži proizvožač traktora(zaokruženo crveno).
2hwpdgk.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Skoro ko kupovao Modricu 15w40 super mg na vecu kolicinu?Bure?
Nude mi u jednoj prodavnici,na bure oko 240din/lit izadje?!
 
Imas potrebe za celo bure ili ga kupujes za rezervu?Kazu da jednom otvoreno bure ima rok trajanja jednu godinu jer oksidiše i promeni i boju i kvalitet.
 
Bure takvog ulja smo plaćali 300 eura pa delili nas dvojica da nam ne stoji predugo.Inače pečaćeno,plombirano bez ikakve laži i prevare.
 
Mislim da smo mi zadnje bure uzimali po 265 din. Ili po 270. Nisam siguran. Nabavljacemo u leto opet pa cu napisati.
 
Imas potrebe za celo bure ili ga kupujes za rezervu?Kazu da jednom otvoreno bure ima rok trajanja jednu godinu jer oksidiše i promeni i boju i kvalitet.

Baš tako!
Čak i manje (6 meseci) ali ako se drži vodoravno, da ne bude na suncu i mrazu - i do godinu dana.

- - - - - - - - - -

Skoro ko kupovao Modricu 15w40 super mg na vecu kolicinu?Bure?
Nude mi u jednoj prodavnici,na bure oko 240din/lit izadje?!

Proverite sa Modriča ogrankom u Beogradu (telefonom) da li oni snabdevaju prodavce. To Vam je još sigurnije. (pogledajte i datum proizvodnje do 3 god. je o.k. ako je više, izbegavajte, jer ćete trošiti još neki mesec plus u motoru još sezonu ...).

Cena nije nemoguća. Bez PDV-a ne bi ni trebala da bude veća. Sa PDV-om ... je malo manje ... ali nije nedostižno.

VP cena je nekih 1,90€/lit. (na bure sa standardnim rabatom ... za velike kupce i dobre platiše ili za avansno plaćanje, to je nekih 20-tak %, slično je i kod drugih a rabat može ići i više u specijalnim slučajevima ... tenderi i slično ali ne mnogo više). Može se nategnuti još 10-tak % rabata ... i to je to.
Dakle, ili su nabavljali kad je kurs evra bio nešto niži ili je Modriča spustila cene u poslednih 12 meseci ...
Realnija je cena koja bi bila 10-tak % viša (i taman ... za obe strane).
Ponavljam: moguće je, ali je zaista "na granici".

- - - - - - - - - -

g. "Sremac88",
Proizvođač je dao svoje zahteve koje treba gledati sa malim ±%. Ipak, može se zapaziti da je indeks viskoznosti koji je zadat prilično visok (nekih 130 ili 135).
Valvoline to i prevazilazi sa 140, a i prevazilazi (i ispunjava) sve zahteve.
Ovde se radi o (zapravo) 10W-30 viskoznosti ali pošto su ulja UTTO nisu hteli da zbunjuju korisnike (i jedni i drugi).

Ekvivalenti za Valvolnie Unitrac su:
Shell Donax TDS (sada: Spirax S6 TXME), koje je malo skuplje jer je sintetičko
Shell Donax TD (
sada: Spirax S4 TXM); obratiti pažnju na to da je Donax postojao u dve varijante viskoznosti 5W-30 i 10W-30), S4 je samo 10W-30.
Oba Shell ulja sa još većim indeksom viskoznosti i još nižom tačkom tečenja (stinjavanja)!
Castrol Trans Agri Plus 80W (još veći indeks viskoznosti, nešto manja viskoznost ali u granicama dozvoljenog za 80W; formalno je ISO VG 46 do 68, originalno se uklapa u VG 68 specifikacije, 68±10% kao i Valvoline te Shell ulja),
Texaco Textran TDH Premium je nešto slično Castrol-u (malo ređe ali O.K.)
Tu su još i:
Mobilfluid 424, Nisotec Tractrol Premium 10W-30 i slična (malo niže viskoznosti "VG 55", 10W-30 ali prikrivena 5W-30 no ništa zato pogodna su).
Mobilfluid 426 i naročito
Mobil Agri Super 10W-30 (STOU) su najbliže navedenom (uz Shell Spirax S4 TXM).

Boldirana su najbliža navedenim osobinama (Mobil Agri Super za nijansu viskozniji ali u granici zahteva i to za obe temperature 40 i 100°C), tako da ona trebaju da budu primarni izbor.
Lično mislim da onim "55-icama" ništa ne ne dostaje i da su to sve moderna UTTO ulja koja ispunjavaju sve zahteve i preko.
5W-30 i 10W-30 je spominjano u smislu viskoznosti (u apsolutnom smislu). Nijedno od navedenih (osim Agri Super 10W-30) ulja nije za motor.
Radi se o tome da je u USA vrlo popularno korišćenje 10W-30 motornih ulja za ove namene a kod nas ih nema ni za lek (motornih).

Dakle, (pre)naglasio sam male razlike u viskoznosti da bih Vam olakšao izbor.
Malo "iskakanje" kod 40°C nije od većeg značaja. Standardi su pravljeni za stara (pomalo zastarela) mineralna uljia niskog indeksa viskoznosti. Sada bilo koje ulje sa modernim paketom aditiva (mineralno i još pre HC) pokriva (bar) dva standarda za hidrauliku (46-68 ili 68-100 ili 32-46) ili čak i svih tri (32-46-6:cool: a kod SAE J306 takođe bude multigradno (80W-85) pa se ne može uklopiti "tačno na crtu" na svim temperaturama. Rad sistema neće biti ugrožen, hidraulika će lakše i preciznije raditi, a pri velikim opterećenjima isto pouzdano, jer je radna viskoznost u granicama propisanim standardima. Na niskim temperaturama će se i menjač i hidraulika ponašati mnogo bolje a sistemi će biti bolje zaštićeni! (no to važi i za sva navedena sa visokim ind. visk. i za ona boldirana).
Pozdrav!

P.S.
Navedena a naročito boldirana (Shell i Mobil) NE zaostaju za vrlo kvalitetnim Valvoline uljem (koje takođe preporučujem ako se može naći).


- - - - - - - - - -

Kad se već namestilo da dopunim sebe (uh, kad radiš više poslova odjednom previdiš neke sitnice) i da dodam:
Shell Harvela T, SAE 15W-40 (kao preporučeno STOU ulje) ima i svog "pobratima" a to je Mobil Agri Super 15W-40 (viskoznija varijanta gore navedenog).
Ovo nema veze sa prehodnim pitanjem nego je dopuna odgovora šta bi došlo u obzir kao ulje za sve sklopove (pa i motor) kod traktora malo starije generacije (sa zahtvima za motorno ulje koji su API CD, S3).

- - - - - - - - - -

Još da dodam (morao sam se malo podsetiti) i Total ulja, koja je možda i najlakše naći ...
1) Dynatrans MPV, 10W-30 (80W) UTTO ulje (10,1 mm/s2 na 100°C i 59mm/s2 na 40°C) koje je "negde između" (modernih i klasičnih, 80W)
2) Multiagri Super 10W-30 (STOU), za motor nije baš posebno (baš za IMT, sa API CE i ACEA E1) ali je kao UTTO ulje O.K. (slično Mobil-u).
(naravno i Shell Havela T ali u 10W-30)

Ostaju naznačeni favoriti (prva tri), ali sada je lakše naći BAR neko od navedenih.
 
Imam pitanje za gospodina Stalkera.
Pošto nisam uspeo da pronađem Valvoline Unitrac ulje (za to ulje sam dobio preporuku od proizvođača traktora) potrebna mi je odgovarajuća zamena za to ulje.Da li imate neku preporuku koje bi ulje bilo dovoljno dobro da zameni Unitrac.Ulje mi je potrebno za traktor koji godišnje pravi između 800 i 1000 radnih sati, tako da ulja sumljivog i slabijeg kvaliteta nikako nisu poželjna.Na slici ispod možete videti koje karakteristike traži proizvožač traktora(zaokruženo crveno).
2hwpdgk.jpg

Nisam gospodin Stalker, ali mogu Vam pomoći sa ovom uporednom tabelom:
screenshot1.jpg
screenshot2.jpg

To na početku druge slike što se ne vidi koje je ulje:Shell Donax TT/TD
 
A zajedno smo jači!
Lepa tabela.

Bilo bi korisno i da se nađe evolucija Shell-a jer su toliko zapetljali sa imenima da mi treba vremena da se prisetim ili nađem tabele. Jedno vreme sam bio veoma familijaran sa različitim generacijama Shell-ovih ulja (baš sam radio na njima profesionalno, u pitanju je bio honorarni posao) ali se to brzo zaboravlja a komplikovano je "do zla boga" i potpuno bez ikakvih asocijacija tako da ni autorima verovatno nije jasno (ideja je bila dobra da se i industrijska i zapravo sva ulja uvedu u klase 2, 3, 4 , 5 i 6, negde sve negde neke od njih ali je to urađeno na prilično nejasan način; tako da očekujem još jednu "globalnu" promenu naziva u sledećim godinama ali sličnu ovome jer je bolje nego što je bilo ali još nesavršeno).

Donax TT je bilo "klasično" mineralno UTTO ulje sa ind. visk. oko 115 (dobro, samim tim i ne baš klasično) te jeftinija varijanta TD ali i viskoznija. U međuvremenu je evoluirao u TD 5W-30 (ne na svim tržištima) i ulje manje viskoznosti (!?) pa je sad Shell Spirax S3 TLV ali više nije baš isto što i pre (niže je opšte viskoznosti i više je VG 46, pa NE preporučujem u ovom slučaju). Osim toga Spirax S3 T nije UTTO ulje već novi naziv za Harvelu T (15W-40) i STOU ulje ("sačuvaj bože", od ovakve evolucije naziva).

U Total grupi je nešto jednostavnije (mada ni oni nisu cvećke) pa se Transmission JD (Elf) sada zove Tractorelf ST3 10W-30 i zapravo je STOU ulje i vrlo slično (možda i identično) Multiagri Super 10W-30 Total-a (i malo jeftinije kao jeftiniji brend u grupi).
 
Moze, ali se ta gradacija obicno koristi za motore koji su na kraju radnog veka tj. istroseni.
 
ja 20w-50 leti redovno sipam u torpeda dodam i 350ml aditiva motor je dobar al nece mu skoditi sigurno
 
Nasuo sam u 539 i torpeda 75 ulje 20w 50, sta mislite jel ce im to odgovarati.

Odgovarati hoće, ali nije idealno ako motor ne troškari ulje.
20W-50 je zamena za monogradno SAE 40 (uz širi temperaturni opseg primene) a fabrička preporuka je SAE 30 (ili čak 20) pa je 15W-40 bolji izbor.
15W-40 je upravo (bolja) zamena za monogradno SAE 30.
Neće posebno škoditi motoru ali ako nije mnogo pohaban (pa su zazori veći) već umereno, nećete bolje zaštititi motor (kako izgleda na prvi pogled) već malo lošije (ali to nije strašno za jednu sezonu), hlađenje motora će biti pogoršano, zbog većih otpora u motoru i potrošnja goriva ide oko 1% i slično.
Sve to na akademskom nivou ali "nakupi se" što je dovoljno da se ne preporuči.
Tokom leta (na +30°C i više) sve negativnosti će se smanjiti pa to jeste opcija ako menjate ulje više puta u toku sezone. Međutim, za prolećne i jesenje radove (a tu su i najteži, oranje) nije idealno, ali neće oštetiti motor ili tako nešto (negativne posledice su na dug period).
Ako je motor sa mnogo radnih sati (blizu 10.000 ili baš toliko; bar preko 5 ili 6 hiljada) onda sve rečeno ima manju težinu jer onda istrošenost motora prosto traži takvu (veću) viskoznost.Ne zaboravite da kod starijih mašina (suprotno praksi) ulje treba menjati češće a ne ređe (čak i kad "troškare" ulje).
 
Nazad
Vrh