Ulja i maziva!

Zamolio bih g. Stalkera na kratkom komentaru ovog SUTO ulja.
http://www.trigema.rs/pg_proizvodt.aspx?mypage=texaco/040X_Suto i Textran- ulja za poljoprivrednu i gradjevinsku mehanizaciju/0200_Super Universal Tractor Oil 15W-30.xml&lng=sr
Pošto piše da je univerzalno za motore,menjače transmisiju,hidrauliku.
Prvenstveno me interesuje da li je moguće da se sa jednim uljem podmire svi zahtevi na traktoru.
zetor 4511 1974 g
Rakovica 65 1993g
belarus 1221 2010g
kombajn klas 85 (motor mercedes om 352) 1974g

Ili da mi da preporuku nekog ulja koje bi se moglo koristiti u većem delu tih mašina zbog istog razloga može i posebno za motor posebno za transmisiju,hidrauliku,menjač( cena i proizvođač nebitni ,kvalitet bitan)
Razlog je uzimanje jednog bureta (ili više) pa da ne bi stajalo i po potrebi da se dosipa. Na zetoru osim motornog nije menjano ulje 10godina samo je dolivano po poterbi pa bih to sanirao i onda znam šta je sipano i šta se doliva. veliki pozdrav

Poštovani,
Nije baš kao prvi izbor (potpuno se slažem sa cenjenim "Panonstib"-om) i uobičajeno je da se koriste za hidrauliku i transmisiju kao ulja visokog kvaliteta (za te dve primene).
IPAK:
STOU ulja zaista mogu u motor. To nije baš česta i prva opcija (mada znam par firmi gde se koriste kod višuljkara, trakotora i nekih starijih građevinskih mašina ... mada su to obično nešto viskoznija ulja).
Ovaj koncept nije baš zaživeo kao što se predviđalo i za to nema mnogo razloga (osim uobičajene sumničavosti i konzervativnosti korisnika).
Većini stručnjaka to zaista nije do kraja jasno (više je svera mitologije i histeričnog odbijanja koncepta).
Ipak se koristi na "trulom" Zapadu kad god je moguće. A Vi ste slučaj kada jeste (ali pročitajte do kraja).
Sličan je i koncept MultiFleet ulja, koji je na Zapadu bio veoma popularan od sredine devedesetih do pre 7-8 godina i koji se i dalje koristi za vozne parkove srednje generacije ili starije (malo ređe tamo, jer se to uvaljuje ovde). Kod nas to nije zaživelo (NIS mora da rasprodaje svoje Multifleet ulje) te samo mogu da kažem da su Zapadnjaci MNOGO praktičniji od nas i da su veće stipse (možda zato i imaju, naravno kao manje bitan razlog).

Texaco Suto ulja su veoma visokog kvaliteta, ali postoji problem.
15W-30 je o.k. za Rakovicu (i IMT-e, koji nisu u vašem slučaju ali da pomenem) i sa stanovišta kvaliteta (mada nije idealno) i viskozosti.
Što se hidraulike i menjača tiče ovo je za IMT idealno rešenje i bolje i od SAE 30 ali i od VG 68 (SAE 20, 80W). Za Rakovicu je verovatno nedovoljno viskozno za menjač a za hidrauliku je o.k.
Za Klas kombajn je (ipak) nedovoljne viskoznosti a dovoljnog i optimalnog kvaliteta.
Za Belarus je (ipak) nedovoljnog kvaliteta (viskoznost bi još i prošla), pa je Suto 10W-30 bolje (već kvalitet zadovoljava) ALI je već (verovatno) previše "retko" (nedovoljne viskoznosti).

Dakle Texaco bi mogao da bude idealno rešenje za područja sa hladnijom klimom (na primer) a ovde bi Klas verovatno više trošio isto a na kraju krajeva morali bi makar dva ulja da koristite što nije ono što ste želeli.
Ovako (uzevši da jedno ulje treba da pokrije ceo vozni park) je SOLIDNO rešenje da koristite:

Shell Harvela T, SAE 15W-40

Ovo ulje ispunjava API CF-4/SF i analog je Suto-u po kvalitetu ali je VISKOZNIJE (pogodnija viskozna gradacija). Još uvek nije previše za hidrauliku.
Ovo je čak idealno za sve, a ispunjava zahteve i za Belarus (gde može i bolje motorno i sigurno je bolja opcija).
Dakle, može i samo jedno ulje ili da eventualno još uzmete (vidite ranije post-ove) malo kvalitetnije (samo) za motor Belarus-a.
Ovo vam sigurno uporšćava stvari i štedi vreme (i za nabavku i za korišćenje) i verovatno i novac (kupovina na "bačvu").

Pretpostavljam da Vam je bačva UTTO ulja previše inače treba razmotriti i tu varijantu (UTTO + (bolje) motorno) ako vam potrebe za motornim dostižu 50-tak litara (i da ostane za dolivanje) pa da kupite 200 + 60 lit.*
Ovo rešenje može biti i jeftinije po litru (itekako) ALI u startu kupujete više ulja (260 umesto 200 lit.).
Vrednosti su zaokružene jer je bačva obično 208(210) litara a 60 bude 58 ili 57 (15 US galona) ali ima raznih slučajeva.
Razmislite još jednom. Obe varijante imaju i prednosti i mane a STOU zaista (u ovom i sličnim slučajevima) može biti veoma dobro rešenje.

* UTTO, bilo koje kvalitetno 80W ili 10W-30 (još i bolje, mada je to jako slično), renomiranog proizvođača
Za motor neko API CG-4 ili CH-4/CG-4/CF-4 (još i bolje).

Pozdrav!
 
Ispitivanje motornog ulja iz Fordovog motora na kombajnu New Holland TX32:
ssl23788.jpg
ssl23789.jpg
ssl23790.jpg
 
Najjednostavnije objašnjenje je da prikazuje stanje ulja u motoru u odnosu na novo ulje (kontrola da li ima vode, goriva, metalnih opiljaka).
 
Hvala na iscrpnom odgovoru ,rešili ste mi dilemu iće UTTO+ motorno. Pozdrav


Još jedan detalj:
Što se "Rakovica" traktora tiče:
"Menjač i diferencijal 17 litara, ZIMI SAE 90, LETI SAE 140
Bočni reduktori 2x1,5l, ZIMI SAE 90, LETI SAE 140, "

Znači bar SAE 90 GL-4 ili GL-4/5. Odradiće posao i UTTO (STOU) ali ... nije baš idealno.
 
nekad sam koristio Galax i bilo jako dobro ulje sad ne znam kakvog je kvaliteta
 
nekad sam koristio Galax i bilo jako dobro ulje sad ne znam kakvog je kvaliteta

Zaista tom ulju ništa falilo nije, bilo je više nego dobro. Sad zaista ne znam šta se tamo događa (tačno), deluje da još uvek prave dobra ulja ali je sve obavijeno nedostatkom (pravih) informacija.
Trebalo bi da je i dalje O.K. (proizvođač, RNB) ali ne mogu to da tvrdim.
 
Slobodno mešajte ove dva "ulja" (hidraulične tečnosti ... kočione fluide).
Oba su istog DOT 3 standarda pa neće biti problema.
Više detalja na:
http://www.motornaulja.blogspot.com/2011/01/kocione-tecnosti-brake-fluids.html

P.S.
Nije u pitanju gradacija jer su praktično svi kočioni fluidi iste viskoznosti (na -40°C su manje viskoznosti viši kvalitetni standardi, npr. DOT 4 od DOT 3).
 
Kad je dzaba i sirce je slatko samo je muka da to dzabalesku na kraju ne presedne. Ja bih se pre odlucio za Modricina ulja, sipao sam jesenas njihovo ulje i prezadovoljan sam.Od sad u sve masine samo sipam nasa domaca ulja ,sad da li ce biti Fam Modrica Galax ili Nis to je manje vazno bitno je da znas sta si kupio i sta se nalazi unutra.Ta strana ulja koja zse ovde prodaju su mi mnogo sumnjiva jer su im cene nize nego u inostranstvu a to nema nigde da uvozna roba bude jeftinija od maticne zemlje proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Da u redu je to sto kazes ovo je dobijeno iz emisije Brazde(sto ne znaci da je original) i sticajem okolnosti zavrsilo kod mene zanima me dali ga neko koristi ili je koristio?
 
Nazad
Vrh