Ulja i maziva!

Samo mali dodatak u vezi ED kao goriva i motornog ulja. Manje čađi nije samo ekološka kategorija, manje čađi je i u ulju što znači duži eksploatacioni vek istog. Manje čađi u ulju - duži životni vek motora. Naravno sve je to na "dugom štapu" ... oni koji su morali da menjaju zaptivke na starim mašinama su dobili "po džepu, (makar) kratkim štapom".
 
Još jedan dodatak, a šta ćemo sa EGR ventilom koji izduvne gasove vraća ponovo na sagorevanje?
 
Naravno! Kod iole modernije konstrukcije motora ne vredi ni diskutovati (čak je ulje tu sporedna stvar) jer se ED MORA koristiti (makar i "Euro 4" koga naravno nema više na pumpama). Više sam mislio na stare mašine bez EGR ventila i sličnih sistema. Dakle i kod njih ED produžava vek motornom ulju (osnovno pitanje).
Hvala na (stručnoj) dopuni!
 
kakav je onaj transhidrol 90, što se može kupiti u šidu na vašaru????? dođe 14€, za 10 litara, treba mi za fergusona, jel netko probao staviti????
 
- - - - - - - - - -

Pa sta fali Modrici?

Sto se mene tice nista, medjutim naidjoh na ovu temu pa da ne bih citao sve postove mozda neko preporuci nesto bolje od Modrice a da i nije bas velika razlika u ceni.
Traktor mi nekako od kad sam ga kupio novog trosi (neznatno) ulje a procitah da se potrosnja moze znatno smanjiti zavisno od vrste ulja pa shodno tome i pitam.
 
jer kod nas treba 42€ da se kupi 10 litara transhidraola 85 od INA tvornice.......što mi je trenutno dosta za dati, jer treba 30 litara za fergusona......a ovo je ekstra povoljno......kod nas se može dobiti još od nekih proiuvođača za oko 22€ za 10 litara, pa ću onda vjerojatno to i kupiti kod nas........

ovo iz šida je pakovano u neke bjele kanistere.........
 
- - - - - - - - - -



Sto se mene tice nista, medjutim naidjoh na ovu temu pa da ne bih citao sve postove mozda neko preporuci nesto bolje od Modrice a da i nije bas velika razlika u ceni.
Traktor mi nekako od kad sam ga kupio novog trosi (neznatno) ulje a procitah da se potrosnja moze znatno smanjiti zavisno od vrste ulja pa shodno tome i pitam.

Maxima Super MG 15W-40 je verovatno optimalno (i naravno ulja istih specifikacija) za vaš traktor.
"Neznatno" nije za brigu (osim da se prati i doliva). Sam kvalitet utiče na potrošnju ulja ali veoma ograničeno, tako da unutar 15W-40 ne bi ste time mnogo dobili. Bolje rešenje (kod starih mašina) su viskoznija ulja. Probajte prvo da dolivate Maxima Long Life (slobodno, istih su i specifikacija) 20W-50 ili pak potpuno pređite na to ako "neznatno" bude malo više.

- - - - - - - - - -

Ako je sa vašara u Šidu i po toj ceni, onda ga nemojte kupovati!

Slažem se!
Jefina ulja obično izađu skuplje (kad morate menjati hidrauličnu pumpu ili slično).
Dobro UTTO ulje bi moglo da bude oko 2,5€ pa maksimalno do 3 (sa sve PDV-om i na "belo").
Ako ste koristili INA ulja zbog veće viskoznosti (Transhidrol 85 ili Transhidrol ZF koje je 20W-40) malo je teže naći zamenu (ali je SAE 90 previše "gusto" ionako) ali za Fergusona ne treba toliko, idealno je 80 (SAE 80W), "traktoli" raznih proizvođača sa oznakom "80" (bar NiS će te lako naći).
Cena Vam je oko (do) 3000 dinara za 10 litara.
 
hvala svima, ipak ću onda kupiti ulje kod nas......pa budem znao što imam, i da je ulje dobro......
 
Pa, ako hoces pravo, ne znam. To je cijena u onim radnjama sa traktorskim dijelovima oko kvantasa, evo recimo u Vuk komercu, skoro sam tu uzeo. Informativno, toliko kostaju i 2 lemesa za imt 757, na istom mjestu. A sto metara dalje u Juselu 66km_rijec je o ''Plamenu''.
Zaboravih reci, kada je ono cijena nafte divljala, ovo ulje je bilo i do 110km za 20lit.
 
Zamolio bih g. Stalkera na kratkom komentaru ovog SUTO ulja.
http://www.trigema.rs/pg_proizvodt.aspx?mypage=texaco/040X_Suto i Textran- ulja za poljoprivrednu i gradjevinsku mehanizaciju/0200_Super Universal Tractor Oil 15W-30.xml&lng=sr
Pošto piše da je univerzalno za motore,menjače transmisiju,hidrauliku.
Prvenstveno me interesuje da li je moguće da se sa jednim uljem podmire svi zahtevi na traktoru.
zetor 4511 1974 g
Rakovica 65 1993g
belarus 1221 2010g
kombajn klas 85 (motor mercedes om 352) 1974g

Ili da mi da preporuku nekog ulja koje bi se moglo koristiti u većem delu tih mašina zbog istog razloga može i posebno za motor posebno za transmisiju,hidrauliku,menjač( cena i proizvođač nebitni ,kvalitet bitan)
Razlog je uzimanje jednog bureta (ili više) pa da ne bi stajalo i po potrebi da se dosipa. Na zetoru osim motornog nije menjano ulje 10godina samo je dolivano po poterbi pa bih to sanirao i onda znam šta je sipano i šta se doliva. veliki pozdrav
 
Nazad
Vrh