Ulja i maziva!

Da,kada su dosli da odrade prvi servis doneli su 20w50 i rekli su mi da oni to ulje preporucuju za taj model traktora...U svakom slucaju hvala gospodine Stalker.
 
to je bakarna mast koliko mi se cini Montoja.samo je teze to pronaci. kod rusa se mehanizm kocnica time podmazuje i sl. sistemi. ima i jos neka samo sam zaboravio koja. uk ulje nikako jos gore pordja jer to nije ulje
 
Postovane kolege treba mi pomoc,koja bi vasa preporuka motornog ulja bila za torpeda rx 170

Minimum jeste API CD ili ACEA E1-96 ali u praksi minimum treba da bude (bar) API CF-4 i/ili ACEA E2-96 (9:cool: ili "samo" ACEA E2 (često nema oznaku godine, ali ne može biti manje od navedenog).

U praksi to znači, na primer: Nistotec Universal (ili još bolje Multifleet) 15W-40 ili 20W-50 ako motor troškari ulje, Modriča Maxima Super, FAM Tractor (doduše samo u 20W-50) i slična.

Idealno je ako su ulja API CH-4/CG-4/CF-4 i/ili ACEA E3 ali takvih bnema baš mnogo, npr. Nisotec Turbo Dizel 15W-40.
Preko toga nije potrebno niti posebno isplativo.

Izbegavajte S3 ulja, jer su (kako god zvučalo kad se čuje) SKUPLJA!
Jesu, skuplja su jer ih morate menjati nakon 125rh a ne 250rh! (ne morate ali trebalo bi, u svakom slučaju kvalitet nakon npr. 200rh može biti nedovoljan dok sa kvalitetnijim uljima može biti podnošljiv i sa 300 ... nemojte baš preterivati).

- - - - - - - - - -

pozdrav svima trebo bi zamenit ulje u fiata 80 90 sta mi preporucujete

Nedovoljno informacija za odgovor.
U starim Fiat-ima (iz osamdesetih) zahtev je bio API GL-3 (Fiat 9.55550) te slično Volvo 97305, slično uljima za Zastava vozila (Kec, Yugo ...).
Takvih ulja nema baš u izobilju, na primer:
Modriča Hipoidno CZ ulje, Bell (ne znam naziv), Shell Spirax G S1 80W-90, Agip Rotra ...

Za modernije automobile (od 90-tih) ako je zahtev 80W-90 onda Selenia Epyx, APi GL-4+.
,
 
stalker
Da li upotreba ED, umesto do skorasnjeg D2, u poljoprivredi utice na zivotni vek motornog ulja ?
 
Da. Pozitivno. ED može da produži interval zamene i do 50% (tj. sa D2 može da se iskoristi tek 2/3 intervala sa ED), ali u skladu sa preporukama proizvođača mašine (naročito kod novih gde se podrazumeva korišćenje ED-a). Kod starijih mašina gde je npr. servisni interval 100 ili 120h, može se (kako zbog ulja koje je bolje od S3) tako i zbog goriva ovo i produžiti i do 200rh. Ipak, ne treba preterivati.
Manje sumpora manje i kiselih proizvoda sagorevanja, ali i manje čađi. To koristi motornim uljima.
Loše strane korišćenja ED-a je curenje zaptivki (obično starih kada je motor već radio na D2) a i ako motor nije u dobrom tehničkom stanju (pa npr. deo goriva stigne do kartera) može situacija brže da se pogorša (isti procenat ED-a lošije utiče na ulje od D2) ALi to nije nikakva prednost D2 goriva, u svakom slučaju se tehnički problem mora rešiti. Dakle, preventivna zamena zaptivki i/ili korišćenje aditiva je nešto što može olakšati primenu ED-a a od nje su uglavnom koristi za motor. Doduše i potrošnja kod starih motora može biti manja sa D2 ali to ne mora biti slučaj.
Dakle, negativno dejstvo na ulje je manje sa ED-om. Ujedno je i potreba za visokim TBN vrednostima je sve manja ali ulja za teretni program i dalje moraju da ispune zahteve da to bude minimalno 8, 10 ili 12 (neke od najnovijih verzija ACEA E standarda).
Manje sumpora ipak najviše koristi manjoj emisiji SO2 i čađi (ekologija) sve ostalo je tu sporedno.
 
Minimum jeste API CD ili ACEA E1-96 ali u praksi minimum treba da bude (bar) API CF-4 i/ili ACEA E2-96 (9:cool: ili "samo" ACEA E2 (često nema oznaku godine, ali ne može biti manje od navedenog).

U praksi to znači, na primer: Nistotec Universal (ili još bolje Multifleet) 15W-40 ili 20W-50 ako motor troškari ulje, Modriča Maxima Super, FAM Tractor (doduše samo u 20W-50) i slična.

Idealno je ako su ulja API CH-4/CG-4/CF-4 i/ili ACEA E3 ali takvih bnema baš mnogo, npr. Nisotec Turbo Dizel 15W-40.
Preko toga nije potrebno niti posebno isplativo.

Izbegavajte S3 ulja, jer su (kako god zvučalo kad se čuje) SKUPLJA!
Jesu, skuplja su jer ih morate menjati nakon 125rh a ne 250rh! (ne morate ali trebalo bi, u svakom slučaju kvalitet nakon npr. 200rh može biti nedovoljan dok sa kvalitetnijim uljima može biti podnošljiv i sa 300 ... nemojte baš preterivati).

- - - - - - - - - -



Nedovoljno informacija za odgovor.
U starim Fiat-ima (iz osamdesetih) zahtev je bio API GL-3 (Fiat 9.55550) te slično Volvo 97305, slično uljima za Zastava vozila (Kec, Yugo ...).
Takvih ulja nema baš u izobilju, na primer:
Modriča Hipoidno CZ ulje, Bell (ne znam naziv), Shell Spirax G S1 80W-90, Agip Rotra ...

Za modernije automobile (od 90-tih) ako je zahtev 80W-90 onda Selenia Epyx, APi GL-4+.
,

traktor fiat agri 80- 90 86 godiste

- - - - - - - - - -

Si naš'o? Ima ovde kod nas pa ako se ne snadješ poslaću ti brzom poštom. Ja koristim firme Pagid ali ima i Ate i ostalih....

koja cena tog masta i meni bi trebao

- - - - - - - - - -

Ima specijalna mast tj. pasta za tu namenu
Član Stalker mi je pomogao jer pod nazivom mast na netu nisam mogao naći pravi prizvod
http://www.wurth.ba/Public/OnlineShop/ProductDetailsPage.aspx?productID=46257
Još mi treba alat za honovanje malih cilindara

http://www.profishop.rs/alat-za-honovanje-cilindra-1.html
ovde nesto ima
 
Fiat Agri 80-90 (zaista sam promašio temu): bilo koje kvalitetno UTTO ulje 80W, API GL-4 uz odobrenja kao što su (na primer): John Deere JDM-J20C ili Massey-Ferguson M1135/M1141/M1143/M1145 (bar neko od njih).
UTTO ulja nisu za motor! (ali jesu i za hidrauliku, tj. za kombinaciju transmijija-hidraulika).
Fiat preporučuje zamenu na 1600rh ("veliki servis").
 
Gora nzm.... Možda nekih 400-500din tuba od ?grama.... Pogledaću koja je količina ali tačnu cenu mislim da neću znati do ponedeljka.
 
Nazad
Vrh