Ulja i maziva!

Ma nisam ja mislio da to lepi kao tutkalo tj. lepak.Naprimer kad ulje odradi 150rs u traktoru ja izvučem merač i kapnem par kapi na prst.Onda protrljam i odokativno procenim kako se razvlači prilikom razdvajanja prstiju i kako klizi pod prstima.Onda isto to ponovim i sa uljem iz kanistera,a koje je naravno isto kao ono iz traktora.Tako steknem neki dojam koliko se razbilo.Isto tako gledam kako kaplje sa merača to staro iz traktora ,a kako novo iz kanistera.Razlike su jasno vidljive.
Ali moram priznati da mi je pokazivač pritiska ulja u motoru daleko merodavniji.
 
Ja cu reci samo za Mabanol,ni pod razno ne uzimati!
Dok nisam procitao za njega ovde na forumu,uzeo sam jednu kantu da bi ga koristio za hidrauliku,u pitanju je T 40,za tu rabotu delovalo mi je ok i nista vise nisam znao o istom.
Tek sam video kakvo je u oranju.Izbio je mali problem sa cevi manometra ulja i iscurelo je preko 2/3 ulja iz motora (dobro sam primetio),u nedostatku ulja koje je bilo u motoru (Luk-oil 15-40 kupljeno na pumpi),dolivam gore pomenuti Mabanol.Sledeceg dana,pri radnoj temperaturi pritisak ulja sa 3-3.5,pada na maks 2,i motor se malo vise greje.Promena se desila cim je dosut Mabanol,tako da kod mene vise nece ici to je sigurno,razmisljam da li da ispustim s..nje ili da odradi jos do setve,no videcemo.
 
Moja Mahindra se ne zali na Mabanol Agron,bio sam malo sumljicav pa sam ubacio manometar stanje je odlicno,orala je,vukla cisternu,prskanje,sejanje i jos toga,pr ulja je konstantan i kad je hladan i kad je bas ugrejan motor.
 
Burazer u Mahindru sipao Mabanola i zali se, ono sto je izbacio bolji pritisak nego ovo novo. reko gde si ga kupio? kaze u nekoj radnji u ZR-u, a ono sto si izbacio? u Agropanonci. Mozda mu uvalili Terra Globe, koje ej dosta losije ulje.
To samo govori sta se sve radi i nalazi u maloprodajama!
 
Ja sam jos od oca cuo, kad mijenja ulje u traktoru, a naravno obrtomijer ne radi, kad digne mjerac, stavi kap ulja na prst, i vidi kakva mu je ljepljivost....
Mozda to jest smijesno, al tako samo radili godinama, da ne pricam o tome kava je finansijaka situacija ovdje kod nas u RS (BIH) i kava nam je ispravnost mehanizacije koja je stara u prosjeku 25-30 god.
Postujem svako strucno miseljenje, i bas sam trazio savjet prethodnih par postova, od osoba koje su strucnije od mene, i jos se jednom zahvaljujem svima koji su mi pomogli.
Mislim da ne treba nikog ismijavati sa nekavim samoukim metodama, jer muka covjeka natjera bukvalno na sve zivo, da se snalazi kako zna i umije.

Ma nisam ja mislio da to lepi kao tutkalo tj. lepak.Naprimer kad ulje odradi 150rs u traktoru ja izvučem merač i kapnem par kapi na prst.Onda protrljam i odokativno procenim kako se razvlači prilikom razdvajanja prstiju i kako klizi pod prstima.Onda isto to ponovim i sa uljem iz kanistera,a koje je naravno isto kao ono iz traktora.Tako steknem neki dojam koliko se razbilo.Isto tako gledam kako kaplje sa merača to staro iz traktora ,a kako novo iz kanistera.Razlike su jasno vidljive.
Ali moram priznati da mi je pokazivač pritiska ulja u motoru daleko merodavniji. Diklofen

Nikoga ne treba ismejavati zbog nedovoljno uslova da bi nešto obavio (svi smo u tom sosu, ovako ili onako, čime god se bavili, ako je nauka onda uvek nešto od instrumenata ili opreme nedostaje ili čak i banalnijih stvari (hemikalija, skupljih i slabo dostupnih metala i slično; pa se svako dovija na svoj način).
Čak i u nauci postoji čuveni test sa listom iz rokovnika (u prefinjenom izdanju sa hromatografskim papirom) gde se kane kap ili dva ulja pa se na osnovu zaostale čađi (taloga) proceni u kom je stanju ulje. Nije baš tako prosto (i za zasnovanost se primenjuje i nekoliko vrsta rastvarača da bi se procenilo od čega se sastoji talog i koliko je tu zaista čađi a koliko drugih čestica (materija)); uz to treba i prilično znanja i iskustva za dobru porcenu. Čak je i metoda koja je (skoro) uporediva sa rezultatima sa infra-crvene spektroskopije (FTIR). Ipak, uzima se samo (i isključivo) kao procena a ne apsolutni rezultat. Ali jeste jedna od metoda koja može da ukaže da li je promena ulja potebna ili se čak sa njom kasni (naročito ovo).
Upoređenje novog (istog) i korišćenog ulja (odokativnim metodama) takođe daje grubu procenu stanja ulja. Slažem se da je manometar merodavniji ali i tu treba takvu procenu treba vršiti u istim uslovima da bi bila (uopšte) procena a ne progrešan nagoveštaj.
Dakle, sve su to nagoveštaji, više nego nešto zasnovano, ali nikako nije za podsmeh ili nešto slično.
Ipak, rezultate takvih procena treba zadržati za sebe jer je sve to nedovoljno zasnovano da bi se davale opšte preporuke i jedno ulje proglašavalo boljim (čak i za konkretnu mašinu a za drugu još manje) jer "koliko ljudi, toliko i ćudi".
OVO NAROČITO ZBOG ČINJENICE DA SU ULJA ISTIH SPECIFIKACIJA VEOMA SLIČNA I TEŠKO IH JE "PROVALITI" I U LABORATORIJI (NAĆI BITNU RAZLIKU, KOD NOVIH NIKAKO A KOD KORIŠĆENIH JOŠ NEKAKO).
To ne umanjuje dobru procenu da je npr. Modriča dobro ulje, ali je (ipak) nedovoljno da bi se neko drugo (Mabanol) proglasio lošim jer ne mora da bude ili makar ne mora da bude i kod drugog ili bi on ocenio drugačije, možda i obratno ili bi ih proglasio "istim", "sličnim" itd.
Dakle, ni laboratorija ne može na osnovu uzorka ili samo par njih da neosporno utvrdi eksploatacione karakteristike. To traži testiranje u kontrolisanim uslovima i veoma je skupo i zahtevno (po pitanju opreme i metodologije). Dakle, jako je teško proceniti koje je ulje "bolje" a naročito "mnogo" bolje ili lošije čak i na konkretnoj mašini a kamoli uopšte.
Do tada je za pojedinačnog korisnika jedino puna laboratorijska analiza nešto od značaja (ali 2-3 puta zaredom) ali je to neisplativo jer pojedinačna košta 100-200€ (standardna).
Zato je bolje ulje promeniti 50rh ranije nego kasnije, pa makar i procenom!
Manje košta nego "ceđenje suve drenovine". I stare mašine traže kvalitetno ulje, jedino što ne treba kod njih preterivati (pa kupovati posebno skupa).
A to da je svaki dinar kao planina, to nam je realnost življenja ... ali nadamo se boljem i radimo da bi do toga stigli (na žalost već duže vreme po principu korak napred - nazad dva).
 
Ne znam gde se dede tvoj odgovor ... jedino da te dopunim za niz - ima onih koji su: dr., mr. ali i fr. (od fukara), da li prva dva ide zajedno sa trećim to je već karakterna osobina čoveka koju (nijedna) diploma ne pokriva.
Naravno, većina nije takva ali uvek se nađe poneki (izrod). Svakakvih nas ima, ali dok čovek nije čovek džabe mu titula.
Uostalom lepo je to veliki Nušić objasnio u komediji Dr.

- - - - - - - - - -

Naravno, držite se preporuka "starih vukova" sa foruma ("sa diplomom"). Panonstib je uvek davao dobre savete (kao čovek od struke) ali nije imao vremena da se upušta (uvek) u detalje.
A i kao moderator mora nekad i da preseče. Verovatno se mislilo na "padobrance" (zaista ne znam na koga se mislilo ali van foruma znam "gomilu" uobraženih Dr.-a koji diplomu imaju ali ili nemaju inženjersko znanje (dovoljno i za ing. titulu) ili su uobraženi a neki i oba istovremeno.

- - - - - - - - - -

Šta više, NIKAKO nisam ni pomislio na našeg moderatora (da ne bude zabune).
Panonstib je nekad (pre)oštar iz više razloga (nedostatak vremena, mnogo znanja a mnogo slučajeva dokazivanja da je belo-belo a crno-crno i sl.) a i kao moderator (kako sam već rekao) nekada mora da preseče, skrati priču ili da zbog (reputacije) foruma naglasi kako jeste pa neko to shvati kao uvredu.
Ponavljam nadam se da se mislilo na "povremene" pametnjakoviće ... ja jesam.
 
Jendo pitanje za kolegu stalkera!Zanima me dali ima razlike i slicnosti u kvalitetu ulja Lukoila i Nisoteca,s obzirom da su vlasnici dela Nisa Rusi.Pitam iz razloga cene cini mi se da su Lukoilova ulja skuplja od Nisoteca pa me interesuje dali su i kvalitetnija ili je tehnologija slicna jer su Rusi u pitanju?

- - - - - - - - - -

Praznici pa se gos n stakler zauko:haha:
 
Ma da, ova kisela baš udara u glavu! Moram da pređem na blaže gazirane!

To što su Rusi u oba slučaja u pitanju nema direktne veze ni sa (nivoom) kvalitetom ni cenom. Naravno ima mnogo toga što indirektno utiče na to.
Stara "ruska škola" je formirala sličost u uljima na nivou (starog) SSSR-a, ali je GOST bio (ionako) baziran na API standardima (razlike u nekim manje bitnim detaljima).
Sada je situacija nešto drugačija pa iako ima sličnosti kod proizvođača iz Rusije (a i koriste bazna ulja međusobno, iako bar 80% bude iz sopstvene proizvodnje) stanje je takvo samo za tržište Rusije.
Za Evropu je stanje nešto drugačije jer malo toga stiže direktno iz Rusije (osim osnove tehnologije i receptura ali sa (bar delom) drugim sirovinama).
Ukratko:
Ulja Lukoil i Nisotec (pa i G-energy) su slična naravno ali to je uslovljeno standardima i to bi se moglo reći za većinu proizvođača (Evrope i šire regionalno, EMEA, Evropa-Srednji Istok-Afrika).
Lukoil ima nešto dužu tradiciju proizvodnje ulja od Gazprom-a, ali je Nisotec duže u poslu (preko Novolina) mada sa treće strane i Luk i Gaz vuku iskustva i stručnjake iz ranijih državnih firmi.
Lukoil ima seriju Genesis koja je razvijana zajedno sa Infeneum-om (proizvođač aditiva, JV Mobil-a i Shell-a) i svrstava se u Premium brendove (iznad standardnih ulja). Pravi iz u svojim pogonima u EU (Rumunija, Finska, Austirja). Slično tome i Gazprom ima seriju G-energy koja je praktično Chevron (Texaco) tehnologija (sa sve fabrikom i radnicima filijale u Italiji, koju je Gazprom kupio i preuzeo distribuciju proizvoda Texaco (Chevron) za istu zemlju, uz verovatno (vezan) ugovor za snabdevanje HC uljima Chevron i izgradnju nove rafinerije baznih ulja u Novom Sadu po Chevron Lummus tehnologiji).
Što se tiče standardnih serija, Lukoil je oslanja na sopstveni razvoj i pravi solidna ulja. Za neka od njih je u razvoju učestvovao i Lubrizol koji je i glavni snabdevač aditivima (makar za teretni program). Sa druge strane, Nisotec nastavlja tradiciju Texaco licence (istekle) preko Gazproma i indirektno jeste "Texaco škola" ulja, uz sopstveni razvoj i varijacije.
Lukoil verovatno za standardni program koristi svoja bazna ulja a za naše i susedna tržišta ih pravi u Rumuniji.
Nisotec (kao delom državna kompanija) veći deo baznih ulja kupuje preko javnih nabavki sa svim dobrim i lošim stranama toga (u ovoj industriji više lošim, mada se na kraći preriod mogu dobiti i bolje cene, a dugoročno verovatno ne).
Lukoil (bez Genesis-a) i Nisotec su "tu negde" po kvalitetu (negde je bolji jedan a drugde drugi proizvođač ali sve je unutar klase, dakle u nijansama). Nisotec je jeftiniji zbog transporta (pre svega gotovih proizvoda), carinom (makar simbolična za zemlje EU) i jeftinijom distribucijom (više pumpi, magacini u Srbiji ...) a manje zbog nižeg kvaliteta.
Lukoil je (očigledno) rešio da standarde i odobrenja stavi na etiketu (i time garantuje za iste) i za naše tržište (do prošle godine je to bio slučaj za EU i Rusiju ali ne i tržišta Balkana) pa je dostigao i prednost NIS-a koji je u jednom periodu imao više ispunjenih standarda i odobrenja (putnički program, kod teretnog nije ni bio slučaj).
Uglavnom, oba proizvođača spadaju u renomirane i nema greške ni sa jednim od njih. Možda mala prednost (još uvek, ali nijansa) u korist Lukoil-a koji jeste (duži niz godina) član ATIEL-a, udruženja proizvođača maziva, čije preporuke za ispunjenje ACEA mogu slediti i drugi ali su članovi obavezni.
Sa druge strane, kao što ste naveli, Nisotec je nešto jeftiniji pa je izbor praktično jednako isplativ (prema afinitetima). Obe kompanije su ozbiljne, bez problema u poslovanju (profitabilne) tako da nemaju nikakvu potrebu da nešto škrtare, fušare i slično. Dakle, to su (oba brenda) ulja koja ispunjavaju standarde i ne mogu biti loša. Naravno, zbog cenovog ranga (srednja i/ili ekonomska klasa) su u nijansama lošija od vodećih marki ili sopstvenih premium brendova (Genesis i G-energy), ali u većini slučajeva sa boljim odnosom kvalitet/cena (osetno niža cena za nijansu kvaliteta manje).
 
Mnogo ste ga uopštili (bar u slučaju Shell-a).
HX3 nije ulje namenjeno traktorima već putničkim vozilima. Iako bi HX3 diesel odradilo posao, mogo je bolje da koristite Shell Rimula R2 20W-50.
To ulje je i bolje od dva navedena i po specifikacijama i prema proizvođaču.
Naravno, ni Petrol Ofisi (Turska filijala OMV-a) nisu loša ulja. Konkretno, Multitrak 20W-50 (ili 15W-40) su sasvim u redu za navedene traktore (ispunjava(ju) API CF-4).
Tako da viši kvalitet nije neophodan ali nikad nije na odmet. Naravno, i cena je bitan faktor.
Dakle, kvalitet na strani Shell-a a isplativost (verovatno) nije, pa odlučite po vašim prioritetima.
Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Trebao bi da zamenem ulje u diferencijalu-menjaču na MTZ-1025 pa koje ulje mi preporučujete.
 
Beše vazdan o ovome (u ovoj temi ali čini mi se i u posebnoj, posvećenoj belarus traktorima).
Noviji tipovi (ili bar novije proizvodnje) 1025-ice: isto što i u motoru, isto što i u hidraulici: svako bolje SHPD 15W-40; za hidrauliku i menjač NE mora da bude visokog kvaliteta, čak su i bolja manje aditivirana ulja, naročito za hidrauliku (API CC ili CD) i naročito ako se ne menja redovno. Međutim najlakše je i prostije (pa dođe i jeftinije kupovinom na bačvu ili Burence) da sve to bude isto ulje.
Menja se na 1000h (kao što je davno rekao "Panonstib" ali malo ko sluša). Neka bude i 2000h (sto je loše) ali priče da se nikada NE menja su totalna zabluda.
Kupite originalno ulje koje vam cenom odgovara.
Za prednju osovinu (verovatno 4WD) ide hipoidno 80W90 API GL-5.
Za starije modele konsultujte uputstvo vozila (ovo je po uputstvu iz 2008. mada važi za modele 1025, 1025.2 i 1025.3; da li je 1025 ranije proizvodnje i drugačije konstrukcije, nemam pojma ALI ovde ima ljudi koji to znaju).
 
SOLIDNA ulja po POVOLJNOJ CENI!
Kvalitet je vrlo dobar i pokriven mnogim standardima i odobrenjima (zvaničnim i važećim). Na primer, API licencu nemaju ni mnogo veći proizvođači iz Evrope.
Chevron (Texaco) je jedno vreme držao 25% kompanije (sada ne) ... treba li još šta reći?!
 
Danas kupio Adecovo ulje za imt-560 pa me interesuje kakvo je i da li ga je neko koristio? vidim da je proizvodjac Novi Sad..
 
Pozdrav kolege,nov sam na forumu.Posedujem belarusa 1021.3 turbo interkuler 2012.g.Do sada sam nekoliko puta sipao MAbanol argon flet 20w50 po preporuci servisera.Citajuci ovaj forum procitao sam da je Lukoil mnogo bolje ulje od mabanola.E sad,zanima me da li je za moj traktor bolje da sipam avangard ultra ili avangard extra?
Zamolio da mi odgovori gospodin Stalker ili neko drugi ko ima iskustva u ovome.
 
Poslednja izmena:
Po preporuci servisera 20W-50?! U novu mašinu?? (jadne šljive međ' takvim stručnjacima)
20W-50 se u principu sipa samo u motore koji su pred remontom, troše ulje (ili "troškare" bar), za Afričku klimu, motore preko 5000rh i slično.
No, ajd' nije to ni najgore što se može desiti.
Mabanol nisu loša ulja ali nisu ni nešto posebno. Možda je prejako reći da je Lukoil MNOGO bolji ... bliže je istini da je (samo ... malo) bolji.
Ponavaljam ali nije loše naglasiti da je Avangard serija zajedniči (razvojni) projekat Lukoil-a i Lubrizol-a, i da je Lukoil članica ATIEL organizacije ... dovoljno je.

Sasvim je svejendo koje ćete ulje sipati, oba pravazilaze minimalne zahteve i ulje koje ste koristili (doduše i Mabanol ima bolja u klasi kvaliteta dva Lukoil ulja).
Htedoh reći da je bolje uštedeti i koristiti Extra, kad na sajtu (nešto mi nije dalo mira, jer sam znao da je razlika u ceni mala pa da vidim koliko mala) Lukoil-a iznenađenje: Ultra je jeftinija od Extra!?
Obzirom na to još je "svejednije" odnosno bolje je koristiti Ultra verziju koja je jedan stepen (kategoriju) višeg kvaliteta.
Doduše Extra je (ali to je baš nijansa) ima malo manju (Noack) isparljivost (1h na 250°C), 11% umesto 12% (oba rezultata su jako dobra).
Manji TBN kod Extra nije toliko od značaja ako se koristi ED (Evro Dizel) ali je zbog toga (i drugih stvari) možda Ultra pogodije za teranje na pun interval zamene (ili ako se malo prekorači, što nije za preporuku ali ako nije više od 20% nije ni tako strašno; pod ovim ne podrazumevam i NE preporučujem prekoračenje intervala zamene ulja, nego situaciju da se u par dana treba završiti neki važni posao i servis odložiti, pri čemu motor (mašina) neće raditi više od par desetina h; dakle kao rezerva za hitne slučajeve, gde će se Ultra sigurno bolje pokazati, makar motor malo više trošio tog ulja, ionako je nov pa par dl manje ili više do zamene nije od značaja).
Pozdrav!

- - - - - - - - - -

Za hidrauliku će odraditi posao pa i (valjda) za transmisiju.
Ne znam kvalitet i NE znam koliko redovno akreditovana laboratorija kontroliše to ulje (ta ulja).
Za motor izbegvajte kupovinu manje poznatih proizvođača.
Kao što rekoh Ne znam mnogo o ovim uljima, znam dosta kako se dovijaju manji proizvođači ALI možda ima i izuzetaka.
Sam Adeco ima relativno solidne proizvode (auto kozmetike) ali i neustaljen kvalitet (npr. viđao sam neke proizvode sa talogom što ne bi trebalo da se desi).
Zato se za vitalne delove (motor) vodite time da niko nije dovoljno bogat da kupuje (samo što je) jeftino.
Cena mnogih renomiranih proizvođača je tek neznatno veća a nude veću sigurnost i verovatno bolji kvalitet (od nijanse do klase u istoj kategoriji).
Naravno, za niže kategorije kvaliteta nije baš i neka razlika ali ionako NE savetujem (baš) S3 ulja (API CD) čak ni za stare IMT mašine (bar API CF-4).
Što se konkretnog tiče, napisali su sve što ulje treba da ispuni za jedno UTTO ulje (univerzalno ali ne STOU i za motor nego samo za hidrauliku i transmisiju).
Da li zaista ispunjava sve to (nisam siguran) i gde je to testirano (pravo pitanje) i da li je testirano ili je samo nešto što bi trebalo biti na osnovu dodatih aditiva (?!).
Naravno mnogi godinama koriste ulja manjih domaćih proizvođača i nemaju problema ali to nije dokaz visokog kvaliteta nego pre toga da on nije potpuna katastrofa.
Kao i obično važi pravilo "koliko para toliko muzike" do nekog nivoa a posle "sve više para za nešto malo više muzike" tako da se može uštedeti ali do neke mere ali ne i preko toga.
Lično mislim da su FAM i NIS (Modriča naravno ali je nešto skuplja) dovoljno jeftini da budu osnova ispod koje ne treba ići.
Lukoil takođe nije mnogo skup i slično.
 
Nazad
Vrh