Ulja i maziva!

jel mogu da sipam u rakovicu 47 ulje GM genuine 15w 40 mineralno-acea a3/b3 api sl/cf
dobio sam jeftino pa zato pitam
 
Zanimljivo pitanje. Od ovoga bi bežali stručnjaci kao "đavo od krsta" ali eto ima još b*d*la kojima ni ovo nije bauk tema (npr. moja malenkost)
PRVO: ODLUKU MORATE DONETI SAMI. Pitali ste "jel mogu" a odgovor može biti "jel smeš?".
DRUGO: Dobio u kompenzaciji, "preko sindikata" ili za mufte pa "da se ne baci" ... ili već kupio (na akciji) pa pitao za savet - su najbolji recepti za KATASTROFU (ili makar katastroficu). Zadnji slučaj sa bloga u vezi antifriza. Ništa strašno ali ...
TREĆE: Ja vam (lepo) savetujem da to NE radite.

E sad, kad smo to rasčistili ("i ovo smo sredili" kako kažu u crtaćima), kratak odgovor sa TEORIJSKOG ASPEKTA.
(hvala na pitanju, možda bude i na blogu kao ceo tekst)
Ne mogu (ja ne mogu a ko može, izvolte) ovo odgovoriti "korak po korak" i "kratko i jasno" jer onda ostaje samo crno (ne nikako!) i belo (može, baš može) i tu je kraj priče. To mogu samo oni koji o tome znaju malo pa ako im se posreći postanu "stručnjaci". Zaista ne bih ulazio u dublja objašnjenja jer većini to neće biti jasno a priča će biti duga a na kraju će izgledati nedorečena (jer problem nije tipa "2+2" jer je odgovor samo "verovatno je tako i tako", 100% nije i ne može da bude; nema garancije).

U principu ovo je moguće. Po standardima je moguće. Kako se ulja proizvode (naročito "standardna" i "nisko budžetna" a negde u ova dva je i GM) itekako je moguće.
Ovo je IZUZETAK koji potvrđuje pravilo (da se ovo NE radi). Naime kod API CD zahteva ovo jeste moguće (a da li je dobro procenite sami). Već kod API CE ovo NIJE moguće (ne preporučuje se). O CF-4 da i ne pričamo.
Druga je stvar sipati to pa stalno sipati to ulje a druga je stvar sipati ga posle S3. U tom grmu i leži zec jer je to već potencijalno loše (teorijski ne treba da bude ali može biti zbog veće koncentracije detergenata i disperzanata ali možda manje ovih drugih pa je lakše preći (čak) na API CI-4 ali je svakako najbolje prvo ići na CF-4 pa tek posle na CI-4 jer ni to nije baš naivno ("čišćenje motora").
I na kraju ali ne i po značaju: ovo ulje bi morali menjati (čak) češće jer neće izdržati koliko HD ulja. Ima više razloga (ohoho) ali dva su najvažnija: manji TBN (sa ED i nije toliko kritično) i više polimera a manja viskoznost baznog ulja što će se pre razbiti (nego "obično" S3 ulje). Dakle u najmanju ruku bi morali da menjate ranije, na pola od preporučenog pa koliko se isplati ... verovatno uopšte. Ima još nekoliko detalja protiv ali ne bih išao tako daleko.

I tako, na papiru kvalitetnije ulje, ne mora to biti i u praksi. Jednostavno nije za tu namenu (iako bi moglo da posluži u (krajnjoj) nuždi, kada se treba vratiti sa nekog puta ili tako nešto).

Uostalom: ovo ulje će mnogo bolje koristiti u bilo kom automobilu (osim bube i peglice) pa makar i jugu. Zato prodajte, zameniti ili šta god, vredi (bar koji dinar) više od S3 ulja pa je šteta to ne iskoristiti.

P.S.
Problem je i što smo u Evropi a ne USA i što se radi o "GM" ulju (fantomskom). Jednostavno nema dovoljno potpore da se za isto kaže DA. Niti je to isto ulje kao u USA, a i na američkom kontinentu GM ima API licence samo za AC DELCO ulja i to samo za Sx (benzinske) motore osim za jedno, ali HD ulje (za teretni program).
Tako da nikako nemam potporu za takav savet (na stranu što verovatno i može). Za neka "krštenija" ulja bih lakše dao takav savet ali opet pre za USA nego ovde.
Dodatno se komplikuje time što je API CF "Obsolete" (zastareo) pa se više i ne izdaju licence nego ih pišu kao na tarabi.
Uostalom ulja sa imenom ne koštaju više samo zbog tra-la-la nego ima i razloga zašto. GM je jednostavno jeftino servisno ulje i o njemu ne možete ništa saznati osim onoga čime vas "udare u glavu". U servisu je o.k. sipati, sipati za namenu za koju je pravljeno (automobili, naročio iz 80-tih i 90-tih) i to je to. Sve ostalo na sopstveni rizik.
Inače GM ulja mogu biti i jako kvalitetna (Dexos2) ali im je namena pre svega za Opel (i druga GM) vozila a ostali kako se u to uklope.
Ponavljam: to je ulje za servis a tek "pod razno" za slobodnu prodaju (zamišljeno da ne bude ali sve može pa i tako nešto, da nije bio u buli (GM) možda svega toga i ne bi bilo ili da nisu toliko ležerni ne bi ni bili u buli).
 
skoro sve nisam razumeo ali sam nekako razumeo da nevalja sipati u traktor,sipacu u auto
 
e ovako ja u kombajn cu da sipam avangard 15-40 za tesko opterecena vozila SHPD. 35 litara,njega sipam i u rusa i nemam potrosnje ulja od zamene do zamene.
 
Poslednja izmena:
Siglo ulje.
bela kanta za 2 fergusona i 577-valjda ce biti dosta.
crna kanta za mercedes.

attachment.php
ovo E3 je proslo jako dobro u mercedesa, pokosio sam sa njim 170kj i dolio sam zanemarljivih 1l.
uzeo sam E7 da probam u mtz 1221 i jos jedna kanta za IMTovce. jel za ove pare ne isplati mi se bilo sta drugo da sipam, u kvalitet sam se uverio.
attachment.php
 
Galicije@ posto si sipao u 539 zanima me da li ti posle 60 ari ili otprilike 1 jutro kad smanjis gas, kazaljka za ulje pada ispod zelene zone?? nadam se da si me shvatio...ja sipao u motor nisovo,i nema neke vajde, danas mi se sraf odvio pa sam naknadno kupio nisovo ulje srecom na vreme sam primetio,ali nisam zadovoljan njime....?
 
нисам приметио опадање притиска кад се разреди уље, а 539 ми има преко 4000 сати..исти је случај и са 578. кажем вам ово уље је одлично а јефтиније је него наше домаће...ја сам купио био 40 литара за кејсија, а потом сам докупио још једну канту и сипао у ова два друга трактора...
 
posto sam godinama radio sa motornim uljem i svu specifikaciju ulja poznajem savrseno mogu vam reci samo jedno,jedino ulje koje priznajem kod nas na trzistu je
Bizon i Mobil..
u poljo.mehanizaciju sipam Bizon godinama unazad a u kola mobil.
vidim da se ovde digla polemika koje ulje koje mazivo.nema od jeftine corbe vajde.ulje je sada najjeftiniji energent koliko god da kosta.s obzirom da je gorivo 150-i kusur dinara procenite sami.bilo sta da radite od poslova sa traktorom ,mislim prvenstveno na teske poslove izduvate svaki dan po jednu ili dve kante ulja kroz auspuh.
nafta je preskupa a ne ulje,nekada je bilo sasvim kontra ulje skupo sto i treba da bude jer sa kantom ulja zavrsis sav posao ,a gorivo je bilo jeftino sada je obrnuto..
da se vratim na ulja.moja topla preporuka za ulje Bizon ja sipam uvek 20/50 za teske uslove rada.menjam ga na 300sati ne zato sto kaze fabrika nego tako radim stalno.
da vam na pomenem jednu stvar a nadam se da cete me razumeti motor koji ne trosi ulje to nije zdrav motor,govorim o normalnoj potrosnji ulja ne o prosipanju.svako ulje vremenom oslabi ispari itd.znaci to ne valja motor tada radi na suvo,,zargonski receno,,
ulje vremenom mora da pocrni u dizel masinama ono koje nije crno nema nikakvu funkciju.jer u ulje se skuplja sav garez i sve ostalo sto je bilo u motoru to je funkcija ulja podmazivanje i zastita agregata.
nadam se da cete usvojiti moj komentar....
 
Da li je neko koristio UNIA Opal francuska ulja? Ja sam nabavio neko 15W50, i sipao sam ga u 142 i 577 i mogu reći da su se mašine preporodile... Trošenja tako reći da i nema, kombaju je zamenjeno na 150 urađenih jutara, nie potrošio ni pola litre, a traktor koliko je trošio pre ovog sad skoro da netroši... Ono što sam još primetio je a radni protisak vrlo malo pada kad se motor ugreje...
 
posto sam godinama radio sa motornim uljem i svu specifikaciju ulja poznajem savrseno mogu vam reci samo jedno,jedino ulje koje priznajem kod nas na trzistu je
Bizon i Mobil..
u poljo.mehanizaciju sipam Bizon godinama unazad a u kola mobil.
vidim da se ovde digla polemika koje ulje koje mazivo.nema od jeftine corbe vajde.ulje je sada najjeftiniji energent koliko god da kosta.s obzirom da je gorivo 150-i kusur dinara procenite sami.bilo sta da radite od poslova sa traktorom ,mislim prvenstveno na teske poslove izduvate svaki dan po jednu ili dve kante ulja kroz auspuh.
nafta je preskupa a ne ulje,nekada je bilo sasvim kontra ulje skupo sto i treba da bude jer sa kantom ulja zavrsis sav posao ,a gorivo je bilo jeftino sada je obrnuto..
da se vratim na ulja.moja topla preporuka za ulje Bizon ja sipam uvek 20/50 za teske uslove rada.menjam ga na 300sati ne zato sto kaze fabrika nego tako radim stalno.
da vam na pomenem jednu stvar a nadam se da cete me razumeti motor koji ne trosi ulje to nije zdrav motor,govorim o normalnoj potrosnji ulja ne o prosipanju.svako ulje vremenom oslabi ispari itd.znaci to ne valja motor tada radi na suvo,,zargonski receno,,
ulje vremenom mora da pocrni u dizel masinama ono koje nije crno nema nikakvu funkciju.jer u ulje se skuplja sav garez i sve ostalo sto je bilo u motoru to je funkcija ulja podmazivanje i zastita agregata.
nadam se da cete usvojiti moj komentar....

Usvojeno!
Nevezano za Bizon i Mobil, pogodili ste suštinu (u jako kratkom komentaru).
A suština je:
NA MAZIVIMA SE NE ŠTEDI (NITI SE MOŽE UŠTEDETI). Postala su jeftina roba (koju "niko neće", tj. ima je u višku na tržištu jer ih svako pravi) za razliku od perioda pre 20 ili 30 godina. Ne treba kupovati ni najskuplje (mada je trošak motornog ulja tek 1-2%, maksimalno 3%, ukupnih troškova (sa gorivom). Gorivo je skupo, maziva (motorna ulja) NIJE! (kao što ste i sami rekli)
Više puta sam davao savete kako uštedeti (i vredi probati) ali na kraju krajeva nije uvek moguće a vrstu ulja (proizvođača) je lako promeniti.
Ako najskuplje ulje nije uvek isplativo (a nekada i jeste) onda ono najjeftinije SASVIM SIGURNO NIJE ISPLATIVO. Dakle držite se makar "zlatne sredine" (pa naviše) u smislu kvaliteta. Nije uvek vezano uz cenu, kao što je već navedeno (u jedom od prethodnih komentara), neka svetska imena mogu biti veoma konkurentna, što je u industrijskom sektoru i u transportu i primenama kao što su poljoprivreda, rudarstvo i građevina skoro i pravilo jer su obično tek par desetina % skuplji od najjeftinijih za primenu).
Akcela je Selenia ulje ali distribucija ide samo preko Case i Steyr prodavaca (neki drugi uzimaju i svoje ime na mazivu, što je sličan ali ipak suštinski drugačiji princip) a serija se proizvodi po specifikacijama Case-a (specifičnosti mašina, motora), što ne znači da ne može i u druge mašine (to su više finese).
 
Nazad
Vrh