Ulja i maziva!

Molim gospodina stalkera da mi kaze koje ulje mogu da sipam u kombajne John Deera 952 i 955 oni imaju john deerove motore i proizvedeni su negde 80-tih,dosad sam sipao COMA 20-50 al je mnogo skupo,pa bih nesto drugo ako bi moglo?
 
Nema skupog ulja!

Slažem se. Ali to nije odgovor na pitanje, već stav (ili možda čak i filosofija nekih od nas).

- - - - - - - - - -

@pujol:
Za vaše traktore su potrebna STOU ulja minimalno API CE (takva nećete naći). Izbegavajte (baš) S3 ulja, koja bi sa kraćim intervalima (pa ispala skuplja) mogla (uslovno) da se koriste.
Preporučio bih da minimum koristite API CF-4/CF, 15W-40 ulja. Zašto 20W-50? Zbog potrošnje ulja? Može, onda i tako nešto ali ako nema veće potrošnje ulja, 15W-40 je više nego dovoljno.
Da ne pričam da bi John Deere (proizvodi ih ExxonMobil) bila dobra ideja (kao i sam Mobil, naravno, i drugi renomirani proizvođači) ... cena je naravno veća od Comma pa sam se time već udaljio od teme.
ZAPAMTITE: dobro i jeftino, to ne ide zajedno. To je uvek neki kompromis ili se čak žrtvuje nešto (duži vek motora, povećana potrošnja ulja, goriva i slično).
Comma ulja su u principu među jeftinijim pa to sužava izbor za dobar savet.
Zaiste ne bih znao da li su i koliko jeftinija ujla FAM (Tractor 20W-50), Modriča Maxima Long Life 20W-50, ali manje od toga ne ide.
Za kraj sam ostavio NIS jer bi mogli (još uvek) da iskoristite akcijske (snižene) cene i možda i prođete jeftinije od Comma ulja.
Tu imate ceo spektar (naročito u 15W-40) pogodnih ulja, ali bih izdvojio ona sa nižom cenom (a da su odgovarajuća).
Minimum je Univerzal (ima ga i u 15W-40 i u 20W-50) a možete (ako nije velika razlika u ceni) i super long ili Turbo Diesel (ali ih nema u 20W-50).
Sniženje je samo do 15. juna pa požurite.
Naravno, ne morate ni da žurite a kvalitet vam je još i bolji od Univerzal-a imate i akciju koja je "do rasprodaje zaliha". Radi se o Multifleet ulju, postoji i u 15W-40 i 20-50 ).
Ispunjava API CG-4/CF/SJ, ACEA E2/B3/A2 a (doduše) ima nešto manji TBN (8,5) što doduše još uvek nije niska vrednost (čak ni za D2 iako bi cepidlačenjem došli do ranijeg standarda od min. 9).
Stoga bi E2 univerzal možda bilo i "bolje" (prilagođenije) a jeftinije.
Za cene vidite na sajtu proizvođača (čak ih i ne znam).
www.nisotec.rs
Bez akcija ova ulja nisu jeftinija ni od Modriče ni od FAM-a (koga je i sve teže naći u slobodnoj prodaji, makar neka ulja koja se manje prodaju); nije problem "braniti" FAM jer ga ionako čeka budućnost koju će teško prebroditi (posle izlaska iz restrukturiranja, a mislim da im i to ne pomaže koliko bi trebalo).

Naravno, ne bih sa potenciram samo ove proizvođače - iskoristite i akciju bilo kog drugog brenda (uvoznog), ako je ima.
No, budite obazrivi, uvoznici su često neuki (ili su maliciozno profitabilni) pa akcija ponekad (ne uvek naravno) znači ulje starije od 5 god.
Kod NIS-a to nije slučaj jer ni brend ne postoji toliko. Može biti 2-3 godine u pitanju što je (još uvek) u redu.
Za akciju NIS-a ionako posredno znam (sa pumpe), inače ne stižem da pratim takva zbivanja.

Pozdrav!

P.S.
Ne zaboravite preporuku proizvođača da ulje menjate na 200 radnih sati.
Za maksimalnih 250 bi morali da idete na kvalitetnija ulja od pominjanih u postu.
 
@ stalker posto vidim da ste upuceni u ulja zeleo bih da vas pitam da li znate kakvog je kvaliteta EXOL? zanim ame sae 30. Sipao bih njega u traktor ali me trah zato sto jos nisam imao iskustva sa njim . Koliko sam mogao da vidim na njihovom sajtu imaju sve sertifikate iz laboratorije u Kragujevcu. Inace ovo pitanje se odnosi i na ostale clanove ako imaju iskustva sa ovim proizvodjacem . Hvala !!
 
Gospodine stalker nismo se bas razumeli,ja sam mislio da comma ulja spadaju u najskuplje na trzistu,pa sam mislio da ne moram da sipam to ako moze drugo,inace ja za ulja ne zalim.Znaci po vama jer mogu da sipam MODRICA MAXIMA LONG LIFE 20-50 u moje kombajne,a da to bude kako treba?
 
Zašto bi sipali Long Life ulja.Sasvim su dovoljna i Maxima MG 15-40.

Naravno. To sam i rekao (malopre). Maxima Super MG 15W-40 je baš "pun pogodak". Long Life 20W-50 (pazite to nije "onaj" Long LIfe 20W-60 koji je više za automobile, benzince i dizele) samo ako motor ima povećanu potrošnju ulja.
Zaista je čudno to što ste naveli da je Comma među skupljima. Na svom matičnom tržištu su Low-end (nisu naravno baš najjeftiniji ali ekonomska klasa) tako da sve preko proseka (zbog transporta mora biti skuplje ovde i pored eksportnih nižih cena) ne daje preporuku za kupovinu ovih ulja. Dakle, tu negde kao vodeći proizvođači iz regiona i ni malo iznad toga, to je domet ovog brenda.

- - - - - - - - - -

@ stalker posto vidim da ste upuceni u ulja zeleo bih da vas pitam da li znate kakvog je kvaliteta EXOL? zanim ame sae 30. Sipao bih njega u traktor ali me trah zato sto jos nisam imao iskustva sa njim . Koliko sam mogao da vidim na njihovom sajtu imaju sve sertifikate iz laboratorije u Kragujevcu. Inace ovo pitanje se odnosi i na ostale clanove ako imaju iskustva sa ovim proizvodjacem . Hvala !!

Jako je teško reći. Počeli su skromno pa su napredovali. Vidim da prate trendove i trude se da ne zaostanu. Malo je nedostajalo da se na njihovim tehničkim nađem na obuci za savetnika za hemikalije (odustao sam zbog love, nije isto iz džepa i kad plaća firma). Dakle, i kadrovski su ojačali.
Nisam gadljiv (što je opšti stav) ni na male nerenomirane proizvođače ali (videće se i u nastavku) imam sumnje zbog kojih ih ne preporučujem (iako izbegavam da kritikujem, neke stvari su i očigledne a uglavnom se trudim da budem afirmativan).
Ono što im nedostaje je baš ono što ste spomenuli - dobra laboratorija. Bez toga proizvođač ne može biti ni kvalitetan ni renomiran. Nisam skoro bio na njihovom sajtu ali imali su analize stare nekoliko godina (sa početka proizvodnje pojedinih ulja). To definitivno nije dovoljno. Renomirani proizvođači (svojim očima video) rade iste analize ZA SVAKU ŠARŽU (pakovanje ide nakon odobrenja a dotle je u prihvatnom reaktoru).
Ne znam imaju li ISO standard (što ništa ne garantuje ali ipak upućuje na proceduralan rad). Uslovi proizvodnje su skromni ali dovoljni ako se sve ostalo radi "po propisu".
Ne znam ko su im snabdevači što je takođe od velike važnosti.
Dakle, ne možete očekivati vrhunski (pa čak ni prosek industrije, na šta i ukazuju analize na sajtu) kvalitet. On može bidi zadovoljavajući ili čak dobar za pojedina ulja, ali za visoke standarde je pitanje da li ih potpuno ispunjavaju ili su na granici istih pa se "klate kao Čaplin u "Zlatnoj Groznici" sa onom kućom".
Osim toga, analize iz Kragujevca su samo osnovne (doduše zakonski ispunjavaju stare domaće standarde). Pun set analiza i metoda kojima bi se dokazao nivo kvaliteta API ili ACEA, nedostaje. Za novije ACEA standarde bih mogao da kažem da ne ispunjavaju pre svega uslovima proizvodnje i proceduralnošću koju ne mogu da sprovedu (detalje ne bih navodio, daleko bi nas odvelo) jer su procedure prilično zahtevne.
Paket aditiva uz bazno ulje (jedno ili kombinaciju istih) koji BI TREBAO DA DA NEKI NIVO KVALITEA - NIJE GARANCIJA ISPUNJENJA STANDARDA.
Dakle, kod starijih mašina (motora) možda vredi probati. Uvek uzimajte makar (specificirani) standard više od minimalno potrebnog.
Za novije motore ... uz svu blagonaklonost moram da izrazim sumnju. Zaista sam skeptičan kako zbog laboratorije (kontrolu i pojedine analize imaju, ali punu; prijemnu, procesnu i završnu kontrolu - teško) tako i (ipak) nedovoljno stručne radne snage (treba vam minimum 5-6 inženjera a to za malu proizvodnju ne može da se isplati). Striktno sprovođenje (čak i dobrih) formulacija nije dovoljna garancija (visokog) kvaliteta. Takođe im nedostaje automatizacija proizvodnje bez koje niti mogu biti konkurentni niti davati visok kvalitet.

Iako nije tema, moram da spomenim i sličnu konkurenciju. Visklol ima i bolju laboratoriju i delimično automatizovan proces, nabavku (bar deo) od Neste-a i Lubrizola pa opet se ne može reći da su u ravni sa renomiranim proizvođačima. Jednostavno, nisu ubedljivi da su sva ulja u svakom trenutku onod što bi mogla da budu. Takođe nije ni garancija da su (nešto) bolji od Exol-a (kako liči).

I jedni i drugi (i treći) imaju i problem da se cenovno uklope, pa kvalitet proizvoda moraju i tome da prilagode. Uzevši u obzir da se bazno ulje na cisternu mora platiti i po 20% više nego za veći kontigent (tipično par stotina; za "berzansku" (nije prava) cenu, min. hiljadu tona). Ako, dakle, imate skuplje sirovine a jeftiniji proizvod (uz veće troškove proizvodnje), rezultat mora biti samo jedan - niži kvalitet. On ne mora biti drastično niži jer se ne naplaćuje brend a relativno malo se ulaže u reklamu pa se tu deo (uz verovatno manje plate zaposlenih, ali ne mnogo) troškova "pegla".

Oprezno i bez velikih očekivanja. Nije da se beži kao od kuge (što je opšti stav). Naročito kod nekih primena (manje zahtevnih, za motor bi više puta razmislio).
Zaključak:
Ponavljam, za malo veću cenu imate domaće i proizvođače iz okolnih država, koji su mnogo pouzdaniji, a i mnoga velika imena se uz rabat mogu kupiti jako povoljno.
Svaka ušteda na mazivu može biti samo do neke mere. Uostalom, prava cena maziva se iskazuje tek nakon dugotrajne upotrebe (1000 radnih sati) i to i jeste problem ali i nešto na šta treba obratiti pažnju.

Pozdrav!

P.S.
Exol brend postoji i van granica Srbije. Ovde sam mislio na Exol iz Merošine.
 
Pozdrav svima
Pre jedno mesec dana zamenio sam ulje u imt542.Posle zamene ulja desava mi se da pali lampicu za ulje na ler gasu kada obavlja teze poslove konkretno kosenje sa rotacionom kosacicom.Pre toga nisam imao problema sa pritiskom ulja.Ulje je Optima Modrica SAE30 nove crne kante.Pa se pitam da li je do motora ili do ulja?Mislim da optimina ulja nisu losa pa sam zato i izabrao to ulje.
 
Stavi obican merac sa skazaljkom pa ces videti, ali sobzirom da je sae 30 u pitanju moje misljenje je da je do motora problem.
 
Stavi obican merac sa skazaljkom pa ces videti, ali sobzirom da je sae 30 u pitanju moje misljenje je da je do motora problem.

Slažem se. Manometar bi dao malo bolji rezultat od indikatora (lampice). Nije ni samo do toga da je Modriča solidnog kvaliteta već je u ovom slučaju bitnije da se radi o monogradnom ulju (korektnom za ovo doba godine, nije za hladnije periode, kada ima mrazeva) koja nemaju polimere (za povećanje viskoznosti na visokim temperaturama) koji bi mogli popustiti. Dakle, pad pritiska koji je uslovljen pre svega manjom viskoznošću na određenoj temperaturi (visokoj posle teških poslova) a za manji broj obrtaja nije karakterističan za ova ulja (ma kog proizvođača). ONa tipično imaju 10-11mm2/s na 100°C što uglavnom drže tokom eksploatacije i uglavnom se povećava vremenom kod dizel motora a pad nije karakterističan za ispravan motor.
Očigledno da je potrebna veća viskoznost da bi pritisak ulja bio adekvatan.
Može biti više stvari, od razređenja ulja gorivom (ali za to je potrebno više od 5% nafte u ulju što se oseća i čulom mirisa) pa preko raznih stvari, do najgoreg a to su povećani zazori ležajeva radilice, ali to sve treba proveriti.
Ako se radi o tome, upotreba viskoznijih ulja (SAE 40 ali samo leti, ili još bolje 20W-50 i do -5°C) bi se intervencija na motoru mogla odložiti ali samo toliko, da se završe sezonski poslovi (doduše ovo su prvi znaci pa se nekad može gurati i duže vreme ali ne zaboravite, što kasnija intervencija to je skuplja). Nadam se da je nešto banalnije i jeftinije u pitanju.
 
Pozdrav svima
Pre jedno mesec dana zamenio sam ulje u imt542.Posle zamene ulja desava mi se da pali lampicu za ulje na ler gasu kada obavlja teze poslove konkretno kosenje sa rotacionom kosacicom.Pre toga nisam imao problema sa pritiskom ulja.Ulje je Optima Modrica SAE30 nove crne kante.Pa se pitam da li je do motora ili do ulja?Mislim da optimina ulja nisu losa pa sam zato i izabrao to ulje.
I meni se ovo dogadja da posle zamene pada pritisak kad se malo vise zagreje, isto sae 30. Ja mislim da je do ulja, treba uzeti multigradno ulje u svakom slucaju. Veci pritisak sam imao sa starim uljerm nego sad sa novim.
U transportu pritisak je normalan izmedju 3-4bara, samo kad se vise optereti pada pritisak.
 
I meni se ovo dogadja da posle zamene pada pritisak kad se malo vise zagreje, isto sae 30. Ja mislim da je do ulja, treba uzeti multigradno ulje u svakom slucaju. Veci pritisak sam imao sa starim uljerm nego sad sa novim.
U transportu pritisak je normalan izmedju 3-4bara, samo kad se vise optereti pada pritisak.

Ako se pojavljuje na više mašina, može biti da ste i u pravu. U principu su 15W-40 ulja bolja baš zbog toga što su "gušća" (viskoznija) i na višim i na nižinm temperaturama.
Vrlo je moguće da SAE 30 nije dovoljno dobro za starije motore (sa više hiljada rh), a sa SAE 40 prolazite skuplje jer ga možete koristiti tek od sredine maja do sredine septembra.
Još uvek ne znači da je (do lošeg kvaliteta) ulja koliko do lošeg izbora. Iako IMT dok je nov mora da radi lepo i sa SAE 30 sasvim je moguće da mu "pod starije dane" to može biti i nedovoljno.
(dakle ovo je čak verovatnije, pogotovu za slučaj da se sa 15W-40 ovo nije događalo pred promenu).
Uostalom 15W-40 čak i nije skuplje ili je razlika minimalna.
 
Koiko je meni poznato, odprilike za 100c bi trebalo da bude isto ali sve zavisi od ulja do ulja. Medjutim ovo sto sam ja sipao sae30 ima ima manji viskozitet na 100c. Pa skorije planiram da sipam neko 15-40 od priblizno 14-15mm/s viskoznosti.

Baš tako. 15W-40 i SAE 40 na 100°C imaju približno istu viskoznost (14-15, šire gledano 13,5-15,5 a po standardu 12,5 do 16,3). Ali 15W-40 jeste gušće (viskoznije) od SAE 30 koje ima 10-11 (po standardu sve od 9,3 do 12,5).
Razlika nije baš zanemarljiva (25-30%) a povećava se sa temperaturom (recimo ako je, a može biti, 110°C). Na 40 cel. 15W-40 i SAE 30 imaju skoro istu viskoznost (100-110mm2/s) ali ispod nule je 15W-40 znatno ređe (manje viskoznosti).
 
na 539 mi penusavo ulje na hidraulici kad se ugreje, menjao bi ga, ali ne znam koje da stavim, kad ono odradjuje i hidrauilku i menjac. Molio bi vas za savet koje ulje da sipam....
 
Bio skoro do prodavnice i tamo primetim da sad ulje ina super 5 15 w 40 pakuju u plave kanistre, a i podaci se ne slazu u potpunosti s starom inom super 5.
nova ina super 5 (plavi kanistar) acea e2 96 issue 5; api cg h/cf/sl; mb approval 228.1; man 271; volvo vds; mtu type 1; ina n22-264

stara ina super 5 (beli kanistar) acea e2 96 issue 5; api cg h/cf/sl; mb approval 228.1; man 271; volvo vds ;zf te ml 02c/04b/04c; ina n 12-110

Da li smeju ove 2 ine da se mesaju?
 
Mogu da se mešaju.
To je verovatno isto ulje (ili malo "dorađeno" ali toliko da se mogu smatrati identičnim).
Promenjena je ambalaža, ali i nalepnica. Zašto se navode malo drugačija odobrenja ... zaista je čudno, na novoj verziji su mogli samo da dodaju a ne da prepravljaju.
Moguće da je nekom odobrenju (ZF kako stvari stoje) istekao rok, pa zato nije navedeno ponovo.

Najvažniji standardi i odobrenja (ili nivo kvaliteta) se nisu menjali što je najbitnije.

MTU type 1 (oil category 1) odgovara nivo kvaliteta API CH-4/CG-4 kao i ACEA E2-96 (što se i navodi pre toga).
ZF odobrenja se odnose na (razne) transmisije. INA je imala i sad ima mnogo ulja na zvaničnoj ZF listi ali je za ovo (prvenstveno motorno) ulje očigledno bilo neisplativo produžavati licencu.

Pozdrav!

P.S.
Molim g. Grunt-a da isprazni sanduče jer ne mogu poslati odgovor.
(uzgred, i moje je bilo puno ali sam danas obrisao nekoliko poruka ... i da, bio sam odsutan dve nedelje)
 
Kakvi su po kvalitetu Hengst filteri, da li je neko dolazio u susret s njima? Kako ste zadovoljni njima i kako su se pokazali u radu?
 
Nazad
Vrh