Nisam ni ljut niti bila šta drugo. Jedino nije red, kad smo kod reda, da me (opet) optužujete za promovisanje (koga? više desetina renomiranih proizvođača?). Deo gde jeste bilo promocije (više u stilu "ne pljujmo domaće - time pljujemo sami sebe" što je uključilo i susedne države odakle ima čitalaca) je ionako izbrisan.
Ne znam zašto insistirate na odgovoru koji znate - pa kažite da i drugi znaju (valjda je to svrha foruma) ili kažite da nećete. Ja ne mogu.
Drugi deo (više pitanja) naravno znam, ali je isuviše uopšteno i traži mnogo vremena (zato sam i dao link koji bi možda mogao da pomogne; literaturu o tome imam ili na papiru ili su pdf-ovi kojima sam pogubio linkove, ili se ne mogu naći na net-u; uz to su na engleskom i stručni ... ako nađem nešto "pitko" javljam, nije sporno ... neki dijagram se ne bi mogao izbeći uz neku formulu ali treba osmisliti kako da bude jasno pa je posao popriličan, bar meni, možda neko može to bez napora).
Za "sečku kombajna" odgovor NE znam . Inače, to bi moglo da se odgovori u par rečenica sa sve objašnjenjem, izvolite.
To da li ću i dalje davati savete na forumu jeste moja stvar, ali ni taj deo niste razumeli (eh, nadam se samo da je do jezika sprskog ili samo do mene).
Ne mogu (i neću) pisati uopšteno zbog brojnih mi obaveza. Uostalom neuspešan pokušaj je gore da me na to opomene (ako ne zvizne u kantu). Konkretna pitanja mogu da odgovorim (kada znam i kad imam vremena, čisto da ne bude da se durim, nisam klinac, na žalost).
- - - - - - - - - -
Ajd' šta je bilo bilo je, kad "ide tele ide i uže" (gde izgubih popodne izgubiću još pola sata - sat).
Da raščistimo oko mazivih masti pa da begam (do kraja meseca).
Greške bih molio da se isprave a ne samo konstatuju (od toga vajde nema).
Tema I
Koliko treba maziva za ležaj? (drugi sklopovi su druga stvar te opratiti pažnju na to)
- Ukoliko se ležaj ponovo podmazuje posle više godina ili fabrički puni (obično "doživotno") - slučaj 1.
- Ukoliko se "domazuje" godišnje - slučaj 2
- Ukoliko se "domazuje" mesečno - slučaj 3
- Ukoliko se to radi nedeljno - slučaj 4
Nekakva empirijska (ali usvojena od strane nemačkog udruženja trobologa) formula je:
M1 = D · B · X
gde su:
M - masa masti u g (zapravo zapremina u cm3 ali se može izjednačiti u približnom računu)
D - prečnik ležaja (spoljni, kuglični), mm
B - debljina (visina) ležaja, mm
X - parametar;
X = 0,01 slučaj 1, X = 0,004 slučaj 2, X = 0,003 za treći slučaj i X= 0,002 za četvrti.
Naravno, bitniji je faktor "slobodan prostor" ležaja, koji se retko puni do kraja (prepunjenost je jedna od većih i češćih grešaka i veoma se retko primenjuje).
Kao što SKF kaže:
"U primeni kod mašina koje rade uglavnom na velikim brzinama, mašču se puni manje od manje od 40% slobodnog prostora ležaja. Količina masti varira zavisno od primene. Kako god, imajte na umu da što je veća popunjenost mašču duži je period razrade (ležaja). Iz iskustva na terenu, najčepće je punjenje mašću od 10% od slobodnog prostora ležaja.
(Evo zašto je nezahvalno pisati o ovome. U dve rečenice, čak je i autoritet poput SKF-a (njihovih vodećih stručnjaka) pomalo nejasan)
Ceo tekst (tek par pasusa) je na:
http://www.skf.com/group/products/b...se-lubrication/initial-grease-fill/index.html
Na istoj strani možete naći tabelu količine maziva za inicijalno punjenje SKF-ovih ležaja (da, zavisi poprilično ne samo od vrste ležaja nego i proizvođača).
No, koliki je "slobodan prostor" ležaja?
Opšta formula je:
V ≈ [π/4 · B · (D2 – d2) · 10–9 – G/7 800] m3 ; pi/4 na početku (ukoliko se ne vidi), 10-9 je 10 na -9 (nano nečega).
gde je:
d = unutrašnji prečnik ležaja [mm]
D = spoljni prečnik ležaja [mm]
B = širina ležaja [mm]
G = Težina ležaja [kg]
Jasno? Pa i ne baš.
Napomena (svih vodećih proizvođača ležajeva): Treba naglasiti da zbog mnogo različith tipova ležajeva i dizajna istih, gore navedena formula može služiti samo kao empirijska procena slobodnog prostora ležaja. Preporučljivo je, zato, konsultovati se sa proizvođačem da bi se utvrdio slobodan prostor (zapremina) za svaki specifičan slučaj.
Lep grafik zavisnosti % slobodne zapremine ležaja od faktora brzine (Dn) ne mogu prebaciti (veliki posao) ali slične možete (lako) izguglati makar u nekom dokumentu.
Taj % opada sa povećanjem Dn a zavisnost nije linija nego površina (od do za jednu vrednost Dn što znači da je linija samo za konkretan ležaj).
I da završim sa ležajima. Imate lep softverčić (e sad koliko je koristan za opštu primenu teško je reći) na:
http://www.mapro.skf.com/dialset/
E sad, to su (samo) ležajevi a šta je sa drugim sklopovima?
Što se traktora tiče (i većine drugh mašina u poljoprivredi) osnovno je pravilo "guraj mast dok ne napuniš (dok ne može više - "preliva li komšija?"). Naravno treba biti oprezan sa ovim pa se konsultovati sa iskusnim mehaničarom za pojedinačne slučajeve. Nije uvek dobro samo napuniti mašču ali kao okvirni vodič može da se kaže.
Tema II
Koja konzistencija masti?
Ovde se takođe tema grana na više oblasti ću maksimalno skratiti.
1) koja viskoznost ulja za mast? Ovo nije pitanje za primenu (više za neke finese sa kojima sam se susretao u industrijskoj praksi) ali jeste zanimljivo. Naravno više je vezano za proces proizvodnje masti.
Slika je dobijena od ExxonMobil koorporacije (ljubaznošću te koorporacije kako stoji u naslovu slike). Ovo samo kao ilustracija (ne gubite vreme, pošto je url adresa bila dostupna nisam mogao odoleti).
Ono što je bitnije je koji NLGI za koju primenu?
[TABLE="width: 400, align: center"]
[TR]
[TD]
Operating
Temperature
[/TD]
[TD]
DN (Speed Factor)
[/TD]
[TD]
NLGI No.*
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #66cccc"]
[TD]
-30 to 100°F
[/TD]
[TD]
0 - 75,000
75,00 - 150,000
150,000 - 300,000
[/TD]
[TD]
1
2
2
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]
0 to 150°F
[/TD]
[TD]
0 - 75,000
75,00 - 150,000
150,000 - 300,000
[/TD]
[TD]
2
2
3
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #66cccc"]
[TD]
100 to 275°F
[/TD]
[TD]
0 - 75,000
75,00 - 150,000
150,000 - 300,000
[/TD]
[TD]
2
3
3
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 3"]
*Depends on other factors as well, including bearing type, thickener type, base oil viscosity and base oil type[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 3"]
Table 1
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Naravno pre svega je za ležajeve ali i svuda gde se "faktor brzine" može primeniti. Obratite pažnju na napomenu (*) Da zavisi od više faktora.
Naravno za većinu primena se vidi da je NLGI 2 ono što vam treba (tako i za traktor). Stiče se utisak da je za iole veće temperature potrebna trojka. Ovo je već za (dužu) diskusiju. U praksi se češće koristi mast sa NGLI 2 i čvrstim mazivima (prvenstveno MoS2 za vozila, grafit je skoro napušten, i koristi se više u industriji, stacionarne mašine) nego NLGI ali svakako da postoje sklopovi gde i nije tako. Da li EP ili ne? U većini slučajeva ne, gde su veća opterećenja - DA.
Maziva mast NE sme biti korozivna za čelik (i kad sadrži EP aditive), naročito za čelik. Čak je nova ("nova" zapravo, od pre 20 i više godina) generacija EP aditiva nije korozivna ni za obojene metale (bakar i legure, aluminijum) ali treba se konsultovati u vezi ovoga (ozbiljniji proizvođači daju rezultate testa na koroziju bakra za većinu svojih masti).
Napomena: obratite pažnju da što je veća "brzina" ide gušća mast što je suprotno od očekivanog. To je zato što nije brzina već faktor brzine. Zato veliki industrijski ležajevi uglavnom koriste NLGI 3 ili čak 4 a imaju mali broj okretaja (ali veliki prečnik). Kod vozila se često koriste i polutečne masti ali to je posebna priča.
Tema 3
Koja vrsta masti?
Škrti (Škoti i "Škoti") zapadnjaci su to pojednostavilil: Litijum osim u specifičnim slučajevima.
Standardna Li mast ima najbolje osobine za univerzalnu i ubedljivo se najviše koristi. Razne kategorije Li masti se troše više od 90% u održavanju poljoprivrednih, građevinskih i rudarskih mašina (rudarstvo je malo specifično pa je teško tvrditi tako nešto ali i tamo prednjače što se vozila tiče).
Zašto je tako? LI masti (standardne) nisu mnogo skuplje od Ca masti ili Na masti a uglavnom bolje podnose temperaturu od prvih a vlagu od drugih. Ostale koštaju isto ili više (pa i mnogo više) te nisu isplative.
Kompleksne masti.
Ovde se najviše koriste i Ca, Ca-Li i naravno Li. Kompleksne Ca se temperaturnom otprnošću približavaju Li ali su iste cene ili skuplje. Li komp. su 50-150% skuplje od standardnih ali su neophodne za visoke temp. (120 standardne a 140 kompleksne pa i 150 trajne temp.). Za još više temperature koriste se druge vrste masti. Isto i za specifične uslove (sklop u vodi i slično).
Zapravo skoro sve kompleksne masti su za više primena pa se često koriste i druge ali cenovno se retko isplate.