Ulja i maziva!


Zaista ne bih znao da li ulje odgovara traktoru. Proverite u uputstvu (šta se traži) i specifikacijama ulja (na linku koji se dali).
Ukoliko zadovoljava (neki od zahteva) onda je sve O.K.
Ovo ulje je za motore do Euro 3 standarda (naročito za starije) i nije baš najpogodnije za najnoviju generaciju motora. Takođe, verovatno nema ni veliki TBN (a i uz samo CH-4 nije za lošija goriva) pa nije baš ni za stare mašine (to kod vas nije slučaj).
Inače, o Comma uljima je bilo "sto" puta: ulja su korektna ali ne očekujte vrhunski kvalitet (pravljena da budu jeftina). Za uslove rada bi trebalo da budu sasvim u redu.
 
Ja sipao u Massey Ferguson 3680 Adeco Ulje
Transmisija i hidraulika 10w40 ACEA E5-02 ili E7-02. 75L
Prednji deferencijal i kucista 80W90 API GL5 15L
Zadnja kucista 85W140 API GL5 4,5+4,5L
:)
 
Današi teren je bio remont i ispitivanje ulja u traktorima:
ssl21784.jpg
ssl21785.jpg

Uzimanje uzoraka:
ssl21787.jpg
ssl21788.jpg
ssl21789.jpg
 
stalker
Koje FAM-ovo mazivo uzeti za lezajeve koji trpe dosta i rade u ne bas dobrim uslovima.

http://www.fam.co.rs/proizvodi/mazi...ziva-za-dugotrajno-podmazivanje/252-for-lpd-2 ovo je sigurno najkvalitetnija mast koju proizvodi fam krusevac, koristi se za podmazivanje lezajeva tockova, sa vekom upotrebe 100 000 km......inace sa njom podmazujem lezaj na agregatu za vodu i sluzi 10-15 godina bez skidanja, naravno obavezno tu ide skf lezaj,takodje smo je koristili za podmazivanje lezajeva tockova kamiona mercedes i sa njime smo presli oko 600 000 km, i nismo menjali ni jedan lezaj tocka................mislim da je cena za 0.8 kg oko 800-900 din
 
Nisam pitao dal imaju tog 20w-50 neko manje pakovanje.
Ne. Ovo im je najmanje. Inače kad bolje razmislim možda ti i nece biti dosta ulja za 2x539 i 1x577.... Jbg stao mi mozak i uopšte ne mogu da se setim koliko ide u ferdžu. U 577 ide 8 lit to znam, ali za ferdžu nisam siguran dal je 6 ili 8 potrebno.... A neda mi se surfati.... Eh da još jedna stvar. Ako ti nisu dali popust ili rabat onda si mogao proći jeftinije za nekih 1000-1500din po kanti. Ko želi da prodje jeftinije nek mi se javi na PP.
 
Uf za atf ne znam ali npr kočiono plavo (nekad kupovano u Madjarskoj) i naše domaće žuto nisi smeo nikako pomešati. E sad ATF..... Najbolje je da ne mešaš ali je lako moguće da se može mešati a bez posledica po sistem. Aj nek se još neko stručniji javi!
 
Ne. Ovo im je najmanje. Inače kad bolje razmislim možda ti i nece biti dosta ulja za 2x539 i 1x577.... Jbg stao mi mozak i uopšte ne mogu da se setim koliko ide u ferdžu. U 577 ide 8 lit to znam, ali za ferdžu nisam siguran dal je 6 ili 8 potrebno.... A neda mi se surfati.... Eh da još jedna stvar. Ako ti nisu dali popust ili rabat onda si mogao proći jeftinije za nekih 1000-1500din po kanti. Ko želi da prodje jeftinije nek mi se javi na PP.
Stalo u 2 ferdze 12l bice i za 577 :)
Malo je to sinisa! dobio sam 28% rabat, 15w-40 2300 izaslo manje, a 20w-50 2500din manje jel je skuplje ulje. i dve kante 15w-40 E7 sam poslao burazeru u Botos 2400din radata.
 
da baš je povoljno...kažu to je zasad promotivna cena jer su tek počeli s tim brendom
ja sam uzeo pre nekoliko dana kanticu 5 kg toatne masti TOTAL za 2000 din
 
Poslednja izmena:
http://www.fam.co.rs/proizvodi/mazi...ziva-za-dugotrajno-podmazivanje/252-for-lpd-2 ovo je sigurno najkvalitetnija mast koju proizvodi fam krusevac, koristi se za podmazivanje lezajeva tockova, sa vekom upotrebe 100 000 km......inace sa njom podmazujem lezaj na agregatu za vodu i sluzi 10-15 godina bez skidanja, naravno obavezno tu ide skf lezaj,takodje smo je koristili za podmazivanje lezajeva tockova kamiona mercedes i sa njime smo presli oko 600 000 km, i nismo menjali ni jedan lezaj tocka................mislim da je cena za 0.8 kg oko 800-900 din

Hvala na dopuni. (stigo bih ja dotle ali ...)
U pravu ste (poprilično). E sad, dal' je najbolje ... zavisi od namene. Za ležaj točka (i još neke primene) sigurno jeste (bar će najduže trajati). Nije najbolje po pitanju opterećenja koje može podneti (i za male faktore brzine) ali u normalnim uslovima sigurno je prvi izbor.
Spada u Long Life masti (za dugotrajno podmazivanje). Slično LPD seriji postoji i FOR PD takođe za dugotrajno podmazivanje (ali za veće Dn faktore, prvenstveno elektromotore).
Ova mast svoj kvalitet duguje jednom malo triku, caki (nestandardnom sastavu) no ne bih sad o tome, nije jedinstveno i nije samo FAM-ovo niti je njihov izum, imaju to i drugi ali ne svi (čak i renomirani i veliki proizvođači).
FULL STOP

- - - - - - - - - -

Da li je dozvoljeno mesati "crveni i zuti" ATF-Osnova im je ista?

Nema potrebe ovo da radite. U principu su to mešljive tečnosti (ulja) i u smislu dolivanja može biti I u redu. Sigurno je bolje dosipati u vanrednim situacijama i koristiti mašinu sa dovoljno ulja nego sa manje.
Vodite računa da "žuti" ATF (TASA) ne ispunjava zahteve Dexron IID ("crveni" ATF). Obratno važi ali ne znači da ćete poboljšati TASA fluid, pre će biti obratno. Sve ovo kod nekog malog procenta (10-tak %) nije od veće važnosti ali ako je udeo veći nikako nije dobro.
Uopšte, ne treba ići na približno isti procenat oba jer je onda mnogo bolje zameniti celu količinu.
Ovo više za hidraulične sisteme, a kod automatskih menjača (ako je automobil u pitanju) budite oprezni(ji). Neko kraće vreme to može da se koristi ali što pre zameniti isto u menjaču.

- - - - - - - - - -

da deluje dobra,malo je gušća od fam-ove

Dobro, baš po "gustini" (konzistenciji) se to teško može oceniti (a ionako je slična ako su iste NLGI kategorije).
Total je veoma jak proizvođač maziva uopše a poslednju deceniju (ili nešto jače) je posebno jak u sektoru (oblasti) mazivih masti.
U principu je za preporuku.

Agip može biti tako povoljan neko kraće vreme. Ako "akcija" bude trajala duže već je sumnjivo.

Najčešće su jaki brendovi jeftini kada se radi o mazivima koja su stara (starija od 5 godina) i koja nisu prodata na zapadu (obratite pažnju na to).
Ne mora da znači u ovom slučaju.
Kod masti je manje bitno ali kod ulja (iako su nekad bila "neograničenog" trajanja) nije dobro koristiti previše stara.

Nadam se da je samo promocija u pitanju.

Inače oba brenda (ENI i TOTAL) sam već spominjao (odakle im u poslednje dve godine, neprirodno niske cene; obzirom da su, naročito Total, premium brendovi).
 
Ima li po toj ceni i za mene?Naravno ako dobijem i fiskalni i gotovinski.
Ima druze i za tebe i za svakog ko se nalazi u APR-u, a za rabat malo se cenkas.
recimo ovo 20w-50 puna cena je 8856din 20l
u ''Platneru'' sam dobio jos veci popust za Delvak MX 15w-40 E7 puna cena tog ulja je bas zesca 510din/l a dobio sam ga za 6600din, nebi menjao Mobil nego nisu imali u programu 20w-50.
kao sto rece Sinisa u komercijalni program trazite ulja koja nama trebaju.
''Univerzal'' ulja nemojte gledati jel ih ne drze, zato sto nisu mnogo jeftinija od ''Performance'' a ova su dosta bolja.

- - - - - - - - - -

ja ne mogu da nađem na tom sajtu to ulje i uopšte ulja za poljoprivredu
u juselu kanta Agip 15-40 od 20l košta 6200 din
ako je ovo u pitanju http://www.elans.rs/komerc/eni i-Sigma performance E3 15W-40.html
uopste nije skupo jel je Elansova malo prodajna cena 414din/l
koju Jusel rabat dobija kad ga po toj ceni prodaje.
mene je konkretno to ulje kostalo na kucnoj adresi 5970din 20l
 
Nazad
Vrh