Ulja i maziva!

Potpuno se slazem sa tobom,medjutim ja sam to sipao u isti kombajn,razlika u uslovima je bio jedan dan.Temperatura ulja se menja u zavisnosti od temp.vode.A po mojoj proceni od viskoziteta u nekom smislu zavisi koliko ulja potrosi motor (koliko propustaju karike u delu komore sagorevanja)Tom sto sam ja zapazio to su cinjenice .Sto se tice podmazivanja obrtnih delova potpuno se slazem sa tvojim zapazanjima.Ja sam samo konstatovao da za te pare smo vec mogli uzeti i malo bolji kvalitet (naravno ne mislim na FAM ov program)
 
Da li ste pročitali temu ili ste samo napisali pitanje i očekujete odgovor.Da ste se vratili samo par strana nazad imali bi odgovor na Vaše pitanje.Zato ubuduće čitajte i listajte!
 
Da li ste pročitali temu ili ste samo napisali pitanje i očekujete odgovor.Da ste se vratili samo par strana nazad imali bi odgovor na Vaše pitanje.Zato ubuduće čitajte i listajte!
Naravno da sam sve procitao i raspitivao se ali me zanima necije misljenje u praksi sta i kako,ne razumem cemu takvi stavovi kad god nesto napisem zato zaboravite da sam ista pitao.
 
Zato što je gospidin BUBU odgovorio na to pitanje par strana ranije samo je Vama problem da pročitate nego hoćete da neko uvek odgovara na Vaša pitanja.Nije sramota čitati!
 
Naravno da sam sve procitao i raspitivao se ali me zanima necije misljenje u praksi sta i kako,ne razumem cemu takvi stavovi kad god nesto napisem zato zaboravite da sam ista pitao.

Nije bilo zlonamerno, već konstruktivno. "Panonstib" je i administrator teme (moderator) pa je valjda red da kaže da se ne gomilaju ista pitanja (bilo je zaista više puta).
 
Nema potrebe da čitaju bilo koju temu na forumu.Samo je potrebno postaviti pitanje o kome je pisano više puta samo na žalost nije nacrtano i slikovno objašnjeno da bi se uvažilo.
 
Potpuno se slazem sa tobom,medjutim ja sam to sipao u isti kombajn,razlika u uslovima je bio jedan dan.Temperatura ulja se menja u zavisnosti od temp.vode.A po mojoj proceni od viskoziteta u nekom smislu zavisi koliko ulja potrosi motor (koliko propustaju karike u delu komore sagorevanja)Tom sto sam ja zapazio to su cinjenice .Sto se tice podmazivanja obrtnih delova potpuno se slazem sa tvojim zapazanjima.Ja sam samo konstatovao da za te pare smo vec mogli uzeti i malo bolji kvalitet (naravno ne mislim na FAM ov program)

Izvninite, nije da "popujem" ali ono što sam ja rekao NISU zapažanja - već ČINJENICE. A ono što ste vi zapazili su zapažanja a NE činjenice! (prosto je tako, nemojte se ljutiti). Ono što sam napisao nisam zapazio već to kažu ljudi stručniji od mene (cela industrija mašina i maziva i to udružena, pa mora da je tako, ne samo u teoriji i u laboratoriji već i posle miliona motora sa više hiljada rh, znači milijarde rh u raznim uslovima).
Problem i jeste što je ISTOG DANA. To bi značilo da je prethodno ulje bilo ZGUSNUTO (od čađi i ko zna čega još, možda čak i oksidaciono) pa je bilo viskoznije od novog ulja.
I kad smo već do toga došli:
Comma NE može, neće (i nikada neće) biti bolje ulje od Mobil-a (makar i turskog). Comma je blisko povezana sa Mobil-om na način da prodaje Mobil ulja kao kvalitetnija i skuplja, od njih kupuje bazna ulja, koristi njihove (ekonomične) formulacije itd. Comma je jednostavno rečeno: korektno ulje i ništa više od toga. Osim toga engleske rafinerije su jedne od lošijih tako da pod Mobil kapom to može biti u donjem delu kvaliteta.
FAM je isto tako korektan ali uz problem da ganjaju jeftinu ponudu pa su ograničili sebe (ne za sva ulja ali za dobar deo) na standardni kvalitet, ispunjenje zahteva i gađanjem "zlatne sredine" branše uz poštovanje svih industrijskih obaveza ali ne mnogo više od toga. I pored toga nabavljaju deo baznih ulja od Mobil-a i Petronasa za svoja skuplja ulja (za ona sa višim standardima i zbog ispunjenja approval-a).
Zbog toga mi Comma ne izgleda posebno bolja od njih (možda negde jeste ali uglavnom nije i čak je suprotno).
No za to bi nam trebala laboratorija i "džak" para što se ne isplati.
Mobil je takav kakav je, uvek u vrhu a naš je problem što smo na repu događaja te nas tretiraju kao "paradajz" republiku (pa ili turski ili italijanski Mobil ali verovatno "probrane" šarže; ali to nikada nije ispod kvaliteta prethodna dva).
Turski stručnjaci su izuzetni (imao sam prilike da se uverim, makar za sliču industriju, hemijsku) a pogotovu oni koji rade za strance (pa i kod nas nije mnogo drugačije, plate 50% više pa biruckaju).

Još ovo i na ovu (i slične) temu neću davati komentare (kao i na bjbikers forumu):
"Ne krivi ogledalo ako ti se ne sviđa odraz" - ne treba izvlačiti zaključak da je neko ulje (inače bolje) lošije na starim mašinama koje možda i nisu u fabričkim tolerancijama.
Kao i tamo: mercedes (bmw, audi) može da nam se ne sviđa ali činjenica je da su to natprosečni automobili. E sad, oni koštaju a ulje ne mora da košta (a može da bude kvalitetno, pa makar bio i Mobil), e nije nego!
Dobro ulje MORA da košta, a loše može i da bude jeftino ili skupo (dok god ima naivnih da to kupuju), isto kao i kod automobila (traktora), nema tu ama baš nikakve razlike.
I mora da se menja na vreme. Posle 300, 400 ili više sati može da bude i od čistog zlata, ne valja po motor a mi možemo da zapažamo šta god nam je volja. Prirodni zakoni su takvi kakvi su oko njih nema pregovora (vraćam se ovim na početak, i na moja "zapažanja", čime zaokružujem celinu i više ne pričam da li je mleko belo ili je malo žućkasto ili plavo ako se neke tako čini). Ko neće da prihvati činjenice to je loše po njega a ja sve manje vremena imam da potanko objašnjavam.
Ja nisam ljut i ovo iz najbolje namere. Ako me bude sve manje (baš zato i pričam po 99. put) nije zbog toga što sam se smorio nego što sam preuzeo obaveze koje mi to neće dozvoliti (radno vreme od 12h x 6 u nedelji).
Pozdrav!

- - - - - - - - - -

Nema potrebe da čitaju bilo koju temu na forumu.Samo je potrebno postaviti pitanje o kome je pisano više puta samo na žalost nije nacrtano i slikovno objašnjeno da bi se uvažilo.

Baš tako. Eno gore pokušaja da se i to uradi (verovatno poslednjeg tog tipa).
 
ako je iko pokušao u ovoj temi da objasni to je član stalker i ja sam mu zahvalan na tome,a do nas je hoćemo li ga poslušati ili ne ali da je svakom odgovorio i detaljno objasnijo,boga mi jeste.hvala od mene.
 
koje ulje preporucujete da sipam u kombajn masej ferguson 206

Ovo je neka starija mašina (ali ni ja nisam baš toliko mlad). Verovatno s kraja '70 ili početka '80-tih. Motor Perkins-onac (dok ih je bilo pa prešli u CAT) što znači: 15W-40 ako je u iole boljem stanju. Inače (ionako se koristi iznad nule) 20W-50.
Praktično bilo koje S3 ulje iole poznatijeg (renomiranijeg) proizvođača će ispuniti zadatak. Posle remonta čak više od toga se i ne preporučuje (a može i SF/CC ali kraće vreme).
Možete ići i na API CF-4 (ništa mu neće faliti, naprotiv) ali ako vam se malo povećanje cene isplati. Obzirom da D2 goriva ima sve manje i neće ga biti, svi argumenti su za bar nijansu kvalitetnija ulja osim naravno što se sa S3 (API CD) ne mogu meriti cenom, pa je opet bolje redovnije menjati minimalni zahtev nego produžavati sa skupljim. Može se (ovde) uštedeti a da ne bude na štetu mašine uz redovnu zamenu (verovatno 200rh, pogledajte uputstvo ako ga imate, možda i ima negde na forumu).
Pozdrav!

- - - - - - - - - -

ako je iko pokušao u ovoj temi da objasni to je član stalker i ja sam mu zahvalan na tome,a do nas je hoćemo li ga poslušati ili ne ali da je svakom odgovorio i detaljno objasnijo,boga mi jeste.hvala od mene.

Hvala i vama! Nisam odgovorio zbog ljutnje nego zbog toga što ljudi često veruju pričama a ne argumentima i činjenicama. Ja kad ne znam (a niko nije sveznajući, takvi su verovatno samo u izvesnim institucijama) ja to priznam (recimo osim motora šta u MF 206 ide u druge sklopove, e to ne znam) pa kažem (više puta, ovde možda manje, na nekim forumima više).
NIje ni zbog toga hoće li neko prihvatiti (ako li bar jedan to uradi vredelo je) nego zbog mnogih koji mogu biti zbunjeni.

Inače odgovor je zbog vašeg potpisa koji mi se jako sviđa (i sličan je mom na CBC-u: "malo znanja (u profesiji, inače u životu nije) najgora je stvar", tako se pravi velika šteta koja bi neznanjem bila ograničena.
Doduše što sam stariji sve mi se više čini da je tačnije: "bolje biti malo lud nego mnogo pametan" (bar se prepoznajem bolje u tome, mada je već veliki Dostojevski napisao (više njih ali naročito jedan - idiot) roman o tome).
 
Ne znam jel neko kačio ovo ali naleteo sam na veoma dobru stranicu koja se tiče ulja i maziva http://www.maziva.org/

Jako dobar sajt. Link sam stavio i na sopstveni blog. Autor je dugogodišnji profesionalac (bivši teh.direktor Novolina, a u Nis-u rukovodilac u sektoru za maziva, nije naglasio šta ni gde).
Veoma "školski i znalački" (kako rekoh na blogu). Traži malo predznanja i dosta vremena i pisano je sa solidno stručnom nivou, ali može da se prati (mislim na običan svet).
Preporučujem!
 
Koliko sam uspeo da protumacim informacije sa tog sajta o potrosnji ulja, kaze se da svaki motor trosi ulje i to cak i do 0.6 % za teske radne masine (traktore) i da je to normalno. Ako je to tacno onda bi na svakih 1000 l potrosenog goriva potrosio i do 6 l ulja. Po svemu sudeci ta kolicina bi znacila i da je motor ge-crk, ali strucnjaci kazu da nije. Moje pitanje i konstatacija glasi: Da li se ta razlika u ne potrosenom ulju ustvari kompezuje u ne sagorenom gorivu koje sklizne niz cilindre u karter motora. Sto bi oped znacilo da sto je bolje sagorevanje i ulje u motoru bi trebalo brze da se trosi, a oped ti to moglo da znaci i da je motor pri kraju, ili...
Nekih 100 pitanja na koja nije bas lako dati odgovor.
 
Sami se potpisujete sa: "Nista nije onako kako izgleda".
Tako i ovde.
Zato (inače jako dobar) sajt velikog profesionalca (mr Mileta) nije popularniji - ne shvata se kako treba, ali i sam je autor tome kumovao.
Priča o potrošnji ulja je "never ending story" (priča bez kraja).
Na blogu sam pisao o tome te se uz dodatna pitanja ispod teksta može dosta toga razjasniti.
Podatak o 0,2 do 0,6% ulja koje se troši u odnosu na gorivo je malo starijeg datuma (mada suštinski i danas važi) i ne treba se uzimati zdravo za gotovo.
Suština JESTE da SVAKI (ali S V A K I) motor SUS (mora da) TROŠI ULJE! Iako se više ljudi javlja sa primedbom da njihov motor "ne troši ni kap" - to jednostavno nije tačno a može se objasniti na više načina (nema šanse da se ponavljam) ali je najzanimljivije da su ljudi spremni (čak) i na neku vrstu samohipnoze pod uticajem opšte prihvaćenog stava (inače i naravno - netačnog) da dobar motor (osim kad je baš nov ili sveže remontovan) ne troši ulje i da je svaka potrošnja ulja štetna.
ZABLUDA.
Motor u ispravnom stanju troši onoliko koliko treba da troše (zavisi od motora ali svaki od njih ima neku prosečnu potrošnju ovo ima i svoja odstupanja i to prillična).
ITD.
Onih 0,6% treba uzeti uslovno kao gornju granicu za teške uslove rada. Na primer (kod automobila) uz 8l/100km goriva to izlazi na oko 5dl na 1000km.
To može da ne bude mnogo ali bi već trebalo da se poseti servis (mehaničar) i ispita motor.
Normalna potrošnja za većinu motora je bliža donjoj granici (0,2%) naročito za normalne uslove rada i na duži vremenski preriod (ceo interval zamene).
I da ne pričam mnogo: nije isto 5dl na 1000km ili 5litara na 10.000km (ili slično za radne sate mašine), jer prvo MOŽE i da Ne bude povećana potrošnja ulja a drugo je verovatno baš to (povećana potrošnja koja ukazuje na problem sa motorom).
Završavam sa (više puta ponovio, pa i ovde ali se namestilo za još jedno naglašavanje):
AMSOIL (američki) ima na svom sajtu tekst (ironičnog) naziva: "TOP 40 razloga za povećanu potrošnju ulja" (što znači da ih ima ... bar stotinak).
Uglavnom, već bi na 0,5% potrošnje u odnosu na gorivo trebalo da se izvrši pregled motora a za više od toga uraditi to pod hitno. Recimo 1% je sigurno previše i osim zbog curenja sigurno ukazuje na problem sa motorom (da je zreo za remont).
Uostalom, već 1% ide u neke 2T motore (sintetička ulja) a 1,5-2% je uobičanjeno (ranije 2,5-3%) - ima li logike da 4T motor troši koliko i 2T ili bar blizu tome? Ne, naravno. Podaci iz uputstva vozila gde se navodi 0,8 ili 1 pa i 1,5l na 1000km su samo da se odgovornost prebaci i (na primer) ne prizna (bar ne lako) garancija na motor i slično.
 
Ne znam kako se kotiraju kod običnog sveta, to bi mogli da kažu oni "odande". Inače Eni je velika multinacionalna kompanija sa sedištem u Italiji, jedna od TOP 20 ili čak TOP 10 (kako se već gleda na stvari).
Sasvim su im O.K. maziva kako već priliči takvoj (velikoj) kompaniji. Imaju jak industrijski sektor (maziva) i za motocikle (za jednu takvu kompaniju).
Kvalitet je sigurno dobar. Malo mi je oko distribucije kod nas nejasno ko ih sve zastupa (bio je ili je i sad Plattner, mada firma čiji ste link poslali je "iz komšiluka" pa je to valjda to).
I za stare i za nove mašine ste našli prava ulja. Menjajte na 200 do 250rh kao i za druga kvalitetna ulja.
Cene su verovatno povoljne a kao i kod francuskog Total-a za to je, verovatno, dobrim delom zaslužan "ratni plen" ("uvođenje demokratije" u Libiji).
 
Hteo bih da zamenim ulje u pumpi prskalice ali ne znam koje da uspem.
Pumpa je Comet P-48, stara preko 20 godina, i na tablici na pumpi pise da je u njoj ulje Shell X-100 20W/30.

Koje je ulje ekvivalentno ovom Shell ulju?
 
Shell X-100 je stara serija (iz 80-tih ako ne i 70-tih pa se proteglo i kasnije).
To su bila motorna (mineralna) ulja, prvenstveno za benzinske motore (i manje zahtevne dizele). Specifikacije su (verovatno) API SE/CC ili možda čak i SD.
Nije mnogo ni bitno, sada istu nećete naći ali ima boljih (a "kompatibilnih"). Praktično bilo koje API SF/CC ili SF/CD, SG/CD će biti dovoljno jeftino a kvalitetnije.
Imate ih kod raznih proizvođača (obično 15W-40).
Ostaje samo naći što bližu viskoznu gradaciju. Nije baš jasno da li se misli na SAE 20W ili SAE 30 (zavisno od klime) ili SAE 20W-30 što čak ni u to vreme nije bilo lako naći.
Osim (očiglednog) 15W-40 još bi bolje bilo koristiti 20W-40. Recimo Modriča SuperVisk 20W-40 (pa i nema nekog drugog, bar ne koje je lako naći).
Moguće je koristiti i monograda ulja, SAE 20W ili SAE 30 (obična S3 ulja).
 
Shell X-100 je stara serija (iz 80-tih ako ne i 70-tih pa se proteglo i kasnije).
To su bila motorna (mineralna) ulja, prvenstveno za benzinske motore (i manje zahtevne dizele). Specifikacije su (verovatno) API SE/CC ili možda čak i SD.
Nije mnogo ni bitno, sada istu nećete naći ali ima boljih (a "kompatibilnih"). Praktično bilo koje API SF/CC ili SF/CD, SG/CD će biti dovoljno jeftino a kvalitetnije.
Imate ih kod raznih proizvođača (obično 15W-40).
Ostaje samo naći što bližu viskoznu gradaciju. Nije baš jasno da li se misli na SAE 20W ili SAE 30 (zavisno od klime) ili SAE 20W-30 što čak ni u to vreme nije bilo lako naći.
Osim (očiglednog) 15W-40 još bi bolje bilo koristiti 20W-40. Recimo Modriča SuperVisk 20W-40 (pa i nema nekog drugog, bar ne koje je lako naći).
Moguće je koristiti i monograda ulja, SAE 20W ili SAE 30 (obična S3 ulja).

Piše baš kao što sam i napisao tako da nemam pojma da li ovo znači SAE 20W ili SAE 30 ili SAE 20W-30.
U svakom slučaju hvala na pomoći. Videću da nadjem nešto po tvojoj preporuci.
 
Nazad
Vrh