Što bi rekli: Može biti al' ne mora da znači.
Prvo: teško je stvoriti potpuno identične uslove u praksi. A i "PRE" je motor bio manje pohaban nego "POSLE" (uz ostalih 101 razlog za razliku na meraču pritiska).
Drugo: pritisak ulja ne znači i kvalitet ulja (TAČKA)
Ajd' da taj mit (valjda jednom zauvek) razbijemo!!
1) PRITISAK ULJA NA MANOMETRU ZAVISI SAMO I ISKLJUČIVO OD VISKOZNOSTI ULJA (pri ostalim identičnim uslovima).
Nikakve (blage) veze nema sa kvalitetom ulja, vrstom ulja, aditivima u njemu (samo posredno, pošto npr. neki polimeri brže popuste a neki su otporniji), itd.
2) Viskoznost ulja, veoma, zavisi od temperature (primarno).
Dakle, trebalo bi bar imati i termometar za ulje da bi se "koliko-toliko" uporedila dva ulja (mada se više može utvrditi stanje motora, no to sledi pod 4).
3) Pritisak ulja je manji u istrošenim motorima.
4) Pritisak ulja manje varira (sa viskoznošću) kod motora koji su noviji (u idealnom, ili makar jako dobrom stanju). Razlika između 15W-40 i 20W-50 bi mogla da bude npr. tih 0,5bar (zavisi od samog motora).
ITD. (ovo je suština, dalje bi mogao neki mašinski inženjer da dopuni, mada je i ovo sasvim dovoljno)
Velika varijacija u pritisku ulja pri istim (sličnim) uslovima pri korišćenju istog (ili iste viskoznosti) ulja, ukazuje na potencijalni (verovatni) problem sa motorom. Za dalje mora da kaže servis jer može biti na desetine stvari (kao što jedan proizvođač maziva ima ironičan tekst pod nasolovom "TOP 40 razloga (uzroka) za povećanu potrošnju ulja motora").
P.S.
Mobil je dobro ulje. Zaista mu malo nedostaje (baš) cene. Iako u teretnom programu ima konkurentnije cene, ove su baš niske i kao da su namenjene "banana republikama" (pa je i kvalitet verovatno takav, mada ne može biti loš, nego samo manje dobar). FAM je isto O.K. (tu i tamo ali više kod automobilskih ulja, nije za pune produžene intervale zamene ali to su već detalji i ne utiče na opšti solidan kvalitet uz (još uvek) niske cene).
Comma je ... već sam pričao ("nešto između").