Ulja i maziva!

Za radnje strojeve shell rimula zakon ja od ove godine tučem na shell i pritisak ulja ne padani na oranjima ni nikako niti troši radio sam i do 170 sati s tim uljem.
 
Ja koristim Modrica 15-40 turbo takvo sam ulje kupio vrlo povoljno jedno malo bure od 50l prvi put koristim, sta mislite o tom ulju
 
TMEH 1 Proizvodjač SKF. Prošle godine je bio cca. 750€ tako da i bez popusta cena nije tako loša.
Iako nije prava laboratorija, bolje je od (pukog) nagađanja jer jeste instrument.
Za individualnog korisnika može biti preskupo ali za servise, veće prodavce ulja, ili srednji ili veći vozni park itekako isplativo.
U dve firme (za šta ja znam) su zadovoljni korišćenjem istog.
Sledeći korak je 5000€ ili više, zapravo uglavnom preko 10 hiljada € (za mobilne uređaje koji daju više parametra uključujući i TBN).
"Who is the best?" je veoma teško pitanje i praktično nemoguće je na njega odgovoriti. Potrebno je izvršiti veoma opsežno (i skupo) istraživanje gde je "ulaznica" minimum šestocifreni iznos u evrima. Zbog toga ostaje da se malo zabavljamo (u nedostatku dokaza).

Modriča SVAKAKO nisu loša ulja, šta više - jako su dobra. Stoji da nisu po svakoj pojedinačnoj poziciji vrhunska ali jesu ulja koja ispunjavaju standarde a dobar deo asortimana ne mora da se stidi mnogo jačih (većih) i poznatijih brendova.
Ne brinite za Turbo, sasvim je O.K. ulje.
Za FAM ću se složiti da su jako dobra ulja, ali je izjava JAKO hrabra. Za tako nešto su potrebni JAKI dokazi na kojima pre svega treba da poradi sam FAM inače se drugima sigurno ne isplati da to rade za njih.
Recimo da su FAM ulja "sličnog" ili "identičnog nivoa kvaliteta", "iste klase" ili "sa razlikama u nijansama" u odnosu na najjače proizvođače (brendove). Slično bi se moglo reći i za Modriču (a slučaj 20W-60 ulja ne bih komentarisao osim što za takvo i sama primena može biti i skoro uvek je kontroverzna).
Tačno je da Shell i Total (prvi sigurno) do nas stižu iz Poljske, Mobil do skora iz Turske (sada bi trebalo da je Italijanski, uglavnom) ... i slično. Verovatno su ta ulja makar nijansu lošija od onih iz Francuske ili Engleske (ne moraju biti jer su postrojenja slična, ali ...), taman toliko da ih "slabiji" brendovi mogu sustići.
Elf ulja su odličnog odnosa kvalitet/cena i uvek solidnog kvaliteta.
Shell Rimula je uz Mobil Delvac najpoznatija serija ulja i najviše korišćena. Kvalitet je sigurno odličan ali cena nije baš tako niska (mada kvalitet mora i da košta, zar ne?).
Hoću reći da ima i jeftinijih ulja koja ne zaostaju (ako uopšte) za njima.
Od mejdžorsa (najvećih) povoljne cene imaju pre svega Texaco i Total pa za njima Mobil. Castrol i Shell su (uvek) nešto skuplji što ne znači da ih samo zbog toga ne treba kupovati.

Sve navedeno je O.K. a ljudi imaju različite afinitete pa je (tržišna) utakmica otvorena.
Danas nije (tako) teško proizvesti kvalitetno ulje (motorno na primer), ako ništa drugo dobićete "generičke" formulacije kako od proizvođača aditiva tako i baznih ulja. Ukoliko imate minimalan broj stručnih ljudi (i uslove) to ćete prilagoditi tržištu i vašim uslovima proizvodnje. Uslovi proizvodnje su jako bitni ali samo uz trofaznu kontrolu (ulazna, procesna i izlazna) i trebaju da garantuju da je primenjena formulacija u svakoj flaši (kantici, buretu).
FAM ima potpuno automatizovan pogon ali svakako nije jedini (imaju i drugi) ... uostalom to je potreban ali ne i dovoljan uslov za garanciju kvaliteta.

I kako je (ranije) "panonstib" lepo rekao - ne postoji apsolutno najbolje ulje za sve mašine.
Da bi utvrdili koje je (malo) bolje, neophodna su eksploataciona ispitivanja.
SKF instrument (oil check) je dobra polazna osnova jer (iako ne u potpunosti) određuje u kom stanju je ulje (upoređenjem sa novim).

Smatram da svaki proizvođač mora "da trči" za svoje pare. Od toliko solidnih i velikog broja dobrih ulja, bio bih samo podozriv prema dve kategorije: NAJSKUPLJA (veoma skupa) I NAJJEFTINIJA (previše jeftina), prva jer se možda isto može dobiti za manje para (a često može biti i falsifikat) a drugo jer previše jeftino ne može biti i dovoljno dobro (nema šanse).

Najbolje ulje? Originalno, renomiranog proizvođača, prema uputstvu proizvođača vozila.

Toliko za sada!


- - - - - - - - - -

I još jedan savet:
ako ste već u nedoumici (znate da su dva ili tri ulja sličnog kvaliteta a i cena je tu negde) - Kupujte tamo gde cene vaš dinar (evro).
Na primer gde će odgovoriti na vaše pitanje (telefonom ili mejlom), dati savet za vrstu maziva, primenu, čuvanje ... i slično.
Gde ćete povremeno (recimo ako trošite bačvu godišnje pa bar svake druge godine) dobiti analizu ulja besplatno ili po povoljnoj ceni i slično. Dakle gde tehnička podrška radi svoj posao (i to za "malog" korisnika a ne samo velike sisteme) i uopšte post prodaja.
Neka sitnica (poklončić) nije na odmet. Iako sve navedeno ulazi u cenu ulja sa 10-tak din./l može biti na tako visokom nivou da vredi mnogo više od toga, obema stranama.
Mobil, Castrol, Shell i drugi se "ubiše" u tom smislu (na Zapadu) ali kod nas nisu ni zvanično prisutni pa tako nešto ne možete ni očekivati.
Mislim da se i domaći (i okolni) proizvođači moraju ugledati (a na koga će?) na veće i starije od sebe.

I kao što rekoh na CBC-u:
"Kupujte domaće kada god nije na vašu štetu"
(dajte makar minimalnu prednost domaćim proizvođačima, gde uslovno stavljam i Modriču; ne morate kao na javnim nabavkama 20% sasvim je dovoljno i 5-10% prednosti za isti deklarisani nivo kvaliteta; sve preko toga je "po svaku cenu" a tako nešto nije održivo. Zato i postoji konkurencija).
 
Imate (o turbo 15W-40) na npr. stanama 19 i 23 (ove teme) a bilo je i pre toga, recimo od 10. do 15. sigurno.
Prelistajte (uz ctrl+F na svakoj strani).
Pozdrav!
 
Ja sad u svoga bika staviti rimulu r4 sivo pakiranje nije skupo u obadva ću ih staviti u 533 i 577...
 
Galax ulja su bila veoma dobra ... pa su bila dobra ... sada se nadam da su solidna.
Naime posle privatizacije je bilo malo "svega i svačega" ali nikad ispod neke granice da bi bilo loše.
Sada kada su u restruktuiranju mogli bi (ponovo) da budu blizu (ili isto) kao i pre: vrlo dobri (ako već ne vrhunski).
Međutim treba biti malo oprezan pa bih ova ulja svrstao u "jeftina" ali sa zadovoljavajućim kvalitetom.
U prevodu: koristite nešto veće specifikacije (npr. API CF-4 gde je API CD minimum i slično) da bi dobili "više od minimuma".
U principu, znajući kako rade, ozbiljno, (osim komercijale koja im je očajna) ne bi trebalo da ne ispunjavaju standarde koje navode na ambalaži.
Dakle, možda nisu izbor no. 1 ali bi za slučaj da vam treba jeftino ulje mogli da počnete baš od njih.
Iskreno se nadam da su (ili će biti) kao i pre ali nemam dovoljno informacija da bih to i potvrdio.
Pozdrav!
 
ja u mojim traktorima koristim COMMA 10-40w ulje a u ovom novom traktoru FOTON su pre dve godine serviseri menjali ulje sa menjaca i hidraulike ispustili staro ulje (mada je ulje sasvim dobro) i sipali BISON 10-30w i ja mislim da je to ulje nije tako gusto kao ono 80 sto ima zetor i torpedo a na hidraulici me zeza kad je ulje hladno hidraulik dize bez problema a kad se ulje zagreje onda polako podize...neznam dali je to od ulja il od cega?pomozite

mogucew da je pumpa malko oslabila.. ali ne diraj ako radi.. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Nije mi se to dešavalo ranije tj počelo od pre neki dan.Motor je prešao preko 6000rh i mislim da mi je vreme da mu sipam 20w60 em mi trošuska ulje em je sad počeo da brljavi sa pritiskom.Zimi ga i ne koristim a stoji mi u toploj garaži.Ali zato kada ga dobro ugrejem u oranju padne mi pritisak ispod 2 bara na 1800o/m.Na leru lepi skalu na onu iglicu na 0.Mislim da sa sa 20w60 makar malo ću da ublažim te probleme.

ja mislim da bi trebao pogledati pumpu za podmazivanje i njene cevi..
 
Slažem se sa "diesel d-60".
U prvom slučaju nije do ulja, 10W-30 je praktično isto što i 80W (minimalne razlike na ekstremno niskim i visokim temp. se u praksi mogu zanemariti a u korist su 10W-30).
U drugom slučaju (kao i uvek) treba prvo isključiti druge uzroke pa ako se radi o istrošenosti motora eventualno preći na viskoznije ulje (što nije lek za uzrok već samo ublažava simptome). Pre 20W-60 probajte prvo sa 20W-50.
 
Došlo vreme da se menja ulje u menjaču,Radi se o IMT 577.Pošto mi taj traktor ima na sebi prednji utovarivač a poznato je da IMT traktori koriste isto ulje za menjač,dif,kočnice i hidrauliku.Problem mi nastaje zimi na velikim minusima ulje se jako zgusne pa je rad sa prednjim utovarivačem jako otežan,e sad moje pitanje je;koje ulje sipati a da je veoma postojano tj.da mi se zimi ne zgušnjava baš toliko a opet da se preko leta kada su velike vrućine ne razredi jako. Ulje u njemu je ravno katastrofi zimi je skoro kao med a tokom leta se toliko razredi da bude kao voda.Voleo bih da čujem razna mišljenja od ljudi iz prakse a naravno voleo bih i da čujem stručno mišljenje gospodina @stalkera.Da napomenem još jednom traktor koristi isto ulje za menjač,hidrauliku i mokre kočnice i koristi se pri jako velikim opterećenjima tako da mi CENA ULJA NIJE BITNA bitan je samo kvalitet!Može i preporuka ulja za bočne reduktore:osmeh:Hvala u napred.
260vomd.jpg
[/IMG]
 
Došlo vreme da se menja ulje u menjaču,Radi se o IMT 577.
260vomd.jpg
[/IMG]

Probaj ulja Lukoil,ja ih koristim,Avangard najvise za motor,kao i sae 40 i zadovoljan sam,potrosnja ulja je svedena na minimum ili je nema,a ulje je postojano.transmisiona ulja su im takodje ok.pitao si i za reduktore,u njih sipam famovo 140.
 
Matiću jel misliš na ovo ulje?Sipao sam ga u drugu "sedmicu" i nije baš neko....
dre2as.jpg
[/IMG]
 
Baš na to.Proizvođača vi izaberite.Srđane Sae 140 nije propisano od strane proizvođača IMT traktora.
 
Traktol 80 ako mislis da ne rikne konusno tanjirasti.Neko je sipao hidraulicno,neko sae40 ali po meni je to sve neozbiljno zbog konusno tanjirastog.
 
Baš na to.Proizvođača vi izaberite.Srđane Sae 140 nije propisano od strane proizvođača IMT traktora.
Slazem se,ali mislim da to nije promasaj,iako fabrika nije propisala tako...ulje je izuzetno gusto i puno,mada cena tog ulja ne ide u prilog potrosacima.takodje koristim reduktorsko ulje REDOL 120/140.
 
Za menjač ili UTTO 80W (slažem se sa g. "Matic"-em), dobra su i UTTO ili STOU ulja 10W-30 (praktično 80W-85).
Imaju ih FAM i Optima.
Za diferencijal: SAE 90 ili (eventualno) 85W-90 (ima ga Lukoil).
SAE 140 je ipak previše viskozno.
SAE 90 odgovara ISO VG 220 a SAE 140 ISO VG 460 (i shodno tome reduktorskim uljima VG 220 i VG 460).
Reduktorska ulja su ... zapravo nisu (baš) toliko pogodna za vozila. Nije da ne može, koliko su menjačka ulja "prilagođenija" nameni. Tu vam treba (dakle) VG 220.
Ako bi viskoznije ulje od SAE 90 najbolje bi bilo neko 85W-110 ali takvih kod nas (za sada) nema. SAE 110 i nije toliko nova viskozna gradacija ali još uvek je nema mnogo ni na Zapadnim tržištima. Odgovara ISO VG 320.
SAE 90 ima prednost na nižim temperaturama a sasvim je adekvatno i za najveće vrućine.
80W-90 je ipak malo "ređe" ulje i odgovara (uglavnom) ISO VG 150, iako na višim temperaturama (blizu 100°C) odgovara VG 220.
Uz svo dužno poštovanje prema manjim proizvođačima, koristite one veće i poznatije: Modriču, FAM, Nis(otec) ... Lukoil ... ostali su već skuplji ili je pitanje originalnosti (naravno pre svih "mejdžorsi": Mobil, Shell, Castrol, Texaco, Total ...).
 
Nazad
Vrh