Ulja i maziva!

Ako ćete ispustiti Sae 30 i usuti 15-40 na njegovo mesto šta može da mu bude.Ja gledam kod sebe jer koristim 15w-40 ulje u svim motorima i ni jedno drugo.Recimo u kombajnu to ulje ide cele sezone a zna se u kakvim uslovima i temperaturama radi i nije se raspao do sada ili tome slično.
 
Od kada smo prešli na 15w-40 nema potrošnje.Jedan primer.Pre 5-6 godina a dok smo još imali Z141 pred sezonu sipalo se novo ulje i normalno menjao filter.U ono vreme nisam toliko obraćao pažnju na ulje koje sipam već sam uzimao od drugara koji sipa neko Rusko Sae 30 ulje u svoje traktore pa sam to sipao.Kombajn krenuo prvi dan u žetvu i kako je dan odmicao tako je on sve više i više gubio pritisak ulja da bi na kraju dana na pola gasa držao jedva 0.5 bara.Otišao sam sutradan da nađem neko dobro ulje i prodavac me ubedi da uzmem Maxima 15w-40 MG Super.Doneo,nasuli motor se preporodio_Od onda samo Modričina ulja kupujem.Neki kažu ne valja,ovo ono a meni je najbolje i pristupačno sa cenom.
 
A i ja sa rezmišljam da to sipam. Jel i u 577 sipaš to Maxima Super MG 15W-40? I ako možeš da mi kažeš gde nabavljaš i naravno cena koja je?
 
Zna li neko koja je cena MAXINA TURBO 15W-40 ILI MAXINA SUPER MG 15W-40? naravno rec je o pakovanju od 10l.
Jebote bog nisam procitao prethodni post,postavio sam isto pitanje,ne zamerite :bravo:
 
Ja sipam Kronovo ulje 15w-40 u sve masine a i kola(sintetika),po meni nema boljih ulja od Holandskih....Kupujem ga na ulazu u Ugrinovce,on je zastupnik za Srbiju.Cena lit je bila oko 380din,normalno na vise ide dole.
 
Galax super long 15-40 je isto dosta solidno ulje,na mojim masinama nisam primetio razliku izmedju tog ulja i Maxime long life.
Sa cenom su tu negde odprilike,mozda za nijansu jeftiniji Galax.
 
15W-40 je (sa istim specifikacijama) superiorno i leti (kao i zimi). Treba očekivati čak i manju potrošnju ulja, ulje može duže da se koristi 200-250rh umesto 150-200rh i slično.
Monogradna ulja su (ipak) pre svega sezonska ili za oblasti blagih zima a umereno toplih leta ili sa prilično konstantnom temperaturom (recimo Australija, Južna Afrika gde su SAE 40 ulja popularna kao i 20W-50 gde je tamo to ekvivalent za 15W-40 kod nas, naše klimatsko područje).
Čak je Modriča (ove godine) blago pojeftinila 15W-40 ulja (HD S3 i MG) koja su sada (ili bi trebala biti) za nijansu jeftinija od SAE 30.
Objašnjenje je logično (i dato sa njihove strane): bolje performanse i mogućnost upotrebe preko cele godine.
Njima kao proizvođaču odgovara da forsira ono što se više traži.
Razlike u sastavu ulja nisu toliko velike ako su istih specifikacija. Monogradna samo ne sadrže modifikatore (indeksa) viskoznosti, čuvene "polimere", kao i aditive za sniženje tačke tečenja (ili ih ima manje), a koriste se viskoznija bazna ulja (iste kategorije).
Ostali su aditivi isti i manje-više iste koncentracije.
 
Gospodine stalker dali sam pogrešio što sam motor traktora sipao ulje MAXIMA Super SAE 30 koje ima oznake API/CF-4/SG,ACEA E2/B4,MP.228.0,MAN 270,reč je o Torpedu iz *81 godine,troši D-2 i zanima me koliko je ovo ulje pogodno za vazdušnjake,koliki je interval zamene i koje ulje ide u hidraulik ako bude potrebno da se dolije ili zameni jer u knjižici proizvođača (čitao sam je više puta) ne piše ništa,inače koga zanima ulje sam platio 2950 din. 10lit.Unapred hvala.Pozdrav.
 
Danas ispušteno iz Vladimirca SAE 40 i usuto SAE 30 po ceni od 2700 dinara za 10 litara.
 
Gospodine stalker dali sam pogrešio što sam motor traktora sipao ulje MAXIMA Super SAE 30 koje ima oznake API/CF-4/SG,ACEA E2/B4,MP.228.0,MAN 270,reč je o Torpedu iz *81 godine,troši D-2 i zanima me koliko je ovo ulje pogodno za vazdušnjake,koliki je interval zamene i koje ulje ide u hidraulik ako bude potrebno da se dolije ili zameni jer u knjižici proizvođača (čitao sam je više puta) ne piše ništa,inače koga zanima ulje sam platio 2950 din. 10lit.Unapred hvala.Pozdrav.

Niste pogrešili ali moglo je i bolje (ulje istih specifikacija, maxima Super (MG) ali multigradno (od čega i MG): 15W-40).
Ovo ulje je baš za starije motore (iako može i u one iz '90-tih), pogotovu ako se želi dodatna zaštita (kvalitet).
Dovoljno je dobro i za vazdušnjake.
Dovoljno je dobro i za D2 (ili ložak).
Deutz 912-ica (FL912) je u to vreme imala API CD zahtev (a nije ni bilo boljih ulja, tj. specifikacija), a kasnije se preporučivalo CE (SHPD). Dakle malo više (CF-4) je taman dobra rezerva (kvaliteta).
Dakle, što se motora tiče to sam siguran (našao sam uputstvo za serije 912/913).
Što se tiče ulja za hidrauliku ... tu baš nisam 100% siguran. (da ne ponavljam da nisam toliko stručan kao poštovani "panonstib" za poljoprivrednu mehanizaciju).
Ako je isto kao kod kasnihih Torpeda iz '80-tih (TX i RX serije), onda tu ide isto ulje kao i u motor.
Zapravo motorno (može i API CC) ali najbolje da bude isto (kao u motoru) pa da se može dolivati u oba sistema (i da se ne može pogrešiti pri sipanju).
U tom smislu ne bi bilo loše ni da se koristi neko STOU ulje, recimo AGROMAX 2G 15W-40, sličnih (praktično istih) specifikacija po pitanju motora. Naravno, ne mora samo kažem ako negde STOU može naći (dobru) primenu kao potpuno univerzalno ulje to je onda ovde.
Ako imate dobro iskustvo sa Maxima Super nema potrebe da menjate.
Sad kada ste već sipali (ako jeste) SAE 30 ostavite neće mu faliti osim što nije baš za "ciču zimu".
Za hidrauliku sipajte odmah 15W-40 inače SAE 30 kao hidraulično nije ni koliko za motor (ni za "prvi mraz").
U motoru ulje menjajte na 100h (eventualno 150h), a u hidraulici na 1000rh.
Pozdrav!
 
Sad kada ste već sipali (ako jeste) SAE 30 ostavite neće mu faliti osim što nije baš za "ciču zimu".
Za hidrauliku sipajte odmah 15W-40 inače SAE 30 kao hidraulično nije ni koliko za motor (ni za "prvi mraz").
U motoru ulje menjajte na 100h (eventualno 150h), a u hidraulici na 1000rh.
Pozdrav!

Na mom Vladimircu je oduvek u hidrauliku sipano fabrički preporučeno SAE 30 i nikada(a to znači ni prošle zime) nije bilo nikakve razlike u radu hidraulike u odnosu na godišnje doba. Valjda je fabrika(VTZ Vladimir, Rusija) predvidela da to tako treba. Tamo kod njih verovatno i nema nekih jakih zima. :haha: Rusi su svoje traktore i kamione koncipirali na proverenim principima borbene mašinerije - zadužiš četiri bureta nafte, bure ulja i gotov si. Nema treba mi ulje za ovo, pa ulje za ono - sipaš SAE 30 u sve i kraj priče!

Gospodine stalker dali sam pogrešio što sam motor traktora sipao ulje MAXIMA Super SAE 30 koje ima oznake API/CF-4/SG,ACEA E2/B4,MP.228.0,MAN 270,reč je o Torpedu iz *81 godine,troši D-2 i zanima me koliko je ovo ulje pogodno za vazdušnjake,koliki je interval zamene i koje ulje ide u hidraulik ako bude potrebno da se dolije ili zameni jer u knjižici proizvođača (čitao sam je više puta) ne piše ništa,inače koga zanima ulje sam platio 2950 din. 10lit.Unapred hvala.Pozdrav.

Ok, jedno su stari Rusi, a drugo je Torpedo. U svakom slučaju treba sipati isključivo ono što preporučuje fabrika koja je napravila mašinu, a ne trgovci i distributeri maziva i druge potrošne robe. Sigurno ima negde na netu da se skine opširnije uputstvo ako ne baš za Torpedo, onda za odgovarajući model Dajca i šta tamo piše to je zakon.
 
Aman, da li sam toliko nejasan ili da bežim sa foruma.
1) 100 puta pa ajd' 101. da kažem: bez uputstva proizvođača ne dajem savete (ni ovde ni nigde) ili se ograđujem.
2) Gde ide SAE 30 ide i 15W-40, kada je motor u pitanju 100% (samo je bolje).
3) Kod hidraulike ne idu uvek 15W-40 gde i SAE 30 ali je to duga priča i nema šanse da se raspričam o tome (postoje standardi, gomila stručnih i naučnih taktova o tome, itd.). Jedino da primetim da se uvek nađe kritičak koji i ne čita (ni red) onog što sam (nekada) napisao.
Upravo sam (preko PP) i sa izuzetno cenjenim "panonstib"-om baš o prednosti (koju sam zastupao) monogradnih motornih ulja kod hidraulike imao kraću diskusiju, gde smo (kulturno) razmenili mišljenja i ja nešto naučio (nadam se i vice versa).
4) Deutz (proizvođač) kaže: 15W-40 a ne ja. Ili da budem precizan: SAE 30, može ali od +5°C do +30°C dok 15W-40 može od -20 do PREKO +30°C. Ako ćemo da se držimo preporuka proizvođača monogradna ulja bi trebalo menjati 3 puta godišnje (SAE 20W-20 od -15 do +10 cel. zatim SAE 30 i preko +30°C SAE 40), pa nazdravlje!
5) Našao sam nekoliko UPUTSTAVA Deutz-a za 912/913 serije pa nisam pričao napamet (doduše par njih iz devedesetih a jedno iz druge polovine '80-tih).
6) Minimum za seriju 912 je API CD. Mogu se koristiti i API CE i CF-4 (pa i ulja po novijim standardima ali je pitanje šta u tako stari motor, verovatno do CF-4 ... iz više razloga o kojima ne bih diskutovao)
7) Sam Deutz kaže da interval zamene ulja zavisi od: kvaliteta ulja i uslova primene.
Za poljoprivredu se navodi 125rh (baš sa API CF-4), u uputstvima sa kraja '90-tih navodi se da API CG-4 i CH-4 (te ACEA E3 i E4) može dvostruko produžiti interval zamene ali to važi za motore novije proizvodnje.
ITD.
Što se hidraulike tiče, ne vidim da 15W-40 neće odraditi posao (nije to baš Komatsu bager pa da mu treba baš monogradno motorno ulje) ali da može SAE 30, može. Na -20°C ne bih savetovao (SAE 20W-20 ili 10W motorno ako se takvo koristi) a ko misli da može neka samo izvoli (SAE 30 nije više tečno na tim temperaturama), lično nemam ništa protiv.
Preporuke proizvođača iz '70-tih slobodno okačite mačku o rep. Trudim se da takve "prevedem" u moderno doba ali vidim da se svetu ne može ugoditi.
Kako god, nađite uputstvo pa slobodno preporučujte, ja više - jok (bar za traktore starije od 30 god. jer je za njih takva (uputstva) teško naći čak i na net-u).

I na kraju: ne ljutim se već smatram da je diskusija O.K.
Nije meni teško da priznam da ne znam (puno toga) ali ne mislim da sam nešto posebno naučio (naročito o magičnim svojstvima SAE 30 ulja).
I da ponovim, nisam uvređen ili tako nešto ali sedeća nedelja mi je "paklena" pa me par dana (5-10) neće biti na forumu.

Gore navedeno nije "Sveto pismo" pa ko god nađe zasnovanu manu neka me ispravi ili dopuni (pogotovu što neću biti prisutan, unapred se ne ljutim; a i nisam toliko osetljiv nego eto ... inače bilo je i žešćih kritičara od kojih su "najsimpatičniji" oni nadri (internet) stručnjaci koji me par puta popljuvaše za nešto o čemu pojma nisu imalil; čak su koristili JAKE izvore, koje inače cenim, ali ni oni nisu neporgrešivi pa sam ih vazdan ispravljao; važi i za mene, niko (nikada) nije 100% u pravu, zato i postoje (valjda) forumi i diskusije).
Pozdrav!
 
Što se hidraulike tiče, ne vidim da 15W-40 neće odraditi posao (nije to baš Komatsu bager pa da mu treba baš monogradno motorno ulje) ali da može SAE 30, može. Na -20°C ne bih savetovao (SAE 20W-20 ili 10W motorno ako se takvo koristi) a ko misli da može neka samo izvoli (SAE 30 nije više tečno na tim temperaturama), lično nemam ništa protiv.
Preporuke proizvođača iz '70-tih slobodno okačite mačku o rep. Trudim se da takve "prevedem" u moderno doba ali vidim da se svetu ne može ugoditi.
Kako god, nađite uputstvo pa slobodno preporučujte, ja više - jok (bar za traktore starije od 30 god. jer je za njih takva (uputstva) teško naći čak i na net-u).

Na minus dvadeset nećeš početi odmah da dižeš na hidrauliku čim startuješ motor. On kad malo radi zagreje ulje na radnu temperaturu, sve je to brat Rus imao u vidu. Kod Vladimirca je čak i grejanje kabine rešeno malim uljnim radijatorom i to na ulje iz hidraulike.
Najmagičnije svojstvo ulja SAE 30 i drugih monogradnih ulja jeste njihova cena. Pošto imam samo jedan traktor onda sve poslove radim sa njime pa mi svakako dođe da dva puta godišnje menjam ulje. Poslednjih pet godina sve funkcioniše normalno. Ništa nije zaribalo, centrifugalni uljni filter nikad ne bude prljav, zimi vergla i pali(ne smem baš javno da se hvalim šta sa njime radim po ciči zimi i dubokom snegu) tako da ne vidim razlog da budem pametniji od fabrike koja ga je pravila.
Ja sam za sve traktore koji su me interesovali skinuo sa neta u PDF-u uputstva i kataloge delova. Moram da napomenem da mene ne interesuje ništa što je mlađe od 20 godina, pa eto našlo se.

Ipak, informacija da je multigradno ulje 15W-40 kompatibilno(i bolje) u odnosu na monogradno SAE 30 mi je dragocena. Imaću to na umu ako nekada negde nađem 15W-40 po ceni nižoj nego SAE 30.
 
Na minus dvadeset nećeš početi odmah da dižeš na hidrauliku čim startuješ motor. On kad malo radi zagreje ulje na radnu temperaturu, sve je to brat Rus imao u vidu. Kod Vladimirca je čak i grejanje kabine rešeno malim uljnim radijatorom i to na ulje iz hidraulike.
Najmagičnije svojstvo ulja SAE 30 i drugih monogradnih ulja jeste njihova cena. Pošto imam samo jedan traktor onda sve poslove radim sa njime pa mi svakako dođe da dva puta godišnje menjam ulje. Poslednjih pet godina sve funkcioniše normalno. Ništa nije zaribalo, centrifugalni uljni filter nikad ne bude prljav, zimi vergla i pali(ne smem baš javno da se hvalim šta sa njime radim po ciči zimi i dubokom snegu) tako da ne vidim razlog da budem pametniji od fabrike koja ga je pravila.
Ja sam za sve traktore koji su me interesovali skinuo sa neta u PDF-u uputstva i kataloge delova. Moram da napomenem da mene ne interesuje ništa što je mlađe od 20 godina, pa eto našlo se.

Ipak, informacija da je multigradno ulje 15W-40 kompatibilno(i bolje) u odnosu na monogradno SAE 30 mi je dragocena. Imaću to na umu ako nekada negde nađem 15W-40 po ceni nižoj nego SAE 30.

Da, da ... Rusi su čudo. (ali zaista)
Ironično je da sam kao jedan od (ima ih uglavnom van Evrope) poslednjih "Monikanaca" što se monogradnih ulja tiče, čak i kod motora, ali im vreme definitivno ne ide na ruku. Sve veći klimatski ekstremi (i leti i zimi) ih (bar kod nas) definitino guraju u zapećak, i 15W-40 je za iste ili čak malo veće pare bolja kupovina.
Što se hidraulike tiče, monogradna ulja (ako se koriste motorna) već imaju prednosti u odnosu na mulitgradna pa ovde ne važi to da 15W-40 uvek (mada često) može adekvatno da ih zameni.
Ukoliko kostrukcija i način upotrebe dozvoljavaju (a proizvođač preporučuje) nije loše koristiti monogradna motorna ulja kao hidraulična.
Industrijski standardi viskoziteta su (praktično): SAE 10W, SAE 30 i SAE 50.
Takva ulja se koriste i za hidrauliku i neke transmisione sisteme kod mnogih građevinskih i/ili rudarskih mašina.
Ispunjavaju CAT TO-4 i Alison C4 kao i Kamatsu KES te ZF standarde.
Naravno viskoznost zavisi i od temperature na kojoj se koriste.
Pozdrav!
 
Imam Pobeda 3200 dize 3.2 tona od toga ime(tako su rekli kad sam kupovao )ima u njega IMR 33 motor ferguson motor, volan kakvo ulje da sipam posto on ima hidralucni volan ima pumpa na motoru (od motora dobija samo pogon ) taj SAE 30 ili hidro 46/68 ili nesto trece
 
Imam Pobeda 3200 dize 3.2 tona od toga ime(tako su rekli kad sam kupovao )ima u njega IMR 33 motor ferguson motor, volan kakvo ulje da sipam posto on ima hidralucni volan ima pumpa na motoru (od motora dobija samo pogon ) taj SAE 30 ili hidro 46/68 ili nesto trece

SAE 30 nije, uopšte se kod viljuškara koriste ulja ISO VG 22 do 68 (najčešće 32 i 46) i to hidraulična.
Koriste se (naravno) i motorna ali prvenstveno 10W (odgovara hidrauličnim 32-kama). SAE 30 je "pregusto" jer je ekvivalent za ISO VG 100 hidrauliku. Nije mi poznato da se tako nešto koristi (ili tek kao 10W-30, odnosno 80W što i nije baš isto u smislu da su ove dve kategorije malo "rastegnutije" a 80W je bliže SAE 20).
Dakle, osim ponegde diferencijala gde idu menjačka ulja, obično prenos (transmisija) i hidraulika budu isto ulje. Kočnice, kako gde ali sve češće DOT kao kod drumskih vozila.
Hidraulični volan obično ima ulje iz hidraulike, ali ako ima poseban rezervoar definitivno treba proveriti u uputstvu ili da se javi neko ko sigurno zna (koristi isti).
Kako nisam pri vremenu, i da ne dužim (i ne zbunjujem):
- Verovatno se van motora koristi isti fluid (ulje), i to hidraulično ISO VG 46.

Voleo bih da neko ovo i potvrdi jer nemam uputstvo (niti vremena da ga tražim) za konkretnu mašinu.
Gore navedeno je na osnovu onoga što koriste vodeći proizvođači (Toyota, Mitshubishi, CAT, JCB, John Deere, Jungheinrich ...).

P.S.
Naravno da ima mnogo rešenja sa odvojenim rezervoarima za servo upravljač ali nije mi poznato da je iko menjao vrstu ulja (pa da može da se pomeša). Recimo baš Massey Ferguson ima takva i koristi prilično viskozna ulja (pogađate, "traktorska" 80W, UTTO; naravno ne na svim modelima). Mada su to više univerzalne mašine nego klasični viljuškari (nisu samo za hale), tj. "viljuškari za teške terene" pa zato i viskoznije ("gušće") ulje, koje je takvo i u hidraulici.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh