Ulja i maziva!

Da li neko zna koje je trenutno u Srbiji najbolje ulje sipati u IMR-ove motore S44 i S46?
 
Kod mene su 533, 577 i kombajn dobili Bison 20W-50 Hyperflow. Verujem da postoji jos kvalitetnije od ovoga ali je i cena spram toga a ovo sasvim zadovoljava moje potrebe.
 
Proletos sam sipao i jos nisam ni sa jednim napravio 200 sati, jedino je 533 blizu. Planirao sam na traktorima na 150-200 sati da menjam iako preporucuju duzi vremenski interval a na kombajnu na 100 sati. Sto bih na pp, ulje je placeno kod uvoznika nesto preko 10000 dinara kanda od 25l.
 
gorane@ dragan(onaj stariji serviser) mi je rekao da je u komplet traktoru mabanol 15w40 i uzeo sam 20l za dolivanje...
da sam vide u panonci da fali ulja u menjacu terao bi ih da doliju do polovine, stalo je do polovine 6-7l
 
Mnogo uopšteno pitanje, a "najbolje" je teško reći.
Bilo koje kvalitetno (i pre svega originalno) 15W-40.
Idealno API CG-4 (ili CH-4), ali da ima i CF-4, naročito ako se koristi D2.

- - - - - - - - - -

I moj prijetalj sa 1221 kaže i njemu rekli "sve isto ulje".

Uvoznik je uvoznik, i treba ga kontaktirati, ali proizvođač je proizvođač i valjda najbolje zna.
Kako god, podatke sam dobio od prijatelja a kaže da je iz originalnog uputstva.
E sad, da li je ovde nešto drugačije ... ne bih rekao.
 
Kakvo je ovo ulje,ja koristim u motore DEUTZ F4L912,F6L912,BF6L913

Picture026-5.jpg
[/IMG]

I menjam na 350 sati,grešim li puno?
 
Moje skromno misljenje je da bi trebalo malo ranije da ga menjaš. max 300rs. Za ostalo ne znam jer koristim Taurus ali mislim da ću i ja preći na ovo Hyperflow jer piše da je namenjeno i za traktore a kod Taurus za kamione. Iako su serviseri sipali Taurus a i prodavac me kasnije ubedjivao da je to bolje ulje za traktor nekako više verujem stručnjacima ovde na forumu. Stoga ako vam nije teško @stalker recite,šta je bolje tj prikladnije? Može i bez objašnjenja. Kratko i jasno ovo je bolje ono nije i ćao! :osmeh: HVALA!!! Evo link za bison ulja http://www.bracatomic.co.rs/motorna_ulja.htm#HYPERFLOW 15W/40, 20W/50 SHPD E-3
 
Uvoznik je uvoznik, i treba ga kontaktirati, ali proizvođač je proizvođač i valjda najbolje zna.
Kako god, podatke sam dobio od prijatelja a kaže da je iz originalnog uputstva.
E sad, da li je ovde nešto drugačije ... ne bih rekao.

Potpuno se slažem,čim guraju onaj Manabol tako moraju jer i njega su oni distributeri.
 
Ja sam danas promenio i sipao u rakovicu mogul ovaj to mi je dao prodavac kaze dobro ulje,e sad sam na informacije procitao da se koristi za stare dizel automobili,mamicu mu lopovsku http://www.olejshop.cz/oleje/automobilove-oleje/p/motorovy-olej-mogul-m6a-sae-30-4litry-mg-115/

Mogul ulja su zaista dobra ali ovo konkretno je zaista nizašta. Kao API SB to je praktično čisto bazno ulje i ne može da se koristi ni u jednom motoru (makar i starije generacije). Eventualno za dolivanje ali i to do max. 10%.
Ako imate fiskalni račun tražite (lepo) da vam ulje zamene.
Dovedeni ste u zabludu izjavom da je ulje dobro za "stare motore". Ovo je za muzejske eksponate pre 1960. (pa i pre II Svetskog rata).

P.S.
Već ste sipali ulje. Dakle džabe vam moj savet. Nemojte dugo držati ovo ulje u motoru. Par desetina sati (u lakim uslovima) neće oštetiti motor ali što pre zamenite to bolje. Minimalno koristite API CD ulja, još bolje CE ili CF-4.

- - - - - - - - - -

Mislim da je još bolje da se ne pređe 250rs. (neka bude 300 kao max. ali ne i preporuka)
Bison ("Bizon") ulja nisu loša ulja. Radi se o Exol kompaniji (ali onoj Engleskoj) koja spada u ugledne firme i ima sasvim solidna ulja.
Oni gađaju "low end" tržište (ili lepše rečeno "ekonomsku klasu") tako da sigurno nisu vrhunska ali takođe je sigurno da ispunjavaju navedene specifikacije i imaju odličan odnos kvalitet/cena.
Doduše, cene su kod nas 50-tak % više nego u Engleskoj pa je odnos kvalitet/cena kod nas tek (vrlo)dobar.

Ne može se za sve mašine i sve uslove reći da je jedna serija (vrsta) ulja bolja od druge (superiorna po svim stavkama).
Tako da nije da neću biti kratak ali "no can do" (ne mogu iz objektivnih razloga).

1) Superflow je najbolje kod starijih mašina i/ili korišćenja D2. (recimo IMT, Rakovica ... važi i za Deutz 912/913); menjati na 200rh.
2) Hiperflow je najbolji kompromis. Može i kod starijih ali nije bolje za D2 (ako ga bude još duže vreme) odnosno može ali kako se treba prepoloviti period zamene sigurno se ne isplati. Menjati na 250rh (zavisno od mašine, 200-250).
3) Taurus je sigurno najbolje ulje te za ED i traktore mlađe od 15 god. verovatno je najbolji izbor. Takođe bi trebalo menjati na 250rh ali može podneti i svih 300 (ipak vodite računa da je to samo ako je preporuka za 250rh ako je za 200 ne idite dalje od 250h).

Dakle, zavisi od motora, uslova upotrebe, goriva i još koje čega. Najupotrebljivije je (naravno) Hiperflow. Ko je njime zadovoljan nema potrebe da ga menja.
U "apsolutnom smislu" je kvalitet: 3, 2 pa 1.
A opet je 1 isplatljivije za IMT, RAkovicu i druge traktore (većinu iz '80-tih bez obzira na proizvođača).

- - - - - - - - - -

Potpuno se slažem,čim guraju onaj Manabol tako moraju jer i njega su oni distributeri.

Ništa ne fali Mabanol-u.
(a može i Lukoil, Avantgard Extra).
Proverite samo da li je (baš) svuda samo to ulje (15W-40). NIje nemoguće (osim "sitnih" pozicija) ali ... (prava je katastrofa ako je zaista tako).
 
Mislim da ću čim završim sezonu zameniti svo ulje u traktoru. (imaće oko 400-450 rh).
Možda je malo rano ali jednostavno želim da znam šta je u njemu i šta treba da dolijem (ako zatreba) nego da mešam i ulja i napravim veću štettu od koristi.
 
Hvala @stalker! Dovoljno kratko i jasno! Iako je Taurus kako kažete najbolje ulje(od ova tri ponudjena) i najbolji izbor i obavezno ga menjamo na 200-220rs ipak ću preći na Hiperflow jer nam traktor ne koristi ED nego D2. Nekako mi se više "svidja" kad u preporuci proizvodjača pročitam: .... I za poljoprivredne mašine. A ne za drumske krstarice-kamione pa mi prodavac kaže ma može i u traktore!
 
@ stalker A koje bi mi ulje preporučio za IMR-ove motore S44 i S46? Ja sam do sada koristio Modričino SAE 30...
 
@ stalker A koje bi mi ulje preporučio za IMR-ove motore S44 i S46? Ja sam do sada koristio Modričino SAE 30...

Da ne idemo dokle se može ići (a može), pa da dođemo do Shell Rimula R3 ili Mobil Super 1400.
Da se vratimo odakle smo počeli.
Ako koristite Maxima HD S3 SAE 30, onda ste na min. potrebnog. Mnogo bolja je varijanta Maxima Super SAE 30 (koje je API CF-4).
SAE 30 se naravno može korstiti ali nije za temperature ispod nule.
Sa 15W-40 ćete proći bolje. Naravno može i 15W-40 hladniji deo godine (7-8 meseci) kada se mašina manje koristi a SAE 30 leti.
Kako god, najbolje je dva puta menjati 15W-40 u toku godine.
Maxima Super MG 15W-40 je više nego zadovoljavajuće a naravno još i bolje Maxima Turbo ali je i osetno skuplje.

- - - - - - - - - -

Ja kad sam trebao da menjam ulje u rusu 1025 nisam našao mabanol ulje pa sam kupio Totalov 20-50 pa sam me interesuje koji je bolji

Koje je ulje bolje teško je reći napamet. Tek na osnovu eksploatacionih analiza bi tako nešto moglo da se tvrdi.
Ipak, Total deluje ubedljivije kao kompanija sa dužom tradicijom i većim kapitalom (te boljim razvojnim odeljenjima i laboratorijama).
Ne može se tvrditi zasigurno ali je verovatno (bar nijansa) prednost na strani Total-a (ako se radi o istoj klasi ulja).
Ili preciznije rečeno: Total deluje sigurnije (ubedljivije).
 
Da koristio sam ovo Maxima HD S3 SAE 30... Znači može da ide 15W-40 u pomenute motore? A šta će se dešavati ako 15W-40 koristim leti?

I šta preporučujete kao hidraulično ulje u 577, ja sam sipao neko Bell, neznam tačno dalju oznaku, ali imam kantu pa ću pogledati?

I još jedno pitanje, ako se u motor nesipa adekvatno ulje da li se povećeva njegova potrošnja?
 
Nazad
Vrh