Ulja i maziva!

koja je razlika izmedju omv ld ulja i omv trck m +

LD je SHPD ulje i namenjeno je dizel motore koji rade u teskim uslovima rada (poljoprivredna i gradjevinska mehanizacija).
Track M+ je namenjeno za laksa komercijalna vozila i uglavnom nije za upotrebu u poljoprivredi.
 
Gde ste našli samo ovakvu podelu da mi je znati?
Mnogo sam ulja ovog brenda koristio u traktorima i kombajnima poznatih svetskih proizvodjača i to uglavnom Truck M plus, a zašto e pa to Vam već ne mogu reći i da su se bolje pokazala to je sigurno od ulja Truck LD.
 
Gde ste našli samo ovakvu podelu da mi je znati?
Mnogo sam ulja ovog brenda koristio u traktorima i kombajnima poznatih svetskih proizvodjača i to uglavnom Truck M plus, a zašto e pa to Vam već ne mogu reći i da su se bolje pokazala to je sigurno od ulja Truck LD.

Ako ovi lazu onda prihvatam da pricam gluposti:
http://www.novocom.rs/asortiman/katalozi/Automobilska_maziva.pdf

LD zadovoljava MB 228.3 a Truck M+ MB 228.1

Napomenuo bih da sam koristio OMV Truck M+ na generalno remontovanom IMT-u (druga zamena posle generalne) i mogu reci da posle 100 sati rada nije ninasta licilo(tamno i isposceno). Na drugom traktoru ciji motor radi 25 godina bez remonta sada koristim Maxima Turbo 15W-40 i meni deluje da je mnogo bolje od pomenutog OMV ulja.
 
Odlično vidim da uredno čitate literaturu što je pohvalno samo slabo pratite odredjene parametre.Slažem se za to što ste napisali, ali prvo pogledajte gde će da se sipa to ulje i koje gorivo će da koristi i da li to gorivo ima zadovoljavajući procenat sumpora i koliki je totalni bazni broj kod jednog, a koliki kod drugog ulja.Džabe je najkvalitetznije ulje koje je predvidjeno da se sipa u motore novije generacije koje koristi evro diesel gorivo i motori starije generacije koje koriste D2 gorivo.Zapamtite jedno da kvalitetnija ulja sadrže manji procenat totalnog baznog broja, a on je taj koji treba da neutrališe sumpor iz goriva kao produkt sagorevanja.I onda Vi kupite skulje i kvalitetnije ulje i menjate ga na manje radnih sati nego ono drugo ulje.E sada o ovome razmislite pa izvucite zaključak.

A da trgovci lažu to je sigurno jer sve se radi za marketing!
 
Verovatno se kod mene sa D2 bolje pokazala Maxima Turbo 15w-40 zato sto ima i CF a Truck M+ ima CG-4.
 
Svako zna šta mu odgovara i to treba poštovati! Ja uglavnom merim stanje ulja posle odredjenog broja radnih sati i na osnovu toga mogu da donesem neki sud o tome kakvo je koje ulje.
 
Gospodine Panonstib:
Svako zna šta mu odgovara i to treba poštovati! Ja uglavnom merim stanje ulja posle odredjenog broja radnih sati i na osnovu toga mogu da donesem neki sud o tome kakvo je koje ulje.

Posto jako malo znam o uljima, i kod nas uglavnom su motori na masinama u dobrom stanju kupujemo ulje koje je u nekom srednjem cenovnom rangu, pa ako mozete malo bolje da mi pojasnite sta merite posle odredjenog broja radnih sati? Neverujem da se samo radi o nivou ulja. Pa ako mozete malo detaljnije o tome, i recimo o tome koja ulja su po vasim merenjima pokazala najbolje karakteristike. i da li postoji odstupanje u merenjima istog ulja u razlicitim motorima, sto po tipu, sto po razlicitim brojem radnih casova. Hvala.
 
Na žalost ne merim nivo ulja u motorima nego radim komparativnu metodu odnosno brzu dijagnostiku potrošenosti ulja u nekoj mašini u odnosu na novo ulje i odredim posle koliko sati treba ulje zameniti, da li u ulju ima vode, metalnih opiljaka, da li brizgaljke imaju nepravilan mlaz pa se višak goriva preliva u ulje.O reklamiranju ulja ne mogu ovako javno preko foruma nego u četiri oka.
Naravno da postoji odstupanje u merenju sa istim uljem od motora do motora istog proizvodjača.
 
Gospodine Panonstib hvala lepo na odgovoru, i nadam se da cemo jednog dana nastaviti ovaj razgovor, pa da vas saslusam, bas me zanimaju rezultati merenja.
 
@ panonstib; @danijella je to primila k znanju i zahvaljuje ti se na tome a zahvaljujem se i @pankin, verujem da si imao loših iskustava sa tim uljem al evo obećavam da ću i ja izneti neko svoje mišljenje o ovom ulju posle nekoliko dana siliranja,nadam se da to nije baš toliko loše ulje.Izvinite ako sam uneo neku pometnju između vas nije mi bila namera.Ajd uzdravlje:ppozdrav:
Evo da se javim povodom onog INA 15w 40 ulja,Sipao sam ga u IMT 577 pre pet dana,radio je sa silo kombajnom tri dana i to po baš velikim vrućinama u toku dana se baš poprilično razredi al traktor drži pritisak na 3,5 kao i sa ostalim kvalitetnijim uljima.Ujutro pre paljenja kad proveravam nivo ulje ima sasvim normalnu gustinu,znači nije ga razbilo pa da bude ko nafta.Ovako "na oko" gledajuć to se ulje ponaša kao i ostala ulja a za našto detaljnije treba struka i alat.Za ulje koje košta nešto više od 300 din po litru ni netreba očekivati bog zna šta.:ppozdrav:
 
@panonstib je čovek koji ne samo što je moderator nego je stručnjak sa puno iskustva!
Zato pre nego li ga kritikujete pročitajte šta je čovek napisao.
(Doduše i rasprava, kao i svaka, je bila malo i zbog "gluvih telefona")
Dakle u pravu je pre svega zato što ZNA. Osim toga ima i Lubri Senzor, koji iako ne može zameniti laboratoriju mnogo znači.
Kako sam bio na odmoru a sada jedva da imam vremena da dišem, drago mi je da nisam neophodan i da je (takođe čovek sa malo slobodnog vremena) kolega sve lepo odgovorio. Podaci koje ima su zlata vredni. Obratite pažnju da jedno te isto ulje može različito da se pokaže u različitim mašinama kao i na činjenicu da MB 228.5 ne mora biti bolje od 228.3 kao ni ono od 228.1 (iako u tome ima logike) naročito ako se koristi loše gorivo.
Maxima Turbo se dobro pokazuje jer ima i veliku vrednost TBN (ispunjava i CF-4 uz CI-4 što nije uvek slučaj). ACEA "čvršće" propisuje TBN za neke kategorije ali je i to samo orijentacija i ne treba uzeti kao čvrsto pravilo.
I da ne dužim, sve pohvale za panonstib-a i njegove odgovore (komentare).
Pozdrav!
 
Prikaz kontrole ulja na jednom traktoru iz uvoza:
Uzimanje uzorka koje je obavio sam vlasnik traktora:
img0017.jpg

Ispitivanje ulja pomoću Lubri senzora (brza dijagnostika stanja ulja u motorima):
img0018.jpg
 
JA danas kupio Bison Huperplow 20v50 za Belarusa,videcemo kako ce se pokazati.
 
Po preporuci clana stalker-a ja kupio za moj traktor optima maxima turbo 15/40 i promenio pritisak ulja otprilike 4-4,5.
A izgleda da i prethodno ulje nije mnogo radilo, ali nema veze sada znam kada je zamenjeno.
 
Nazad
Vrh