znam za to,imam katalog,ali sad me clan stalker pokolebao-pa zato pitam da obrazlozi.
Mislim da već jesam, ali evo dodatka (u cca. 500 reči; niti bolje niti kraće mogu, i to je to).
Ajd’ da uprostim i skratim.
(i neću od počekta i “Kulna bana”).
Preporučena ulja za “hidraulični podizač” više ne postoje, makar ne u originalnom obliku i viskoznosti, iako su (čudo) zadržala imena.
Dakle, pre 30-tak godina nije ni bilo hidrauličnih ulja sa velikim indeksom viskoznosti (ili ih je i bilo u “belom svetu” i sa visokim cenama) pa je proizvođač dao SEZONSKE varijante viskoznosti ovih ulja.
“HD” (HM) ulja imaju potreban kvalitet i za (starije) traktore, pa i Rakovicu, ali su MONOGRADNA i sa malim indeksom viskoznosti tako da su teško upotrebljiva preko cele godine. Zato se u modernom shvatanju njima pripisuje uloga hidrauličnih ulja za stacionarne sisteme.
To i naglašavaju SVI proizvođači. I naravno ulja većih viskoznosti preporučuju za hidraulične sisteme većih snaga (opterećenja).
Svakako je najbolje da koristite ISO 68 ulje i u tom pogledu će HD ulja odraditi posao.
Ipak, samo do nula stepeni ili eventualno -5°C jer im je tačka stinjavanja (tečenja) nekih -15°C ili čak i neki stepen preko. ISO 100 (HD 100) će biti bolje leti ali je zimi još manje upotrebljivo sa -12°C kao tipičnom tačkom „stezanja“.
Oksidaciona sposobnost, antikorozivne osobine i sve ostalo im je takođe na nižem nivou od HV ulja (DIN HVLP) koja su prva ulja koja su zaista preporučiva za poljoprivredne (građevinske, rudarske) mašine.
Tako će taj tip ulja (ISO 6
sigurno znatno bolje odraditi posao nego HD ulja. Osim tačke „tečenja“ od oko -25°C (ili čak -30°) ova ulja su i oksidaciono i temperaturno stabilnija a na visokoj temperaturi će se ponašati otprilike između HD 68 i 100 što je upravo i idealno i u skladu sa originalnim zahtevom proizvođača.
To su još uvek (ipak) mineralna i nisko aditivirana ulja pa bi trebala da se menjaju jednom godišnje ili maksimalno na dve godine uz uslov da se ne pređe 1000-1200 radnih sati (što je uglavnom ispunjeno, čak i za dvogodišnji period).
Ova ulja su na primer: FAM Hido HV 68, INA Hidraol HDS 68, Modriča (hidraulično) HVL 68 ili ako smo kod Exol-a: Hidran HVI 68. Galax je DHV ali ćete njega teško naći.
Dakle od svih navedenih se ističu FAM pa INA pa svi ostali.
IPAK ...
Za hidraulične sisteme kod vozila (mašina) ćete mnogo bolje proći sa UTTO ili STOU uljima.
Njihova cena jeste veća ali je i kvalitet. Da zaboravimo STOU ulja zbog cene (inače su najbolja), kao i motorna (jer se traži 10W-30 ili 15W-30 što nećete naći).
Za Rakovicu je idealna viskoznost SAE 80W-85 ili samo 80W kao i (ako je dato preko viskoznosti za motorna ulja, preko SAE J300 umesto J306, prvo je za motorna a drugo za transmisiona ulja) 10W-30 ili 15W-30.
FAM Transhido T (SAE 10W-30) je na primer – idealno. INA Transhidrol 85, je O.K. a da ne idemo u pravcu skupljih (Fuchs jedini ima baš 80W-85 a pravilno je pisati 80W-85W jer su i 80 i 85 zapravo „W“ oznake) nego jeftinijih: Exol Traktorol U11 SAE 85W.
Inače:
Za menjač i reduktor(e) je preporuka: Leti SAE 140 a zimi SAE 90, pa je najbolje koristiti SAE 85W-140 ulja. Recimo: FAM Multihipo 85W-140, Modriča Hipoidno ulje 85W-140, INA Hipenol GTL HD iste viskoznosti kao i Exol Hipo EP SAE 85W-140 (i naravno drugih proizvođača).
---------- Poruka napisana u 17:45 ---------- Prethodna poruka je at 17:34 ----------
I koji je onda bolji? lukoil avangard ultra ili lukoil avangard extra?
Ja sam do sada sipao i u traktore {IMT 565 i IMT 585} i u kombaj Zmaj 141 GALAX Super Long i bio sam zadovoljan.Medjutim u zadnje vreme tog ulja nema u trgovinama.
Ne znam koje je bolje! Zavisi kako za koju mašinu. Ultra je sveukupno bolje ali može i da se ne oseti kod starijih mašina.
Za IMT-ove i Zmaj, neće biti (neke, nikakve) razlike.
Super Long se još uvek može naći ali zaista treba biti uporan (probajte da izguglate ili da pozovete Trigemu i saznate gde se može naći u vašem kraju).
Kako god, FAM Fenix Superior, Maxima Turbo (Modriča) ili Nis Turbo Diesel su ulja iste klase i vrlo sličnih osobina kao i Super Long, tako da bi trebalo da odrade isti posao.
Njima je sličnije Lukoil Avangrad Extra pošto je "samo" CH-4 a ne i CI-4 (Galax Super Long je CG-4, Cf-4; ne samo dovoljno nego i idealno) pa probajte sa njim.
Ima tu i dobrih (i ne tako skupih ulja) drugih proizvođača ali da ne širimo temu.
P.S.
Gosn "Rosi" ostaje još Vama da odgovorim ... večeras. Deo odgovora je i u već rečenom u prethodnom postu.
---------- Poruka napisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 17:45 ----------
Za Gospodina Stalker..Ako biste mogli da da prokomentrishete Hidraulichno ili Hipoidno ulje Modricha 90 koje uslove rada zadovoljava
..da li je pogodno i za rad zimi t.j. do minus koliko i na koliko godina ili radnih sati bi ga trebalo menjati. Traktor je 81. god. Zetor Unapred najlepshe zahvaljujem.
Ako se radi o Zetoru, ne treba vam ni hidraulično niti hipoidno ulje (Modriča ili bilo koje drugo).
Kod Zetora iz tog perioda ulje za menjač i hidrauliku je jedno a može se koristiti i za diferencijale.
Zahtev nije GL-5 pa vam Hipoidno ulje nije neophodno.
Preporuka je da (ako smo već kod Modriče) koristite Traktol M-80. Ipak imate i bolja rešenja. Mana ovog ulja je što ima tačku stinjavanja od tek -12°C (ako nije greška na sajtu Modriče) što znači da nije upotrebljivo za hidrauliku na mrazu.
Bilo koje 80W UTTO ulje sa API GL-4 (a takva je većina) sa tačkom tečenja od -20°C ili nižoj (obično -27cel.) je ono što vam je idealno. Recimo Nisotec Traktol 80 ili slična. Trebalo bi skinuti Modričin katalog pa proveriti da li je podatak sa sajta tačan (ako je -22 ili tako nešto onda je i Modriča O.K.).
Modričino Agromax C (10W-30 STOU) je idealno ali je malo skuplje.
Ulje u hidraulici/menjaču se menja na 1200 radnih sati i/ili (verovatno) 2 godine.
Inače SAE 90 ulja (hipoidna) nemaju zahtev za max. temperaturom na kojoj imaju viskoznost od 150.000Pas tako da nisu upotrebljiva na niskim temperaturama. Zavisno od proizvođača mogu se koristiti tek za nula do -10 celzijusa (cca. -5°C u proseku). MInimum za uopšte upotrebu zimi je 85W-90 koja moraju da budu tečna i na -12°C a obično su i do -15.
Za intenzivnu zimsku upotrebu za propisanu viskoznost SAE 90 treba koristiti (čak i) 80W-90 ulja.
O hidrauličnim sam već rekao. Ako su "HD" ulja nisu za mraz (praktično uopšte) iako zapravo moraju ispuniti zahtev da se mogu koristiti do -10°C. Praktično su tek za temperature od -5(0) do +35(30)cel. (spoljne).
Ulja sa većim indeksom viskoznosti (DIN HVLP) mogu se koristiti i do -10 ili -15 pa čak i -20 jer imaju tačku stinjavanja i do -30°C, slično UTTO 80W i 10W-30 (hidrauličnim, UTTO ili najčešće STOU).
Pozdrav!