Ulja i maziva!

Za Gospodina Stalker..Ako biste mogli da da prokomentrishete Hidraulichno ili Hipoidno ulje Modricha 90 koje uslove rada zadovoljava
..da li je pogodno i za rad zimi t.j. do minus koliko i na koliko godina ili radnih sati bi ga trebalo menjati. Traktor je 81. god. Zetor Unapred najlepshe zahvaljujem.
 
I koji je onda bolji? lukoil avangard ultra ili lukoil avangard extra?
Ja sam do sada sipao i u traktore {IMT 565 i IMT 585} i u kombaj Zmaj 141 GALAX Super Long i bio sam zadovoljan.Medjutim u zadnje vreme tog ulja nema u trgovinama.
 
znam za to,imam katalog,ali sad me clan stalker pokolebao-pa zato pitam da obrazlozi.

Mislim da već jesam, ali evo dodatka (u cca. 500 reči; niti bolje niti kraće mogu, i to je to).

Ajd’ da uprostim i skratim.
(i neću od počekta i “Kulna bana”).
Preporučena ulja za “hidraulični podizač” više ne postoje, makar ne u originalnom obliku i viskoznosti, iako su (čudo) zadržala imena.
Dakle, pre 30-tak godina nije ni bilo hidrauličnih ulja sa velikim indeksom viskoznosti (ili ih je i bilo u “belom svetu” i sa visokim cenama) pa je proizvođač dao SEZONSKE varijante viskoznosti ovih ulja.
“HD” (HM) ulja imaju potreban kvalitet i za (starije) traktore, pa i Rakovicu, ali su MONOGRADNA i sa malim indeksom viskoznosti tako da su teško upotrebljiva preko cele godine. Zato se u modernom shvatanju njima pripisuje uloga hidrauličnih ulja za stacionarne sisteme.
To i naglašavaju SVI proizvođači. I naravno ulja većih viskoznosti preporučuju za hidraulične sisteme većih snaga (opterećenja).
Svakako je najbolje da koristite ISO 68 ulje i u tom pogledu će HD ulja odraditi posao.
Ipak, samo do nula stepeni ili eventualno -5°C jer im je tačka stinjavanja (tečenja) nekih -15°C ili čak i neki stepen preko. ISO 100 (HD 100) će biti bolje leti ali je zimi još manje upotrebljivo sa -12°C kao tipičnom tačkom „stezanja“.
Oksidaciona sposobnost, antikorozivne osobine i sve ostalo im je takođe na nižem nivou od HV ulja (DIN HVLP) koja su prva ulja koja su zaista preporučiva za poljoprivredne (građevinske, rudarske) mašine.
Tako će taj tip ulja (ISO 6:cool: sigurno znatno bolje odraditi posao nego HD ulja. Osim tačke „tečenja“ od oko -25°C (ili čak -30°) ova ulja su i oksidaciono i temperaturno stabilnija a na visokoj temperaturi će se ponašati otprilike između HD 68 i 100 što je upravo i idealno i u skladu sa originalnim zahtevom proizvođača.
To su još uvek (ipak) mineralna i nisko aditivirana ulja pa bi trebala da se menjaju jednom godišnje ili maksimalno na dve godine uz uslov da se ne pređe 1000-1200 radnih sati (što je uglavnom ispunjeno, čak i za dvogodišnji period).
Ova ulja su na primer: FAM Hido HV 68, INA Hidraol HDS 68, Modriča (hidraulično) HVL 68 ili ako smo kod Exol-a: Hidran HVI 68. Galax je DHV ali ćete njega teško naći.
Dakle od svih navedenih se ističu FAM pa INA pa svi ostali.

IPAK ...

Za hidraulične sisteme kod vozila (mašina) ćete mnogo bolje proći sa UTTO ili STOU uljima.
Njihova cena jeste veća ali je i kvalitet. Da zaboravimo STOU ulja zbog cene (inače su najbolja), kao i motorna (jer se traži 10W-30 ili 15W-30 što nećete naći).
Za Rakovicu je idealna viskoznost SAE 80W-85 ili samo 80W kao i (ako je dato preko viskoznosti za motorna ulja, preko SAE J300 umesto J306, prvo je za motorna a drugo za transmisiona ulja) 10W-30 ili 15W-30.
FAM Transhido T (SAE 10W-30) je na primer – idealno. INA Transhidrol 85, je O.K. a da ne idemo u pravcu skupljih (Fuchs jedini ima baš 80W-85 a pravilno je pisati 80W-85W jer su i 80 i 85 zapravo „W“ oznake) nego jeftinijih: Exol Traktorol U11 SAE 85W.

Inače:
Za menjač i reduktor(e) je preporuka: Leti SAE 140 a zimi SAE 90, pa je najbolje koristiti SAE 85W-140 ulja. Recimo: FAM Multihipo 85W-140, Modriča Hipoidno ulje 85W-140, INA Hipenol GTL HD iste viskoznosti kao i Exol Hipo EP SAE 85W-140 (i naravno drugih proizvođača).

---------- Poruka napisana u 17:45 ---------- Prethodna poruka je at 17:34 ----------

I koji je onda bolji? lukoil avangard ultra ili lukoil avangard extra?
Ja sam do sada sipao i u traktore {IMT 565 i IMT 585} i u kombaj Zmaj 141 GALAX Super Long i bio sam zadovoljan.Medjutim u zadnje vreme tog ulja nema u trgovinama.

Ne znam koje je bolje! Zavisi kako za koju mašinu. Ultra je sveukupno bolje ali može i da se ne oseti kod starijih mašina.
Za IMT-ove i Zmaj, neće biti (neke, nikakve) razlike.
Super Long se još uvek može naći ali zaista treba biti uporan (probajte da izguglate ili da pozovete Trigemu i saznate gde se može naći u vašem kraju).
Kako god, FAM Fenix Superior, Maxima Turbo (Modriča) ili Nis Turbo Diesel su ulja iste klase i vrlo sličnih osobina kao i Super Long, tako da bi trebalo da odrade isti posao.
Njima je sličnije Lukoil Avangrad Extra pošto je "samo" CH-4 a ne i CI-4 (Galax Super Long je CG-4, Cf-4; ne samo dovoljno nego i idealno) pa probajte sa njim.
Ima tu i dobrih (i ne tako skupih ulja) drugih proizvođača ali da ne širimo temu.

P.S.
Gosn "Rosi" ostaje još Vama da odgovorim ... večeras. Deo odgovora je i u već rečenom u prethodnom postu.

---------- Poruka napisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 17:45 ----------

Za Gospodina Stalker..Ako biste mogli da da prokomentrishete Hidraulichno ili Hipoidno ulje Modricha 90 koje uslove rada zadovoljava
..da li je pogodno i za rad zimi t.j. do minus koliko i na koliko godina ili radnih sati bi ga trebalo menjati. Traktor je 81. god. Zetor Unapred najlepshe zahvaljujem.

Ako se radi o Zetoru, ne treba vam ni hidraulično niti hipoidno ulje (Modriča ili bilo koje drugo).
Kod Zetora iz tog perioda ulje za menjač i hidrauliku je jedno a može se koristiti i za diferencijale.
Zahtev nije GL-5 pa vam Hipoidno ulje nije neophodno.

Preporuka je da (ako smo već kod Modriče) koristite Traktol M-80. Ipak imate i bolja rešenja. Mana ovog ulja je što ima tačku stinjavanja od tek -12°C (ako nije greška na sajtu Modriče) što znači da nije upotrebljivo za hidrauliku na mrazu.
Bilo koje 80W UTTO ulje sa API GL-4 (a takva je većina) sa tačkom tečenja od -20°C ili nižoj (obično -27cel.) je ono što vam je idealno. Recimo Nisotec Traktol 80 ili slična. Trebalo bi skinuti Modričin katalog pa proveriti da li je podatak sa sajta tačan (ako je -22 ili tako nešto onda je i Modriča O.K.).
Modričino Agromax C (10W-30 STOU) je idealno ali je malo skuplje.

Ulje u hidraulici/menjaču se menja na 1200 radnih sati i/ili (verovatno) 2 godine.

Inače SAE 90 ulja (hipoidna) nemaju zahtev za max. temperaturom na kojoj imaju viskoznost od 150.000Pas tako da nisu upotrebljiva na niskim temperaturama. Zavisno od proizvođača mogu se koristiti tek za nula do -10 celzijusa (cca. -5°C u proseku). MInimum za uopšte upotrebu zimi je 85W-90 koja moraju da budu tečna i na -12°C a obično su i do -15.
Za intenzivnu zimsku upotrebu za propisanu viskoznost SAE 90 treba koristiti (čak i) 80W-90 ulja.

O hidrauličnim sam već rekao. Ako su "HD" ulja nisu za mraz (praktično uopšte) iako zapravo moraju ispuniti zahtev da se mogu koristiti do -10°C. Praktično su tek za temperature od -5(0) do +35(30)cel. (spoljne).
Ulja sa većim indeksom viskoznosti (DIN HVLP) mogu se koristiti i do -10 ili -15 pa čak i -20 jer imaju tačku stinjavanja i do -30°C, slično UTTO 80W i 10W-30 (hidrauličnim, UTTO ili najčešće STOU).

Pozdrav!
 
Pitanje za gospodina Stalkera, koje mišljenje imate o "Dinara oil" uljima , konkretno motorno ulje " Univerzal SHPD 15w-40" API - CG-4/CF/SJ , ACEA - E3 , MB228.3
Do sada sam koristio ovo ulje za IMT 533 i 565 i zadovoljan sam s njim , sad me interesuje da li bi mogao sipati i u MTZ-1221.3 ili da uzmem opet Mabanol koji preporučuje Agropanonka ili neko treće.
 
Evo što sam ja danas ubacio u obadva traktora...
Ulje je prvaliga nemam rječi za razliku od ine koja je bačena prerano..
Ulje dobro otporno na teške režime rada...






 
Sta mislite o ovom ulju jel dobro za traktor..?...
2eflu6p.jpg
 
da li neko ima iskustva sa viskolovim uljem 15-40 ,planiram to da sipam u 533 pa reko bolje prvo da pitam za iskustva drugih,razlika je u 300din od sae 30 na 10 litara a vidim da je ovo 15-40 bolje za za nize temperature od 30-tke a meni zatreba traktor i zima,a svi znaju kako pali 533 na minusu ;) a do sada je uvek sipana 30-tka pa reko mozda sa ovim 15-40 mozda bude olakshano to palenje. . .
 
Možda i nije odgovarajuća tema ali tako je.Upalim 533 pritisak 4 bara-hladan motor.Dam gas pritisak padne.Pustim gas pritisak se vrati na 4 bara.Mislio sam da nemam dovoljno pa dolijem do max i opet isto.Kako se polako greje tako se vraća u normalu tj.oduzmem gas pritisak pada dam gas pritisak raste.Meni pada na pamet dali nije filter za ulje a ako je neko imao slična iskustva pomoć bi dobrodošla.
 
To ulje nije za dizel motore.

Definitivno - NIJE!

---------- Poruka napisana u 12:20 ---------- Prethodna poruka je at 12:18 ----------

Shell ulja su među najkvalitetnijim uopšte.
Cena ... prava sitnica ... ali može se pokazati da i nije skuplje jer može sigurno da izdrži i 50% duže od standardnih ulja, a u teškim uslovima verovatno i duplo.

---------- Poruka napisana u 12:30 ---------- Prethodna poruka je at 12:20 ----------

Pitanje za gospodina Stalkera, koje mišljenje imate o "Dinara oil" uljima , konkretno motorno ulje " Univerzal SHPD 15w-40" API - CG-4/CF/SJ , ACEA - E3 , MB228.3
Do sada sam koristio ovo ulje za IMT 533 i 565 i zadovoljan sam s njim , sad me interesuje da li bi mogao sipati i u MTZ-1221.3 ili da uzmem opet Mabanol koji preporučuje Agropanonka ili neko treće.

Dinara oil su ulja koja je teško oceniti. Da se proizvođač trudi, stoji. Da mogu da ispune norme koje navode - mogu. Ipak, kao i kod sličnih malih proizvođača uslovi proizvodnje su na granici potrebnog, kontrola kvaliteta nije na potrebnom nivou, itd.
Da proizvedu ulja po ATIEL normama (da budu ACEA kvaliteta) ... vrlo teško. Voleo bih da grešim ali i ozbiljnije kompanije muku muče da primene sve preporuke.
To znači da kvalitet može biti zadovoljavajući ali je to teško garantovati. Osim toga pitanje je koliko je on ustaljen.
Već sam (ne samo ovde nego i na drugim forumima) pominjao, da za ispunjenje aktuelnih normi (standarda, odobrenja) u oblasti maziva za vozila trebaju jako dobri proizvodni uslovi, ozbiljna laboratorija i pre svega kvalitetan kadar, i to nekih 10-tak inženjera raznih profila.
Zato, nisam protiv Dinara Oil, ali bi ulje koje ste naveli koristio tamo gde API CG-4 nije minimum, kao što ste do sada i primenjivali (IMT 533 i 565).
Zaista ne znam koji je minimalni (propisani) kvalitet za MTZ, ali ako je API CG-4 koristite ulja nekog poznatijeg i renomiranog proizvođača.
Mabanol je O.K.

---------- Poruka napisana u 12:38 ---------- Prethodna poruka je at 12:30 ----------

da li neko ima iskustva sa viskolovim uljem 15-40 ,planiram to da sipam u 533 pa reko bolje prvo da pitam za iskustva drugih,razlika je u 300din od sae 30 na 10 litara a vidim da je ovo 15-40 bolje za za nize temperature od 30-tke a meni zatreba traktor i zima,a svi znaju kako pali 533 na minusu ;) a do sada je uvek sipana 30-tka pa reko mozda sa ovim 15-40 mozda bude olakshano to palenje. . .

Definitivno uzmite 15W-40 ulje. Zimi je SAE 30 praktično neupotrebljivo. Jedino ako koristite mašinu više od 500 radnih sati u teškim uslovima rada, preporuka je da hladnihih 6 do 8 meseci koristite 15W-40 a toplijih 4 do 6 SAE 30 (dve zamene godišnje). Ako jednom godišnje menjate ulje onda je 15W-40 sigurno bolje.
Ipak ne preterujte, više od 300h je previše iako neka SHPD ulja mogu i svih 400h. Preko toga je čisto silovanje motora. 500h mogu samo sintetička ulja u novijim motorima. Tu je negde i apsolutna granica upotrebljivosti bilo kog ulja (za motor).

Sa Viskolom ne terajte preko 200h. To mogu biti i solidna ulja, korišćenje u nekim komunalnim preduzećima i utisci inženjera su (otprilike) "nije baš NIS, ali može da prođe". Doduše iz istih izvora upozoravaju na neustaljen kvalitet (od solidnog do jedva prolaznog).
Lično sam imao priliku da vidim čak i ulje sa vodom u sebi ALI moguće je da nije do samog proizvođača već do trgovca od koga je nabavljeno.
Stara ulja i loše lagerovana su česta pojava. Ne mogu se monograda ulja držati na mrazu, suncu i kiši.
Na to treba obratiti pažnju i kod ulja poznatijih proizvođača!

Dakle Viskol može biti dobar izvor uštede ali uporedite sa FAM-om, GAlax-om i Nisotec uljima. Za malu razliku u ceni nije vredno, makar i u starijim mašinama.
 
Možda i nije odgovarajuća tema ali tako je.Upalim 533 pritisak 4 bara-hladan motor.Dam gas pritisak padne.Pustim gas pritisak se vrati na 4 bara.Mislio sam da nemam dovoljno pa dolijem do max i opet isto.Kako se polako greje tako se vraća u normalu tj.oduzmem gas pritisak pada dam gas pritisak raste.Meni pada na pamet dali nije filter za ulje a ako je neko imao slična iskustva pomoć bi dobrodošla.
Ja mislimda ti nemas nikakav problem ,to se desava zato sto je ulje i sat merac pritiska jos hladan i nemoze pravovremeno da reaguje na promene pritiska .Filter menjaj kod svake zamene ulja i bice sve OK:ppozdrav:
 
Nije mi se to dešavalo ranije tj počelo od pre neki dan.Motor je prešao preko 6000rh i mislim da mi je vreme da mu sipam 20w60 em mi trošuska ulje em je sad počeo da brljavi sa pritiskom.Zimi ga i ne koristim a stoji mi u toploj garaži.Ali zato kada ga dobro ugrejem u oranju padne mi pritisak ispod 2 bara na 1800o/m.Na leru lepi skalu na onu iglicu na 0.Mislim da sa sa 20w60 makar malo ću da ublažim te probleme.
 
Nije mi se to dešavalo ranije tj počelo od pre neki dan.Motor je prešao preko 6000rh i mislim da mi je vreme da mu sipam 20w60 em mi trošuska ulje em je sad počeo da brljavi sa pritiskom.Zimi ga i ne koristim a stoji mi u toploj garaži.Ali zato kada ga dobro ugrejem u oranju padne mi pritisak ispod 2 bara na 1800o/m.Na leru lepi skalu na onu iglicu na 0.Mislim da sa sa 20w60 makar malo ću da ublažim te probleme.
a verovatno i nece ublaziti....
 
Ulja iz Irana mogu biti sasvim O.k.
Ako je sa instrumentima sve u redu zaista liči da imate problema sa motorom, verovatno ležajem radilice.
Ono što ste opisali sa zagrejanim motorom je tipično za to. Malo je bilo nejasno ono kod hladnog motora jer može više toga da znači. Uglavnom, dobro ste procenili da bi vam viskoznije ulje moglo biti od koristi. Verovatno će malo ublažiti simpotme ali nemojte se zavaravati, pre ili kasnije (ali u bližem vremenskom periodu, makar sledeće sezone ako ne i pre) morate izvršiti remont motora.
Što pre to bolje (i jeftinije).
Prvo (uvek) treba ići na 20W-50 viskoznost (ili monogradno SAE 40, mada je ono prvo i bolje osim leti) pa tek onda na 20W60.
Ako ste već kupili ulje, nema veze, koristite ga ali nema više posle njega šta. Kada dođe do identičnog ponašanja kao sa 15W-40 nema druge nego servisirati motor.
 
Ma motor je loš tu nema spora.Ali ja bi da ga teram još malo jer ne radim ništa toliko teško sa njim.Ovih dana sam čupao bagremove panjeve i sem što vruć gubi pritisak nemam druge probleme.Ne greje se loše pali što je standardno ali upali uvek.Ne prosipa mi ulje suv je spolja.Sve u svemu lepo radi.Neka ga još malo dok može,a ja ću polako da kupujem delove i spremam ga za remont.
 
Sipao sam 20w 50 iransko i ima razlike.sada vruć na 1500/o drzi 2 bara a na 1800/o 3 bara i mnogo manje lepi skalu za onu iglicu nego ranije i brze je podigne,Već na 600/o digne iznad crveno tj na 1 bar činimi se.Za sad sam zadovoljan sa ovim što je stalker reko 20w50.Cena ulja je 20l 3600din tj 180 din/l.
 
pitanje za gospodina stalkera,koje je ulje po vama bolje,FAM krusevac ili Modrica...hvala

Po meni su i jedna i druga dobra i ista klasa.
Svaki od ova dva proizvođača je imao svoje bolje i lošije dane. U skorije vreme, Optima je malo stabilnija jer je FAM imao period gde je zbog loše privatizacije ostao bez obrtnih sredstava. Ipak, sada je pod državnom kapom (u rekonstruiranju) te kvalitet nije ugrožen.
FAM je do skora imao malo moderniji asortiman (i širi) a u pogledu kvaliteta nege je bio bolji a negde lošiji ali su u pitanju nijanse. U svakom slučaju FAM je imao bolji odnos kvalitet/cena ali je i to sada jako slično (oni malo poskupeli a RN Modriča pojeftinila).
Ne bih davao izrazitu prednost ni jednima ni drugima osim što bih naglasio da su oba proizvođača renomirana i respektabilna. Mogu se meriti i sa velikim svetskim imenima pa ako baš i nisu u vrhu nisu ni daleko od njega, a makar su cenom u odnosu na kvalitet konkurentni.
Narano velike kompanije (Shell, Mobil, BP/Castrol, itd.) imaju poseban luksuz da mogu da imaju solidan nivo cena tako da mogu da izvuku neku nijansu kvaliteta u svoju korist.
Osim toga, ti proizvođači sami prave bazna ulja. U tom smislu je Optima/Maxima (RNB) u prednosti u odnosu na FAM mada to može biti i kontraproduktivno.

Dakle ista klasa. Stvar je ukusa kome se proizvođaču prikloniti.

---------- Poruka napisana u 18:24 ---------- Prethodna poruka je at 18:23 ----------

Po meni su i jedna i druga dobra i ista klasa.
Svaki od ova dva proizvođača je imao svoje bolje i lošije dane. U skorije vreme, Optima je malo stabilnija jer je FAM imao period gde je zbog loše privatizacije ostao bez obrtnih sredstava. Ipak, sada je pod državnom kapom (u rekonstruiranju) te kvalitet nije ugrožen.
FAM je do skora imao malo moderniji asortiman (i širi) a u pogledu kvaliteta nege je bio bolji a negde lošiji ali su u pitanju nijanse. U svakom slučaju FAM je imao bolji odnos kvalitet/cena ali je i to sada jako slično (oni malo poskupeli a RN Modriča pojeftinila).
Ne bih davao izrazitu prednost ni jednima ni drugima osim što bih naglasio da su oba proizvođača renomirana i respektabilna. Mogu se meriti i sa velikim svetskim imenima pa ako baš i nisu u vrhu nisu ni daleko od njega, a makar su cenom u odnosu na kvalitet konkurentni.
Narano velike kompanije (Shell, Mobil, BP/Castrol, itd.) imaju poseban luksuz da mogu da imaju solidan nivo cena tako da mogu da izvuku neku nijansu kvaliteta u svoju korist.
Osim toga, ti proizvođači sami prave bazna ulja. U tom smislu je Optima/Maxima (RNB) u prednosti u odnosu na FAM mada to može biti i kontraproduktivno.

Dakle ista klasa. Stvar je ukusa kome se proizvođaču prikloniti.

Možda FAM daje za nijansu više u odnosu na uložen novac a Modriča (ali ne u svim kategorijama) nijansu veći apsolutni kvalitet.
Ipak, ovo samo za motorna ulja, FAM je uglavnom bolji u ostalim kategorijama (mazive masti i industrijska ulja) a sasvim sigurno nije lošiji po nižoj ceni.
 
Nazad
Vrh