Ulja i maziva!

SHPD - Super High Perfomance Diesel ulje namenjeno za teške uslove rad.
Moj savet je da ipak STOU koristite svuda samo ne u motoru.
 
Mislim da mi je jasno. Serviseri su sipali Taurus u motor i Harvest u menjac jer je to i vise nego dobro ulje za D2 motor koji je u yto-u. Drago mi je kad je vec toliko placeno da i sluzi svrsi. @Miroslave A gde si sipao tu 90-ku? Ja mislim da cu nastaviti sipati ulje kako su i serviseri tj takve gradacije-gustine. Jedan mi je rekao da bi moglo u prednji most da se sipa gusce ulje tj 90-ka ali meni to nekako ne zvuci dobro... MIslim da je najbolje sipati ta ulja STOU i UTTO. I ako sam dobro shvatio stou je za motor a utto za menjac? SHPD je isto ili slicno sto i STOU?

90-tka, koristim za menjac i reduktore na Z14x
 
E tako da. Inace onu specifikaciju sto si trazio da pogledam na Harvestu-nema tamo nista drugo sem ovog sto se vidi na slici(na prethodnoj stranici). Dole na nalepnici je ispisana adresa sitnim slovima i to je to.
 
SHPD - Super High Perfomance Diesel ulje namenjeno za teške uslove rad.
Moj savet je da ipak STOU koristite svuda samo ne u motoru.

Skoro se slažemo po ovom pitanju.
Ipak, moderna STOU ulja su PRE SVEGA motorna ulja (ako bi ih analizirali u detalje).
Naravno najčešće ne prevazilaze API CF-4 tako da su uglavnom za traktore starije od 15 godina.
O ovome posebno treba voditi računa.
"Svuda" osim motora, ova ulja obično su superiorna u odnosu i na UTTO i "čisto" hidraulična pa čak (ili makar nisu inferiorna) i transmisiona (svaka od pomenutih u svom domenu).

---------- Poruka napisana u 23:21 ---------- Prethodna poruka je at 23:08 ----------

Pitanje za @Stalker:Koristim optiminu maximu mg 15|40 za imt traktore, i mijenjam je na 100 do 120 r|h, da li je to pravilan interval zamjene? Hvala.
<br><br>Jako dobar po pitanju zaštite motora.<br>Možda ipak malko preteran. Mislim da bi 150 do 200h bilo jednako moguće uz manje troškove. Verovatno i optimalno.<br>Naravno uz uslov da se ulje menja na 4-6 meseci (znači bar dva puta godišnje bez obzira na radne sate).<br>
 
Uz nedelju dana zakašnjenja da malko iskomentarišem.
Mobil 20W-50. Verovatno Delvac Super 20W-50. Nije loše. Jedino što nije za ispod -10 cel.
Ovo je nekako više "letnje" ulje. Možda je bolji izbor ukoliko motor troškari ulje (troši malo više nego što je kad je bio mlađi).
Inače je 15W-40 verzija (istog) ulja bolje rešenje.
Ne samo da je pogodnija za zimu nego ima ispunjenje viših standarda.
Dok je 20w-50: API CF-4/SF/SG, Delvac Super 1400 (15W-40) je: API CG-4/CF/SJ uz ACEA E3/B3/B4/A3.
Svakako za klasu više. Uzevši i pogodniju viskoznu gradaciju, sve je na strani 15W-40. Mislim da nema ni velike razlike u ceni.
Za traktore iz 80-tih (naročito prve polovine) bi MOBIL AGRI SUPER 15W-40 možda bilo još pogodnije ali je pitanje da li je cena iole niža. Ovo je inače STOU ulje i može se koristiti i za hidraulične sisteme i menjač.
Toliko o Mobil-u uz napomenu da u proizvodnom programu ima i modernija ulja (API CI-4 i CJ-4) za modernije motore (Euro 3, 4 i 5).
 
Ja sam u moj IMT 560 sipao 20- 50 i menjam ga na 100 do 120 radnih sati kad radim i kompletan servis u zavisnosti koliko napravim za godinu dana.
Nekako mi se vise svidja u odnosu na 15-40 jer je pritisak ulja veci.
Zimi traktor palim onako cisto da odradi ali se sa njim zimi ne radi.
Citao sam da su redja ulja bolja za hladan start i da brze podmazuju ali mi je nekako manometar najmerodavniji .Uz to svaki put kad zamenim ulje u motor sipam i onaj Wins aditiv za smanjenje frikcije.
 
zdravo svima interesujeme da li neko zna koje ulje treba da sipam(ako moze fabricki podatak) u ursusa 355 u motor,menjac i hidrauliku i u kojoj kolicini.Traktor ima 4404 radnih sati i ne trosi ulje pa bih hteo da ga sto bolje sacuvam,ulje koje smo zamenili nije lose solidno je dobro ali bi i cale i ja da sipamo neko kvalitetnije i ako moze na koliko radnih sati je potrebno da se menja ulje i filteri,vidim da ovde pisu od 100-150-200 sati,hvala svima na odgovorima unapred:ppozdrav: zaboravio sam da dodam da je traktor "77 godiste i da su mu i motor,menjac i hidraulika u odlicnom stanju.Motor niti bilo sta drugo nije nikad dirano
 
Poslednja izmena:
Iako imam dobru ideju šta bi trebalo da se sipa (po svim stavkama) ipak bih da čujem šta je proizvođač rekao (pre skoro 40 godina).
Naravno to mora da se "prevede" u sadašnjost i tako dođe do najboljeg.
Za sada bih se izjasnio samo za motor gde bi (ne gledajući cenu) najbolje bilo koristiti 15W-40 mineralno ulje sa:
1) Pre svega (apsolutno uslov no. 1): Caterpillar ECF-1(a) odobrenje (approval)
2) Iako je skoro isto, ipak je malo manje od prethodnog: API CH-4, CG-4, CF-4 (ispunjeni standardi; može i "samo" CG-4 i/ili CF-4)
3) Obično je vezano sa nečim od prethodna dva ali neće da fali: ACEA E3 i/ili E5 (može i "samo" ACEA E2)

Ipak, pre svega bih gledao uslov 1 kao prvi i jedini a sve što uz njega ide - još bolje.

Koje ulje? Pa bilo koje ako ispunjava 1 (i 2). Kao "prototip" ulja bih naveo Shell Rimula R3 (kod nas Shell Rimula X). Naravno Shell je solidno skup pa ima i jeftinijih alternativa.

Naravno da u vreme kada je proizvedena mašina nije bilo ni API CE već samo API CD ("čuvena" S-3 ulja). Po tome bi ovo bila "fabrička preporuka". Ipak ovo nije najbolje rešenje iz više razloga a kao najvažniji bih naveo to da ulja S-3 u današnje vreme teško da ispunjavaju i taj standard a kamoli nešto više od toga.


P.S.
Evo jedne jeftinije alternative: (recimo) Lukoil Avantgard Extra 15W-40 što je jako blisko gore pomenutom Shell-u.
Naravno Avantgard bez Extra je dovoljno dobro (sa API CF-4 i ACEA E2).
Ima još (bar) desetak sličnih ulja na tržištu (našem, koje je šire nego bilo koje evropske zemlje osim onih najvećih).
 
Poslednja izmena:
?!
Nisam siguran da sam razumeo pitanje.
Slično mi ni "zicko" nije do kraja jasan, jer ako su svi sklopovi u dobrom stanju (i pored relativno malo radnih sati, ali za tri i po decenije) zašto išta menjati?

SHPD (Super High Performace Diesel) ulja su dobila ulja koja su bila po API CE standardu i (konačno) prezvazšla (po svim stavkama) "mitološku" S3 kategoriju.
U modernom značenju ova oznaka se koristi za ulja koja su iznad CF-4 kategorije, CG-4 do CI-4. Naravno radi se o uljima za teška teretna vozila.
SHPD je praktično rezervisano za 15W-40 kategoriju ulja, dok je UHPD (Ultra High Performance Diesel) vezano za 10W-40 i 5W-30 kategoriju API CI-4 ili CJ-4 a naročito za ACEA E6 kategoriju ili E9 (čime se naglašava ekološka vrednost uz sve dobre karakteristike SHPD). UHPD praktično označava ulja za Euro 4/5 motore, iako se i SHPD može koristiti kod nekih Euro 4 motora.

Ako je pitanje da li SHPD u starije motore - odgovor je (naravno) DA! Ona su znatno kvalitetnija od S3 ili API CF, CF-4 ulja tako da nema nikakve prepreke u njihovom korišćenju kod starijih motora. Vodite računa da je uz više standarde poželjan i API CF-4 (recimo API CG-4/CF-4) ukoliko koristite D2 ili ložak.
Naravno i "čisto" CI-4 ulje može da se koristi za lošija goriva ali bi moralo da se menja ranije, što uz veću cenu po litru čini sve neisplatljivijim.

I (već sam par puta rekao) SHPD, naročito API CI-4, CH-4, CG-4, CF-4 (sve to zajedno) ulja, mogu da se koriste više radnih sati od preporuke proizvođača (ako je bila za S3, API CD), pa čak i dvostruko. Osim toga čak i mineralna, ova ulja (zbog aditiva) mogu da se koriste i preko cele godine (a naročito ako su delimično HC, što kod SHPD-a jeste čest slučaj, više ili manje) dok bi API CD ulja, bez obzira na radne sate trebalo menjati na 4-6 meseci (dva puta u sezoni).

Apsolutni maksimum za izmenu motornog ulja je 500 radnih sati ali isključivo ako se koristi ED. Naravno bolje je da se zameni na 400 (makar ulje bilo i sintetičko ili HC, 10W-40). Za D2 i/ili LU, ne treba ići na više od 350 rh ali opet je bolje stati na 300 (ako je preporuka min. 200), odnosno ako je preporuka manje od 200 (100 ili 150) maksimalno 200 (za 100) odnosno 250.
NARAVNO, još je bolje čak i sa SHPD uljima poštovati navedene radne sate po savetu proizvođača ili ih maksimalno prekoračiti za 50%. Osim toga onih 500rh je više za novije motore (koji i moraju da rade sa ED) i kod kojih je preporuka 500rh. Ako je 250rh ne prelazite 300rh.
Znači kod starih mašina je max. 300rh (uz ED i SHPD), čisto da se zna.
To što će mnogi reći da ne poštuju preporuke a izurali su godine i više od 5000 sati rada mašine, samo znači da su skratili vek istoj i da bi motor izgurao bar trećinu preko toga da su se čvrsto držali preporuke i kvaliteta ulja (tj. koristili SHPD umesto S3).
Osim toga ako i jesu pregurali 5000 radnih sati uz neredovnu zamenu ulja, imali su i puno sreće.
Da li će vas sreća uvek pratiti? Isto neka se zapitaju oni koji lož pa makar i ELU sipaju u automobile novije generacije (Euro 4 a naričito Euro 5 motori).

One maksimume (gore navedene) ne treba forsirati jer je bolje ostati pri fabričkoj preporuci ili max. 20% preko nje pa makar to bilo i samo 120h.
Čak i kada je preporuka 500rh, bolje je ulje zameniti na 300 ili 400 jer će motor sigurno duže raditi. Duži intervali su dobrim delom propisani i zbog ekoloških razloga a na zapadu se ionako mašine posle 10 godina vode kao izamortizovane i često prodaju (čak i pre toga), znate već kome.
Dugi intervali (iako ispitivani (testirani) dugi niz godina na velikom broju mašina) ipak skraćuju vek motora. Koliko? Zavisi i od motora a i od ulja. Nekih 10 do 50%. Tako su na automobilima (maksimalni) intervali sa 50k km (VW 506.01 i GM-LL-B-25) praktično skraćeni na 30k km (makar i "polu-zvanično" i nekako tiho i bez velike pompe; kakva je inače bila kod uvođenja istih).
 
pisano je vec o tom ulju negde u temi, prelistaj malo, ...inace vrlo solidno ulje
 
Treba mi ulja SAE 90 20L za u menjac traktorski hocu. Gde da kupim najjeftinije a da je kvalitet? Hvala
 
Nazad
Vrh