Ulja i maziva!

ok hvala vam,ja pretezno koristim optima modrica za traktore i kamion,a za auta castrol..mada sam naisao neki dan na FAM ulje i drug mi rece da je solidnog kvaliteta ali nisam se usudio da ga sipam posto nisam upoznat sa njim,kakvo je i to..a i bilo je samo pakovanje od 2o litara..
 
Tačno, mogu oba.
Mala prednost za Optima (zapravo Maxima) ulje.
Evo i zašto:
Zahtevi kvaliteta (minimum potreban) je API CD (S-3). I to je O.K. da se koristi. Naravno, viši standardi dolaze u obzir.
Ipak ne bih preporučio više od API CF-4 (drvlje i kamenje, vile i baklje, neka sačekaju kraj rečenice), NAROČITO ako je dugi niz godina (po pravilu) korišćeno ulje S3 kvaliteta. Morao bi dosta da eleboriram stav ali "verujte mi na reč".
Tako da je Modričino ulje Maxima Supre MG 15W-40 pravo rešenje. Nisotec ulja su odlična te ih preporučujem. Ovde je samo nijansa da nemaju "samo" API CF-4 ulje, već tek ona sa višim standardima ili S3.
Kako god, ova mineralna ulja treba menjati na 200 radnih sati ili 4 meseca (dakle bar dve zamene u sezoni).
Ukoliko upotrebljavate mašinu više od 500 radnih sati, od kojih dobar deo u teškim uslovima treba ulje menjati i tri puta. Dobro, znam da retko ko to radi ali bar dve zamene (na max. 5 meseci) su praktično obavezne.
Upotreba SAE 30 ulja je takođe O.K. ali samo za temperature iznad nule. 15W-40 je svakako praktičnije. Eventualno da se monogradno ulje koristi od sredine maja do sredine septembra a ostali deo godine 15W-40, ali je pitanje da li bi se onda uklopili radni sati.
Eventualno je mogu koristiti i STOU ulja (10W-30 ili 15W-30), pa da se koriste i za menjač/hidrauliku. Ipak, praktičnije je tamo koristiti UTTO ulja (10W-30 ili SAE 80W, što mu je skoro pa isto, mada je mala prednost za prvo navedeno) a u motor klasično motorno ulje.

Kao zaključak (da ponovim): Maxima (bela kanta) Super MG je odličan izbor. Ispunjava:
  • ACEA E2/B4-02/A3-02
  • API CF-4/SG
  • MB 228.1
  • MAN 271
  • VOLVO VDS
Nisotec turbodizel (API CG-4/CF-4) i S-3 (15W-40 ili SAE 30) takođe nisu loš izbor (eventualno i multifleet).

P.S.
Ne treba CF-4 shvatiti kao neku barijeru (zato sam i naveo i CG-4 ulja) već kao neki OPTIMALNI nivo kvaliteta (ili najisplatljivije, uzevši u obzir i cenu) za IMT 539 i slične mašine.
Takođe, S3 ulja obavezno treba menjati na 200rh a poželjno je i na manje (150), naročito multigradna S3 ulja, monogradna može i neki sat preko, dok CE, CF-4 ili CG-4/CF-4 (oba treba da su navedena) mogu i do 250h ali je svakako bolje da se i ona menjaju na 200h.
 
Listao sam par strana u nazad i nisam nigde nasao da ste pisali o KOMA (COMMA mislim da je tako) uljima?!Danas sam uzeo kantu od 25lit.20-50 hocu da sipam u 577 i 539.Zanima me da mi kazete nesto o njima?Nisam gledao da li ima jos neka oznaka ali cu pogledati sutra.
 
Listao sam par strana u nazad i nisam nigde nasao da ste pisali o KOMA (COMMA mislim da je tako) uljima?!Danas sam uzeo kantu od 25lit.20-50 hocu da sipam u 577 i 539.Zanima me da mi kazete nesto o njima?Nisam gledao da li ima jos neka oznaka ali cu pogledati sutra.
druze..slobodno sipaj ako je original....moj JD-4020 i JD 4230 su to gutali...radili bez problema....
 
Comma ulja su solidna ulja.
Možda ovde (i) nisam spominjao, mada mi se čini da baš jesam.
To svakako nisu (baš) vrhunska ulja ali jesu ulja koja su pouzdana. Comma je jedan od dva-tri najveća UK (Engleska) nezavisna proizvođača maziva, ta ako dospete do originala, onda ne bi trebalo da bude problema.
Inače brend Comma gađa ekonomsku klasu i spada u jeftinije sa naglaskom na odnos kvalitet/cena.
Jedino mi nije baš jasna logistika u vezi sa Comma uljima kod nas, al' ajd' nema ni veze.
Bazna ulja kupuju od ExxonMobil-a ali su u priči Mobil sirovine i/ili tehnologija, oni u donjem delu proizvođača, dok je John Deere u gornjem a CAT (Caterpillar) verovatno na vrhu ("bolje od originala" - skoro).

P.S.
Zapravo (bar) deo proizvodnje CAT ulja je u pogonima ExxonMobil-a. Makar u USA.
Verovatno slično važi i za JD.
 
Da li moze neko da preporuci dobru pumpu za mazanje tovatnom mascu, ali onu u koju staje vise kg, valjda je 5 kg. O onim pumpama koje se nove prodaju po vasarima cuo sam i negativne i pozitivne komentare, pozitivne od prodavaca:osmeh:, negativne od prolaznika na vasarima:sjasi:.
 
Posedujem Fadipovu garaznu mazalicu od 8-9kg vec 4god i nikakvih problema nisam imao,a progutala je masti i masti,ima dosta jak potisak i dobro probija,u jednom stiskanju rucice izbaci oko 5cm masti debljine cigare,crevo je dugacko oko 3m,jedino sto trebaju dvojica za rad.Brzo i lako se puni mascu.
Drugar ima onu plavu sa vasara,mislim da je Italijanska,isto dobro radi:ppozdrav:
 
Jel moze ulje Maxima Mg 15w40 da se menja jednput godisnje ako je broj radnih sati ispod 200 u toku godine, tacnije blizhe 150. Prvi put cujem ovo da ulje treba da se menja na 4 meseca pa sam sad malo :sta:
Traktor je inache 81. god. Zetor 7011
 
Mineralna ulja je zapravo dobro menjati na 6 meseci (pola godine) ali onih 4 je nekih "pola sezone" pa odatle takva preporuka.Naravno ukoliko je broj radnih sati manji od 200 a ulje premašuje (originalne) zahteve može i jednom godišnje (jednom u sezoni).Ako se traktor ne koristi zimi (ili jako malo) skoro da je bolje menjati u poznu jesen (na početku zime) jer onda u motoru stoji novo i čisto ulje koje bolje štiti od korozije (kao kod motocikala). Ali ako se malo-malo pa koristi ali ne i preterano zbog kondenzacije će se prilično degradirati pa je prolećno menjanje onda bolje.Za cca. 400-500h je svakako bolje bar jednom u toku sezone promeniti (mineralno) ulje.KOd IMT-a može da se od maja do septembra koristi i SAE 30 a ostali deo godine 15W-40 ili (još i bolje) preko cele godine 15W-40.Iako je verovatno S-3 bilo aktuelno '81 (i ranije, kada je motor Zetora konstruisan) za vaš traktor je ipak bolje koristiti SHPD ulja (API CE i viši standardi, CF-4 ili CH-4). Ulje koje ste pomenuli je upravo prava mera (cenom dostupno a dovoljnog kvaliteta). I uslovno nadmašuje min. potrebno, makar za jednu ili dve kategorije (kao API CF-4 ulje).Slobodno menjajte jednom godišnje, dva puta je "obaveznije" ako se koriste S-3 ulja.
 
Za gospodina stalkera...ako moze neka rec o hidraulicnom ulju HIDRAN HDF 68 proizvodjaca EXOL?kupio sam 20 litara,i prvi put uzimam njihova ulja.inace ulje ce ici u hidrauliku traktora Rakovica 65.
DA dodam jedno slovo koje mi se potkralo-radi se oznaci HDF 68
 
Poslednja izmena:
Uf!
Hidraulična HD ulja u principu nisu baš najbolje rešenje za hidrauliku u vozilima. Ova ulja (monogradna) su pre svega za stacionarne uslove i mašine koje rade u normalnim uslovima (industrijskih hala). To i sam proizvođač naglašava na svom sajtu.
Vama za hidrauliku treba Hidran HVI. Tačno je da će i Hidran HD zadovoljiti minimalne zahteve i odraditi posao, ali će HVI to odraditi mnogo bolje i uz mnogo veću rezervu i uz duži (bar 50% ili čak i duplo) interval zamene.
Inače kod Rakovica traktora mogu se koristiti (čisto) hidraulična ulja. Gde se podmazuje i menjač treba koristiti UTTO ili STOU ulja.

Da li je Exol dovoljno dobar?
Verovatno, ali je to teško tvrditi.

Exol je privatna firma koja se trudi da se uključi u ozbiljne proizvođače i u tome delimično uspeva.
Vidim da su u Jugoistočnoj Srbiji relativno dobro zastupljeni. Koristi ih priličan broj firmi.
Nisu to neka izuzetna ulja, a da li su (dovoljno) dobra ... ne bih znao, mož' bit' da ... iskreno se nadam.
Znate, za proizvodnju maziva treba imati (ipak) sopstvenu laboratoriju, veći broj stručnjaka, uslove proizvodnje ... i sertifikate.
Vidim da su se potrudili da obezbede iste (DIN 51524, deo 2 (HLP) i 3(HVLP), HD zapravo HM po ISO-u i HV) ... ALI ...

ALI ... nisam siguran da su im ulja prošla sve DIN testove i proceduru jer jedna analiza može potvrditi da ulje ispunjava zahteve ali ne i da bi prošlo ozbiljnija odobrenja. Osim toga navedene su analize od pre 5 godina a analize se rade za svaku šaržu (ako je takav proizvodni proces) a odobrenja i standardi se obnavljaju na 2-3 godine u za to posebno ovlašćenim nezavisnim institucijama (akreditovana laboratorija može samo da potvrdi da uzorak ulja ispunjava neke zahteve ili ne a naveden je (samo) JUS ISO 6743 što jeste zadovoljavajuće ali da li je uvek tako, teško je reći).

Hidraulična ulja su doduše relativno "prosta" ulja sa manje aditiva i tu nema mnogo šta da se pogreši u proizvodnji (naročito kod HD ulja) pa i manje renomirani proizvođači obično postižu zadovoljavajući kvalitet. Ipak, malo skuplja NIS, Galax ili FAM ulja (da ne idem dalje, i zadržim se kod najvećih domaćih te bivših ili delom sadašnjih državnih kompanija) ulivaju više poverenja. Naravno svi traže mesto pod suncem i ne treba (i to baš kod hidraulike) potpuno odbaciti i manje proizvođače (mada kao čovek koji se toliko bavi uljima ne mogu a da ne izrazim SUMNJU, u nedostatku svih informacija, da Exol pa i neki veći od njih mogu da ispune sve zahteve u pogledu uslova proizvodnje kvalitetnih maziva).

No da se vratim na početak, ulje ćete probati pa ćete ili biti zadovoljni (verovatno) ili ne, ali ako ste već kod Exol-a probajte da zamenite ulje za HVI verziju koja je pogodnija za veće temperaturne oscilacije i teže uslove rada (što prate "jači" aditivi). Osim većeg indeksa viskoznosti HV ulja imaju veći temperaturni opseg rada i (delom i samim tim) duži vek trajanja (uz neznatno veću cenu, obično 15-20%).
HLP (HM ISO, često sa trgovačnim HD umenom) su upotrebljiva od -10 do -90cel.
HVLP (HV ISO) su upotrebljiva od -35 do +120cel.
Znam da ćete reći: pa u čemu je stvar?
U tome da su ova druga upotrebljiva pri spoljnim temperaturama od -30 do +40 (i više) dok su ona prva tek od nule do +30. (iskreno niže temperature su kritičnije, mada je 68-ica više zimsko što donekle kompenzuje tu okolnost ali i potencira "tankost" za velike letnje vrućine, gde bi u Rakovici najbolje išla ISO stotka).
Naravno ovo uz uslov da traju koliko je predviđeno (stotina radnih sati). Čim HLP pređe 60cel. a naročito 70cel. značajno mu se skraćuje životni vek, u svakom slučaju mnogo više nego kod HVLP.
Dakle i ako se koristi (uslovno) mnogo će kraće to moći (kraći interval zamene).
Znam da je originalni zahtev za Rakovicu upravo HM (HD) ali se onda mora striktno menjati po uputstvu (nemam ga, ali sigurno na godinu dana i tek 600-800h). HV ulja sigurno mogu izgurati "hiljadarku" i dve godine, a pravu vrednost imaju kako na temp. ispod nule tako i kad je letnjih +35 u hladu (a na suncu i 45).
Ako ne možete zameniti ulje (ili vam ne dopušta budžet) imajte u vidu ova ograničenja (kod ionako nesavršenog sistema hidraulike na Rakovici) te osim odziva (na koji ne možete uticati), nemojte preterivati pri ekstremnim uslovima spoljne temperature, i promenite ulje najkasnije na kraju sezone ili na početku nove.
Možda će neko reći da je cepidlačenje ... možda ... ipak, mislim da će (bar) nekom koristiti.

(A da se ulje u hidraulici ne menja, to već "znam" i to dobro; o tome sam već pisao u ovoj temi. To je samo MIT.)
 
Pa da li mislite da u rakovicu treba ici drugo ulje?sta bi preporucili-a razmisljao sam da zamenim ulje sa obicnom 90-tkom?sta kazete na to?svaki savet je dobrodosao.
 
Nazad
Vrh