Ulja i maziva!

Gospodine Panostib
Ja sam samo pitao za njegovo iskustvo, zbog cega misli da je lose. A za sebe sam napisao da ga koristim, i za mene je dobro, sto ne znaci da je i ostalima. Ne mora da znaci ni da je to ulje lose, ako ga Gulijas Albert ne koristi. A i nisam trazio od vas da mi procenjujete da li je dobro ili lose
 
Ja u 560 sipam FAM Fenix ulje... Jel ga koristi jos neko ?

Ja ga koristim bar 8godina i nemam nikakav problem. Koristim ga i za jugica i za MTZ i nisam primetio da im skodi. Jugic mi na 8.000km potrosi oko pola litre,a to je od max do polovine meraca. To ulje ima sve sertifikate koja imaju i daleko skuplja ulja. FAM je pogon jugopetrola i nije firma za potcenjivanje.
 
Dobro je ulje i dosta ga i državnih firmi koristi, samo ste tako nastupili kao da druga ulja ne postoje i nisu dobra.Nmam ja ništa protiv da Vi koristite to ulje ako zadovoljava postavljene kriterijume.
 
Fam i Galax je jedno te isto ulje,ista specifikacija i materijali,znaci sme da se mesaju ovi proizvodjaci i kad je novo samo da je iste gradacije.Inace ga koristim dugo i ekstra je.Spoj cene i kvaliteta.Najvaznije niko ga ne kopira.A veoma dobro je i Lukoil m-10 sae30.Samo je najmanje pakovanje 18 litara.:ppozdrav:
 
Nisam ja iopste tako nastupio, prvo sam pitao jel ga jos neko koristi, a u sledecem postu sam pitao zbog cega ga gore pominjani clan ne koristi vise, mozda je imao lose iskustvo pa sam hteo da cujem o cemu se radi.
 
@pocerina
Komso i ja koristim FAM ulje i zadovoljan sam.
FAM antifriz(100%) isto dobar.
 
Fam i Galax je jedno te isto ulje,ista specifikacija i materijali...

Tako je,samo sto su pre dve godine pojavila fals serija Galaxa. Imalo je da se kupi SAE30, 10L za 1200din. Valjda su nekako nabavili original ambalazu,ali nisu imali stampac koji nanosi one tackaste brojeve na kanti sa kojima se obicno ispisuje serija ili datum i vreme punjenja. Tada se pojavilo na buvljacima,ali je to srecom kratko trajalo. Taj falsifikat je mozda malo stetio ugledu tog ulja,ali original za to nije kriv. Zato je najsigurnije kupovati ulje na Jugopetrol pumpama i to samo onim koje imaju video nadzor. Bar ja tako kontam....
 
Na žalost ni Galax i FAM nisu pošteđeni fasifikata.
Jest' da nisu u visokom cenovnom rangu ali je i manje sumljivo te lakše da se izvede (može da se nađe i original ambalaža ili je bar lakša za kopiranje).
Optima ... sa višom cenom - prava meta za mućkaroše.
Naravno ne treba biti paranoičan ali je dobro se raspitati gde kupiti ova ulja (Fam na NIS pumpama je solidno rešenje).
Obe firme su u malo lošijoj (FAM do skora u mnogo lošijoj ali ih je država za sada podržala) situaciji nego pre nekoliko godina (pre privatizacije). To neminovno dovodi do odliva (kvalitetnih) kadrova i manje pedantnosti u radu (mada su procesi automatizovani) i kontroli (e ovo neće baš skoro, bar ne za mnoge parametre).
Tako da nije nemoguće da su i proizvodi za nijansu lošiji.
Ipak, više (volim da) verujem da su i dalje ona stara.
Nisu ni lošija od zvučnijih imena (bar bila). Dobar način da se uštedi bez srozavanja kvaliteta nabavljenog ulja.
U svakom slučaju to su O.K. ulja.

Jedino što NIS sada deluje pouzdanije (ima jaču potporu; dovoljno je to da radnici imaju veće plate a onda se radi bolje, ako ništa drugo). Bivši Novolin je sada pristigao "stariju" (i veću) (sa)braću iz doba kada su sva tri proizvođača bila pod kapom NIS-a (i ranije Jugopetrola).
(kasnije dodato) Mislim na količinu proizvedenih maziva. Kvalitet je Novolin imao, uporediv.

---------- Poruka napisana u 20:12 ---------- Prethodna poruka je at 19:36 ----------

Zna li ko koje ulje ide u mjenjac u landini 9880 htio bih da promijenim pa da znam sta da kupim?

10W-30 UTTO. Može i 80W (80W-85). Ali je 10W-30 fleksibilnije rešenje. 80W može da bude isto što i 10W-30 ali NE MORA.
Sa druge strane 10W-30 je sigurno isto što i 80W ali je i više od toga (u krajnjim temperaturnim područjima, kako niskim, naročito, tako i na visokim temperaturama; u prvom slučaju su ređa a u drugom gušća ulja što je dobro za svaki od slučaja).
Jednostavno u principu 10W-30 ulja imaju veći indeks viskoznosti i kraj priče.

Gledajte da dotično ulje ima (između ostalog):
API GL-4, Allison C-4, CATERPILLAR TO-2 (bar jedno od prethodna dva, mada obično idu zajedno; API obavezno) ... JOHN DEERE J20C (ili naravno JOHN DEERE JDM J20C/D).
Imate ovakva ulja raznih svetskih proizvođača: Shell, Castrol, John Deere ... Fuchs, OMV ...
Verovatno ima i ovakvih ulja manjih proizvođača ali ne mogu napamet da se (baš) setim.
Izguglajte - nije mnogo teško. Koristite oil findere (na sajtovima velilkih proizvođača) i naćićete veliki broj ovih ulja.
Ili navedite specifikacije uz UTTO 10W-30 na google-u (i gomila na ekranu).

Naravno ovde mislim na ulje za menjač koje se koristi i za hidrauliku.
Za reduktore i ostale prenosnike idu 80W-90 ili 85W-90 menjačka ulja sa API GL-5 (makar poljoprivredni GL-5 ali i standardni).
 
Poslednja izmena:
BISON TAURUS 15W/40 SHPD E-5 su mi danas sipali u YTO 904 na redovnom servisu na 50 sati.Interesu je me kvalitet tog ulja pošto nisam upućen u te strane brendove.
 
Teško je reći bilo šta više o Bison uljima.
To je manji proizvođač i to je to.
Kao brend je potpuno nepoznat (čak i "tamo").
Ne bi trebalo da bude loše, ali je više "solidno" nego posebno dobro.
Jednostavno pored toliko poznatih marki ne uliva veliko poverenje. Ipak, kao takvo bar sigurno nije falsifikat.
Uostalom postoji mnogo nepoznatih imena koja su sasvim visokog kvaliteta (recimo Emka iz Nemačke kao najbolji primer).
Uostalom Bison je samo brend unutar Exol (ali iz Engleske) grupe. Gde se pravi pitanje je i da li se uvek pravi na istom mestu još je veće (mada to i neki veliki ne mogu da se pohvale da mogu da garantuju).
Exol jeste jedan od većih "samostalnih" kompanija sa "ostrva" ali to znači zapravo tek srednje velika.
Nisam oduševljen. Čak mi Carlube (za automobile) i Comma bolje zvuče.
Konkretno ulje je API CH-4 što je prilično visok standard te je ulje i dobrog kvaliteta.
 
probao da sipam ulje sae 90, pakuje ga firma Adeco, ulje je kao margarin i neće da curi iz kantice, stojalo na temperaturi -2. jer to normalno ili tu nešto nije u redu? ulje je kupljeno u radnji

sinisa sta pise na specifikaciji ulja onog u menjac sto su sipali. ja sam koristio drugacije ulje ono kombinacija za menjac hidraulik i mokre kočnice nesto kao sto se sipa u IMT API: GL4
 
Ulje kao margarin.
Ovo je jako dobar opis za "stegnuto" ulje, koje je prešlo tačku tečenja (i samim tim u čvrsto ili gel stanje).
Na -2 cel. ?! Neka je bilo i -5. Ovo sigurno nije normalno i ukazuje da ulje nema potrebne aditive.
Doduše Adeco ima SAE 90 ulje po API GL-2 normi koja i ne propisuje veliki sadržaj aditiva pa skoro i da je normalno (naročito pošto sam proizvođač ne daje ovaj podatak, barem ne na sajtu).
Ipak, niti vam je API GL-2 dovoljno (već bar GL-4) niti vam je potrebno da se ulje ne može koristiti na malom mrazu (da mrzne kao voda).
Uobičajeno je da SAE 90 ulja imaju tačku tečenja od oko -20cel.
Na primer -18cel. kao NIsotec HIPO i HIPO EP SAE 90 ili Galax HIPOL B. Zaitim -22cel. kao Galax Hipol Trans SAE 90 ili -24cel. kao FAM HIPO 90 i HIPO EP 90.
Ulja su upotrebljiva do nekoliko stepeni (5-6) ispod tačke tečenja te se za kvalitetna SAE 90 uzima da su upotrebljiva u intervalu -10 do -15cel. (uobičajeno je da se uzima da su pouzdana do -12cel.).
Ipak to je znatno niže od pominjanih -2cel.
Promenite ulje jer se radi o (skoro) čistom mineralnom ulju SAE 90.

Koristite UTTO ulja SAE 80W (ili 10W-30) koja su upotrebljiva i do -25cel.
Birajte ona sa API GL-4. Recimo NIS Tractol Premium 10W-30 (nije za motore - STOU, već UTTO ulje za menjače i hidrauliku).

---------- Poruka napisana u 17:31 ---------- Prethodna poruka je at 17:24 ----------

Harvest može i u motore ali vodite računa da je SAE 10W-30 te maksimalno za preporuku do SAE 30 monogradnog ulja. Za fabričku preporuku 15W-40 može da bude previše "retko" (niske viskoznosti).
Osim toga Taurus je SHPD ulje, i ima više specifikacije te je pogodno i za Euro 3 motore.
Harvest je API CF-4 te kao takvo upotrobljivo tek za Euro 2 i starije motore.
I naravno Taurus može da se koristi bar 20-25% duže (više radnih sati) čak i gde mogu da idu oba.
Ipak, za ložak i D2 Harvest može da bude i bolje (ili bar ravnopravno) zbog veće TBN vrednosti (naravno uz uslov da ispunjava SAE viskoznost za dati motor).
 
Mislim da mi je jasno. Serviseri su sipali Taurus u motor i Harvest u menjac jer je to i vise nego dobro ulje za D2 motor koji je u yto-u. Drago mi je kad je vec toliko placeno da i sluzi svrsi. @Miroslave A gde si sipao tu 90-ku? Ja mislim da cu nastaviti sipati ulje kako su i serviseri tj takve gradacije-gustine. Jedan mi je rekao da bi moglo u prednji most da se sipa gusce ulje tj 90-ka ali meni to nekako ne zvuci dobro... MIslim da je najbolje sipati ta ulja STOU i UTTO. I ako sam dobro shvatio stou je za motor a utto za menjac? SHPD je isto ili slicno sto i STOU?
 
U oba traktora (Rakovica 65 i IMT 540) sipam FAM,i mislim da je OK (u tom cenovnom rangu,naravno).
A za hidraulik sam nabavio Volvo ulje...Možda je i subjektivan osećaj,mislim da mi kipovanje bolje radi...
 
STOU - u motor, menjač, hidraulik, diferencijal i mokre kočnice
UTTO - u menjač,hidraulik, diferencijal i mokre kočnice
SHPD - u motor

Ako se ne varam:

Super Tractor Oil Universal - STOU
Universal Tractor Transmission Oil - UTTO

SHPD nemam pojma sta je ;)


Trazio sam dugo vremena bilo koje STOU ulje i nisam ga mogao nabaviti, pa sam odustao...
 
Pitanje za @Stalker:Koristim optiminu maximu mg 15|40 za imt traktore, i mijenjam je na 100 do 120 r|h, da li je to pravilan interval zamjene? Hvala.
 
Nazad
Vrh