Ulja i maziva!

Sta mislite o NIS-ovim motornim uljima imaju naziv Nisotec konkretno me zanima imali neko iskustva sa 15w40 hteo bi da to ulje sipam u Belarusa 820 pa da vidim dali ga je neko koristio u tom traktoru?
 
Član @stalker je govorio u prethodnim postovima o uljima za MTZ i kao jednu od opcija je naveo i Nisotec, pročitaj malo njegove postove unazad i naći ćeš. Ja nemam rusa ali sam to ulje sipao ove godine u Rakovicu i nemam zamerke, drži dobar pritisak i kad se ugreje motor a šta se ustvari dešava unutar motora - to ionako ne mogu da znam.
 
Hvala "Dukej". Morao bih i ja malo da listam (da ne počinjem iz početka).

Wurth ulja su O.K.
Ne ističu se ali imaju solidan i ujednačen kvalitet. Poneka (i ponekad) su malo skuplja. No ovo što ste naveli je sve samo ne skupo.
Ulja im pravi neko od poznatijih uljara a navodi se da deo njihovih akcija imaju. Da ne nagađam baš ko bi sve to mogao da bude ali je sigurno renomirani proizođač iz Austrije ili Nemačke.
Ulje Triatlon Univerzal 15W-40 je ulje za mešovite vozne pakrove sa naznakom na dizel motore.
Ispunjava API SJ i CG-4 mada i ACEA E2-96.
Nije spektakularno ali za tu cenu odlično. Praktično je upotrebljivo za sve traktore iz devedesetih (pa do kraja) ili starije. Ima izuzetan TBN od 11,5. Može se koristiti i za D2 (mada strogo gledavši D2 malo izmiče no u proseku nije lošije od 0,5% sumpora) ili (još i bolje) kombinaciju ili povremeno (zimsko) korišćenje ED-a.
Nećete pogrešiti ukoliko se odlučite za ovo ulje.
Iskustva (par njih) korisnika su uglavnom pozitivna ili potvrđuju da nisu primetili neku razliku u odnosu na jače (i skuplje) brendove.
Vredi probati.
 
Ne birajte ulja po komercijalnim nazivima nego po kategoriji i standardu koji ispunjavaju.Naravno pre svega obratite paznju da to sto kupujete bude originalno i da je kupljeno od pouzdanog prodavca.Norme koje preporucuju proizvodjaci shvatite kao minimum koji je potreban.Dakle uvek mozete koristiti veci standard od preporucenog( sto je i moja preporuka).Neka vas ne zavara potrosnja ulja i ne donosite zakljucke o kvalitetu na osnovu te cinjenice.
Potrosnja ulja u agregatu nije merilo kavliteta istog.
 
Poštovani g. Bobane,
Zaista ste bili koncizni a potpuno u pravu. Doduše liči na reklamni flajer manje kompanije.
Naravno za sva vozila se polazi od zahteva proizvođača. Kod teretnih vozila te poljoprivrednih mašina ovo je čak "obveznije" nego kod putničkih.
Bilo je dosta o ovome u samoj temi a siže je onaj koji ste dali. Hvala na podršci (zaista je potrebna jer će taj mit zadnji izumreti) za stav da potrošnja ulja nije merilo kvaliteta istog, naročito ne apsolutni kriterijum.
Doduše nešto i kazuje ali se ne treba "zatrčavati na prvu loptu" (i to se, naravno, slažem).
Ima još dosta toga da se kaže a već je rečeno. Podsetio bih samo na sledeće:
"Dakle uvek mozete koristiti veci standard od preporucenog( sto je i moja preporuka)." - što je i moja preporuka :osmeh:
Ipak ovo ne važi u 100% slučajeva te treba biti malo oprezan. Osim toga treba pažljivo "čitati" specifikacije (znati sa njima).
Nema baš bezbroj odstupanja ali nekih svakako ima. Kod API standarda važi:
Kod benzinskih motora što više to bolje. Ipak bolje je stati na API SJ (za zahteve SF ili SG) ili max. SL jer osim niže cene imate i bolju pogodnost u smislu da SL i SM standardi drastično smanjuju sadržaj ZDDP-a (koji opet menjaju pa efikasniji analozi) što na duži rok može da ima, ne toliko negativne, koliko izostanak pozitivnog dejstva na stare konstrukcije bregastih i slično.
Kod dizel motora takođe znači što više to i bolje a API CI-4 pokriva sve do CF-4 što znači da za sve zahteve treba težiti prvo pomenutom. Ipak, ukoliko uz CI-4 nije spomenut i (baš taj) CF-4 može da bude da to ulje nije pogodno za D2 (dizel goriva sa velikim sadržajem sumpora). API CG-4 je poslednji samostalni standard koji bi mogao da izađe na kraj sa D2 iako to gorivo može da ima i duplo više sumpora, no u proseku se uklapa (0,5% za CG-4).
Imamo još slučaj API CE koji je za teretna vozila a pogotovu traktore ispred CF pa je jako blizu CF-4 i zapravo mu najviše nedostaje par testova motora.
Ovo u uprošćenom obliku priču (za poljoprivredne mašine) svodi na sledeće:
Stare mašine sa S3 (API CD) zahtevima treba podmazivati bar sa CE (ukoliko se radi o STOU uljima), CF-4 (monogradna) ili CG-4 (multigradna).
Više neće posebno dati rezultate a povećaće cenu. Za CF-4, CG-4 i CH-4 treba ići za jedan do dva više a najbolje (za sve) sa API CI-4 te koristiti ED ili bar mešavinu a zimi isključivo.
ACEA je malo duža priča ali i tu treba težiti ACEA E2 čak i kod starijih a za iole novije (koji traže E2 ili još ne ali im je min. API CF-4) ACEA E3. Posle je lako treba ići tačno na zahtev proizvođača. ACEA E5 od 2008. ne postoji ali se koristi za starija ulja. Menja ga E7. ACEA E2 takođe više ne postoji a i njega menja isti. Dakle kod ACEA ima manje prilika za skok na gore ali i one postoje. No ipak E7 iako viši i zahtevniji ne "tuče" E4 po svim osnovama pa o tome treba voditi računa. Čak bi se moglo reći da je E4 "jači" standard iako ima mnogo manju brojku (ovo je malo komplikovanije ali izlazi iz odobrenja proizvođača koja se vezuju za pojedine ACEA standarde). Takođe je E6 prirodni nastavak E4 ali nije za sve motore, itd.
Takođe mnogi ACEA standardi su više od 90% identični sa novijim API, recimo E9 sa API CJ-4.
Kod odobrenja proizvođača koristiti isti koji se zahteva ili jedan više (ali kompatibilan). Recimo MB 228.5 umesto 228.3 ili drugi umesto 228.1, MAN 3277 umesto 3275 ali ne i 3477 i slično.
Brend zaista nije garancija kvaliteta ali unutar odgovarajućih specifikacija "jači" brend deluje "jače". Osim toga možete biti sigurniji u to da odobrenja i poseduju. Nešto novca vredi dati za skuplji (i renomiraniji) brend ali ne treba preterivati, razlika u ceni nikad nije proporcionalna onoj u kvalitetu.
Dosta sam toga ponovio, ali dobre stvari treba nekad i sto puta ponoviti.
Osim toga, želeo sam Bobana da poštedim prelistavanja pitanja od ranije, pošto je i sam naveo ono najbitnije u veoma konciznom obliku.
Možda sam malo odužio ali to je minimum (a zapazićete da bar još 3x toliko bi moglo da se kaže) za dobunu njegovog odličnog post-a.
 
Uzgred,
Ne takmičarska (i bez nagrada) anketa "koje je brend ulja po vama najbolji?" od juče je na blogu.
www.motornaulja.blogspot.com
Nemojte se oprerećivati malom razlikom, činjeničnim stanjem i slično, glasajte po osećaju i afinitetu, onako kako se vama čini.
Anketa se odnosi na automobile (gde je razlika unutar kategorija malo veća).
Prethodna je bila: koje ulje koristite? Bilo je 193 učesnika u dve nedelje. Na blogu je i komentar ankete (u kojoj je učestvovalo bar 20% ljudi iz inostranstva).
Hvala unapred svima koji će glasati!
 
Molim za malu pomoć.
Jel' rus T40 zapravo Belarus T40?
Verovatno da. Nisam se snašao za fabričku preporuku. Ako iko ima bilo šta (makar i okvirno) pa makar i kao dilemu (u vrsti ili viskoznosti ulja).
Uvek treba poći od fabričke preporuke koja ne mora 100% da se poštuje ali je uvek bolje ne udaljavati se previše od nje.
Zapravo jedini razlog za odstupanje može biti starost fabričke preporuke jer se u odnosu na upustvo pojave nova maziva koja mogu biti i bolja.
Zaista sam u nekoj frci a kad nemam polaznu tačku ne volim da dajem okvirne savete.
Uostalom možda neko od čitalaca zna i bolje. Nisam sujetan.
U svakom slučaju rado ću pomoći ali ne mogu sve da znam. Zaista sam zašao dosta u ovu problematiku (maziva za agrar) ali ipak ne poznajem veći broj mašina nego više one korišćenije.
U krajnjem slučaju pitaću prijatelja (maš.ing.) da li je rešenje tipično ili ne pa odgovor stiže (za dan-dva).
Pozdrav!
 
Dajte mi dan-dva i stiže odgovor. Moram da konsultujem "genija za poljoprivredne mašine"!
Javljam se.
 
Pazite, mislim da nije velika nauka i da nema greške ako sipate UTTO 10W-30 (80W, 85W kao i naravno 80W-85) ili STOU 10W-30 ili naročito 15W-30.
Ipak, zbog činjenice da neki (mnogi) Belarus traktori koriste SAE 30 motorna ulja za hidrauliku, to se ne bi trebalo propustiti. Motorna ulja (naročito monogradna) su odlična hidraulična ulja što treba iskoristiti kad god to proizvođač dopušta.
Ipak, kao što sam odavno priznao nisam ekspert za poljoprivredne mašine (već samo za maziva) a za ovaj model nisam našao fabričku preporuku (uvek polazim od toga, inače bi bio neozbiljan) pa zato moram da konsultujem prijatelja, profesionalca u oblasti.
Doduše kombinacija mašinac-hemičar znači i najbolji odgovor, pa vredi malo sačekati.
Hvala na strpljenju i razumevanju.
 
Pa u sustini to su vise fabrika ali sklapaju neko nesto.LTZ je LEVSKI TRAKTORSKI ZAVOD,VTZ je VLADIMIRSKI TRAKTORSKI ZAVOD,MTZ je MINSK TRAKTORSKI ZAVOD ima ih najmanje jos deset zavoda koji su sklapali iste traktore.U sustini sve su to belarusi e sada se samo razlikuje model od modela.T40 je model sa uskom kabinom,dok MTZ ima siru kabinu ali naprimer koriste iste zadnje pogonske mostove samo stoje kod MTZ problem lamela jer je taj model traktora jaci po snazi motora od LTZ a lamela je ostavljena ista tako da je za taj tip traktora lamela dosta mala i kida je prio velikim naporima.Isto tako razlikuju se LTZ i MTZ po nacinu hladjenja motora.LTZ ima vazdusno hladjenje a mtz u istom razdoblju proizvodnje vodeno hladjenje.Ali elementi mehanike su isti ili u najboljem slucaju mnogo slicni.
 
Uz napomenuj da ću da potvrdim odgovor (posle konsultacija koje malo kasne) preporučio bih vam neko monogradno SAE 30 motorno ulje za hidrauliku.
U principu može bilo koje ali bi SG/CF (CD) bilo idealno. Eventualno SF/CC ili čisto CD (S3). Slično (ali je izbor mnogo manji) bi došla u obzir i 20W-40 ulja ali em ih je teško naći em su obično skuplja (mada zavisi od nivoa kvaliteta i proizvođača).
Manje je bitan proizvođač, ali što renomiraniji to bolje.
Najbliže ovome su UTTO 85W ulja te eventualno 80W (kao treća opcija).
Naravno motorna je najlakše nabaviti, verovatno je i najjeftinije i najbolje rešenje.
Ukoliko traktor koristite i na minusu, možda je ipak bolje ići na 10W-30 ili 15W-30 ulja (UTTO ili STOU) tj. 80W.
SAE 30 je idealno za od nula do plus 40 cel. te u tom opsegu biva najbolji izbor. Za rad na -5 ili manje ipak morate da budete bar na 20W-xx ili 15W-xx uljima.
 
Gospodine @stalker
oko hidrauličnog ulja nije više bitno šta predlaže proizvodjač traktora nego koja se koristi priključna mašina i koje hidromotore koristi ili hidraulične cilindre, a ulje koje je korišćeno u hidrauličnim sistemima pre trideset godina zaboravite.Hidraulična pumpa na traktoru će normalno lakše raditi ako joj date hidraulično ulje nego SAE 30 i na to obratite požnju!
 
stalker
neraditi onaj link za ulje sa cbc
postavi neki novi

??
Hvala u svakom slučaju ali, link na www.motornaulja.blogspot.com upravo radi! (pre par sekundi pokušano).
Mislim da je do samog foruma jer je od skoro prešao na novi softver, koji baš liči (ili je baš isti) na ovaj (poljoinfo).
U krajnjem slučaju treba iskoristiti adresu koja je prava, a sam link možda ne funkcioniše uvek. Mislim da će se srediti za koji dan (nedelju) kada administratori malo doteraju opcije softvera.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh