Ulja i maziva!

Naravno da može! To bi bilo i idealno ulje sa aspekta kvaliteta. Ipak može biti i (pre)skupo.
Shell ulja su izuzetnog kvaliteta te samo cena odvaća veći deo korisnika. Naravno dobro ne može biti (baš) i jeftino.
Ali zato prosečno ili čak loše može biti i skupo. No vidim da ste to već apsolvirali.
Shell Rimula Super sa samo jednim nivoom nižih specifikacija bi takođe bila više nego dobro ulje.
API CJ-4 i ACEA E9 kao i CI-4 te ACEA E7 su međusobno jako slični standardi i uprošćeno se mogu uzeti kao "zamena".
U smislu uštede još bi u obzir došlo i Shell Rimula X 15W-40. Ono je i dalje odličnog i sigurno zadovoljavajućeg kvaliteta.
Izbegavajte ACEA E6 ulja (UHPD) koja su ipak više za mašine od 2007. (Euro 4) pa na dalje i to ne sve nego one koje imaju tretman izduvnih gasova. Ona su naravno najčešće sintetička i vrhunskog kvaliteta ali nisu baš pogodna za (čak i malo) starije mašine.
 
Strogo gledavši API CJ-4 ulja bi mogla da se koriste i kod starijih mašina, čak i onih iz 90-tih, ali to nije (baš) dobra praksa.
Ulja kao gore navedeno* bi takođe moglo da istrpi i D2 "torturu" (tj. da ga koristi, čak i duže vreme) ali to takođe (i još više) nije preporučljivo. Sve ima svoje granice. A kad su široke, dobro ih je malo suziti. Za svoje dobro a ne za "tuđe babe zdravlje".

* Gde se niže sve do CF-4. Inače već od CG-4 a naročito CH-4 korišćenje D2 nije preporučljivo (ili makar skraćuje životni vek ulju).
 
ja sipam ulje evva austrijske proizvodnje specifikacije acea e5/b5,api ch-4/sj-oznaka znaci da je za benzinske motore misim ranije je dosta o tome pisano a i ima dosta dobri stvari da se izgugla tako da koga zanima acea-je americki standard a api-je naski.
 
Gospodine @zzivica
Pročitajte još malo izguglajte još malo i proverite ove standarde, nešto tu nije dobro napisano ili Vi niste dobro pročitali!
 
Razlog više da ih koristite! Jako dobar izbor i dobar odnos kvalitet/cena.
Na žalost (RN Modriča ali i njenih korisnika) ovde (u Srbiji) nisu tako povoljni pa je cena za 10lit. 60-70km.
Zbog toga mogu biti izbor ali svakako ne i najbolji. Konkurencija je vrlo jaka.
 
Uglavnom Da. No preporuka je (vrlo) uzdržana ...
Možda: Mož' bit da, mož bit ne ... pretežno da.
Pazite, jako sam hvalio Lukoil ulja koja zaista nisu loša (a neka čak vrlo dobra) a bila su i jeftina. Sad nisu skupa, ali nisu više ni tako dobra. Posle "drnča" (aroma katrana, ali ubija, bez navodnika, koliko je jaka) od 10w-40 PS Luxe (za automobile) gotovo da bih skroz stavio ocenu u: oprez-neutral (po brokerskom rečniku; nikako buy! kupuj!).
I nije samo 10W-40 PS u pitanju nego i Avangard. Vrlo loša poruka Lukoil-a. To što dovoze iz Rumunije, bolje da šalju za Černobil! Pored onolike radijacije niko ne bi ni primetio (koliko su lošija od onih iz rafinerije u Permu).
G-energy ulja su odskora na tržištu, za sada drže kvalitet. Ipak postoje dve 'kvačice':
1) Preskupa su, čak i za solidan kvalitet. Mobil (makar Turski) ili Shell (makar Poljski) po manjoj ceni? Budimo realni!
2) Relativno su novi u svetu maziva (makar se zaklanjali iza "tradicije" iz soc.-realizma. Ne može se sve parama za desetak godina nadoknaditi. Najveći igrači su tu po 100 i više godina (ExxonMobil, Shell, Texaco, ...) kao i neki manji, npr. Kroon - preko 100 godina. A šta tek reći za Motul i 150 godina? Tolika tradicija pritiska da se niko ne igra sa vekovnim (ili više od toga) stvaranjem brenda. Ipak to vredi.
Hoćete nešto nesvakidašnje? Motul Tekma serija. Skupo? Pa mora i da bude.
Ako smo već kod ISTOKA (i kratke tradicije) razmotrite (bar) Prista Oil. Svakako pre Rusa (iako i oni primenjuju znanja i tehnologije sa zapada) jer imaju povoljne cene a tehnologiju Chevron/Texaco-a. Chevron Global je imao 25% akcija od 2000-2006. a i dalje važi ugovor o transferu tehnologije. Jedno vreme su Texaco ulja i licencno pravili. U Ruse-u i Izmitu (Turska) imaju postrojenja velikog kapaciteta, potpuno automatizovana i praktično po Texaco procesima proizvodnje s kraja devedesetih. Jeste "prosto umešavanje" ali napraviti optimizaciju za liniju od preko 100 proizvoda sa više desetina sudova za umešavanje i tankova za bazna ulja i da to teče istovremeno - jeste veliki inženjering.
Dakle istočnije od toga ne bih išao. Bar ne po svaku cenu.
Inače su me optuživali da sam rusofil (mada je par njih reklo i suprotno). Ima o tome i na blogu (http://motornaulja.blogspot.com/2009/12/rezultati-druge-ankete-results-of.html).
Mislim da je moj prijatelj (u to vreme još ne) 'kristina990' dao dobar zaključak o tome.
Pokušavam da budem OBJEKTIVAN. Na drugima je da ocene koliko u tome uspevam.
 
I da do kraja budem jasan (i objektivan). Gazprom(neft) je otišao i korak dalje u odnosu na Prista Oil. Oni su kupili Chevron Italia srl.
Tim ugovorom su preuzeli distribuciju Chevron-Texaco maziva u Italiji i njihovu fabriku (za proizvodnju) u Bariju.
Tako da i 'G' ima poslednju generaciju tehnologije. Fabrika je doduše relativno malog kapaciteta (približno kao FAM u Kruševcu).
Chevron Global i ovi potezi su posebna priča koja ne znači povlačenje iz Istočne i Južne Evrope ali jeste neki smer u smislu da u ovoj oblasti postaju "kompanija znanja" te da im biznis prelazi na transfer tehnologija (uz ili čak bez licenci) i prodaju "know-how".
Kako god ovo je i deo strategije da posle fijaska British Petroleum-a (u Meksičkom zalivu) postanu treća naftna kompanija u svetu (posle Shell-a i ExxonMobil-a). U tu svrhu su maksimalno stabilizovali 'domaće' (ako se za multinacionalku tako može reći) tržište (USA) posle upada Shell-a i preuzimanja Pennzoil grupe.
U tu svrhu su se fuzionisali (kupili?) Connoco Philips. Kako su prvi (Chevron) četvrta kompanija po veličini a Philips osma, jednačina treba da glasi 4+8=3. Da li će tako biti (brzo) - videćemo.
Kako god, nije sporan kvalitet Gazpromovih maziva (bar za sada) nego relativno visoka cena.
Postavili su se za vodeći brend. Na osnovu - čega?
Jesu među prvih 15 naftnih kompanija u svetu (2009. bili 17.) ali nije dovoljno. Brend se stvara dugi niz godina.
Stoga 'istočnije' od Bugarske može da se tumači i da G ne spada tu (pravi se zapadnije) a i da Lukoil u Rumuniji može i da popravi stvari. Ipak, još će vode proteći dok se obe kompanije ne učvrste na mestima koje su sebi zacrtale: Lukoil u srednjoj klasi a Gazprom(neft) u premium klasi.
 
Ljudi, koja je to ulje "Ina 5"? Lik mi rekao da u Hurlimann H-360 sipa to ulje, meni traktor stiže u subotu, pa mi je jako bitno da znam jer hoću odmah da mu zamijenim ulje. Problem je sto stvarno ne znam na koje on ulje misli a on ne zna drugu uznaku. Jel to 15W-40? To sipam u IMT-a, al ne znam jel lik na to misli kad kaze "INA 5".
 
2czybk6.jpg
:cao:
 
danas sam kupio ulje sae 30 marke bell,domace proizvodnje,kakva su vasa iskustva sa tim uljem i jeste li ga koristili
 
Ljudi, koja je to ulje "Ina 5"? Lik mi rekao da u Hurlimann H-360 sipa to ulje, meni traktor stiže u subotu, pa mi je jako bitno da znam jer hoću odmah da mu zamijenim ulje. Problem je sto stvarno ne znam na koje on ulje misli a on ne zna drugu uznaku. Jel to 15W-40? To sipam u IMT-a, al ne znam jel lik na to misli kad kaze "INA 5".
Mozda je mislio na INU super 5. Postoji INA super 2, super 3 i super 5. Ja sam razmisljao da uzmem za torpeda super 5, ali sam ipak uzeo INA super turbo. Malo je kvalitetnije od 5-ice, a cena je bila 3260 din. kanta od 10L. Tako je to je 15w-40.
 
Što se FAM-a tiče, Motor Oil 15W-40 je API CD/SF ulje. Dovoljno dobro za motore iz osamdesetih godina (koji imaju SAE 30 API S3 zahtev kao minimum).
Odlično je za namenu kojoj ste ga ('paga') namenili. Može i posle toga ukoliko je to min. zahteva ali uzmite u obzir da se ulja ovog kvaliteta moraju menjeti 2 ili čak 3 puta godišnje (na cca. 200-250h već prema preporuci proizvođača motora traktora).
Ukoliko bi ste da ulje menjate na 300 (ili max. 350h) ili je samo novija mašina (kraj osamdesetih ili iz devedesetih) od pominjanih onda koristite ulje nešto višeg nivoa kvaliteta. Dok smo kod FAM-a: FENIX TRUCK SHPD SAE 15W-40 ili UNIVERZAL SAE 15W-40.
Inače slično ulju koje ste koristili je i DM3 koje je za nijansu bolje (mada verovatno i skuplje).
 
STALKER;Kad kazete ‚‚motori iz osamdesetih godina" dali tu spadaju i IMT traktor iz 82-ge i IMT iz 2010-te god. posto su motori potpono isti i isti je princip rada samo je godina proizvodnje razlicita.I koje ulje vi preporucujete za gore navedene motore koji su inace obicni D2 motori sa direktnim ubrizgavanjem.(nemaju turbo ili tako nesto)Cena ulja nije bitna.
 
Mozda je mislio na INU super 5. Postoji INA super 2, super 3 i super 5. Ja sam razmisljao da uzmem za torpeda super 5, ali sam ipak uzeo INA super turbo. Malo je kvalitetnije od 5-ice, a cena je bila 3260 din. kanta od 10L. Tako je to je 15w-40.

Odlično zapažanje (što ne videše dva oka, stručnjaka, ne videše ni četiri)! Verovatno se mislilo (iako nije navedeno) na, zapravo, Super seriju.
"Trojka" je formalno slično FAM-u koje je pomenuo "paga". Super 2 je klasično API CD (ali ne i MIL-L-2104D već tek C) pa je primenjivo samo kod starih konstrukcija (max. do sredine 80-tih) i nije pogodno za turbo motore. Takođe nije ni za velike napore (stalne) čak ni kod takvih motora, a mora se i češće menjati (na 3 ili max. 4 meseca te do max. 75% radnih sati iz servisne knjižice, preporuke proizvođača).
Super 5 je već solidno ulje i primenjivo i za motore traktora iz 90-tih godina. Praktično do kraja 90-tih a pogodno je i za one iz 80-tih, kao i za D2 gorivo.
"Zadovoljava zahtjeve specifi kacija ACEA E2-96 issue 5 i API CG-4/CF/SL.
Posjeduje uporabne dozvole (SAE 15W-40): MB-Approval 228.1, MAN 271 i Volvo VDS."
Uz sve ostalo ima i solidan TBN od 11.
Može se koristiti i do 400h ali naravno ostaje preporuka da ne prelazite više od 50% od preporuke proizvođača traktora i to samo u slučaju ukoliko su zahtevi za kvalitetom niži (do API CF-4).
I naravno Super Turbo koje je SHPD (Super High Performance Diesel) ima i još nivo kvaliteta više iako je namenjeno istim godištima traktora (kamiona).
Preporučuje se za Euro-1 i 2 motore (INA) ali može i kod nekih Euro 3* (proveriti specifikacije). Iako je po API standardu istog nivoa ovo ima ACEA E3 kao i sledeća (zahtevnija) odobrenja: MB-Approval 228.3, MAN M 3275 i Volvo VDS-2.
U pojedinim slučajevima može da se koristi i do 500-600h ali u principu (kao za svako mineralno) ne bi trebalo prelaziti 400h (čak i kod motora sa MB 228.3 zahtevom gde je to default mada se može terati bar do 500h gde bi svakako trebalo stati).
Za cenu koju pominjete se svakako isplati iako nije baš "best buy".

* Ovi motori (E-3) u principu (po pravilu) zahtevaju ACEA E4.
 
STALKER;Kad kazete ‚‚motori iz osamdesetih godina" dali tu spadaju i IMT traktor iz 82-ge i IMT iz 2010-te god. posto su motori potpono isti i isti je princip rada samo je godina proizvodnje razlicita.I koje ulje vi preporucujete za gore navedene motore koji su inace obicni D2 motori sa direktnim ubrizgavanjem.(nemaju turbo ili tako nesto)Cena ulja nije bitna.

Strogo gledavši IMT iz '82. zaista može da koristi S3 (API CD) standard jer se CE pojavio tek sledeće ('83.).
Ipak čak i za te motore treba težiti (ako se ne gleda cena ili gleda ali dugoročno, pa dođe na isto sa jeftinijim uljima) ka API CF-4 i/ili ACEA E2 uljima.
Ukoliko su (zaista ne znam) konstrukcijski isti a potpuno novi, to bi čak morao da bude minimum a u oba slučaja su idealna ulja sa CG-4 i/ili E3 specif.
Ovde treba voditi računa da CG-4 ulja nisu uvek pogodna za D2 dizel ali većina jeste, ako ima i CF ili CF-4 sigurno jeste.
Za motore sa puno km bi u teoriji trebalo još više težiti višim standardima (veća oksidaciona stabilnost) jer je mazivo (ulje) više pod uticajem izduvnih gasova i produkata sagorevanja, međutim uzevši vrednost motora te neminovnu "generalku" (ako već nije) kao i povećanu potrošnju ulja, za IMT iz 80-tih se može koristiti i CD. Voditi računa da se menja na max. 150-200h čak i ako se obilno doliva (uz zamenu filtera), a naravno čak i kad umereno troši ulje. Proizvođač jeste bitan ali u manjoj meri. Renomirani proizvođači (koji sigurno ispunjavaju specifikacije) su svi O.K. Treba više voditi računa da je original u pitanju.
I naravno, neki su proizvođači samo "renomirani" a drugi su "renomiraniji". No o tome je već bilo dosta. Najveći su najpouzdaniji ali i najveće su šanse za falsifikat (Shell, Mobil, Castrol); neka "srednja" imena su zato možda i najsigurnija (John Deere, Fuchs ...) kao i "stara dobra" imena, domaća ili iz okruženja NISotec, RN Modriča, INA, ... (GAlax i FAm - mada su oba imena malo "učabrila" u poslednje vreme).
 
danas sam kupio ulje sae 30 marke bell,domace proizvodnje,kakva su vasa iskustva sa tim uljem i jeste li ga koristili

Monogradna ulja su uglavnom prevaziđena i multigradna ih daleko nadmašuju.
Ipak, još uvek mogu da se koriste naročito kod starijih konstrukcija a zapravo kad god zadovoljavaju nivo kvaliteta. Postoje i API CG-4 monogradna ulja ali su ona retka te se teško nalaze i za tu kategoriju su skuplja od odgovarajućih 15W-40.
Inače kod manjeg nivoa kvaliteta (S3) su nešto jeftinija od 15W-40 te se kod tih skromnih zahteva (API CD) čak i nešto više isplate (jer su nešto „bolja“ a malo jeftinija, naravno ne na niskim temp.). Ostaje da se mogu koristiti samo do 5°C ili ako su vrhunskog kvaliteta do nule ili čak par stepeni u minusu.
Više o tome (posle 3 meseca i kusur valjda ću bar iz 2-3 puta da napišem) na CBC-u u davno obećanom tekstu (definitivno obećavam do kraja maja u temi „ne orte drumova ...“).
Kod CD monogradnih ulja vodite računa da se striktno pridržavate intervala proizvođača (100, 120, 150 ili 200h) i da ih koristite samo ako su predviđena (u to vreme) od strane proizvođača.
Bell Chemicals.
Mala firma, skromne istorije, malih kapaciteta i resursa. Ipak ne treba ih automatski otpisivati. Osim ISO 9001 (čak TÜV), što je manje bitno, imaju i solidno opremeljenu laboratoriju (bitnije) sa čak i AAS. Makar deklarativno imaju zadovoljavajući tehnološki postupak i uslove za proizvodnju (mada su objektivno skromni).
Da naprave SAE 30 API CD ulje, to sigurno mogu i umeju. Naravno i više od toga ali je „što više – to teže“.
Verovatno (sigurno) ste mislili na Bell EDT koje ima sledeći Kvalitetni nivo:
CCMC D4/G2, API CD, CF/SF, MIL-L-2104D.
Sasvim zadovoljavajuće za modele do sredine 80-tih.
Samo EDT ima odobrenja:
MB 228.1 i MAN 271 - za multigradno ulje
MB 228.0 i MAN 270 - za monogradna ulja
Ovo kao i preporuka proizvođača maziva o intervalima zamene direktno ukazuju da čak i kod nižeg kvaliteta prednost imaju multigradna (naročito što se tiče ekonomičnosti) no (duga je priča) sve u svemu monogradna nisu posebno inferiorna (bar tu na dnu kvalitetnog nivoa, ne računajući skoro neupotrebljiva API CC ulja).
Kako sam Bell kaže ovo ulje (SAE 30) ima upotrebljivost od (samo) 100 radnih sati te je niska cena veoma diskutabilna (po radnom času zapravo i nije).
Više o ulju na sajtu proizvođača:
http://www.bellchemicals.com/fr.html
Idite na “ulja za dizel motore” → Bell EDT

O iskustvima ne bih znao, bar ne u vezi sa traktorima. Nešto, iznenađujuće, dobrih iskustava su imali neki od korisnika starijih automobila sa automobilskim motornim ili menjačkim uljima.
Do pune i internacionalne renomiranosti će im trebati još dosta ali retko ko je krenuo kao takav (renomiran) već se desetinama godina dokazivao na tržištu.
Ovo sigurno nisu vrhunska ulja ali zaista mogu da posluže. Znam da mnogi ovo neće odobriti ali uzevši u obzir starije standarde te relativno (RELATIVNO) jednostavnu proizvodnju (mešanje – blending) tečnih maziva, ne treba biti baš ni preterano strog prema onima koji još (uvek) traže “svoje mesto pod suncem”.
Najlakše je nekoga nipodaštavati, kritika je nešto drugo (može biti i pozitivna i negativna ali unutar nje treba pomenuti oba inače je ili pljuvanje ili hvalospev).
Ne zaboravite da je to ipak domaći proizvođač, a od kada su Galax i Fam “učabrili” a Oktanoil praktično nestao (a taman su bili na pragu renomiranosti) postaje zaista pitanje da li će ova industrija u Srbiji uopšte opstati (poseban tekst na blogu). Tu ne računam NIS koji je gigant i iza kojeg stoji Gazpromneft i koji više nije “naš” već samo manjim delom (49%).
Kad padne (nadam se ne) i “poslednji mohikanac” cene maziva će u proseku porasti bar 10-20% jer će izostanak low level konkurencije domaćih malih firmi to dozvoliti.
Ovo naravno ne znači da treba biti patriota (ovo sam već naveo ali nije loše ponoviti) na svoju štetu (a imamo još uvek FAM, Galax nije domaći već par godina) ali ne treba biti ni “princeza na zrnu graška” kada to nije neophodno.
 
Konačno sam objavio dugo najavljivani tekst o monogradnim motornim uljima.
On nije ni oda, ni arija ali ni rekvijem (za njih) ali je od svega to pomalo.
Vodite računa da se ulazi u sitne detalje (mada sam previše stuke namerno izbegavao) i da je deo teksta "preglednog" karaktera a veći deo je "izvrtanje na postavu". Ipak trudio sam se da što manje idem u teoriju već da predstavim praktične aspekte.
Iako sam tekst pregledao pred objavu, vodite računa da je to skraćena verzija (iako na 3-4 kucane strane) većeg teksta koji je trebao da bude objavljen iz dva ili tri dela, kao i nekoliko manjih, tako da je pri operacijama "iseci" (cut), kopiraj (copy) i zalepi (paste, "pljuni pa zlepi") neminovno došlo do lomljenja ritma teksta i uopšte težem praćenju. I pored toga što sam redom "brusio" šavove, zakrpe i "varove".
Ko nema vremena i/ili živaca za ceo tekst neka jednostavno pročita samo zaključak.
Nadam se da se podrazumeva (i ne sećam se ima li toga u tekstu) da većini modernih motora ne preporučujem korišćenje monogradnih (nikako) čak i gde se ona mogu koristiti. Pogotovu kod novijih konstrukcija (Common Rail sistemi i slično a naročito kod onih sa direktnim ubrizgavanjem goriva). Ipak većina turbo motora iz 90-tih, svi atmosferski kao i svi (i bukvalno) svi iz prve polovine 80-tih su motori koji se mogu podmazivati monogradnim uljima (što se UGLAVNOM NE ISPLATI). Naravno postoje i više kategorije od CG-4 (što je kod nas maksimum koji se može naći) ali se takva ulja prave samo za posebne georgrafske oblasti (u kojima temperatura malo varira tokom godine).
Kao i kod multigradnih uvek je bolje koristiti bar jednu API kategoriju više od fabričke preporuke. Naravno minimum je upravo ona ali uz striktno poštovanje intervala izmene što obično znači 2, 3 ili čak 4 izmene ulja godišnje (ima li takvog junaka?).
I da ne dužim, tekst je na:
http://www.cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=378&t=53082&start=25
Može se naravno iskopirati i ovde ali mi je glupo da sam umnožavam sopstvene tekstove.
Osim toga kada su administratori dopustili da na autoforumu pišemo (ragazzoni i ja) i o poljoprivrednim mašinama, smatrao sam da treba malo i da oživim pomalo zamrlu temu i tamo.

I već sam rekao ali da ponovim:
Da mi je neko pričao (pre 2-3 godine, tj. pre početka rada na blogu) da ću morati da "branim" Mobil, da za pojedina vozila ne preporučujem sintetiku (i uopšte ponekad budem uzdržan prema njoj), da ću o monogradnim uljima pisati afirmativno kao i o mineralnim, ne bih mu verovao!
Šta više rekao bih mu da je (totalno) lood!
U čemu je zapravo najveća razlika između teorije i prakse?
Da u praksi bilo koje uopštavanje pre ili kasnije ne može više da "drži vodu". Skoro svaki slučaj je slučaj za sebe i tako ga treba tretirati. Iako se puno toga može grupisati i shodno tome davati preporuke opšteg tipa pri detaljima se stvari donekle menjaju.
I tako sam i sam sebe začudio da sam ponekad (ali tek u manjem broju slučajeva) pisao protiv svojih opštih verovanja i stavova.
Ne kaže se džabe da postoje izuzeci koji potvrđuju pravilo.
Tako i tretirajte tekst o monogradnim uljima.
 
Nazad
Vrh