danas sam kupio ulje sae 30 marke bell,domace proizvodnje,kakva su vasa iskustva sa tim uljem i jeste li ga koristili
Monogradna ulja su uglavnom prevaziđena i multigradna ih daleko nadmašuju.
Ipak, još uvek mogu da se koriste naročito kod starijih konstrukcija a zapravo kad god zadovoljavaju nivo kvaliteta. Postoje i API CG-4 monogradna ulja ali su ona retka te se teško nalaze i za tu kategoriju su skuplja od odgovarajućih 15W-40.
Inače kod manjeg nivoa kvaliteta (S3) su nešto jeftinija od 15W-40 te se kod tih skromnih zahteva (API CD) čak i nešto više isplate (jer su nešto „bolja“ a malo jeftinija, naravno ne na niskim temp.). Ostaje da se mogu koristiti samo do 5°C ili ako su vrhunskog kvaliteta do nule ili čak par stepeni u minusu.
Više o tome (posle 3 meseca i kusur valjda ću bar iz 2-3 puta da napišem) na CBC-u u davno obećanom tekstu (definitivno obećavam do kraja maja u temi „ne orte drumova ...“).
Kod CD monogradnih ulja vodite računa da se striktno pridržavate intervala proizvođača (100, 120, 150 ili 200h) i da ih koristite samo ako su predviđena (u to vreme) od strane proizvođača.
Bell Chemicals.
Mala firma, skromne istorije, malih kapaciteta i resursa. Ipak ne treba ih automatski otpisivati. Osim ISO 9001 (čak TÜV), što je manje bitno, imaju i solidno opremeljenu laboratoriju (bitnije) sa čak i AAS. Makar deklarativno imaju zadovoljavajući tehnološki postupak i uslove za proizvodnju (mada su objektivno skromni).
Da naprave SAE 30 API CD ulje, to sigurno mogu i umeju. Naravno i više od toga ali je „što više – to teže“.
Verovatno (sigurno) ste mislili na Bell EDT koje ima sledeći Kvalitetni nivo:
CCMC D4/G2, API CD, CF/SF, MIL-L-2104D.
Sasvim zadovoljavajuće za modele do sredine 80-tih.
Samo EDT ima odobrenja:
MB 228.1 i MAN 271 - za multigradno ulje
MB 228.0 i MAN 270 - za monogradna ulja
Ovo kao i preporuka proizvođača maziva o intervalima zamene direktno ukazuju da čak i kod nižeg kvaliteta prednost imaju multigradna (naročito što se tiče ekonomičnosti) no (duga je priča) sve u svemu monogradna nisu posebno inferiorna (bar tu na dnu kvalitetnog nivoa, ne računajući skoro neupotrebljiva API CC ulja).
Kako sam Bell kaže ovo ulje (SAE 30) ima upotrebljivost od (samo) 100 radnih sati te je niska cena veoma diskutabilna (po radnom času zapravo i nije).
Više o ulju na sajtu proizvođača:
http://www.bellchemicals.com/fr.html
Idite na “ulja za dizel motore” → Bell EDT
O iskustvima ne bih znao, bar ne u vezi sa traktorima. Nešto, iznenađujuće, dobrih iskustava su imali neki od korisnika starijih automobila sa automobilskim motornim ili menjačkim uljima.
Do pune i internacionalne renomiranosti će im trebati još dosta ali retko ko je krenuo kao takav (renomiran) već se desetinama godina dokazivao na tržištu.
Ovo sigurno nisu vrhunska ulja ali zaista mogu da posluže. Znam da mnogi ovo neće odobriti ali uzevši u obzir starije standarde te relativno (RELATIVNO) jednostavnu proizvodnju (mešanje – blending) tečnih maziva, ne treba biti baš ni preterano strog prema onima koji još (uvek) traže “svoje mesto pod suncem”.
Najlakše je nekoga nipodaštavati, kritika je nešto drugo (može biti i pozitivna i negativna ali unutar nje treba pomenuti oba inače je ili pljuvanje ili hvalospev).
Ne zaboravite da je to ipak domaći proizvođač, a od kada su Galax i Fam “učabrili” a Oktanoil praktično nestao (a taman su bili na pragu renomiranosti) postaje zaista pitanje da li će ova industrija u Srbiji uopšte opstati (poseban tekst na blogu). Tu ne računam NIS koji je gigant i iza kojeg stoji Gazpromneft i koji više nije “naš” već samo manjim delom (49%).
Kad padne (nadam se ne) i “poslednji mohikanac” cene maziva će u proseku porasti bar 10-20% jer će izostanak low level konkurencije domaćih malih firmi to dozvoliti.
Ovo naravno ne znači da treba biti patriota (ovo sam već naveo ali nije loše ponoviti) na svoju štetu (a imamo još uvek FAM, Galax nije domaći već par godina) ali ne treba biti ni “princeza na zrnu graška” kada to nije neophodno.