Ugradnja hidro volana

Da se javim samo da sam jutros konacno zavrsio hidraulicni volan i upalio traktor. Sve ukupno trebalo mi je cetiri popodneva i jedna cela subota. Kostalo me sve skupa oko 210-220 evra sve uracunato do zadnjeg srafa, ploce i elektrode. Uspeo sam da ugradim onu pumpu od auta iza kompresora i radi sasvim solidno. Napravio sam most slican originalu i dobro se uklopilo. Radi lepo i na leru nisam primetio veliku razliku na velikom gasu. Normalno bilo bi jos bolje sa nekom vecom pumpom ali ova je bila za dz i za probu i radi dobro. Klip sam ipak ugradio pored motora tako mi bilo najlakse, mrzelo me da budzim napred.ja sam zadovoljan uradjenim mota sw bas lepo u mestu a u voznji se ne oseca treba vremena da se navikne covek. Slike u ponedeljak
 
E konačno malo brži internet pa da se baci po koja slika

Ovako smo počeli ja i moj mali asistent dok meni nije dosadilo da skupljam ključeve po dvorištu pa je on dobio otkaz


Razbucali smo ga ko albansku skupštinu. Koliko mesta samo ima unutra kad nema one kutije...


Malo pločevine, uklapanje, proračunavanje visine volana...


Malo uklapanja klipa i spona


Produženi stub volana i konačno normalni volan a ne onaj vareni


Nosač klipa


NOsač orbitrola


U kompletu


Klip i creva


i na traktoru



Malopre sam izveo konačnu računicu sve skupa 235 evra do zadnjeg šrafa. Zaboravio sam prvi put da uračunam brze pošte i ovaj volan koji sam morao da kupim. I to je ipak trošak. Ostalo mi je dosta pločevine i elektroda ali nisam platio pumpu, bocu i jedno crevo.

Neka neko napiše nešto da dodam još slika nemoze preko 15 u jednom postu
 
Njega još uvek samo čekić interesuje:osmeh:

Da nastavim. Pumpa. Prvo ovaj nastavak sa gedorom za zupčenje


I pumpa namontirana iza kompresora samo sam most zaboravio posebno da slikam. Napravio sam ga sam brusalicom i aparatom a ispao je skoro kao fabrički


I na kraju boca morao sam da je postavim ispred rezervoara jer sam kupio kratko crevo i nije mogla ispred hladnjaka. Ali ovako ulje ima bolji pad ka pumpi


Na kraju ispalo je da je tačno ono što sam pročitao na nekom stranom sajtu o ovoj pumpi da je vrlo mala razlika u protoku na malim i velikim obrtajima a da se samo pritisak razlikuje. Ja ne vidim neku razliku kada se mota na leru i pod gasom. Inače pumpa je sa BMWa ali ista ide i na audi 80,90 i 100 valjda.
Ono što je možda mala greška je orbitrol od 100 kubika. ipak je od 80 prava mera za traktor. nisam tačno obratio pažnju ali mislim da imam dva kruga s kraja na kraj levo desno premeriću. Ono što je bitno je da pumpa stiže da gura ulje i kad brže okrećem ne kasni ništa a toga sam se najviše bojao da neće imati dovoljno obrtaja i protok
 
Pojma nema od čega je. Petoletkin je uglavnom i liči dosta na original klipove koji su išli na traktore. Klipnjača je 20mm, spoljna mera je valjda 51mm i trenutno ima hod 16cm ali mislim da može do 20 samo ga je neko unutra ograničio ali to cu videti ako ga nekad budem otvarao. kupio sam ga polovnog ali radi dobro bez greške za sada
 
Sad imam kao fabricki od granicnika do granicnika. Ustvari tamo gde su nekad bili granicnici posto je neko odsekao pa se motalo dok poluga ne udari u most. Mozda je ovako i bolje manje je opterecenje na rukavce kad se mota pun.
Vidi se na slici gore koliko je smotan u desno ide toliko i u levo. Mogao sam i da produzim hod klipa ali nidam hteo
 
Kod 558 kad dođu točkovi do graničnika onda je poluga na nešto oko 10mm od prednjeg mosta tako da si svakako imao potpun ajnšlag. Lepo odrađeno.
Pojasni malo spoj kompresora i pumpe.
 
Pa spoj vidi se na slikama. To je ideja kolege Slavise. Nasadni kljuc(gedora) 27 ucentriran i zavaren za ovaj distancer koji naleze na pumpu i srafi se za nju tj njen rotor tamo gde je nekad bila remenica. Jednnostavno samo se ubode u maticu koja nosi zupcanik kopresora. Jedna plocevina sa rupom koja odgovara otvoru iza kompresora jedna plocevina koja odgovara pumpi i ova cev izmedju se lepo obradi i sve zavari. Malo proracunavanja i brusenja i samo mirna ruka :ppozdrav:
 
Лепо урађено. Мене би занимало како (са којим алатом) си пробушио рупу у конус, за спону на носачу клипа. Хвала.
 
Našao sam neki komad metala koji je na sebi već imao neku rupu konusnu vidi se na jednoj slici gore. neznam od čega ali sam ga izvario i posle ojačao okolo pločevinom i doterao malo turpijom i to je to. Mada nije problem ni bušilicom da se razvrti malo u krug pa da se turpijom sredi. A možeš lepo i da odneseš da ti neko razbuši to mašinski
 
Pesut,ofarbaj orbitrol,ja nisam pa sam kasnije ofarbao jer je poceo da rdja.
I jako lepo sve uradjeno,svaka cast,jedino sto mi je zapalo za oko je gedora koja spaja pumpu na kompresor,odlicno i jednostavno ali jel postoji mogucnost da se odvrne matica koja drzi zupcanik kompresora jer je tu desni smer pumpe i sad okrece na odvrtanje.
 
Pisao sam vec ranije pumpa je od bmw-a mislim da je e34. Ali ista je je na audiju 80 90 i 100

Lacin gledajuci otpozadi kompresor se vrti u smeru suprotno od kazaljke na satu a obzirom da pumpa koci pod opterecenjem ona zavrce sraf u desno bas kako i treba. Danas sam malo tanjirao i vuko djubre neko. Radi odlicno za sad
Pa sto mi odma ne rece za orbitrol ko da rastura sad sve ovo
 
Eno ga u oglasima lupio sam neku cenu i ostavio sam im na 60 evra i ima dosta zainteresovanih. A druze ako je za tebe onda cemo se lako dogovoriti. A glava je u ok stanju stvarno nema lufta ni u puzu ni u kajli. Jedino gore u stubu volana ona biksna ima malo lufta
 
Onaj komplet sto su prodavali po oglasima kod nas (HR) za lude preskupe pare je lose zamisljen i lose uradjen. Poprecna spona je katastrofalno uradena da ide ispod kartera i ona je najniza tocka traktora (tako se bar cini sa slika). Ako ides u sumu ili nekim dubokim tragovima, derat ce ona po zemlji. Ne mozes siriti trap nego bude samo na naj uzem podesenju sto je veliki minus.

Pametnije je da nadjes majstora da ti odradi kako treba hidraulicni volan na traktoru od "prirucnih" djelova nego dati neke lude novce pa se kasnije kajati zbog greske...
 
Nazad
Vrh