Ugradnja hidro volana

Zombie , jel ide neki poseban kais, posto se lomi u obe strane? i rekao bih da je uzi kais nego kod mene na 533, jel si stavio uzi ili takav inace ide na 539?

Ja planiram da promenim remenicu na alternatoru i da on bude ujedno i spaner.

Kaiš je Borovo 1500x12.5, oduvijek je bila ta širina na njemu. Nisam uzeo nikakav specijalni kaiš mada bi bilo dobro uzeti ozubljeni kaiš jer oni mnogo bolje podnose lomljenje prema vani. Kontrolisao sam kaiš nakon nekih pola sata vozanja po dvorištu i nije bio vruć, jedva mlak tako da mislim da neće praviti probleme.
 
Mislim da za te pare možeš da uradiš pun hidraulični volan a ne servo i da si miran. Skupa je to varijanta ako pogledamo da u paketu jedinu skupu stavku čini pumpa a ostalo su sve neka creva i polugice (obična gvožđušina). Ako se ne varam, to je oko 480e.
Za 100e kupiš komplet pumpu sa zupčenjem. 100e orbitrol. do 50e klip. 10e bocu i ostatak da daš na creva i miran si i opet će te jeftinije izaći.
 
Mislim da za te pare možeš da uradiš pun hidraulični volan a ne servo i da si miran. Skupa je to varijanta ako pogledamo da u paketu jedinu skupu stavku čini pumpa a ostalo su sve neka creva i polugice (obična gvožđušina). Ako se ne varam, to je oko 480e.
Za 100e kupiš komplet pumpu sa zupčenjem. 100e orbitrol. do 50e klip. 10e bocu i ostatak da daš na creva i miran si i opet će te jeftinije izaći.
kod nas nije bas tako lako naci sve te dijelove i po toj cijeni,nije meni problem cijena za pomocni volan vec jel to radi dobro
 
kod nas nije bas tako lako naci sve te dijelove i po toj cijeni,nije meni problem cijena za pomocni volan vec jel to radi dobro

Jesi gledao listu dijelove koje sam ja kupio?

Evo i liste nabavljenog materijala:

1. Orbitrol Danfoss OSPC 50ON od 50 kubika, 120KM tj. 60EUR, sa volanom i stubom volana, samo ga montirao.

2. Pločevine razne, krajnice i spone od nekih džipova sa otpada, 30KM tj. 15EUR

3. Hidraulična pumpa od Mercedes 123, pritisak 65 bari, 20KM tj. 10 EUR

4. Hidraulični cilindar, hod 20cm, prečnik klipnjače 2cm, 80KM tj. 40EUR

5. Crijeva. 2 komada po 110cm, 1 komad od 130cm, jedan komad od 80cm sam dobio uz cilindar, sve me koštalo 50KM tj. 25 EUR

6. 200 kila živaca, neprocjenjivo.

7. 3 litra ulja ATF Matic, 20KM tj. 10EUR
__________________________________________________ __________________________________________________ _____________

Sve ukupno nekih 320KM tj. 160EUR, možda koji eur više.


Sve kupljeno ovdje, u okolini. Orbitrol u Lukavcu, lik uvozi polovne stvari iz Njemačke. Cilindar naručio od nekog momka iz Tešnja. Pumpu nabavio od rodjaka sa Mercedesa kojem je razbijen zadnji kraj a može da se nadje na svakom otpadu vrlo jeftino.
Hidrualična crijeva sad pravi svako, samo u mojoj okolini ima 2 ili 3 firme. Sve možeš da nadješ na PIK-u. Doduše, ja sam ogroman posao radio sam, sve je ukrajano i namještano po mjeri. Ako hoćeš da sve paše u fazonu samo da montiraš sve gotovo, onda će mnogo da te košta. Inače mislim da niko nije jeftinije ugradio hidrauliku od mene, bar koliko ja pratim ove poljoprivredne forume, doduše imao sam sreće sa dijelovima :).
 
Orbitrol je polovan, kupio ga u Lukavcu kod Tuzle, neki lik uvezao 4 komada iz Njemačke, 120KM tj. 60Eur po komadu ih prodavao.

Ležajevi alternatora nisu ugroženi jer se remen previja preko španera kojeg sam montirao pored remenice radilice, potom ide na alternator pa na hidrauličnu pumpu. Kupio sam previše kratak remen pa remenica alternatora ne hvata mnogo, čim odem do grada uzeću duži pa će i taj problem biti riješen jer samo treba još malo da zakrenem alternator na njegovim nosačima pa će obuhvatni ugai biti dosta veći.

- - - - - - - - - -

Evo i liste nabavljenog materijala:

1. Orbitrol Danfoss OSPC 50ON od 50 kubika, 120KM tj. 60EUR, sa volanom i stubom volana, samo ga montirao.

2. Pločevine razne, krajnice i spone od nekih džipova sa otpada, 30KM tj. 15EUR

3. Hidraulična pumpa od Mercedes 123, pritisak 65 bari, 20KM tj. 10 EUR

4. Hidraulični cilindar, hod 20cm, prečnik klipnjače 2cm, 80KM tj. 40EUR

5. Crijeva. 2 komada po 110cm, 1 komad od 130cm, jedan komad od 80cm sam dobio uz cilindar, sve me koštalo 50KM tj. 25 EUR

6. 200 kila živaca, neprocjenjivo.

7. 3 litra ulja ATF Matic, 20KM tj. 10EUR
_________________________________________________________________________________________________________________

Sve ukupno nekih 320KM tj. 160EUR, možda koji eur više.
Kakve izmene bi u ovom tvom spisku trebale za ugradnju u zetora 7011 ?
 
Na Zetora nema smisla budžiti pumpu, on ima mjesto gdje se ugradjuje pumpa fabrički i ima da se kupi, za IMT je to malo teže, jako ej skupa pumpa a još je skuplji adapter. Najlakše ti je kupiti kompletan set, samo ugradiš, nije ni skupo (400EUR) jer nemaš petljanja, sve paše kao fabrički.

http://www.njuskalo.hr/strojevi-ala...or-zetor-7211-ostali-4-cilindra-oglas-8563644

Evo vidiš gdje se montira pumpa

x25iqq.jpg


Ako ipak hoćeš da budžiš volan kao ja, onda sa spiska samo promijeni pumpu tj. uzmi original pumpu, ostalo bi morao da praviš po mjeri (nosač za klip, nosač za orbitrol, crijeva...). Imaj na umu da hidraulični volan sa oglasa gore nije takozvani "čisti" hidraulični volan tj. ne radi se o hidrostatičkom upravljaču, nema orbitrola. Rješenje sa oglasa je identično fabričkom servo volanu.
 
Ne, našao na PIK-u, u Tešnju neki momak prodaje cilindra, poslao mi poštom. Čuo se sa njim prije da utvrdim mjere (prečnik, hod) kako bi mogao da izračunam koliko okretaja volana će biti.
 
Ovde da,al na 3-ojci je ceo poklopac pokriva vise zupčanika skroz tamo iznad radilice baš bezveze.
 
Nazad
Vrh