Ugradnja hidro volana

Za nuždu može, ali sigurno neće biti toliko dugotrajna. Najbolje da nađeš baš takvu S-8. Nazovi ih pa pitaj, možda imaju neko rešenje.
 
Poslao sam im poruku da li imaju s8 u ovoj dimenziji...

- - - - - - - - - -

Manzetne porucene, danas mi stigla pumpa od W123, kada se zatrese remenica napred nazad cuje se kliktanje unutra, jel to tako treba ili znaci da ima mnogo lufta? :sta:


Jos jedno pitanje nasao sam nov orbitrol na kp za 100e, od 100 kubika, jel to mnogo? mislim radna zapremina.
 
Poslednja izmena:
NIje mnogo ako imaš malo veći klip. Lako se izračuna koliko obrtaja treba.

Pretpostavimo da imaš klip sa hodom od 20cm, prečnik klipnjače nek bude npr. 3cm a prečnik klipa neka bude 4cm. Površina klipa je d2pi/4 i iznosi (4*4*3,14)/4=12,56cm2. Zapremina klipa (kada se izvlači) je površina puta hod, dakle 12,56*20=251,2cm3.

Kubikaža orbitrola predstavlja zapreminu ulja koju orbitrol usmjeri prema klipu u jednom obrtaju. Tvoj isporučuje 100cm3 po obrtaju. Pošto klip ima zapreminu od 251,2cm3, to bi tebi trebalo 251,2/100 tj. otprilike 2.5 obrtaja kada se klip izvlači ali samo 1.1 obrtaj kada se klip uvlači.

Ne znam kakav klip imaš ali na osnovu mog primjera možeš lako da izračunaš koliko obrtaja ćeš imati na lijevo ili desno. Orbitrol od 100cm3 je prilično veliki i trebaš to imati na umu.

Ja sam sa ugradnjom pauzirao, gadno sam se razbolio (bronhitis, upala krajnika) tako da moram čekati da ozdravim jbga.

Što se pumpe tiče one se inače malo čuju jer se radi o krilnim pumpama (jako liči na vakuum pumpu od cisterne za osoku ako si nekad vidio kako izgleda) pa se ta krilca ili lamelice uvijek malo klimaju.
 
Klip je od bocnog pomaka viljuskara, dvostrani, ali koristicu ga kao obican klip, da bih imao isti broj okretaja u obe strane. Klipnjaca je 22mm a klip je 45mm, i da hod je 20cm, ali cu ga ograniciti negde na 18, tako mogu da ga uklopim.

Znaci sa orbitrolom od 100cc, 1,5 okretaj u svaku stranu.


E jos da pitam za pumpu, sa cim da je isperem nafta ili benzin? jel ima neke veze?
 
Danas završena ugradnja, oteglo se zbog bolesti (upala pluća po ko zna koji put) pa sam i danas radio poluzdrav ali nisam mogao više da čekam. Ugradnja je uspjela u potpunosti, ostvario sam puni ajnšlag na obje strane, točkovi se motaju u mjestu na leru. Sama hidraulika je vrlo jednostavna i nema se gdje pogriješiti ali je rad na 539 komplikovan i težak strašno, teško je demontirati i montirati sve, nema mjesta, morao sam da pomjerim čak i bravice paljenja i kontakta. U svakom slučaju, na kraju je sve ispalo odlično i veoma sam zadovoljan.

Evo slike:

2uzffqh.jpg


10wk4fa.jpg


e81ieh.jpg


2nree6w.jpg


256zq6w.jpg


- - - - - - - - - -

5akf0h.jpg


658l1v.jpg


28mloo5.jpg


24njrll.jpg


2d1veo8.jpg


- - - - - - - - - -

Evo i snimak u radu, ne obazirite se na iritantno zujanje u pozadini, španer koji sam stavio da bih "sproveo" remen je loš , uzeo neki koji sam sačuvao kada sam mijenjao zupčasti na mom autu ali poslužio je za probu, ići će nov svakako.

 
Jeste na kraju ugradili onaj orbitrol sa 5 otvora?
Super odradjeno


Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
Orbitrol je sa 4 rupe, od viljuškara. Guma je od nekog auta, sa krajnice. Danas išao na otpad sa brusilicom, našao najbolju, isjekao krajnicu i svukao je, nisu mi ni naplatili.
 
Orbitrol je polovan, kupio ga u Lukavcu kod Tuzle, neki lik uvezao 4 komada iz Njemačke, 120KM tj. 60Eur po komadu ih prodavao.

Ležajevi alternatora nisu ugroženi jer se remen previja preko španera kojeg sam montirao pored remenice radilice, potom ide na alternator pa na hidrauličnu pumpu. Kupio sam previše kratak remen pa remenica alternatora ne hvata mnogo, čim odem do grada uzeću duži pa će i taj problem biti riješen jer samo treba još malo da zakrenem alternator na njegovim nosačima pa će obuhvatni ugai biti dosta veći.

- - - - - - - - - -

Evo i liste nabavljenog materijala:

1. Orbitrol Danfoss OSPC 50ON od 50 kubika, 120KM tj. 60EUR, sa volanom i stubom volana, samo ga montirao.

2. Pločevine razne, krajnice i spone od nekih džipova sa otpada, 30KM tj. 15EUR

3. Hidraulična pumpa od Mercedes 123, pritisak 65 bari, 20KM tj. 10 EUR

4. Hidraulični cilindar, hod 20cm, prečnik klipnjače 2cm, 80KM tj. 40EUR

5. Crijeva. 2 komada po 110cm, 1 komad od 130cm, jedan komad od 80cm sam dobio uz cilindar, sve me koštalo 50KM tj. 25 EUR

6. 200 kila živaca, neprocjenjivo.

7. 3 litra ulja ATF Matic, 20KM tj. 10EUR
_________________________________________________________________________________________________________________

Sve ukupno nekih 320KM tj. 160EUR, možda koji eur više.
 
Mene cilindar i pumpa za sad kostaju oko 60e, videcemo dalje, najvise me orbitrol opterecuje... spone imam od prednje osovine od kamiona velike zastave.
 
Ja npr. vozim imt 560 sa hidro volanom oduvijek i nisam nikad primjetio da ima skoro cijeli krug manje u lijevu stranu, dok nisam ovdje čuo da je to tako.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Ja nisam o tome ni razmisljao dok nisam stavio rucku volana na 549. Vozio sam i 560 i 577 s hidro volanom, radio s kombajnom koliko puta i kad sam terao 549 kuci nekih 60-70km nisam skuzio. Tek kad sam stavio rucku na volan postalo mi je sumnjivo nesto i tek onda sam skuzio sta je na stvari. Rucku sam skinuo jer apsolutno nema smisla da mi "leta" kud ona hoce...

Mnogi ne znaju dok im se ne kaze jer se jednostavno covjek navikne i postane mu normalno i na to uopce ni ne misli.

Problem mi je nastao kad smo kupili bager IMT SKIP. on u desno ima "krug vise" dok 549 ima u lijevo pa dok sam se i na to navikao.. .Sad ide sasvim normalno.


Meni ovo predstavlja problem samo s ruckom a bez rucke se jaaako brzo navikne covjek i samo gaaas
 
Ne piše nigdje na njoj ali očigledno da ima sasim dovoljno i pritska i protoka, klip koji sam stavio je prilično mali, klipnjača je 20mm a vanjski prečnik klipa je 45mm što znači da je prečnik klipa unutra možda nekih 35mm. Sasvim normalno mota i na potpunom leru, dugo sam ga ostavio da radi dok se i ulje nije ugrijalo baš da vidim hoće li biti razlike ali isto dobro radi, čak i bolje jer je dosta hladno bilo pa se ulje zguslo kao med.

Inače, te pumpe nisu sve iste i ima ih i sa 82bar a i sa većim, mislim do 100bar čak, zavisi koji motor je auto imalo, sve što je veći motor jača je i veća pumpa. Ova od 65bar je išla u W123 sa motorom od 2000 kubika ako se ne varam a najveća je išla u onaj od 3000 kubika. Juče sam stavio i duži remen, 12.5x1500 i podesio španer, sad radi savršeno pa sam uzimio fergu,skinuo akumulator i počinje mu zimski san.
 
Jedino mi se cini da ces imati problem kada budes namotao pun desni da ce ti tocak udarati u klip kada nagazis na neki breg ili ti levi udje u razor!Blizina tocka se vidi na snimku negde oko 11 sekunde!
 
Pošto sam se i ja bojao toga, prije konačnog postavljanja i zavarivanja dijelova isprobavao sam kretanje klipa i prednjeg mosta tako što sam podigao prednji kraj i pomjerao sve to u svim mogućim i nemogućim pravcima i smjerovima. Dodje blizu ali nikad ne može da udari u klip.
 
Ne piše nigdje na njoj ali očigledno da ima sasim dovoljno i pritska i protoka, klip koji sam stavio je prilično mali, klipnjača je 20mm a vanjski prečnik klipa je 45mm što znači da je prečnik klipa unutra možda nekih 35mm. Sasvim normalno mota i na potpunom leru, dugo sam ga ostavio da radi dok se i ulje nije ugrijalo baš da vidim hoće li biti razlike ali isto dobro radi, čak i bolje jer je dosta hladno bilo pa se ulje zguslo kao med.

Inače, te pumpe nisu sve iste i ima ih i sa 82bar a i sa većim, mislim do 100bar čak, zavisi koji motor je auto imalo, sve što je veći motor jača je i veća pumpa. Ova od 65bar je išla u W123 sa motorom od 2000 kubika ako se ne varam a najveća je išla u onaj od 3000 kubika. Juče sam stavio i duži remen, 12.5x1500 i podesio španer, sad radi savršeno pa sam uzimio fergu,skinuo akumulator i počinje mu zimski san.

Imam ideju da ubacim razvodnik, izmedju pumpe i orbitrola, da korisitm i za spoljnu hidrauliku, neke sitnije stvari :osmeh:...inace jel se oseca neki gubitak snage zbog pumpe, da li teze pali? posto je i ona u sistemu...
 
Nazad
Vrh