Ugradnja hidro volana

Treba razumiti princip rada servo letve i sve ce biti jasno. Uzeo je servo letvu i odvojio od nje glavu s ventilima. Glavu je namontirao na jednu uzduznu sponu kako spona ide tako aktivira ventile i rasporedjuje ulje u jednu ili drugu stranu. letva s auta mu je bila nepodobna pa je umjesto nje stavio neki pravi hidraulicni cilindar i to je sva mudrost. U biti dobio je servo volan kao sto imaju stariji IMT-i i zetori gdje puz volana putem spone aktivira ventil koji ulje pod pritiskom salje u cilindar koji pomice sistem za upravljanje.
 
Sada je jasno, letva imesto da gura sponu, ona je pokretac serva, a cilindar ide recimo sa druge strane traktora. Koliko bi izasla ovakva konstrukcija sa onom pumpom od mecke za 20-25e?
 
Kako će sponom okretati glavu? Glava kod servo-letve funcioniše samo kada se obrtni ventil u njoj okreće pod uslovom da postoji odredjeni otpor. Unutar "glave" se nalazi torziona opruga koja se zakreće maksimalno 5 do 7 stepeni i upravo ta razlika aktivira obrtni ventil. Ako nema tog otpora ventil ne radi. Apsolutno ne mogu ni da zamislim na koji način je spojio uzdužnu sponu o od 539 (koja ide naprijed-nazad) sa "glavom" (čiji ulaz treba da se okreće) i u isto vrijeme obezbijedio i otpor na zupčaniku koji iz "glave" izlazi i trebao bi da pokreće letvu volana koju je on bacio. Potpuno razumijem kako servo-letva kod auta funkcioniše (do juče nisam jer me nije zanimalo, sad sam naučio) i ne vidim način kako povezati to što vi opisujete da je povezano.

Evo ovdje je sve lijepo prikazano


- - - - - - - - - -

Sada je jasno, letva imesto da gura sponu, ona je pokretac serva, a cilindar ide recimo sa druge strane traktora. Koliko bi izasla ovakva konstrukcija sa onom pumpom od mecke za 20-25e?

Razumijem ja to ali kako je obezbijedio otpor na vretenu koje ulazi u "glavu"? Bez tog otpora ventili ne rade, da može bez toga onda bi se sama glava mogla koristiti kao orbitrol.
 
Mozda neka mini kocnica, ako je osovina slobodna onda servo nema nikakvu funckiju, odnosno sistem ce cak biti ukocen jer nema protoka ulja kroz cilindar.
 
Bolje je iskoristiti sam cilindar od automobilske letve, posebno od nekog kombija i montirati ga poprečno na prednji most kod 539. Nije glomazno, uz njega dodju i spone a vrlo jeftino može da se nadje na otpadu a postaviti pravi orbitrol na volan. Kad se uzme u obzir kakve sile trpe ti cilindri kod kombija, sasvim sigurno može raditi i na malom traktoru kao što je 539. Idealno bi bilo iskoristiti cijelu servoletvu ali je gotovo nemoguće povezati je sa volanom, jedino da se volan pomjeri u stranu kao kod starog Zadrugara i kardanima spoji sa servo letvrom. Tu ne trebaja ni orbitrol ni cilindar, samo pumpa i dva kratka crijeva.

Evo ovdje se vidi detaljno kako servo letva izgleda rastavljena

http://www.3swiki.org/Steering:_Rebuild_Rack
 
Lijepo je covjek napisao da je okretni ventil zablokiran, dakle "orbitrol" nema funkciju kao na autu . Spona volana je prepiljena po pola i jedna strana zavarena na letvu a druga za kuciste ventila tako da sad ta spona malo "radi". Dobio je ventil kao na servo klipu traktora...

U tanjuranju je to kratkog vjeka jer auti ne trpe toliko jake udarce i ne direktno na letvu. Servo volan na IMT traktorima takodjer ne radi dugo da je ispravan, od tog udaranja se ventil ubrzano trosi pa krene sam od sebe traktor skretati u jednu stranu. Na zetoru su to pametnije odradili mada je princip isti ali zetor ima i amortizer na sponi, bas da ublazi udarce i tako sacuva servo vantil...
 
Jel bi mogao cilindar sa hodom od 20cm da paše na IMT539? Našao sam neke

http://www.olx.ba/artikal/10377893/hidraulicni-dvosmjerni-cilindar/

http://www.olx.ba/artikal/19242190/hidraulicni-cilindar-klip-za-hidraulicni-volan/ (ovaj se može uzeti za 60E)

Ovaj mi se najviše svidja (uz njeg idu i crijeva)

http://www.olx.ba/artikal/16742039/hidraulicni-dvosmjerni-cilindar/

http://www.olx.ba/artikal/16745029/hidraulicni-dvosmjerni-cilindar/

Kojik bi vi preporučili od navedenih da naručim da mi pošalju, to je najbolje što se trenutno nudi u oglasima.
 
Poslednja izmena:
Drugi nije dobar za upravljač zato što ima debelu klipnjaču i onda bi u jednom smeru imao recimo 4 kruga volana a u drugom 2. Kod fabričkih je odnos 4:3.
 
1985 ako se dobro secam,video sam na nekom sajmu obican ferguson 539 sa hidraulicnim volanom i imao je kuciste volana,one dve ruke ili spone i sa desne strane klip a ona glava orbitrol je bila namestena na kuciste volana.Koliko sam razumeo oni su izvadili vreteno volana iz kucista,u njemu su ostala ona dva elementa za prenos na levu i desnu stranu a kuciste su samo zatvorili odozgo i tu ugradili orbitrol.Klip gura jednu stranu a preko kucista pomera drugu stranu.Jako lepo i jednostavno resenje,isti ajnslang i okretnost.Bilo mi interesantno, tad sam imao 539 i razmisljao o lakom motanju.Kasnije sam kupio 549 sa hidraulicnim volanom a ferguson prodao.
 
Postavio je zombie slike koje je jedan decko stavio na facebook. Sumski 531 je imao hidraulicni volan kakav opisujes. Umjesto vretena orbitrol a kuciste volana s desne spone prenosi na lijevu i radi posao. Ako ga hoces rasirivati, mozes, ne smeta ti nista dok rjesenja s poprecnom sponom koja ljudi sami prave idu samo na jedno rastojanje tockova a to nekome pase a nekome ne...

Inace, okretaji volana na normalnim traktorima idu 3 kruga u jednu i u drugu stranu. Ili imaju duple cilindre ili imaju po dva cilindra i nikad problema. Samo stariji traktori imaju nesrazmjeran broj okretaja zbog jednog obicnog jednostranog cilindra. Inace, kod mene na SKIP-u je iz punog desnog u puni lijevi krug i pol a od punog lijevog do punog desnog 2 kruga... Na cesti pri vecoj brzini reagira na i najmanje pomjeranje volana kao formula 1. Dok se nisam navikao krivudao sam cestom kao pijan ;)
 
iskreno, dok je volan cisti hidraulik nije mi problem ni 4 kruga u jednu stranu a 5 u drugu. :ppozdrav:
 
Postavio je zombie slike koje je jedan decko stavio na facebook. Sumski 531 je imao hidraulicni volan kakav opisujes. Umjesto vretena orbitrol a kuciste volana s desne spone prenosi na lijevu i radi posao. Ako ga hoces rasirivati, mozes, ne smeta ti nista dok rjesenja s poprecnom sponom koja ljudi sami prave idu samo na jedno rastojanje tockova a to nekome pase a nekome ne...

Inace, okretaji volana na normalnim traktorima idu 3 kruga u jednu i u drugu stranu. Ili imaju duple cilindre ili imaju po dva cilindra i nikad problema. Samo stariji traktori imaju nesrazmjeran broj okretaja zbog jednog obicnog jednostranog cilindra. Inace, kod mene na SKIP-u je iz punog desnog u puni lijevi krug i pol a od punog lijevog do punog desnog 2 kruga... Na cesti pri vecoj brzini reagira na i najmanje pomjeranje volana kao formula 1. Dok se nisam navikao krivudao sam cestom kao pijan ;)
Nije problem ni sa poprečnom sponom ja sam ugradio na malog ursusa hidraulični volan i stavio poprečnu sponu od zetora ili može i od ursusa 355 i na jednoj strani spona ima navoj a na drugoj strani ima nazubitu osovinu koju izvlačiš koliko god možeš raširiti točkove
 
Mali ursus DA ali imt 539 je druga pjesma... Nema ravan prednji trap, nego je kao strelica ako se traktor gleda odozgo, koljevka smeta da se stavi normalna poprecna spona, pa se mora kojesta izmisljati. Ovaj slovenac sto prodaje servo komplet za 539 ima poprecnu sponu zamisljenu da ide ispod kartera a to je glupo da ne moze gluplje i takodjer je napravljena na najuzi moguci postav prednjeg trapa sto nije ispravno ni izdaleka...

Takodjer sistem da kuciste prenosi s jednog tocka na drugi mi takodjer nije "zlatan" jer se opet pojavljuje luft izmedju nazubljenih segmenata u kucistu a popravak je skup. Hidraulicni ili servo volan samo doprinose ubrzanoj potrosnji segmenata u kucistu...

Ja sam si nabavio servo glavu s mercedes kombija i pumpu ulja koja je tu glavu pokretala. Kad dodju sretnija vremena, nabacujem na 539 prednji trap od 540 skup s koljevkom i da se namjesti prava poprecna spona i onda nece biti problema.
 
Mali ursus DA ali imt 539 je druga pjesma... Nema ravan prednji trap, nego je kao strelica ako se traktor gleda odozgo, koljevka smeta da se stavi normalna poprecna spona, pa se mora kojesta izmisljati. Ovaj slovenac sto prodaje servo komplet za 539 ima poprecnu sponu zamisljenu da ide ispod kartera a to je glupo da ne moze gluplje i takodjer je napravljena na najuzi moguci postav prednjeg trapa sto nije ispravno ni izdaleka...

Takodjer sistem da kuciste prenosi s jednog tocka na drugi mi takodjer nije "zlatan" jer se opet pojavljuje luft izmedju nazubljenih segmenata u kucistu a popravak je skup. Hidraulicni ili servo volan samo doprinose ubrzanoj potrosnji segmenata u kucistu...

Ja sam si nabavio servo glavu s mercedes kombija i pumpu ulja koja je tu glavu pokretala. Kad dodju sretnija vremena, nabacujem na 539 prednji trap od 540 skup s koljevkom i da se namjesti prava poprecna spona i onda nece biti problema.

Imaćeš problem oko smještanja Mercedesove servo-glave na IMT539. Jednostavno nema gdje da stane, smeta njegovo originalno kućište volana a ono je izjedna sa poklopcem mjenjača gdje ulaze ručice i ne može da se ukloni. Od IMT540, 542, poklopac ne paše jer je malo širi, možda 1cm. Ja htio da kupim poklopac od IMT540, sreća pa sam izmjerio inače bi džabe dao pare. Jedini za koji mislim da bi trebao da paše je od IMT558 (nisam siguran, nisam imao prilike da izmjerim!!), kod njega poklopac mjenjača i kućište volana nisu izjedna tako da se kućište volana može izvaditi i na njegovo mjesto ugraditi glava od Mercedesa. Ja sam najviše bio za to rješenje jer je najprostije za ugradnju i najeftinije no na IMT539 jednostavno ne može da se ugradi - prvi problem je poprečna spona koju je kod njega veoma teško riješiti kako treba (vidio sam slike i snimke gdje su to ljudi radili ali sve je prilično slabo i nakaradno jer svi stavljaju neke krive spone a od krive spone nema vajde sem ako nije originalna a za fergu nema originalne, provlačenje spone ispod kolijevke je glupost nevidjena). Drugi problem je smještanje servo glave od Mercedesa jer treba nabaviti drugi poklopac mjenjača, sa originalnim nema šanse da se to uradi. Treći problem je smještanje servo glave čak i tako jer je potrebno ugraditi inverziju na nju (dva zupčanika, jedan na nju a drugi na volan) a kod IMT539 ima nenormalno malo prostora ispod instrument table.

Sve u svemu, kao da su ga namjerno pravili da otežaju svaku modifikaciju.

Ja sam krenuo u ugradnju hidrauličnog volana, dakle orbitrol, cilindra, pumpa. Orbitrol sa volanom sam već nabavio, Sauer Danfos, na njemu sam dobio originalni stub i volan, skinuto sa viljuškara ali ima 4 izlaza i koštao me 75 evra. Pumpu imam od Mercedesa 123, , to sam dobio džabe praktično, na njoj imam holendere i remenicu, što se nje tiče siguran sam da može da pogoni volan jer kod komšije takva ista već 7 godina bez problema radi na Rakovica R65, mota ga malim prstom u mjestu. Cilindar sam naručio, treba da stigne ovih dana, hod je 23cm i uz njega mi dolaze i crijeva sa holenderima, crijeva ću vjerovatno morati da produžim ali bar dobijam holendere i on će me koštati 60E. Kad se završi sezona preko zime kreće ugradnja, lagano i bez žurbe.

Juč sam mjerio hod cilindra na novom IMT539P, dakle fabrički hidraulični volan i iznosi tačno 20cm. Moj cilindar ima hod od 23cm što mi paše jer novi 539P ima nešto manji ajnšlag od starog 539 tako da ću otprilike dobiti potpuno isti ajnšlag kao i sa originalnim mehaničkim volanom a svi dobro znamo da je veliki ajnšlag fergin najjači adut. Što se tiče toga da neće imati isti broj obrtaja lijevo i desno, ne znam šta da kažem. Uzmem li u obzir da ja sa 90 kila i 30 godina jedva mogu da ga namotam u mjestu, potpuno mi je svejedno koliko će obrtaja imati na koju stranu. Ugradnja hidrauličnog volana mi je svakako najvažnija zbog oca, njemu je 70 godina i ima mnogo volje da još radi a stvarno nema više snage da se nosi sa ferginim mehaničkim volanom.
 
I ja sam stavio mercedesovu pumpu sa remenicom tojest zf pumpa ali skinuta sa mercedesa i piči bez pola muke
 
Bobo ubacivanjem trapa od 540 ništa nećeš dobiti jer poprečnu sponu kod njega nemaš gde da provučeš osim ispod a to je prenisko kolevka ti treba od 549 jer ona sa donje strane je slobodna pa može da se ugradi i spona i klip na nju a na 540 nema prostora za to ili da uradiš sa dvostranim klipom kao što sam ja uradio ali onda gubiš nekih 10% ajnšlag jer klip ide sa prednje strane.
 
Nazad
Vrh