Ugradnja hidro volana

Mislim da ti je originalna varijanta najbolja. Pretpostavljam da je imas sematski u katalogu.
Druga varijanta bi bila da ugradis neku servo pumpu i servo cilindar vezes za jednu sponu.
 
Znam sta covek pita, al ti dajes samo jednu soluciju zbog cega se izbacuje kuciste volana, mada nema veze sa rakovicinim al ja navodim zbog cega se jos moze izbaciti a da nije pokvareno.

- - - - - - - - - -

Posle 2-3l dosutog ulja u kanticu i posle jednog dana opet ga nema u njoj, ukapiram da terba da pogledam u karter i promenuti semering i lezaj na pumpi :))

- - - - - - - - - -


pumpa je sad prvi put skinuta sa motora, al nisam imao vremena da to gledam jer mi hitno trebao traktor, samo lezaj i semering zamenuo.
bez seta gumica koje su unutar pumpe 99% nisi nista uradio...
 
Mislim da ti je originalna varijanta najbolja. Pretpostavljam da je imas sematski u katalogu.
Druga varijanta bi bila da ugradis neku servo pumpu i servo cilindar vezes za jednu sponu.

Problem je što je moj 539 stara tipa, kolijevka prednjeg mosta komplikuje svaki mogući vid ugradnje jer je veliki problem kuda sprovesti poprečnu sponu. Volan mi je u skroz lošem stanju, ima kilometar lufta u kućištu i naprijed na centralnoj bolcni - nju ću da sredim u toku zime, vidjeću može li se kolijevka srediti samo zamjenom košuljice ili će biti potrebno navarivanje i ponovno bušenje jer mislim da je i samo kućište oko košuljice ili bolcne pohabano. Kućište volana mi je veći problem, tu me čekaju velika ulaganja pa se premišljam da idem na neki vid serva. Najradije bih ugradio čisti hidraulični volan, dakle pumpa, orbitrol i cilindar, s tim da bih cilindae morao da ugradim na prednji most, tu bi mi trebao dvostrani cilindar kakav se može naći na viljuškarima, prije neki dan sam gledao jedan na otpadu, mislim da bi imao sasvim dovoljno hoda.

Nešto slično vidi se na ovoj slici:

Cylinder%20installed.JPG
 
hvala na slici LISNIK samo meni je menjac pored volana malo je tesnije zbog njega,al dok skupim koponente spakovace se nekako.

evo nađoh komplet 400 e a jel ovo tera ovo postojece kuciste?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

koliko izađe varijanta sa orbitrolom i ostalim stvarima?
 
Poslednja izmena:
Sve isto vazi i za ferdzu stari tip.

Kako provuci poprečnu sponu kod stare tipe 539 zbog kolijevke?

Vidi se na slici
img4027k.jpg


Kod nove tipe sa donje strane ima mjesta a kod stare spona bi morala da ide jako nisko kako bi se provukla ispod kolijevke tako da ne udari u nju kada se prednji most klati oko centralne bolcne.

Ovo rješenje bi bilo idealno:

imthidro.jpg
 
Kod novog tipa kolevka ide preko prednjeg mosta, a kod starog ide ispod, tako da će poprečna spona da bude ispod kolevke i biće problem kada negde nasedne prednji kraj. Jedino da se napravi nekakva zaštita, ali to smanjuje klirens koji je i ovako mali.
Preduhitri me zombi sa pitanjem.
 
Da, to je isto odlično rješenje, potrebno je samo naći 2 mala ista (dvosmjerna naravno) cilindra sa dosta kratkim hodom. Mana tog rješenja je što je potrebna veća dužina crijeva jer se uvezuju unakrsno (izlaz iz orbitrola ide u ulaz prvog, izlaz iz prvog ide u ulaz drugog, izlaz iz drugog ide u orbitrol).
 
Da li neko prodaje vreteno volana od Rakovice 65 da je u dobrom stanju....verovatno imaju ljudi koji su ugradili hidrauliku?

Ako je ovo tačno ,
Covek pita za kuciste volana Rakovice a to nema veze sa tvojim kucistem i poluhidraulicnim volanom sto si imao.
Rakovicina kucista ili 558(ista su)su relativno problematicna za popravku i daleko kratkotrajnija od 560,588,578 i slicnih.

Ima kod mene , od 558 i od 577
 
Da, to je isto odlično rješenje, potrebno je samo naći 2 mala ista (dvosmjerna naravno) cilindra sa dosta kratkim hodom. Mana tog rješenja je što je potrebna veća dužina crijeva jer se uvezuju unakrsno (izlaz iz orbitrola ide u ulaz prvog, izlaz iz prvog ide u ulaz drugog, izlaz iz drugog ide u orbitrol).

Izrada tih cilindara iznova nije uopste previse skupa, svi sastavni elementi(cilindri, klipnjace, klipovi, poklopci) su komercijalno dostupni, i nekoliko firmi to radi dosta povoljno. Znaci trebas sam definisati parametre cilindra(hod,ostale dimenzije, vezu na klipnjacama), i imas ih za dva dana.
Koliko znam kineski orbitroli kostaju oko 90€, creva su jeftina. Mislim da ceo projekat nebi trebao preci 400-500€(nove cilindre racunam po cca80-100€), ne racunajuci tvoj rad.
Cilindri se povezuju malo drugacije nego sto si rekao. Veze se samo jedan sa orbitrolom, a drugi cil. se povezuje sa prvim sistemom prepumpavanja.
 
Stavljanje dva klipa predstavlja problem,ako ste svi zapazili pri motanju naprimer u levu stranu prednji levi tocak se smota vise od desnog,to je uradjeno tako da bi mogao traktor kad se namota pun da opisuje krug bez problema,e sad problem sa klipovima je taj sto bi oni namotavali tockove paralelno i onda bi desni tocak u ovom slucaju primera podbijao ili obrnuto u drugu stranu kad se namota.Sve ovo pisem iz iskustva jer sam imao taj problem i kod mog traktora kad sam kreirao preku sponu.Pogledajte dobro slike novog 539 sto sam postavio,nije dzabe preka spona uvucena u prednje felne.

- - - - - - - - - -

Pogledajte dobro,zasto je ruka koja drzi sponu uvucena ka tocku,zato je rakovica okretna,zato sto dobro opisuje krug kad se mota pun.Sa dva hidoklipa je to nemoguce,orbitrol paraleno radi radnju.
2pt9fg3.jpg
 
Kad bi samo mogao nekako volan da se spoji sa upravljačkim mehanizmom od nekog kombija, kao ovaj na slici (koji bi se ugradio na prednji most, poprečno naravno):

01.jpg


Ostali bi samo da se krajevi cilindra sponama vežu za točkove i ugradi pumpa i rezervoar (to dvoje je najmanji problem). Izbjegao bi se orbitrol i petljavina sa njim. Problem je kako povezati volan sa ulazom u upravljačku glavu? Moralo bi da ide preko nekog kardana.
 
Ovo se raspadne i na vozilu koje ide asfaltom,zamisli u tanjiranju,to moze da izdrzi samo hidroklip,pa nije dzabe ugradjen na traktor,video sam kako su ljudi ubacili kuciste od tama na traktor,znaci servo,posle godinu dana kuciste se raspalo,traktor dosta radio i isao u sumu i kraj,posle ugradili punu hidrauliku i voze i dan danas bez kvara.Pa na 577 stari je ugradjen poluhidraulik pa se raspadne za kratko vreme.Za traktor je najjeftinije i najizdrzljivije Pun hidraulicni volan,traje po 20 godina bez kvara.
 
Nije problem povezati creva sa dva cilindra, al bez poprecne osovine to nece funkcionisati, ne mogu 2 cilindra da rade u milimetar tacno i ubrzo ce da zabrljave.
 
Moze ali da je sve idealno,cim pocnu malo da popustaju gumice nastaju problemi,a da je jedan cilindar sa pslabim gumicama sluzi po 10 godina bez problema.
Dzabe ali nemoze,tockovi se na traktoru ne namaotavaju paralelno!!!
 
Mogla bi i cetiri granicnika da ih koriguju svaki put kad se namota do kraja, a sta ako to neradis izvesno vreme ili ide cestom bez motanja do kraja. nema tu leba!
 
Nazad
Vrh