Ugradnja hidro volana

isti smer kao na automobilskoj...al ne moze da se koristi u te svrhe jer nema lezajeve na izlazima kicista,vec samo caure livene-tj ne trpi opterecenja po strani,jer je original namenjena za ugradnju na hronere.
 
I mislio sam za zupcenje,ne za kais,veoma su jeftine.Bitno je da je adekvatan smer.Treba drugaru da ugradjujemo hidro volan na Rajku pa se interesujemo za delove.Za sada smo nasli kod rusa u NS orbitrol nov sa ventilom sigurnosti ugradjenim za 120 eura,pumpa 25 eura isto nova,klip 30 eura+nosaci,creva,materijala,krsa....
 
Servo volan ostvaruje silu preko kucista volana,hidraulicni volan preko hidraulicnog klipa.Obadva moraju imati hidraulicnu pumpu.

---------- Poruka napisana 14-05-12 u 23:26 ---------- Prethodna poruka je 13-05-12 at 18:24 ----------

Kolege,sta mislite o kombinaciji na IMT-u:Orbitrol,Hidraulicni klip,Hidraulik traktora,znaci povezivanje na postojeci hidraulik na cev gde ima konstantni pritisak,kod sedista,tj.menjaca.Koliko je to pametno posto je ulje zajednicko sa diferencijalom,menjacem,hidraulikom.Naprimer na 540 kod mene je pumpa hidraulika od 560 fabricki,znaci jaca i od 558,a taj traktor ne dize teret kao 560,konstrukciono ne moze a pumpa jaka.....:sta:
Meni sad ne treba,ali ima ko me pita da mu uradim tako.

---------- Poruka napisana u 23:33 ---------- Prethodna poruka je at 23:26 ----------

Na ovo mesto da se nakaci potisni vod.
21nlbav.jpg
 
Ja mislim da ne može. Davno sam čitao radionički priručnik, ali ako me sećanje dobro služi, na tom mestu ne postoji stalan konstantni pritisak, npr. kad su poluge spuštene skroz dole.
 
Mene kako secanje sluzi ima pritisak stalno,zato se i nakacuje tu razvodnik za ostalu hidrauliku,utovarivac prednji itd.Tu ima jedna cev,na obe strane po dve gumice i tu ako odu gumice prikljucak odmah pada kad se ugasi traktor,ako su dobre moze plug da stoji pola sata rastavljen od zemlje pod uslovom da je ostalo sve OK,pumpa...
Neznam jel neko probao da nakaci tu orbitrol i klip,ako moze na 540 to bi bilo odlicno,jer onda netreba pumpa,boca,sigurnosni ventil,a creva trebaju kratka.Kao sto rece pumpa na 540 je od 560,ima viska snage.

---------- Poruka napisana u 01:03 ---------- Prethodna poruka je at 00:27 ----------

2zdr428.jpg
 
Ok, nisam majstor, samo sam nekad davno čitao radionički priručnik jer me je zanimao rad hidraulika. Ali, da pokušam opet:

Kad su poluge podignute (samim tim i oruđe) cilindar je ispunjen uljem. Da bi se poluge spustile potrebno je istočiti ulje iz cilindra. Cilindar je sa tom cevi koju pominješ (i na čijem gornjem kraju se stavlja preklopnik kojim se blokira cilindar, i umesto u njega, ulje razvodi na neke druge hidrauličke uređaje) spojen sa pumpom. I tek u pumpi (u ventilu) je moguće istakanje ulja, što znači da pumpa umesto da gura ulje u tu cev i cilindar, ulje gura nazad u kućište. Znači da u tom slučaju ne postoji pritisak u cevi. Već taj jedan slučaj kad tu ne postoji pritisak onemogućuje ovo mesto za napajanje hidro volana. (Npr. setvospremiranje, spušten setvospremač, hidraulik rasterećen a potrebno je motati volanom - nemoguća misija. :osmeh: )
 
Dukej je u pravu. Tu nema konstantnog pritiska, jedino kad su poluge podignute do kraja, tek onda ulje ide dalje, a ako se ugradi ventil prioriteta, onda ces motati volanom a neces moci dici nista na polugama hidraulika...

Davnih dana je ovo isprobano i nema sanse da to radi kako treba...
 
Na primjer, sta?

Zar je moguce napraviti da radi hidro volan i poluge od jednom s iste pumpe bez izvodjenja nekih "marifetluka"? Nije. moze se ugraditi obican razvodnik za podizanje poluga, ali onda se dobije hidraulik ko na vladimircu: gore dolje i plivajuci polozaj cista nula. onda bi mogao raditi i volan i hidraulik, kako je to odradjeno i na npr. zmaj kombajnu. jedna pumpa tera sve, ali sva bit traktora se gubi, tj preciznost hidraulika...

Bez izvodjenja nekih vecih radova ne moze se dobiti konstantan pritisak na "kornjaci" ako poluge ili nisu podignute do kraja ili zablokirane u nekom polozaju a "kuglica" na kvadrantu dignuta preko tog polozaja...

Po meni je totalno neisplativo uopce ugradjivati hidro volan na 539, jer je to lagan traktor za lake poslove i tu nema neke potrebe za hidro volanom.
 
Kako se uvek pronadje pogrešna osoba kada se napiše ovakav komentar, a ona kome je namenjena nikada se ne pronadje.Uvek je tako.
 
Bobo bez nervoze potpuno ste u pravu i vi i Dukej,da bi tu uopšte došlo ulje komandna ručica za položaj i reagovanje mora biti podignuta u protivnom hidraulična pumpa uopšte ni neprima ulje iako se kupa u njemu.
 
Ja se ispricavam, ali vidim da je moj komentar zadnji, pa sam pomislio da se radi o meni...

Uglavnom, kazem ovo jer su ljudi to u mom kraju pokusavali na razno razne nacine i bez dodatne pumpe, nema hidro volana...


Jos jednom, moje isprike ne reakciji.
 
Ok,hvala na pomoci.A jedna pumpa inace moze da gura sve bez problema,na Rakovicama starijeg datuma jedna pumpa napred gura sve sa ventilom prioriteta kao na Zmaju,pumpa zupcasta pojacana i ventil koji konstantno obezbedjuje 8 kubika za volan a ostalo ide za hidraulik i to radi.Tako je kako sam cuo i na Torpedu ali slabo imam majstorskog dodira sa Dajc masinom.Pre par dana sam bas gledao slucajno jednu Rajku 65DV,mislim da je 87 god.ona ima istu pumpu za sve i bas sam probao kako to radi,sejac je bio zakacen i to radi sve funkcije odlicno.Jedina mana ovakvog sistema je kada hidraulik pocne da zeza i nesto crkne nema upravljanja traktorom,zato se i odustalo od ovog sistema.

Imam opet pitanje,jel ovde sme da se postavljaju slobodno pitanja ako neko hoce nesto da sazna i da se opusteno komentarisu razna iskustva uvazenih clanova ovog foruma?
 
meni na rajki radi sve sa jedne pumpe i funkcionise odlicno jednom bio samo otisao semering na pumpi pa zezalo zamenio i sve ok
 
Jel moze koja slika kako je odradjeno,mislim jel fabricka varijanta starih rajki ili si nadogradio?
 
fabricka je varijanta,slike ne mogu stavljati jer koristim racunar na poslu,pa ne smem nista da ubacujem da ne bih s..... nesto a i nisam toliko strucan tek se ucim .
 
nista budzeno,jedna cev dolazi sa pumpe do hidro volana a iz njega dve cevi ,jedna kao povrat ulja se kaci na plocu sa leve strane a pod pritiskom sa desne donje gde i ide
 
Koliko izvoda ima taj orbitrol?Ja sto sam gledao na Rajki ima 4 i sve razumem,samo ne razumem kako kod tebe ide povezivanje na klip.Valjda je to rakovica odradila isto i kod tebe i na ovoj sto sam bas pre par dana gledao.
 
Nazad
Vrh