Ugradnja hidro volana

Na 539 je najveci problem poprecna spone. nemas ju odakle proturiti, osim ispod koljevke i samim time to postaje najnizi dio traktora, zapet ces negdje s tom sponom, pa ce biti cuda...
 
pozdrav drugari evo citam vase postove i veoma za interesantni i poucni pa i mene zanima imam i ja gavu upravjaca od mercedesa vajda 200d nije ni bitno pa bih ugradio na zetora s 50 pa dali bi ga mogla okrecati ova gava upravjlaca ,posto cujem neko vec stavljao na rakovici a ima mesta da se ugradi i nije neki pso ni investicija nego da bi mogla ..pozz
 
Hvala Kosjerac mnogo, neko mi je već rekao da na IMT temi postoje te slike ali nikako nisam mogao da nadjem (tema je ozbiljno velika jbga)!! Evo slike i ovdje, možda nekome zatrebaju pa neka ih i na ovoj temi. Date su slike 2 rješenja.

Prvo:

imthidro.jpg


Ovo rješenje mi se jako svidja jer je kompaktno i lijepo izgleda, te ne zauzima prostor niti smeta kao što bi poprečna spona sa donje strane smetala, kao što Bobo reče. Jedini problem je cilindar, potreban je cilindar sa izlazima na oba kraja a takav je sigurno teže naći.

Evo slike i drugog rješenja:

zoetfd.jpg


Ovo rješenje ugradnje orbitrola je savršeno, uklapa se savršeno u traktor i poklopac mjenjača za koji sam napomenuo da je problematičan. Ako budem išao na ovo rješenje obavezno ide ovakva ugradnja.

i70du0.jpg


Rješenje pogona pumpe mi se takodje svidja mada bih najradije pogon uzeo sa remenice na radilici, bojim se da bi pumpa za vodu mogla da trpi zbog opterećenja zbog dodatnog remena (mislim na njene ležajeve).

1z1y61h.jpg


Rješenja sa cilindrom je isto jako dobro no ima veliki problem - nema poprečne spone već se upravljanje lijevim točkom vrši preko kućišta volana pa ima mjesta za nastajanje luftova. Ja inače imam dosta lufta u kućištu, dakle neki problem u njemu postoji pa ako bih išao na ovo rješenje morao bih prvo riješiti taj problem. Inače, ovo rješenje traži najmaanje prepravki i običan, jeftiniji cilindar.

Evo slika kako je to riješeno na Massey Ferguson 240 (UZEL) koji je kupio moj zet:

25p25xz.jpg



209gkxw.jpg


Dakle, isto rješenje kao na prvoj slici, čisti hidraulični volan sa pumpom, orbitrolom i cilindrom sa izlazima na oba kraja. U svakom slučaju je najelegantnije. Cilindar se kruto montira na most i on sam se uopšte ne pomjera u odnosu na most. Spajanje izlaza cilindra i "ruku" se riješi dodatnim sponama kao što je Bećarina uradio a isto rješenje vidimo i na ovom MF.

Trenutno imam dobru pumpu od VW Passat 3, zamijenjena je na autu prije par godina jer joj se ležaj malo čuo ali bi na traktoru mogla da radi samo tako. Za rješenja sa prethodnih slika bi mogao iskoristiti nju i ostalo bi mi samo da nabavim klip (sa izlazima na oba kraja) i orbitrol. Zna li neko okvirne cijene ta dva dijela? Ako bih našao posao u skorije vrijeme planirao sam da to uradim ovog proljeća.
 
Orbitol je oko 60-70€ polovan, 150€ nov, a cilindar neznam koliko je evrića, možda može da se nađe od nekog rashodovanog vijuškara jer oni obično nose ovakve cilindre.
 
Polovan nije preskup, nov već jeste. Vidio sam tu i tamo neke rashodovane viljuškare, na njima se može naći i orbitrol i klip, e to bi bio pravi posao :)
 
Zombi, bolje ti ulozi novce u dobar cilindar nego da ides na soluciju da ti kucista upravlja drugim tockom. Elementi kucista su novi jako skupi a polovni su svi razjxxxni do kraja i tu nema srece. samo elementi puza kvalitetni ce te kostati blize 200€ a ako ugradis neke jeftinije, otici ce jako brzo, jer ces s hidro volanom moci motati i pod teretom i brze ces motati i odlazit ce kuciste samo tako...

Preporucam dvostrani cilindar od rusa (od villjuskara je pre debel i pre kratkog hoda kako mi se cini) i da vidis posla. najskuplja su u cijeloj prici crijeva.

Imao sam priliku uzeti na kilu cjeli volan od indos vilicara skup s pumpom koja pase na motor od 539 i dvostrukim cilindrom i ne odem budala, nije mi se tad dalo zezati s tim... sad mi je zao ne mogu ti opisati koliko...
 
Slažem se sa tobom Bobo 100%, rješenje gdje upravljanje ide preko kućišta je loše zbog luftova a dijelovi za remont kućišta su i ovdje u BiH strašno skupi. Išao bih ili na rješenje sa dvostranim cilindrom koje je po mom mišljenju zaista najbolje složeno, lijepo i kompaktno izgleda, ne smeta nigdje ničemu. Rješenje sa jednostranim cilindrom je isto OK ako bi se mogao naći način da se poprečna spona provede nekud a da ne smanjuje klirens, što bi bio dosta komplikovano jer su stari 539 naprijeg dosta "zgurani" i nema mjesta.

@Milos Bota

Jel mislis na dvostrani klip kao na prvoj slici gore i kao sto je na ovom malom MF? jel to cijena novog ili polovnog? Ako je nov to je jako povoljno.
 
dali bi mogao da pomeriš kolevku prednjeg trapa za 3-4 cm napred da dobiješ više mesta
 
Onda jedino ti ostaje da nabaviš cilindar od Uzela , pročito sam u temi o prednjim utovarivačima da ima firma u Zrenjaninu koja pravi hidraulične cilindre.Da li može biti problem na 539 zato štoje trap kriv fabrički, da dobiješ mrtve uglove u motanju točkova ako staviš sponu ili klip popreko.
 
Zombi možeš napravit i ovako ko što je na ovim slikama. Cilindar ko na recimo IMT-576 na kojem je ventil sa koji upravljaš desnom sponom, a lijevi i desni točak su povezani sa jednom sponom-šipkom koja ide kroz dvije čahure koje su fiksirane na trapu. Umjesto tog cilindra sa ventilom možeš ubacit obični cilindar, al bi u tom slučaju morao ugradit orbitrol umjesto kućišta volana. Pregledaj slike pa će ti bit jasno kako to funkcionira na ovom fergusonu.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Kad bi radio hidraulični volan na fergusonu prvo bi išo na opciju dvostrani cilindar ispod hladnjaka (pravljen po mjeri), a druga opcija bi bila ova sa slika (pumpa, orbitrol, cilindar, spona ispod hladnjaka).
 
Neće jer se nalazi u čaurama, ona se može pomjerati samo lijevo-desno. Na krajevima ima dvije dodatne male spone sa krajnicama, isto rješenje kao kod MF-a sa slika gore. Zanima me ovaj cilindar sa ventilom, kako to funkcioniše, čini mi se da se kod Zetora nalazi nešto slično?
 
Da, tako rješenje imaju neki Zetori (recimo 6911, 7711...). Nabaviš cilindar od Zetor-a il IMT-a, rješiš pumpu, prepraviš one držače spona na rukavcima, učvrstiš onu sponu ispod hladnjaka i to je to.
 
Da, tako rješenje imaju neki Zetori (recimo 6911, 7711...). Nabaviš cilindar od Zetor-a il IMT-a, rješiš pumpu, prepraviš one držače spona na rukavcima, učvrstiš onu sponu ispod hladnjaka i to je to.

Šta misliš, koja bi cijena tog cilindra bila? Ne vidi se na slici kako je on tačno spojen, on se sa jedne strane oslanja negdje na šasiju traktora a sa druge na "ruku" koja zakreće točak. Ne vidi se kako je spojen na glavu volana, ona dakle ostaje tu i preko jedne spone je vezana na tijelo cilindra? Imaš li molim te još neku sliku ovog rješenja, ne vidi se kako je tačno uklopio ovu poprečnu sponu od desnog ka lijevom točku, čini mi se da ej stavljao dodatne male spone sa kuglama na krajevima? Ovo rješenje mi se jako svidja jer za njeg nije potreban orbitrol koji je dosta skup, samo me brine kako bi se to uklapalo sa kućištem volana, tu imam dosta lufta trenutno ili možda bi se to nautralisalo pošto se koristi samo desni izlaz iz kućišta?

EDIT

Jel ovo na slikama originalna IMT pumpa? Koliko to košta i može li se naći?
 
Poslednja izmena:
E, vidis, meni se rjesenje sa servo cilindrom ne svidja, jer bi bilo pametnije da je stavio cilindar na lijevu stranu, manje crijeva a lijeva spona na 539 je direktna a desna se pokrece preko lijeve i tu se desava veci luft. Da je cilindar stavljen lijevo, desna ruka bi sluzila samo kao ukras i volan bi bio direktniji. Osim, naravno, ako segmenti u kucistu nisu u super stanju pa da lufta nema, al svejedno, tanjuranje i slicne radnje razbijaju segmente, tako da opet tvrdim da bi bilo pametnije s lijeve strane to odraditi.

Sve u svemu, jako mi se svidja i jedan i drugi sistem, ali tvrdim da to na 539 nije potrebno. pogotovo od kad sam prepiksirao prednji trap i segmente u kucistu. Naime, nisam imao knjigu od 539 (djed negdje bacio) i nisam pojma imao odakle se podmazuje puz volana i da li se uopce podmazuje. Koliko ja pamtim na 539 su u 20 godina promjenjena tri vretena i tri burenceta s kuglicama, jer je radio volan na duho. Kako su poceli poljoprivredni forumi, onda ja vidim da se skine akumulator, pa fino sipas polutekucu mast unutra... neznanje se placa, a nisam nikoga imao ni pitati nit kod koga vidjeti.

Vjerujem da ce mu sad volan raditi bez greske jos ohohoho godina...
 
Nazad
Vrh