Trimeri

Napisah pre mesec-dva da sam uzeo jednu njivu uslužno da iskrčim...Radi se o 60 ari njive u koju niko nije ušao od 1979. godine...deo bliže jednoj komšijskoj šumi se i sam pošumio, ostalo - ne daj Bože nikom!Ne postoji 10cm čistog prostora...glog, divlje ruže, dren i ostala trnjina...kad se tome doda da se obe strane jabukari čije su gazde i radnici nemilice bacali granje, propale stubove i parčiće žica, situacija na terenu deluje obeshrabrujuća.Jedino "dobro" što nisam uslovljen rokom za završetak...neki početak marta, okvirno, recimo.Paljenje granja i iznošenje debljih drva takođe pogođeno...tek tada može bager da se pozabavi panjevima.
Evo kako izgleda...





Radio 3 dana, ali od toga samo jedan od 10h do 16h, ostalo je bilo u prekidima zbog česte kiše, tako da sveukupno rađeno oko 14 sati.
Odrađeno oko 13 ari...



Za ovaj posao dokupljen i vidija STIHL cirkular, cena - prava sitnica 4930.00, mada vredi svaku paru...






Ceo posao radili
Jonsered FC 2255 (zakrivljeni tarupni nož)
Jonsered RS 44 ( cirkular)
Oleo-Mac 941 testera




 
A kad je prodao je druga prica.Da ostavlja za sebe po meni je puno bolje svo to drvo izmalcirati u zemlju nego iznositi i paliti.Nece to povecati kiselost kao sto se prica na forumu,to ako svake godine bi tako radio onda da,mada i tada bi to islo sporo.
@dejan 351 Posto je kod vas malciranje drveca ,zbunja ?,tj tako to isto kao sto je na toj parceli.Traktorski sumski malcer,rad sa njime.
 
Kod nas su dolazili neki pre par godina i malčirali trnjine, žbunje i ostalo rastinje pored i u parcelama.Ako se dobro sećam tada je koštalo 15 rsd/m2 samo to a da privedu kulturi i prođu sa nekom mašinom koja melje panjeve, žile i ostalo još 20 rsd/m2.
 
Da znam,i sad je jos skuplje cak,oko 200k malciranje ,i do 300k to freziranje kao....mislim po hektaru naravno.
 
I ja sam to hteo napisati. Ja pre par godina iskrcio jednu slicnu parcelu od 45 ari i trebalo mi je 3 meseca. Koristio trimer Oleo Mac 746t sa strunom, nozem i skarlet cirkularom i motornu testeru Dolmar 102. Sve iskrcio i odvojio sto je bilo za sporet a ostatak zapalio. Potom obrijao travu do zemlje i obelezio tackama panjice za vadjenje. Angazovao skip da povadi panjeve pa potom skupljanje panjeva i odnosenje kuci. Dalje duboko oranje sa traktorom od 130ks pa skupljanje zila koje je izorao i njihovo sklanjanje.. Potom freziranje pa opet skupljanje korenja i sklanjanje. Na kraju busenje rupa i sadjenje tek pred Novu godinu.
 
I ja sam to hteo napisati. Ja pre par godina iskrcio jednu slicnu parcelu od 45 ari i trebalo mi je 3 meseca. Koristio trimer Oleo Mac 746t sa strunom, nozem i skarlet cirkularom i motornu testeru Dolmar 102. Sve iskrcio i odvojio sto je bilo za sporet a ostatak zapalio. Potom obrijao travu do zemlje i obelezio tackama panjice za vadjenje. Angazovao skip da povadi panjeve pa potom skupljanje panjeva i odnosenje kuci. Dalje duboko oranje sa traktorom od 130ks pa skupljanje zila koje je izorao i njihovo sklanjanje.. Potom freziranje pa opet skupljanje korenja i sklanjanje. Na kraju busenje rupa i sadjenje tek pred Novu godinu.
Kako napreduje taj voćnjak?
 
@Arkadije
Nema u blizini ni jednog sa šumskim malčerom (ili ja nisam uspeo da nađem), sve je to pre 70km i ne isplati mu se da dolazi.Tražio sam pre dve godine da meni nešto odradi, ja nisam mogao zbog vremena.

@radisasvr

Nešto manje od ara po satu...Nisam pravio pauze...malo se izgubi vremena da sam morao stalno montirati alat na jednom trimeru...ovako ide vezano, prvo zakrivljeni nož (korov i sitno rastinje do 2-3 cm), pa cirkular (3 - 7 cm), pa testera sve preko te debljine....Mogao bi i cirkular, ali ovako je brže, mada ovih preko 15 cm i nema mnogo (ima u tom šumskom delu), većina njive je u trnju i prastarim ružama do 7-8 cm je neki prosek.
 
Pa verovatno zbog silnog korenja. Preko 30 traktorskih korpi korenja sam izneo iz njive. Vazno je povaditi sto vise korenja a ja sam bolesno pedantan u tome.
 
Nastavljen rad na džungli...rađeno 3 dana po 6 sati...nailazim na deonice gde je nemoguće iglu staviti...





Ovakvih gomila sitnijih stabala ima već oko 40-ak





Radnik i mašine ostali isti...moja procena da imam još 6-7 radnih dana, ovakvih od 10 do 16h



Koliko je velika parcela.... Verujem da nije manja od 50 ari koliko mi je vidljivo iz slika... I baš me zanima kako ove ljute mašine trpe opterćenje ovih šibljaka???

Poslato sa RMO-NX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh