Trimeri

Kosio juče, sa forumašem koga mrzi da kuca, parče od nekih 15 ari šljivara, ne košen ove godine, trava do jaja bukvalno.

Sad, to ništa neobično, nego on poneo pored viladžera 1900 i Dac 310.

E taj Dac 310 ispade opaka mašina. Ima snage više od viladžera, gorivo isto srče, najveća mana je glava. To ubija u pojam. Ma kako da strunu namotaš neće da izlazi, nego mora ručno da se izvlači. Koja je to fora da mora za nov trimer odmah drugu glavu da kupuješ meni nije jasno.

A cena, činimi se reče da je platio 14.000.
 
Imao bih jedno pitanje u vezi Husqvarna 525rx.

Evo, kao što je i red, da samom sebi i odgovorim. :)

Što se tiče H vijka, podesio sam ga po uputstvu na 9150 o/min i okrenuo za 1/4 kruga. Obrtaji su se popeli preko 9600 o/min, a preporučeni max br. obrtaja je 9500 sa trimi glavom. Malo sam pridavio i sad je max 9400. Nikakve velike razlike u zvuku nisam osjetio, tako da sam siguran da ne bih mogao podesiti ovaj trimerčić bez tahometra. :D Svaka čast ljudima koji se bave tim poslom.

Razlika u radu između 9000 i 9400 o/min je neznatna. Vidjećemo da li će svjećica biti manje masna na kraju sezone. :veseljak::
 
Брат Украјинац раскупусава четворотактни тример, па да видите шта има унутра.

 
Размишљао сам да узмем Stihl FS-450, и видим да код нас постаје популаран и HUSQVARNA 545RX као пандам 450ки. Да ли је неко имао оба, и каква су искуства у поређењу једног са другим? Цене су им скоро да идентичне.
Гледао сам да је 450ка у ствари најјача машина на нашем тржишту, међутим није ми јасно зашто нема 560ке рецимо код нас...
 
Ja sam koristio par godina Husq 244rx, to je slična snaga i mogu reći da za tu mašinu nema prepreke.
Ovo moje je doduše spadalo u šumske čistače, i moglo je seći cirkularom i šikaru do 15cm.
Ne vidim potrebu za mašinu jaču od te..
 
HUSQVARNA 545 koristim na poslu sa niti sam samo radio jaka je ali mi se ne svidja sto ima tako kratak kardan,kao da kosim ispred nogu za razliku od Stihla koji ima duzi kardan.Plus Stihl servis i delovi su na svakom cosku dostupni za husku nisam siguran.
 
Ja radim na potrošnju goriva....Jedan rezervoar (1.2l) naplaćujem 800 dinara ako je redovno košenje travnjaka.....
Ako je zapušten plac u pitanju, pun korovštine i šiblja, gde moraš koristiti i nož i strunu, onda okrugla crvena hiljadarka....
Naravno, komplet "repromaterijal" moj, gorivo, struna, itd...
Radio sam nekad i na satnicu, ali gde se kosi voćnjak od par dana posla....To ide 400 po satu, gazdin repromaterijal, trimer moj....
 
@dobrodol
Iz tvog ugla, kakva je onda računica, tj. koja bi cena bila gledano po 1ar za redovno održ. i kada je zapušteno? Kao što ti kažeš tvoje gorivo i repromaterijal.
 
Računica je takva da izbegavam da radim uslužno s trimerom....
Nemam potrebu za time više...
Idem samo još kod brata od teče, i ne naplatim, klot zabadava, ali zato je obavezno bar 2 oznojana Jelenka i vruć kafućino da budu na stolu kad završim s tamburanjem ispred kuće i avliju...
Bilo je pitanje Člana brka45 kako se kreću cene usluge rada s trimerom i ja odgovorih...
Ne bih ulazio u polemiku da li se isplati raditi ili ne i po kojoj ceni...
Da računam stavku po stavku, amortizaciju i radni sat, izašlo bi to, ohoho...
Uvek se osvrnem na to da je mnogima lakše (čitaj: jeftinije) da plate uslugu nego da kupe trimer i krljaju ga po vukoje...binama i kičme se...
Sede na verandi, pijuckaju sok (ili nešto žešće) i nadgledaju radove...
I ponekad (poneki) zakeraju...
Eee, onda i nek' plate....
A ima i onih što se cenkaju po završetku i obavljenom poslu...
Neka, hvala lepo...
To je moj odgovor, iz moga ugla gledanja na stvar....
 
.....
Glavno košenje se radi kosačicama i meni je taj način dosta brži, lakši i ekonomičniji.
Trimer je tu samo da počisti ostatke pored plotova, taraba, ograda,stepenika, betona....

Ista situcija kod mene, ali sa trimerom ne umem da kosim, pa to ti je.
Ne ide mi pa ne ide.
Prosto me sramota , pa moram da pitam kako da naucim ...
 
Za vikend malo više isproban AGM 520.. Nemam prethodnog iskustva pa je meni sasvim dobar. Još učim :) .
Trokraki jos nisam koristio jer sam uglavnom kosio pored nekih ograda, stepenika.... Probao sam ga malo i u gustoj travi do grudi ali tu struna nije dobro resenje. Nije da nisam znao da treba trokraki ali nisam hteo da gubim vreme zbog par m2. Ovog vikenda, ako vreme dozvoli, ide proba sa trokrakim.
Ja za sada zadovoljan. Lepo pali, lepo radi, ja učim - ma idila :)
 
Има ли неко искуства са новим тримерима на тржишту типа Лесник 24 и W-MS 1700 B LUX? Цена им је слична као Демону и Штраусу, а изгледају веома примамљивије. Вероватно се ради о истом мотору и истој снази?
Иначе имам Штраус 5.2-тешко смеће од тримера. Не бих га препоручио никоме.
 
Димитрије, у време када се нове "марке" појављују и нестају у року од године дана, схватио сам да ми је најбоље да се држим "мејнстрим" ствари са што већом базом корисника (са истим толиким искуством и снабдевеношћу деловима).

Зна да буде фрустрирајуће када у неко доба имаш потребу за неком информацијом у вези глича кога имаш са својим фантастичним и јединственим тримером или ти треба неки резервни део који је посебан само за твој модел, а он баш и није доступан.

Значи, мој закључак је да за што дуготрајнију експлоатацију бираш неки "мејнстрим" или "бренд". У оба случаја нећеш тако лако моћи да "извисиш".
 
@dobrodol
Pitao sam koliko se kreće uslužno košenje ne iz razloga jer se time bavim, naprotiv, ne bavim se time već me interesuje koliko se kreće kada bih nekome platio da mi uradi voćnjak koji je 10 ari ograđen sa 30-ak stabala. Iz tog razloga sam pitao. Što se tiče same košnje, nekako me opušta te mi iz tog razloga odgovara da sam kosim. Cena me zanim iz razloga za koliko ljudi rade taj posao.

@ben roj
Što se tiče košnje ako nema ko da ti pokaže na licu mesta stvarno je malo nezgodno dok se ne uđe u suštinu, treba malo vremena i praksanja. Najbitnije je da se podese oprtači kako treba tj. da se težina trimera lepo rasporedi na telu, da ga što manje osećaš na sebi, pa sledeće visina trimera tj. da alat koji koristiš bude u ravni sa podlogom da ne upada u zemlju, da glavu trimera ne nabijaš u travu već samu nit (nit kosi) i da mlatiš levo/desno uz sinhronizaciju gasa (neko drži konstantno gas dok radi). Otprilike tako nekako, mora da se vežba.
 
Kad dobro stegneš "amove", okačiš trimer, spustiš glavu na zemlju i "guvernalu" pomeraš napred ili nazad dok ne namestiš kako ti je najlakše držati.

Ja gas i povlačim na desno i na samom kraju pustim, mrdnem se napred, opet gas i sad na levo, i tako dok ga ne pregrejem mlatim. Onda pauza, pa opet. Ili kad je velika trava, s leva na desno skratim na 30-tak cm i kontra do zemlje. Nožem samo u jednu stranu pravim otkose. Mada nož više ne koristim.
 
Odavno sam prestao da 'turiram'. Gas do polovine ako je manja trava i levo desno pa dok ima goriva. Kada ponestaje goriva osetim misris benzina i na kratko povećanje obrtaja. Tada ga držim na leru dok samo što se sam ne ugasi ali ga ja ugasim. Kada se ugasi sam sa velikim obrtajima onda ga teže upalim. Kada se vratim do rezervnog goriva sipam i upalim da radi minut pa ga ugasim. Onda odmorim dok popijem kafu ili uradim još jedan rezervoar. Posle drugog rezervoara obavezno pauza jer se i ja umorim. Retko kada imam vremena da radim još košenja. Kada je visoka trava onda isti sistem samo levo smlatiim na pola a desno do zemlje.
I obavezno sveža mešavina koja se pravi sa špricem. Retko kada pravim više od litra mešavine. Čak retko i litru samo kad sam siguran da ću i sutra da kosim. Sve što ostane goriva starije od nekoliko dana stavljam u poseban balon u koji dodam ulja i napravim smešu za motornu pumpu. Tu dodam 30ml ulja na litar. Njoj ništa ne fali.
Sve u svemu amaterski-penzionerski...
 
Nazad
Vrh