Trimeri

Momcovi stelovanje H je mac sa dve ostrice. Ako je ulevo odvrnut vise dobija se bogatija smesa i veca potrosnja. U desno zavrtanjem se dobija posnija smesa i obrtaji mogu i preko maksimale dozvoljene ici.Tu se onda javlja problem losijeg podmazivanja i prevelikog habanja i mogucnosti pucanja delova od preteranih obrtaja. Nastelujete H gde su najveci obrtaji i onda vratite malo ulevo na bogatiju smesu i to ce biti to. Inace to se radi po obrtomeru ili drugacijim spravicama ali ugrubo moze i ovako. Nikad neostavljajte vijak gde su najveci obrtaji bez obzira sto tu najbolje prima gas i zvizdi. Posle ce biti sto kupih kineza kad nije nizasta
 
"H" (visoki obrtaji) zavrnut za više od pola kruga (kod mene), i trimer se preporodio, više se neguši kao da ima astmu, već zviždi kao trkačka mašina :osmeh:. Sada nesmem da mu dam pun gas, a i nema potrebe :osmeh:.
Ne sme da "Pisti" kad mu das max gas neopterecenog,mora malo da "stekce",tako se steluje kad nemas brojac obrtaja...dakle,kad se optereti i sa max.gasom,dobro nastelovan H je onda kad ima snage (ne gusi se),ali ne i previse snage,kako ti kazes...
 
Ja sam T stelovao, tj smanjio ler. U uputstvu pise da se stelovanje L i H ne vrsi na svoju ruku ,vec da se to prepusti serviserima. Sto se tice mog "problema" ,radi lepo, kosi lepo, lepo pali Bogu hvala, samo sto sam primetio da mi malo baca na taj filter za vazduh. Primecuju se kapljice ulja kao kondenzat na njemu. Slikacu sledeci put pa cu da postavim. Ne znam kako se ponasa pri maximalnom opetrecenju, jer ga nisam "ganjao" ,za neku umerenu upotrebu se ponasa korektno.
 
Posto kazes da je nov onda je verovatno jaca smesa ali ako lepo radi moj ti je savet da ga ne cackas,jer ko sto kaze Vica ako mu das previsok broj obrtaja stelovanjem karburatora, riknuce motor slabo podmazivanje ima i hoce da zariba.Posto radim mehaniku Imao sam slucaj sa jednom husvarninom testerom covek je sam stelovao kaze nije da sekla nemoz da je zadrzis i samo se odjednom ukocila.Kad je rasturim ono zavario klipnjacu za radilicu.Zato ako se nerazumes bas najbolje nadji majstora da ti presteluje da te nebi posle skupo kostalo
 
@Sumadinac-Gruzanin Ma jok, nema love po trotoarima, bas sam gledo juce (?!) i ne berem lovu po basti, tu mi korovi. Krvavo to zaradim ali ako biram izmedju nove Kineske trimi glave (koja se nova raspala za manje od sat) za 1000-1200 dinara i Husqvarne za 1590 din. koja radi, biram ovu drugu. Evo i juce sam radio novim Einhelom, lupio sam vise puta u razbacan beton ispod visoke trave, novoj Husqvarna glavi nije nista. Opet mi je spalo povratno crevo za gorivo, ali nisam odmah primetio, valjda bilo niz vetar. Oko 2/3 rezervoara iscurilo u atar, to mi veca steta nego sto sam vozio do Pazove po trimi glavu.
 
Protiv sam bilo kojih vrtenja šrafova za štelovanje. U servis i kraj! Ako se nešto desi posle, jasno je ko je odgovoran.
 
Ako se plašite zaribavanja, slobodno sipajte jaču mešavinu 2,5-3%(mororu neće ništa naškodiiti, sem zapušenja izduvnog kanala i auspuha), a što se tiče zaribavanja od štelovanja smeše, to su gluposti. Dvotaktni motor u zavisnosti od opterećenja, "povlači" i više goriva (kao i svaki SUS motor), samim tim i podmazivanje iz goriva (dvotaktnog). Kada je neadekvatna smeša-suviše bogata (mešavina goriva i dvotaktnog ulja), motor "iskoristi" samo to ulje iz goriva, a samo gorivo-benzin "izpljuje" na auspuh. Druga je stvar ako sa podešavanjem smeše, neke firme štite dugovečnost motora, a na račun reklame za siromašnu mešavinu od 2% :osmeh:.
Za sam motor, je bezbolnije da sipate jaču mešavinu od 2,5-3%, smanjite smešu i terate ga u visoke obrtaje, nego da ga "davite" sa prebogatom smešom goriva (i ulja) !!!
Normalno, netreba ga terati u nenormalno visoke obrtaje, da nebi klip izleteo kroz auspuh :osmeh:.
Pre nekih 25 godina, sam doktorirao friziranje Tomosovog motora (ATX je u pitanju), tako da znam o čemu pišem.
 
Ako si to doktorirao onda bi trebao znati mane posne smese. Nisu tu samo obrtaji u pitanju nego mnoga ostecenja koja mogu nastati. ja sam to imao pa znam a i nekoliko motora sam otvarao upravo zbog toga. Odredjen odnos mora postojati za pravilan rad a friziranje i prepravke su nesto drugo i te masine su mnogo manjeg veka
 
Pa odmah sam naveo, da ako se ekstremno smanji smeša, treba jača mešavina 2,5-3%, i nema brige, jer količina potrošenog ulja ostaje ista, a štedi se samo na BENZINU :osmeh: !
U slučaju Villager trimera (ovog mog), nije u pitanju posna smeša, već samo štelovanje adekvatnog odnosa goriva i vazduha (prave smeše), i taj motor bi trebao da troši komotno 2,5-3% mešavine sa mineralnim uljem, a ne reklamiranih 2-2,5%(sintetičkog 1% manje) sa pravilno podešenom smešom.
 
Kao sto neko rece mac sa dve ostrice. Ako znas sta radis moze da bude dobro ako mislis da znas mozda i bude skupo. Samo pratite temperaturu cilindra i auspuha kad je pod opteresenjem i nema brige.Malo mesavine veca temperatura, vise mesavine manja temperatura. Treba biti umeren u svemu :osmeh: Licno, sve zavisi kakva je masina u pitanju. Brze husqvarne vole posno dok ove starije koje idu na snagu vole mrsno :ppozdrav:
 
Temperatura auspuha baš i zavisi od smeše, ako se auspuh pri opterećenju zacrveni, biće da je jaka smeša, jer sagoreva tek u auspuhu.
Najprostije određivanje adekvatne smeše na dvotaktnom motoru, je po boji svećice, i to pri radu motora u normalnim eksploatacionim uslovima:
-NORMALNA-PRAVA smeša, je kada je porculan svećice SVETLO SMEĐ I SUV
-SUVIŠE BOGATA, porculan je crn i mastan
-SUVIŠE SIROMAŠNA, porculan je beo, ili čak odgoreo
Tomosov motor sa čistim benzinom, bez mešavine, posle 2Km radilica je otišla u k.... Toliko o tome koliko znači mešavina kod dvotaktnog motora.
 
U prilog tezi, samo mislim da novokonstruisani motori vole (cak zahtevaju) tacno po propisu, a starinski motori rade bez stete i kada se odmeri sacometrijski (osacujes pa krknes otprilike). Vec sa malo prekardasenim uljem u novim motorima osetim da rade nepravilno, a sa posnijim ce lezajevi brzo da prozvizde.
 
Evo mog 8god starog alka 0,9kw .Dva dana je pokosio dva dvorista oko 30 ari
picture-260.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Svecu sam skinuo prvi put da vidim jel ima jos sta a boju sami procenite. To je jos originalna svecica kao i ova na vilager testeri posle 9 god
picture-259.jpg
[/IMG]
picture-261.jpg
[/IMG]
 
Polako, ljudi! Ne mogu se porediti nikako 2T motori od pre 25-30 godina, i ovi današnji. Kao ni 2T ulja, a ni benzini.
 
Na trimeru PowerPlus - POW 60471 mi je pukao ovaj deo:
http://s2.postimg.org/r87q6f155/20150602_112234.jpg
http://s23.postimg.org/oqdpkdgcb/20150602_112217.jpg
Da li zna neko gde bih to mogao da narucim?
Prilkom kosenja osetih miris benzina ali posto sam ga bas bio sipao rekoh od toga je medjutim osetim mokre pantalone i imam sta da vidim niz rezervoar mi curi benzin ja pomislih da nisam dobro zatvorio cep medjutim opet isto posle sam video da mi izgleda pusta na ovoj gumici:
http://s24.postimg.org/yqstoym3p/20150602_080849.jpg
Da li ima ona da se kupi ili da probam da je namazem silikonom mada ne verujem da ce da drzi zbog benzina?
 
Probaj cistim benzinom da prvo ocistis gumicu i rezervoar okolo pa uzmi na suvo nanesi silikon visokotemperaturni za motore. Mislim da ce pomoci . To je rucica od gasa polomljena koliko vidim na slici. Probaj u servisima vilagera jer mozda odgovara od nekog modela posto dosta slicnosti svi kinezi imaju u delovima
 
Nazad
Vrh