Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
marko nisi se ni ti proslavio sa svojim prognozama, recimo u svetu je sad u padu a kod nas ide na gore, i td. da ne prevrcem ceo decembar sta si sve balocko...
Ovo sto si citirao ne vidim gde sam pogresio. a ako vec hoces da diskutujes, onda je i normalno da prevrces i trazis da bi demantovao. Nemam nikakav problem da pogresim, i da to neko primeti. No, to i nije bila tema necija greska, vec najobicnije tumacenje cinejnica.

- - - - - - - - - -

Marko,da probam ja da ti odgovorim...sustina Peet-ih komentara je da si pocetkom berbe i par meseci posle bio potpuni pesimista u vezi rasta cene kukuruza,sta vise si i indirektno ubedjivao ljude da je bolje da prodaju,polako se taj stav menja,sad si "optimistican" uz opreznost izjava,sve ovo lici na nekakvu igru..tako sam ja video tvoje postove unazad 6-7 meseci...svako od nas ima pravo na misljenje ali brate..tvoje deluje nametljivo u odnosu na druge
Pocetkom berbe, nisam nikako mogao biti pesimista po pitanju cene, jer sam najbolje znao kakva je pustos kod mene i oko mene. U vezi pada cene kukuruza sam bio apsolutno i 100% u pravu. Kukuruz je pao kako u svetu, tako jos vise kod nas. A ja sam svoje misljenje i materijalizovao time sto sam sav kukuruz prodao, sto sam i napisao. I upravo ovde nastaje sav zaplet. Da, ja sam nekim ljudima sugerisao da prodaju, ali pricamo o vremenu kad sam ja prodavao, a to je novembar mesec. Mi ceo decembar vodimo polemiku dal ce kukuruz da padne. A on je mogao da se proda po 29,7, a evo i sad @paor i @Kish pisu o ceni od 24,3, a evo ga januar mesec ode pola. Dakle pricamo o potpuno dve razlicite stvari, o prodaji kukuruza u kratkom periodu, i o cuvanju kukuruza i posmatranju dugorocnog trenda. To ocigledno neki ljudi ne razlikuju. Ako mene covek pita dal da prodam, onda je moj odgovor bio jasan, PRODAJ. Jel cim me pita dal da prodam, sigurno me ne pita dal da proda sada ili u julu, vec pita dal sada ili da sacekam neki dan. Dakle, potpuno su drugacije odluke i faktori za dugorocni od kratkorocnog trenda. I da ne bih bio pogresno shvacen, ovo sad se odnosi na danas, vec na pricu iz novembra meseca.

A da li sam optimistacan sada, svakako vise nego pre nedelju dana, iz prostog razloga zbog boljih vesti, koje jesu bile ocekivane. Ovo ti je malo preterivanje za 6-7 meseci, jer tesko da iko moze da se bavi tako ozbiljnom prognozom, i da to jos ozbiljnije bude prihvaceno. Svakako da ce ljudi, a i ja uvek imati nekakva ocekivanja, prognoze, i praviti planove. Mene je to prosle godine koliko toliko spasilo, jer sam citanjem i nekim svojem razmisljanjem na vise od pola povrsina posejao suncokret. Kukuruz je bio opsta propast, a tri firme za koje znam su imale samo kukuruz na nekih 3000 hilajde hektara oko mene. Pogresna opklada.
 
Ok ajde,ovde smo da pomognemo jedni drugima sa informacijama radi sto bolje prodaje istog...necemo se prepirati oko gluposti..vreme ce pokazati ko kosi a ko vodu nosi
 
Za nekoga ko do skora nije znao da izracuna koliko je 26- 23, moze se primetiti odlican napredak. Sad si vec zauzeo stav da to cak moze biti isto. A to koliko si katastrofalan vidi se po tome sto ne umes ni da pogledas one tabele u kojima ti pise da je psenica na Produktnoj skuplja od Budimpeste, i to preko 1 dinar. Jel ti uopste vidis sta pises, ili si toliko obuzet i gubis moc rasudjivanja. Saberi se vise.

A sad bi bilo lepo kad si takav strucnjak za te "sto vode racuna kod nas", da objasnis kako im promace ova psenica skuplja na Produktnoj od Budimpeste, a jos je imamo i viska pa je izvozimo.

Mogu da razumem da nekoga nesto ne interesuje. Mogu da razumem i da neko nesto nece da nauci. Ali nikad necu razumeti tu psihopatolosku potrebu da neko projektuje svoje misljenje na nekog drugog. Pa aman covece, jel ti imas stav uopste o bilo cemu sa ove teme. Jel imas ti uopste ideju sta sam je sve vreme pisao, ili si toliko funkcionalno nepismen da ne umes da procitas. Otarasi se vise te tvoje zlobe i razmisli na neki drugi nacin.

- - - - - - - - - -


I ne prodje ni citav dan i napises ovo. Nisi hteo u Bavaniste, neces ni u Jermenovce, verovatno neces ni u Dolovo. Jer to sve da dokazes da cena kod nas nece biti veca od budimpestanske?

Mnogo si ti tezak i nedokazan! Cas sa ograde skaces na krov cas sa krova na ogradu! A to znaci da menjas misljenje od danas do sutra. Evo, sad cak tvrdis da ce cena biti jaca nego u Budimpesti a od jesenas pa do par dana unazad tvrdio si da nema sanse da dostigne jesenju cenu!
Cak si bio ubedjen da ce ici jos nize jer nema potraznje i plus rod nikakav.
Kad je cena bila 4.5 din manja NS - Budimpesta napisao si da nisu aflatoksini u pitanju sad menjas misljenje. Toliko o tvom karakteru i stavu!Ko te pita za cenu psenice? Jel ovo tema o ceni psenice ili kukuruza? Sto se tice toga kad cu prodati kukuruz to je moja stvar! Sigurno cu ga prodati po boljoj ceni od tebe. A to sto ti iz dana u dan vidis sve vise da si se zaj..o prodajom to dolazi vremenom pa ces mozda neke stvari i da naucis ako ti jos stane od toliko pametovanja! Na kraju samo da ti kazem da ubuduces postujes sve na ovom forumu, da i dalje siris svakakve dugacke prazne price i da treba da ti bude sramota kad vredjas!
 
Mnogo si ti tezak i nedokazan! Cas sa ograde skaces na krov cas sa krova na ogradu! A to znaci da menjas misljenje od danas do sutra. Evo, sad cak tvrdis da ce cena biti jaca nego u Budimpesti a od jesenas pa do par dana unazad tvrdio si da nema sanse da dostigne jesenju cenu!
Cak si bio ubedjen da ce ici jos nize jer nema potraznje i plus rod nikakav.
Kad je cena bila 4.5 din manja NS - Budimpesta napisao si da nisu aflatoksini u pitanju sad menjas misljenje. Toliko o tvom karakteru i stavu!Ko te pita za cenu psenice? Jel ovo tema o ceni psenice ili kukuruza? Sto se tice toga kad cu prodati kukuruz to je moja stvar! Sigurno cu ga prodati po boljoj ceni od tebe. A to sto ti iz dana u dan vidis sve vise da si se zaj..o prodajom to dolazi vremenom pa ces mozda neke stvari i da naucis ako ti jos stane od toliko pametovanja! Na kraju samo da ti kazem da ubuduces postujes sve na ovom forumu, da i dalje siris svakakve dugacke prazne price i da treba da ti bude sramota kad vredjas!
Polako, polako. Tvoja je teza da nikad necemo stici cenu Budimpeste, i da je posredi neka beogradska mucka sa aflatoksinima i sa pojavom da beograd izede tvoje kuruze. Ti si potego pricu koja se dokazala za manje od mesec dana da nema veze sa vezom. Koliko si u pravu vidi se po tome sto se kukuruz kod nas nas na dosta mesta moze prodati po ceni vecoj od te budimpestanske, evo ti primer pisanja @dr.gruje. Dakle kad ces ti da prodas to je tvoja stvar, a kad ja prodam onda sam se zajebo. Sta da ti kazem na ovu tvoju recenicu. Da sklonim na stranu to sto sam u pocetku bio trgovac zeljan obaranja cene, a sada eto uznapredovah do proizvodjaca koji se zajebo. Pa nikad u zivotu necu reci dal se neko zajebo kad nesto proda, osim bas ako ne pzonajem coveka i njegovu situaciju i planove. No, eto tebi to ne smeta. Osim toga sva moja misljenja, a i tudja koja sam preneo, jos uvek su zapisana, a nadam se da ce i biti, pa svako koga zanima mzoe da procita o cemu je ko pisao.

@pujol,
Pitanje za tebe, koliko forumasa poznajes?
Mene poznaje nekoliko njih, mozda i 20-30, tako da moje godine, stavovi, a i dosta toga nije nikakva tajna.

Ne smeta meni da je neko protiv mojih stavova i da ima svoje. Samo ne razumem u cemu je poenta pitanja koliko ti je godina, i sl. Ne krijem se ja pa da sad nesto moram da lazem, il da odgovaram na ta propitivanja.

Relax.
 
Poslednja izmena:
Znam mozda 10-tak forumasa,pa kakve to veze ima?Ne pada mi napamet da se prepirem s tobom,mnogo me briga za tvoje stavove,ko da si uzeo svu pamet ovoga sveta.
 
Ogromna susa u SAD Misisipi je u rekordno niskom vodostaju ne nazire se resenje , transport zitarica je bukvalno sveden na minimum troskovi transporta su ogromni.Cena kukuruza dobija na zamahu.Dakle cena od 35 dinara koje sam prognozirao bice nadmasena.
 
nisu fantazije,sto puta je dokazano da kod nas sve se veže za svijet.Čim neko na bliskom istoku prdne cujena goriva kod nas skače tako i kad rodi u Americi i Rusiji žito cijena dole i obrnuto
 
Svetska privredna desavanja se uvek uzimaju u obzir kada se kreira cena zitarica i ostalih strateskih sirovina.Onaj ko to prati i zna da analizira uvek moze da pretpostavi kakva ce biti cena i kod nas ali nije to svima u interesu da proizvodjaci pa i potrosaci ovde kod nas tu informaciju dobiju.SAD kao jedan od vodecih izvoznika kukuruza nece moci da obezbede dovoljnu kolicinu kukuruza za izvoz pa prema tome sva je prilika da ce cena ici znatno na vise.Ja sam prognozirao 35 ali sam sve vise siguran da ce biti i veca a vreme ce pokazati ko je bio u pravu.Recni saobracaj na Misisipiju je skoro obustavljen zbog rekordno niskog vodostaja .Vise nije moguc dvosmerni saobracaj barzi i brodova a to ce da ima dalekosezne posledice jer je to dokaz i ogormne suse u SAD dakle bice problema i sa buducim rodom kukuruza i ostalih zitarica.
 
Svetska privredna desavanja se uvek uzimaju u obzir kada se kreira cena zitarica i ostalih strateskih sirovina.Onaj ko to prati i zna da analizira uvek moze da pretpostavi kakva ce biti cena i kod nas ali nije to svima u interesu da proizvodjaci pa i potrosaci ovde kod nas tu informaciju dobiju.SAD kao jedan od vodecih izvoznika kukuruza nece moci da obezbede dovoljnu kolicinu kukuruza za izvoz pa prema tome sva je prilika da ce cena ici znatno na vise.Ja sam prognozirao 35 ali sam sve vise siguran da ce biti i veca a vreme ce pokazati ko je bio u pravu.Recni saobracaj na Misisipiju je skoro obustavljen zbog rekordno niskog vodostaja .Vise nije moguc dvosmerni saobracaj barzi i brodova a to ce da ima dalekosezne posledice jer je to dokaz i ogormne suse u SAD dakle bice problema i sa buducim rodom kukuruza i ostalih zitarica.
prvo si smarao sa zetom a sad si dosao sa vestima o misisipiju:haha:
mozda ce mark tven da nadje neko resenje za misisipi a oceni kod nas nemoras da brines
 
[h=2]PREGLED CENA ŽITARICA[/h]
15.01.2013.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
Presentation%2015.1..jpg

Produktna berza Novi Sad:
Sojina sačma 44% - 73,44 din/kg sa PDV-om
 
Nazad
Vrh