Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
Pa kako kolega Kiraj tako mala cena,pa ovde su cene malo jace na forumu.I kod mene je u otkupu cena 24,80 sa pdv-om,ali nema prometa.Narod sa pravom ceka nesto bolje,dok ne stigne do kraja pa mora da kruni a to ovi znaju jako dobro.
 
Postoji ta firma duze vreme, Dragolj iz Aleksandrova. Danas su po selu lepili plakate da kupuju kukuruz
 
Prva, nepotpuna radna nedelja u ovoj godini protekla je u znaku malog obima trgovanja, ali i rasta cena onih roba kojim se trgovalo na berzi. Ni jedan ni drugi podatak nije iznenađenje. Naprotiv, sasvim očekivano je bilo da se u poluprazničnoj atmosferi tržište nije potpuno otvorilo, dok su se sa druge strane ostvarile procene da će cene od početka godine početi polako da rastu. Obim prometa roba u četvorodnevnoj radnoj nedelji iznosio je svega 485 tona, a njena finansijska vrednost iznosila je 13.905.400 dinara. Od upoređujućih podataka u odnosu na poslednju radnu nedelju u prethodnoj godini, prvi pokazatelj je u padu za 60,31%, a drugi za 62,12%. Kukuruz, čiji je cenovni pad tokom druge polovine novembra i prve polovine decembra meseca bio iznenađujuće veliki, polako se oporavlja. Rast cene ove robe je na samom početku godine bio najočigledniji od svih trgovanih roba i iznosio je čak 4,06% u odnosu na prosečnu cenu trgovanja na samom kraju prošle godine. Prosečna cena ove robe na berzanskom tržištu je protekle nedelje iznosila 26,41 din/kg (24,45 bez PDV) a to je za čitav dinar veća cena od cene na zatvaranju berze u 2012. godini. Mnogo tržišnih faktora ide u prilog predviđanju daljeg cenovnog oporavka ove starteške primarne poljoprivredne kulture. Kojim tempom će taj rast ići to je pitanje na koje ćemo odgovor dobiti narednih nedelja. Tržište pšenice je stabilno. Na naćem tržištu ovom robom se trgovalo po jedinstvenoj ceni od 29,70 din/kg (27,50 bez PDV). To je neznatan rast u odnosu na upoređujući nedeljni podatak iz prethodnog perioda od 0,37%. Dakle, ne može se govoriti o nekom začajnijem porastu cene ili trendu, ali ovaj podatak svakako ukazuje da tržišni status ove robe nije ugrožen, te da se očekuju neki novi tržišni signali sa međunarodnih tržišta koji bi eventualno uticali na nova cenovna pomeranja. Sojina sačma sa 44% proteina je treća roba koja je našla svoje mesto u prošlonedeljnom trgovanju na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu. Trgovanje je bilo simbolično, ali je cena od 61,20 din/kg bez OPDV za 1,18% veća u odnosu na poslednju zaključenu cenu u prošloj godini, koja je iznosila 60,50 din/kg bez PDV.PRODEX na dan 11.01.2013. godine beleži vrednost od 256,57 indeksnih poena, što je za 3,86 indeksnih poena veća vrednost nego poslednjeg kalendarskog dana prošle godine. Interesnatno je poređenje ovog pokazatelja u odnosu na sam početak 2012. odine kada je isti iznosio 207,67 indeksnih poena. Dakle današnja vrednost PRODEX-a je veća za 48,9 indeksnih poena, odnosno za 23,55% što praktično predstavlja rast indeksne korpe berzanskih proizvoda na početku ove u odnosu na početak prošle godine.
11.01.2013.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
produktna11.1..JPG

kuruz11.1..JPG
psenica11.1..JPG
 
Poslednja izmena:
Sutra Budimpesta malo padne, kod nas mozda skoci, pa da se malo prozivamo. :haha:
Moze i sad, al tako je sladje. Evo primer psenice.

Neki nagli skok se desio i u amerikama, videcemo sta je u pitanju. Dal je sec, il nesto ozbiljno.
Pa cekaj, jel to vec sad mozemo da konstatujemo pad Budimpeste. :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Cena ce ubrzo preci 30 dinara jer su svetske zalihe male a kukuruz je uvek trazena sirovina.Ja godinama pratim desavanja u vezi kukuruza i po mojoj proceni ona ce uskoro biti 35 dinara i pitanje je da li ce se i tu zadrzati.
 
Tesko da je naucna fantastika...ja cvrsto verujem u to,mnogima se ne isplati dati ispod i nece ga ni davati,par mojih prijatelja ide u minus na cenu ispod 31 din. i radije ga ostavljaju sebi nego sto ce dati ispod a otkupljivaci poceli sa zvanjem,slabo je rodilo a ulozeno mnogo..ko ga bude hteo morace i da plati
 
Čim je izašao današnji izvještaj USDA koji svake godine najviše odredjuje kuda će se lomiti cijena žitarica u svijetu , a koji je pokazao da su trenutne zalihe kukuruza i pšenice dosta manje nego se prije računalo , a da je potražnja prilično veća , odmah je dobrano poskočila cijena kukuruza i pšenice tamo . (soja je malo pala )
 
Godinama unazad bas detaljno pratim paritete i zalihe kukuruza i po svim pokazateljima ove godine ona ce biti mi nimalno 35 dinara.
Potraznaj je sve veca bas iz razloga sto se ocekuje skok cene.
 
Nazad
Vrh