Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Dovoljni su mi ovi nasi sasvim. A kakvi su...? Kad cena raste- raste beskonacno, kad pada pada- prodaj.
Dovoljan ti je uzorak sa ovako malog trzista! Ovaj pokusaj sa psihologijom mase i stampedom ti je dosta los.
Previse prosta logika, slazes se?
I suvise prosto shvatas. Inace, ne funkcionise i nije tacno. Ali, da bi to znao, morao bi malo da sidjes iz kancelarije i da vidis sta masa radi. Iznenadio bi se kad bi video koliko su pametniji od mnogih dilera. Ako se tako zovete vi koji pokusavate da kupujete od poljoprivrednika.
A o zakonitostima mogu da te savetujem uz proviziju, naravno...
U prstima imam iskustva sa nekoliko finansijskih trzista. Ali sam spreman uvek da platim novo saznanje. Mislis da mozes da dajes savete, ako si poznavalac samo naseg lokalnog trsista?
Ali, pretpostavljam, ti si iznad toga...:osmeh:
Dosta puta sam iznad, dosta puta ispod. Zavisi. Nekad pogodim trend, nekad promasim. Kod nas sam pun promasaja, to je valjda zato sto nam je trziste razvijeno, sa razvijenim finansijskim instrumentima, sa velikom likvidnsocu, sa nezavisnim regulatornim telima, sa skolovanim i iskusnim brokerima. Slazes se?
Jedno je definitivno sigurno, cena se ne moze predvideti nikada.
Zasto ne bi moglo, pa cena ima samo tri mogucnosti, da raste, stagnira, ili pada. Svaka je 33%. Ajde daj nam neki grafik sa pretpostavljenim kretanjima, u narednih recimo 6 meseci. Pretpostavljam da ti to nije problem, posto verujem da imas dobru platformu povezanu na London, ili Chicago, po kojoj mozes i crtati trendove.
 
Naravno da se cijena nemože nikada predvidjeti to znaju i ptice sa grane , ali mnogi misle da smo mi proizvodjači nepismeni kao nekada .Znamo i mi nešto al nam je glupo da imamo 10,20 il 30ha kukuruza a da pametujemo. Stvarnost je da je razmjena informacija na našoj strani , i mi znamo da kretanje cijene uglavnom kreće iz SADa , i da je malo pala zbog izvještaja USDA da pad prinosa nije onoliki kolko se mislilo (često nisu realni izvještaji) . Sada su sve oči uprte u Južnu Ameriku , pogotovo Kineske ,koji drže prst na obaraču dali da naruče ogromne količine iz Sj ili Južne Amerike .
U JA trenutno su usjevi u dobrom stanju ( što svaki seljak može vidjeti na npr : http://www.mdafederal.com/mda-earth.../South-America-Corn.gif/image_view_fullscreen)

Ako kod njih zasuši onda cijena može pasti jedino ako više nikome netreba kukuruz.
 
Eto...posle tih rezervi blazi pad cena zbog povecane ponude..ocekivano kao i prosle godine Decembar otkup drzave za 18 din odmah pad.Djavola ne moze da se predvidi cena.Komentar Marka22 me odusevio...znaci ako drzava da tu cenu odmah ide cena dole ali ne dugo,ponovo opet rast,samo su ove godine mnogo ranije reagovali
 
Danas video.
Gran EX. 28 din 14%
Milenijum 27,5 do 17%
Recolta(ventura) 27 sa 14%

E sada Što vlaga ide gore ventura je najnepovoljnija. Nisam zapamtio kako ide redom jel mi kukuruz imao oko 25% pa sam ga iskipovao kući na "sušenje" ali mi drugar reče da mi sleduje 25% odbitaka i to sa njegovim popustom( znači skinuo procenat ili dva )
GE isto plaća i za kukuruz od 15% vlage ali ako ima 17% cena je 26,30 dok u Milenijumu dobijete 27,5 din.
Moja predpostavka je da je Milenijum najbolje nanjušio situaciju i izašao sa takvom ponudom .Verovatno roba koja im stigne i nema vlagu tj tu je oko 14%.
Ljudi se vode mišlju "šta ako ima vlage, tamo bolje plate".
Ne bi bilo loše da postavimo tablice odbitaka kako bi bili u toku ko koliko zavrće.
Ja jedino znam da kad završim berbu resto što ne stane u ambar ide na tržište,robu dobija najbolji ponuđač,nema ljutnje.
Ako bude na 14% ili 15% ide u GE ako bude više ide u Mil. ako bude preko 17% ide u...:sta:
 
Kod nas je zavrseno preko 60%
Mnogo manje,jedva 40 % koliko ja obilazim atar a to je skoro svaki dan,ali za 7 dana ce biti 80-90% posto sad za vikend s kim god sam pricao kaze berem,vrsem... Udarni vikend sto se tice skidanja kukuruza je pred nama!I da obrano je jedva 10-ak posto,ostalo se vrse! Cena sapurina u najavi 15.000 din ove zime a i ubuduce...
 
Isto i kod nas , možda ostalo po neko kj. da se uradi u ataru
Nisam čitao baš sve gore postove pa možda je neko već napisao ..
ALI
Koliko sam čuo da će pokušati da obore cenu kukuruza jer će Kole da uveze ,,veću količinu "...
 
So under “normal” weather conditions, prices for each crop will reach their highs and lows at about the same time each year.
This is called “seasonality.” And since it’s one of the strongest indicators of where a crop is headed down the road, we can use it to maximize our gains when playing the commodities market.

A ko ne veruje, evo mu grafik pa nek gleda za prethodnih 100 godina http://www.tradingeconomics.com/commodity/corn
 
kod nas za tri dana ama pustos u ataru nece biti nista da se bere-vrsi a cene se krecu od 27.51-28.14 jus kvaliteta naravno
 
MK Komerc Tomasevac, od jutros cena pala sa 27,70, na 26,50 din. Od ponedeljka kazu 25 din/kg, SRPS kvaliteta. Rondja Botos 26,50 din/kg tel-kel do 17% vlage.
 
Nazad
Vrh