Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Ali je ta godina bila razlicita, jer je u vecem delu sveta rod bio dobar, a kod nas opasno podbacio. A plus te godine 2007/2008 je udarila kriza, pa je i zbog povlacenja para sa robnih berzi doslo do pada cena. Iskreno se nadam, zbog sebe, i zbog vas, da to nece biti slucaj ove godine
 
Ako bude 8 dinara kukuruz najbolje ce se prodavati "stranjke".
Iskreno se nadam da se takav scenari nece desiti, a i malo je verovatno mada u ovoj drzavi je sve moguce.
 
Kao i svake godine,moj kukuruz će da prezimi u čardaku,u šupama ili na lageru...bez obzira na cenu.
 
Evo matematike zasto cu prodati kukuruz ako u startu cena bude vise od 2000e., na primer 2100e (25din), koliko je najavljeno.

Ako odbijete troskove lagera 8 %, inflaciju u evro zoni od 2 %, dolazimo do cene od 1890e, znaci, da, ako se cena ne promeni u narednih 6 meseci, toliko taj kukuruz vredi na prolece 2013, znaci, da bi se cekanje svelo na 2100e, cena treba da bude u prolece 2310e, (27,4din), da bi bili na istom, a ako hocemo da ekstra zaradimo jos (200e) po vagonu, cena mora biti 2510e. To znaci sadasnjih 30 dinara. Pitanje je da li ce neko hteti da plati toliku cenu i sta ce biti do proleca-leta 2013.
Sa druge strane ako se te moje 2100e oroce na 6 meseci, kamata je oko 4%, sto je 2180e, ispada da je svo cekanje i rizik za 120e po vagonu. Sta ako recimo posle nove godine, Vlada uvidi da se kukuruz ubrzano odliva iz zemlje i ipak zabrani izvoz. Koja ce cena onda biti ?

Ali, ako cena kukuruza na prolece bude 3000e, sadasnjih 35,5din, onda su to vec ozbiljne pare i moja losa procena kretanja cena.
Generalno, moje misljenje je, bolje vrabac na ruci, nego...
 
Nisam bukvalno mislio da stavim novac u banku, nego da pokazem koliko je to ustvari isto, cekali ili ne cekali.
Taj novac ce biti kod mene, a ne na nekom tudjem lageru.
 
Nazad
Vrh