Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Sa Poljopartnera:
Monday, 05 December 2011BEOGRAD(Tanjug) - Prvo mesto na izvoznoj listi Srbije u oktobru zauzima kukuruz, sa 38 miliona dolara, dok su gasna ulja sa vrednošću od 64 miliona dolara prvi uvozni proizvod, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Na drugom mestu izvozne liste su toplo valjani proizvodi - gvožđe i nelegirani čelik u koturovima, sa 31 milionom dolara, dok treće mesto pripada izvozu rafinisanog šećera sa 23 miliona.
38 mil dolara podelimo sa 0,21 dolara(kg kukuruza kod nas) ispadne da smo u oktobru izvezli 181.000 tona.
A zbog vodostaja Dunava stoji izvoz????
Rusi nemaju neke kolicine kukuruza za izvoz(imaju zitarice kao stocna psenica i jecam), nemojte dozvoliti da vas varaju manipulanti.
A Srbija ima sigurno milion tona manje roda od proslogodisnjeg.Samo treba sacekati da prodje talas krize,naraste malo Dunav i evo nestasice kukuruza.
[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="class: contentheading, width: 100%"]Raste tražnja za žitaricama
[/TD]
[TD="class: buttonheading, width: 100%, align: right"]
[/TD]
[TD="class: buttonheading, width: 100%, align: right"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="width: 70%, colspan: 2"] Postavio Branko Krstin
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: createdate, colspan: 2"] Thursday, 12 January 2012 [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Nešto povoljniji nivo Dunava, u odnosu na prethodni period, uslovio je intenziviranje rada svih luka na ovoj reci kojom ide 80 odsto plasmana srpskog kukuruza do crnomorskih luka. Uz povećanu tražnju počele su da rastu i cene na domaćem tržištu. Uoči Nove godine kukurz je prodavan za 15-15,30, a tokom protekle nedelje za 15,30-16,00 dinara po kilogramu. Svi su izgledi da će cena kukuruza i dalje biti u porastu.
O tome svedoči i porast tražnje u svetu, pa stručnjaci procenjuju da će i na srpskom tržištu doći do dnevnih promena cena. Takva kretanja na svetskim berzama utiče činjenica da u Argentini, kao velikom svetskom proizvođaču i izvozniku, suša ugrožava rod kukuruza. Na kretanje cena dosta će uticati odluka američke vlada da li će subvencionirati korišćenje kukuruza za proizvodnju etanola. Ukoliko dođe do podrške, porašće tražnja, a time i cene ove žitarice. U suprotnom, potražnja će, uglavnom, zavisiti od budućeg roda kukuruza na južnoj hemisferi. U ovom trenutku kukuruz se u Srbiji prodaje i za 15,80, u Mađarskoj za protivvrednost od 17,30, Francuskoj za 20,90, SAD za 20,14, a na domaćem tržištu u Rusiji za 13,08 i u Ukraini za 13,73 dinara po kilogramu. Svuda su cene u blagom porastu.
-Tržište pšenice u Srbiji je mirnije, jer su naše cene više nego u regionu, kaže Vukosav Saković, direktor Poslovnog udruženja „Žita Srbije“. - Otuda je i potražnja manja. Ni ponuda nije velika, jer već lagerovanu pšenicu retko ko želi da plasira ukoliko im cena ne odgovara. Ni u svetu se ne očekuju bitnije promene cena. Posebno što je na severnoj hemisferi ispunjen očekivani plan setve pšenice, a očekuje se rekordan rod u Australiji i Brazilu, kao i u Argentini gde suša nije omela visoke prinose hlebnog žita. Jedino u SAD postoje različite procene, jer su u žitorodnim krajevima dugo trajale poplave, potom manje padavine od proseka koje traju tokom čitavog decembra, pa i januara do sada. Na buduće cene pšenice najvećeg uticaja će imati procene u martu i aprilu. Trenutno se pšenica u Srbiji prodaje za 18,80, a u Mađarskoj za protivvrednost od 17,14, Francuskoj za 21,16, SAD za 18,25, a na domaćem tržištu u Rusiji za 15,30 i Ukraini za 16,40 dinara po kilogramu. S obzirom da je naša pšenica, sem u Francuskoj, skuplja nego na ostalim berzama sa kojima se upoređujemo teško je očekivati da krene ozbiljniji izvoz, a time i veća potražnja za hlebnim žitom. Istovremeno, cena pšenice u Srbiji nije tooliko veća nego u okruženju da bi se isplatio uvoz.
Izvor: Društvo agrarnih novinara
Autor: - Branko Krstin
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kad sam još pominjao sušu u Argentini i slične stvari koje utiču na cijenu kukuruza , a ne neka lokalna dešavanja. Najveća prekretnica je danas kada je januarski izvještaj USDA o zalihama . Inače to je po cijene zajedno sa martovskim o ukupnim planiranim površinama najznačajniji dogadjaj u toku godine. Večeras će se znati dali je kako oni kažu "bikovski " ili "medvjedji" ,odnosno oće li cijene nastaviti gore ili dole.