Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 54,3%
  • Ne

    Glasovi: 154 45,7%

  • Ukupno glasača
    337
E ebiga. Ja pitam kako se zoveš ti kažeš neće padati kiša... Ajd ovako, zamisli da imaš obaveze finansijske krajem septembra. Da li bi prodao kukuruz po ovoj ceni ili bi čekao? Zanemari stanje useva i prinos.... Veoma prosto pitanje jer se ti ne kockaš... Ajde...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Trudim se da budem racionalan i realan...Prodao bih sad(terminski) pola a sa drugom polovinom bih sacekao.
 
Nemoj pogresno da me razumijes , ali meni je ovaj tvoj stav smijesan. Na cijenu ne uticemo pojedinacno , ona je berzanska i pomjera se kao i sve berzanske cijene od raznih uticaja .
Profit naravno da racunamo ali u druge svrhe ,npr prije svega dali da se i dalje bavimo tim , dali da povecavamo ,smanjujemo , ulazemo , koliko da trosimo itd , ali profit sigurno ne racunamo iz razloga da znamo po kojoj cijeni da prodamo . Prodati mozemo samo po cijeni koja je u tom momentu , plus minus nesto.
Momo,beskrajno si mi simpatican ali kao sto rekoh razmisljas amaterski sto verovatno i jesi u oblasti poljoprivrede...
 
Ali o cijeni ne odlucujes . O tome je krenula diskusija . Mozes izracunati profit ciljani shodno prinosu i ulaganju , ali to nista ne znaci . Mozes npr odluciti da ne prodajes dok ne dobijes cijenu koja ce ostvariti profit , ali to neznaci nista , moze biti da cekas par godina sa robom ,troskovi lagera i kamate sve vece i opet ne docekas to sto si zacrtao . O tome pricamo.
Kao sto se moze desiti da izracunas da ti odgovara ta cijena da ostvaris profit i prodas , a cijena ubrzo ode jos prema gore.
Poenta , tvoj profit nema veze sa cijenom na koju prodajes nego ona zavisi od berze
 
Ha,ha,ha...nije to kocka...racionalnost...Ekonomisti bi ti rekli 1/3 terminski,1/3 u zetvi i 1/3 lager...
Pa čekaj sad. Pre samo par postova si napisao da je terminska prodaja kocka. Jer realno u tom trenutku nemaš pojma koji ćeš prinos imati (možeš da proceniš ali stvaran prinos ne znaš), ne znaš ni koja će cena biti u toku kampanje pa da znaš da li da se opredeliž za prodaju... Znači kocka ipak. A sad, pak na kraju to je racionalnost... Momo je u pravu, ja sad hoću da ugovorim neku količinu robe po nekoj ceni, sigurno neću ugovoriti 100% jer ne znam koji će prinos biti. Spram procene ugovoriću nekih 40%. Pa sad ako bude veći prinos ja zadovoljan. A ako bude manji opet imam robe da pokrijem ugovoreno. Što će na kraju reći da me pri ugovaranju terminske ponude ne interesuje krajnji prinos i profit, što je momo i napisao...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Ne nuzno...iako je ta kombinacij 3x1/3 najsigurnija dugorocno...svake godine imam planove i prioritete,te shodno tome odlucujem o prodaji robe...
Evo sad ti pišeš kao amater u poljoprivredi po tvojim kriterijumima. Zar ne reče da je bitan profit. Onda bi trebao planirati prodaju robe spram toga kad je najveća cena a ne spram tvojih prioriteta....

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Nadam se da sam ti pomogao malo...za vise informacija o ceni kukuruza krajem septembra najbolje da zoves Micu,on ce ti sigurno reci pravu informaciju... ;)
Pomoć u vidu "to je pitanje od milion dolara i može da bude ovako a opet može i onako..." to sam znao mnogo pre ove diskusije. Ali hvala ti u svakom slučaju ako si imao dobru nameru...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Mozda je poenta tvoje price da netreba da prodajemo po cijeni po kojoj ne ostvarujemo profit ,sto je donekle logicno , ali je u stvrnosti glupost.
Ako u tvom kraju , drzavi cak , bude susa npr , i imamo mali prinos koji ne pravi profit , sta to vrijedi ako nije bila susa u npr Ukrajini,Rusiji,Americi...?
 
Pa čekaj sad. Pre samo par postova si napisao da je terminska prodaja kocka. Jer realno u tom trenutku nemaš pojma koji ćeš prinos imati (možeš da proceniš ali stvaran prinos ne znaš), ne znaš ni koja će cena biti u toku kampanje pa da znaš da li da se opredeliž za prodaju... Znači kocka ipak. A sad, pak na kraju to je racionalnost... Momo je u pravu, ja sad hoću da ugovorim neku količinu robe po nekoj ceni, sigurno neću ugovoriti 100% jer ne znam koji će prinos biti. Spram procene ugovoriću nekih 40%. Pa sad ako bude veći prinos ja zadovoljan. A ako bude manji opet imam robe da pokrijem ugovoreno. Što će na kraju reći da me pri ugovaranju terminske ponude ne interesuje krajnji prinos i profit, što je momo i napisao...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Kojim postom sam ja napisao da je terminska prodaja kocka?
 
Evo sad ti pišeš kao amater u poljoprivredi po tvojim kriterijumima. Zar ne reče da je bitan profit. Onda bi trebao planirati prodaju robe spram toga kad je najveća cena a ne spram tvojih prioriteta....

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Naravno da je meni najbitniji profit...a moji prioriteti kao poljoprivredniku su vezani za investicije...a investirati moze samo ko profitira...Lako je zar ne!?...jbg mnogo sam citao Alana Forda kao tinejdzer.
 
Pomoć u vidu "to je pitanje od milion dolara i može da bude ovako a opet može i onako..." to sam znao mnogo pre ove diskusije. Ali hvala ti u svakom slučaju ako si imao dobru nameru...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Pa naravno da sam sve napisao u dobroj nameri...ne poznajem te licno i nemam razloga da ti odmognem...Racionalno
 
Pa na momin. Kad je on rekao da se u terminskoj ponudi ne gleda prinos i profit jer svakako tako ne možeš prodati svu robu, to se podrazumeva. Onda si ti rekao da se profesionalac ne kocka...

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
Ma Moma to gleda amaterski,kako se pobogu ne gleda prinos i profit i kako ne mozes prodati svu robu??? Napisao sam u jednom od postova da me zadovoljava zarada od 30% na ulozeno.
 
Nazad
Vrh