Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 180 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,8%

  • Ukupno glasača
    332
A jel bar plaćaju? Otac u januaru dogovorio prodaju, fakturisali u februaru a pare još nisu legle...


Sent from my M2101K7BNY using Tapatalk
 
Nema tu matematike.Dosta skladištara prima robu tel kel bez troškova lagera.Robu moraš istovariti, elevirati, raditi fumigaciju, džakirati i utovariti a to sve košta vremena, rada, radnika, truda.Dođe godina kao ova gde niko ne otkupljuje ništa sa kućnog lagera ili kupuje a cena bunar plus ulaz, rastur, laboratorija.
Nebih se ja tu bas slozio oko lagera al ajd.Mada kod nas juznije i nisu uslovi isti ko u Vojvodinini,ko da smo dve drzave.Ovde a verujem da je i kod vas isti slucaj, mnogo zavisi od toga koju kolicinu robe dajes na lager i od toga zavise uslovi,koliko se skida mesecno koliko je lager gratis itd.Moja roba skoro sva ide na kucni lager.Trenutno na stanju oko 80t kukuruza i 20t psenice.Na kukuruzu cu svakako profitirati od lagera sto kod psenice nije slucaj.
Mada sam vecinu psenice predao u zetvi a manji deo ostao na lageru.Iz nekog mog iskustva svaka cena koja je veca od 2din po kilogramu sa lagera ostvaruje profit u odnosu na cenu u zetvi.Kad neka ratarska kultura ima dobru cenu praktikujem da jedan dobar deo prodam a ostatak na lager,pa kako ispadne.Lagerujem kuci robu vise od 10 god i od toga mozda u 2 -3 godine se nije isplatio lager.
 
Kad bi čovek znao gde će pasti on bi seo. Lager se isplati ako imaš objekte od ranije koji se mogu privesti nameni a ako praviš nove teško da će par dinara razlike napraviti neku zaradu.
 
Nije uvek par dinara,kod nas jesena max. cena je bila 14 din u zetvi kukuruza.Sad je tu 19-20din.Mojih 80t kukuruza x 6 din = 480 000 din ili ti 4100e. Za 4000e moze da se napravi inprovizovano skladiste za 40-50t robe.Ili kupi neka prikljucna masina ili sta god.
 
Za te pare a da na nešto liči teško. Imam i ja kućni lager ali ne za neke količine jer ih i nemam. Ne kažem da nisi u pravu i da nema računa ali i kolega Matić je isto u pravu samo iz kog ugla se gleda.
 
Drugar je jesenas izvario 4 armaturne mreže,zavezao iznutra onu sitnu mrezu kao za komarnike i stavio ga samo na beton i tako smo ga napunili. Morali smo paziti da roba curi na sredinu da se ne bi iskrivio i prevrnuo. U 3 takva "silosa" je stalo 100t kukuruza. Jednom smo uradili fumigaciju preventivno zbog žižka za 5,5 meseci lagerovanja. Punili smo i praznili sa jednim puznim transporterom. Jbg.treba malo lopatati i raditi,nije jednostavno kao kada ga iskipujes na silosu ili je zato i lepa razlika u dzepu pocev od lagera koji je se kreće oko 1%mesečno do razlike u ceni pri prodaji. Nešto je bio udzakirao (namontiran šuber kao na prikolici i tako se prazni) i prodao na takav način a veći deo u rinfuzi. Nista nije nemoguće,samo zavisi ko je koliko voljan da radi.
 
Kukuruz je najzahtevniji za lager zbog vlage,licno najvise volim da ga lagerujem u kotobanju jer ga bije promaja sa svih strana.Ne gleda se da bude lepo nego da radi radnju i da bude jeftino za izgradnju,opet kod mene nije problem kucni plac(okucnica 4h) pa mogu raditi sta mi je volja,ko je ogranicen mestom u dvoristu njega razumem.Sto se tice ostalih zitarica njih je mnogo lakse lagerovati i napravi se skladiste lepog kapaciteta za male pare.
 
Moje "skladiste" je iz 2017 godine, u zavisnosti od godine do godine zaradilo je 0 ili 10din/kg. Najtezi deo je fumigacija, jer je nisko i ne moze da se pozabadaju sondom tablete do dole. Sto rekao kolega pre mene 2din/kg ako prodas bolje isplativo je ako je manje od toga i nije. Najbolji potez je uradilo jesen 2022 kad nisam skladistio. Prodao robu sa njive sve, a lane sam skladistio i razlika je nekih 3din u ceni u ovom momentu. Cekacu tamo do kraja juna pa prodajem.
 
Nije problem napraviti improvizovana skladišta za male pare, već problem je što ljudima trebaju pare za silne rate pa roba odmah ide, a da ne pišem da se roba prodaje na zeleno. Tako da nema se šta za lagerovati.
Ovde se već nudi avans od 14-15 dinara kako za kukuruz tako za pšenicu, posle ide doplata do redovne cene. Model kao kod suncokreta. Neće tu biti neke sreće od krajnje cene....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Mislim da u mom mestu skladištari ne naplaćuju lager za veću količinu robe tako da i nema nekih velikih kućnih zaliha. Normalno što njima oproste naplate sitnoj boraniji. Ja lično kukuruz ostavljam kući a pšenicu predajem. Od tih priča kako se za sitne pare napravi funkcionalno skladište nema ništa osim ako se neki postojeći objekat ne uredi za tu svrhu.
 
Pa nisam mislio za 2-3000 dinara, već evo čovek je napisao kako se pravi od armaturne mreže, tu dodaš nadstrešnicu od lima i eto. Na 100 tona robe, za razliku koju ti pojede skladištar sigurno se može tako nešto napraviti....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Imam praznu štalu 5 puta 9 zidanu na ciglu i po. Mislim da ta količina može da stane ali opet treba ulaganje od par hiljada evra, možda i više da bi se privelo nameni plus prilaz koji je poseban problem.
 
Besplatan lager ne postoji! Postoji trošak ulaza/izlaza koji svakoga košta i iz nečega se mora naplatiti. Vaga,struja,linija za utovar istovar,plate,doprinosi, rastur...to sve mora da se odrzava i servisira i to košta. Tu gde vam je "besplatan" lager,kolika je razlika izmedju cene na nekoj berzi i cene koju vam plaća taj otkupljivač u momentu prodaje? Naravno i u kućnoj varijanti to ima neke svoje troškove i cenu utovara i istovara,merenja uslužno na nekoj vagi itd.
 
Besplatan lager ne postoji! Postoji trošak ulaza/izlaza koji svakoga košta i iz nečega se mora naplatiti. Vaga,struja,linija za utovar istovar,plate,doprinosi, rastur...to sve mora da se odrzava i servisira i to košta. Tu gde vam je "besplatan" lager,kolika je razlika izmedju cene na nekoj berzi i cene koju vam plaća taj otkupljivač u momentu prodaje? Naravno i u kućnoj varijanti to ima neke svoje troškove i cenu utovara i istovara,merenja uslužno na nekoj vagi itd.
Košta i kući. Kod nas ima jedna caka- većina većih proizvođača su i kombajneri pa su često i navodadzije kom predati robu. Normalno onom gde oni čuvaju pa verovatno na konto toga imaju neke poslastice tipa besplatan lager.
 
Besplatan lager ne postoji. Postoji cena bez pdv kao konacna cena za lager.
Na primer cena je 19din +pdv na utovareno, lager se plati 19din sa 8% pdv
Druga opcija je naplata lagera mesecno.
 
Nazad
Vrh