Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Сад сам се сетио, неко је писао на форуму пре годину-две а изгледа скоро и погодио ако би се кукуруз користио само за домаће тржиште цена би била неких 5 динара....
A na osnovu čega bi se formirala ta cena?
 
Pa ako nema sta i ko da trosi onda ne vredi i ako je dzabe. Zanimalo me je na osnovu kojih parametara su dosli do te cene? Ponude-potraznje?
 
Е тај факултет немам па да знам. Можда паритет али то треба неко је учио макроекономију. Па узме све факторе који су учествовали у производњи. Па производња и потрошња уназад неколико година, па израчунај коефицијент, па разне формуле да би добио неку цену. Сад што се та цена не свиђа то је ствар режије. И овако ме боли глава од рачунања на послу.
 
Oće ga italija, samo ne od picoustog...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ma ni kod nas ne ide za italiju ali nije bas takva katastroficna cijena. Kod nas se krece 130 do 140 eura za suhi kako kod kojeg trgovca medjutim susenje je skupo pa sa 14.1 (samo dio istoka rh ide do 14.5 bez susenja) vlage vec cijena ide na nekih 115 eura.... A 95% rh vrsi sirovi.
Imam informaciju da ide i kod nas cijena uskoro dolje, koliko neznam.
Nas je problem sto nemamo prozvodnju etanola, bioplina ili el energije od kukuruza kad je u fazi silaze. pa ga sad dajemo budzasto.
Ameri 50% kukuruza u etanol ili neku drugu enrgiju/sirovinu ide a 50% za ljudsku i zivotinjsku ishranu (uglavnom zivotinjsku)
 
Сад сам се сетио, неко је писао на форуму пре годину-две а изгледа скоро и погодио ако би се кукуруз користио само за домаће тржиште цена би била неких 5 динара....
Ovo je bila priča i za malinu .
Navodno ako bi stao izvoz . . .
 
I sledeće godine ga niko ne bi sejao, pa bi potražnja porasla a sa njom i cena. Svakako ga ne bi prodavali ispod proizvođačke cene, kao sad. Ali to je sve u teoriji, šta ako...


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Jbg. Kućni lager je i dalje mama, ne moliš nikoga, vlaga do 16-17% opušteno, i onda na proleće-leto lepo ide tel-kel, bez ikakvih harača.
Ali, lakše je direkt sa njive doterati kod zelenaša...
 
Neko je pre par godina napisao "netreba nam stocarstvo.Imamo izvoz"To je tad bila jedna od glupljih izjava, a sad se okrenulo.Stocni fond nikad manji,a izvoza gotovo da i nema.Potrebe za kukuruzom su taman tolike,koliko imamo stajnjaka da te njive nadjubrimo.E sad smo svi u govnima.A da su se ratari borili za domace stocarstvo sve bi drugacije bilo.Danska proizvodjac mesa,a mi ne mozemo da budemo.Uzas.Tada sam pisao,da je srece da ne izvozimo kukuruz,vec konzerve i obradjeno meso,al da stoke ima da se sva proizvodnja potrosi u nasim stalama i svinjcima.Mozda izvucemo neku pouku iz ovoga i shvatimo koliko smo uzajamno zavisni.Mislim na stocarstvo i ratarstvo.Ziveli ako prezivimo i nadamo se boljoj buducnosti.
 
Нажалост, највероватније никад више. Ретко ко може да уложи у сточарство и да чека обрт. Само они који нису одустали а колико се може видети из писања у другим темама таквих веома мало.
Да не звучим малициозно али морам опет да поставим питање- колико коштају празни свињци и штале? То сам питање већ х пута поновио уназад пар година у другим темама и расправама. Господо, шта да више напишем.
 
X godina unazad je koštala više hrana koju stoka pojede nego što dobiješ za njih u klinici...otud i jeste manjka stoke...o tome se trebalo razmišljati pre 20 i 30 godina...sad je kasno bojim se... i nažalost nije prvi put da se lože kukuruzi jer su jeftiniji od ogreva...
Imamo ga koliko hoćeš, a ne znamo šta ćemo sa njim...
U kojoj god grani poljoprivrede zagrebeš smrdi opasno,neko kaže na lubenicama ove godine uzeli lovu,a pre par godina ih zaoravali, ili kupus,luk..jabuka...
Nevalja nam temelj ili ti osnov svega,a reparacija svega ne znam koliko je moguća...
Cena kukuruza oko 14 din...da li će gore ili dole sam bog zna...
 
Poslednja izmena:
Људи јел тај кукуруз труне кад се лагерује или? Ја не знам ал изгледа нико више не лагерује кукуруз кући? Купи се трактор од 80 000е ал силос не дај Боже. Па јел мора да се прода одмах на овако бедне цене?Ок, доста људи мора ради раздужења,ал зар морају сви? Па ако је ово цена на коју мора да се прода а не лагерује која нам је доња граница онда у пм.
 
После X година дође Y година. Као сад. Да се стока држала само за стајњак и осоку прегурао би. И стао на зелену грану. А сад ни тога.
 
Nazad
Vrh