Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 180 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 152 45,8%

  • Ukupno glasača
    332
Ona Matif berza kukuruza pokazuje cenu oko 220 evra do sledeceg leta.
To je oko 26 din.Po.srednjem kursu.
Ne znam ko bi ovde platio vise od toga,pa da i nije rodilo nista.
Vecina i dalje zivi u nekoj zabludi,da postoji domaca potrosnja kukuruza za stocni fond.

Ne,samo za izvoz.

Uostalom videcemo.Al 30 dinara necemo,sve dok je 220e u okruzenju.
Trenutno je tako ali kad dodje proljece mogao bi na 28 29 dinara ako nece vec na 30
 
Vidim ovde da se kukurz uveliko radi. I predaje. Šta se dešava sa cenom? Ima li neko novih informacija kako se to sve kreće?
 
Juce ovrseno 5,4ha u vise parcela laka zemljista,hibridi,pinki ns 30 22i3023 prosek nesto malo preko 5t po hektaru predato po 26din da napomenem prevoz gratis,vlaga 13,9.
 
Danas pitao jednog otkupljivaca, kaze mi bice kukuruz skup cenu nezna, kaze nece manje od 20 a mozda 22-23? Jos cekaju neki k. Sta je ovde skupo pitam se? Prosle godine bio je 17-18 a prinos oko 10t a sada prosek mozda 5 a vecina 2-3 t/h. Po mom nekom vidjenju i citanju izmedju redova rekao bih da ce biti 30 dinara oko nove godine jer sada dugovanja za repromaterijal treba da se vrate do novembra, ja imam jos nesto da izmirim a prosle gidine sam cak u februaru, takl da to jasno govori da se ocekuje otimacina u prvom talasu sto je i logicno.
 
Poslednja izmena:
Juče sam čuo da kod mene na pijaci je na džak 30 a u jednoj radnji isto na džak 34. Kako nema kukuruza kod nas (slabo rodio) a potražnja preko je velika mislim da će vrlo brzo doći cena od 30 na veliko. Naravno da je to problem za stočare - ovo što je ostalo da se bavi tim poslom i mora da kupuje sve. Oni koji imaju svoju zemlju i rade i proizvode hranu za svoju stoku oni će nekako i pregurati.
 
Samo je jos bitno naglasiti "rod u Srbiji", kad bi rod na svetskom nivou bio umanjen onda bi to uticalo na cenu, a ovako mi to sto imamo u poredjenju sa svetskim silama dodjemo kao igla u plastu sena..
Pa nismo baš igla, zar nismo 8 svetski izvoznik kukuruza u svetu. Nije baš da smo neka buranija
 
Pa nismo baš igla, zar nismo 8 svetski izvoznik kukuruza u svetu. Nije baš da smo neka buranija
Pa dobro ne bas igla malo sam ga posolio ali jesmo jako mali. Jesmo mi na 8. mestu ali samo sa 1.8% ukupnog izvoza na svetskom nivou dok prve tri Amerika, Brazil i Argentina imaju skoro 60% udela. Znaci ako je kod nas u odnosu na "normalnu" godinu rod umanjen za recimo 50%, a kod njih je povecan za 2% znaci da je u proseku vise kukuruza na svetu kao u normalnoj godini :D
Naravno ne treba posmatrati tako crno belo, svakako da ce u lokalu uticati to sto nema kukuruza na cenu ali ne drasticno jer bi u slucaju drasticnog rasta cene samo kod nas trgovci poceli da uvoze kukuruz koji napolju mora biti jeftiniji ako ga vec ima dosta..

Evo ovde podataka o velicini najvecih 15 izvoznika u svetu:
https://www.worldstopexports.com/corn-exports-country/
 
Ma uvesce ga djavola,koje je ono godine Kostic uvozio pa placao po znatno vecoj ceni samo da bi nas naucio pameti,na kraju to trajalo par godina...tu troskova oko uvoza da te bog sacuva. A Ameri tih 330 mil tona spucaju na sebe zacas.Lepe mi kolicine imamo samo nas klepaju ovi nasi kako stignu.Zato OPTIMIZAM i sa domacima borba za svako kilo.Ne volim ja da bedacim ljude ovde sa takvim postovima,iskreno procitam nekoliko takvih pesimistickih prognoza(Najcesce budu pogresne na kraju) i odmah mi dodje da sve rasprodam pa u pm

P.S. Mozda da se zaposlim kao mitivacioni govornik i eto para:unsure:
 
Nazad
Vrh