Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Svi imaju trosak oko tog kukuruza i na ulazu robe i na izlazu.Isto tako postoji trosak tokom cuvanja robe.Ako ti i posle 6 meseci lagera bude dao cenu za 6-8% nizu od cene na berzi,bez umanjenja kolicine robe koju si ostavio na lager onda svaka cast skladistaru koji moze da dà takve uslove.Kod nas u okolini to niko ne nudi.Oni sto su to nekad nudili (kratko vreme) su propali zajedno sa svojim firmama...

Kolega Spajki, kad te cita laik, pomislio bi da je to apsolutno tacno, i da je jadan skladistar na gubitku, jer "CUVA" tvoju robu 6 meseci i ima strahovite troskove, te samim tim, mora i da ti umanji kolicinu koja je na lageru. A ako ti i ne umanji, onda njemu svak cast, toliko da treba da ga ljubimo u d---.
Ali, stvari uopste ne stoje tako, i zato nemoj da trujes ove jadne i glupave ljude.
Kao prvo , isti taj "jadni skladistar", od svih tsoskovas, ima sledece:
Na 10 tona robe, treba da potrosi 10 FOSTOXIN tabletica, za svih tih 6 meseci( obzirom da insekate vec krajem septembra vise nema i ne vracaju se do proleca).
A 1666 tih tabletica kosta 50 evradi, ( i to u najgorem slucaju, ako bi kupili samo jednu flasu iz Madjarske). Dakle, prost racun kaze, da njegovih 10 tabletica s kojima je zastitio tvojih 10 tona robe, kostaju,(50*119,00/1666)*10=35,71
Dakle da zaokruzimo na 36 dinara za vagon cuvane robe.
zaboravios i da uracunas da ti je na taj vagon robe vec skinuo najmanje 200 kg za raznorazne primese prilikom prijema.
Od tih 200 kg odbitka, neka je pola prasina i zemlja, a onih 100 kilograma lom, ocinci ili slicno, koej ce prodati po 10 din za kilogram, sto znaci da ce on od cuvanja tvojih 10 tona robe inkasirati 1000 dinara.
Kad od te sume oduzmemo onih famoznih 35,71 dinar, dolazimo do ekonomsek racunice, da ej doticni skladistar ostvario profit ( zaradu 0 od 965 dinara i 28 para.
Ali to niej sve. Tek smo poceli.
Naarvno da ce skladistar tih 10 tona robe prodati p vecoj ceni , za najmanje 3, 4 dinara ( jer u protivnom nas covek u srbiji nece da radi sa zaradom od 10 %).
Ali tek sad dolazi vrhunac i najsladja stvar u ekonomiji i trgovini.
Bez obzira sto ej on tu robu , ili ce je u svakom slucaju prodati skuplje, najsladje i prava dusevna hrana je robu koju je dobio na cuvanej krajem juna, prodati odmah u julu, posle mesec dana, i uzivati do marta meseca sa tudjim parama, koristeci ih kao beskamatni kredit za kupovinu najnovijeg Dzipa, jahte, kuce na kopaoniku, nove table zemlje od 100 hektara itd...
A onda posle 6 meseci NE-cuvanja tih tvojih 10 tona robe, pricati kako ej na gubitku, jer ej morao istu robu da stiti od skladisnih stetocina ( onih 35, 71 din).
Bas bih voleo da vidim, koaj ce to banka dati beskamatni kredit, ili koji to zelenas i mafijaf, danas ljublejni i voljeni skladistar kupi najnovijeg "DZIPA", od cirka 100.000 evra, svojoj ceri ili sinu parazitu ? Ili , u prevodu, kolika je kamata za takvu transakciju?
Zato , u najmanju ruku mi je zao koliko su ljudi glupi, nepismeni, ili samo lenji da svoju robu sacuvaju kod sebe kuci.

I zato, kolega, najbezbolnije receno, nemoj da s---š !

Inace, da skrenemo malo s teme, poljoprivredne apoteke "RATAR", kukuruz u dzakovima prodaju po ceni od 27,90 din.
 
23.01.%20CENE%20ZITARICA.jpg

Jel to ovaj nas zeza pošto smo ga kritikovali, ili stvarno pad cene :sta:
Kanda je Budimpesta profitirala,sto je stao izvoz naseg kukuruza.:zli:
 
Tu bi samo dodao,da to nije baš tako! Skladištaru će doći firma koja radi fumigaciju,jer ne može na crno da kupi tablete,a ni sam da radi fumigaciju,pa će matematika biti malo drugačija! Ne branim skladištare,ali u stvarnosti to ne funkcioniše onako kako si napisao :ppozdrav:
 
А и ти фумиганти само долазе на папиру, кад је складиштару то јефтинија солуција пошто има две цене, једну за излазак и једну за излазак на папиру. Битно да им легну паре на рачун.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
@Lakarije,ne branim ja nikoga,najmanje skladistare.Neću da se upuštam u raspravu sa tobom koji vidiš isti trošak/kg robe u svom skladistu kući u šupi ili u prikolici i u silosu.I ja sam prosle godine morao platiti fumigaciju jer mi se prvi put u 11 godina pojavio žižak u pšenici.Mogao sam i ja to uraditi,imam phostoksin tablete ali sam morao imati i papir na kom pise od čega je taj žižak umro i kada je tretiran,u suprotnom ne bih mogao prodati 150 t pšenice-ni domaćim mlinovima a kamo li je izvesti iz Srbije.Voleo bih da se oglasi @Diklofen,koliko se sećam on je neko vreme vodio silos u jednoj velikoj firmi pa nam moze malo više reći o troskovima čuvanja kukuruza u silosu,od prijema preko sušenja,elevacije,izlaza,plata,troskova...
Još jedna bitna stvar:ja fiziološku potrebu kao što je sranje obavljam u toaletu a ne na tastaturi i forumu i mislim da nije bas kulturno reci nekome da sere ako iznosi svoje mišljenje.
 
Juce pustio par vagona. Cena 16.6 dinara. Nisu mi racunali nikakve troskove lagera.
 
Poslednja izmena:
Nije baš tako sve lepo ni tim skladištarima, ali im nije ni toliko loše, jer kada je roba kod njih, uvek nas oderu, ili kroz troškove lagera, vlage, ili kroz manju cenu, tako da kod njih nikada nebude "suša", a nama kako bude.
Nebrinite da i taj "pošteni" skladištar ne zaradi, ali zbog konkurencije se odrekne dela te zarade, a ne zato što hoće nekome da pomogne.
 
Ja sam hteo da prodam sav kukuruz od ove godine tj oko nekih 25-30 t ali,moj otkupljivac kaze velika je vlaga 16,5 %.Navodno nema kome da ga ponudi po toj vlagi.Jer kao svi uvoze po 14%...Eno ga stoji u magacinu.
 
Nije baš tako sve lepo ni tim skladištarima, ali im nije ni toliko loše, jer kada je roba kod njih, uvek nas oderu, ili kroz troškove lagera, vlage, ili kroz manju cenu, tako da kod njih nikada nebude "suša", a nama kako bude.
Nebrinite da i taj "pošteni" skladištar ne zaradi, ali zbog konkurencije se odrekne dela te zarade, a ne zato što hoće nekome da pomogne.

Kako da ne zarade.Samo kad otresu na tablici za troskove susenja ispade da imaju 100 jutara svoje zemlje cisto
 
Ja sam hteo da prodam sav kukuruz od ove godine tj oko nekih 25-30 t ali,moj otkupljivac kaze velika je vlaga 16,5 %.Navodno nema kome da ga ponudi po toj vlagi.Jer kao svi uvoze po 14%...Eno ga stoji u magacinu.

FarmKomerc ce ti kupiti taj kukuruz po 17.7din sas pdv. Kod njih do 17% nema umanjenja cene. Te price na 14% nisu tacne, jer na berzi se najvise trguje 14-16% prirodno suv.
 
Slobo jer ti to imas neku vrsu otkupa kada se tako boris? Ako im neko ne plati onda se nisu obezbedili dobro. Uzmi menicu, nemoj davati na crtu. Ja samo znam da kada imam kukuruz 18-19% vlage meni nije dobro a oni se smese.
 
Nazad
Vrh