Trešnja

ovo je tipican primer lepog vocnjaka u KGB verziji, nadam se i ja da u imati za neku godinu slicne slike...
jedino moram da primetim, mislim da je ovo radjeno tj rezano po starjim predlozima, tj grane su dosta duze kracenje, na patrlje od 20-30cm i onda je kruna malo vislja nego sto bi bilo idealno.. Zadnje preporuke su da se grane prekracuju na 10-15cm svake godine (dva puta naravno, jednom zimi, jednom u junu) dok se ne dobije oko 25 do 30 vertikalnh mladara... Tako se dobijaju malo duze grane koj rode tj skeletno i poluskeletno dro je manje... Inace ovo je sve odradjeno za primer :)
 
Jeste Mealy sve ste lepo rekli , knjiga iz koje sam citao mi je takve savete davala ,a nisam imao nigde prilike uzivo da vidim kako to izgleda. Sada tek vidim svoje greske ali nije nemoguce ispraviti ih. Svakako se slazem prekratiti grane na 10 cm je cak i bolje jednom u maju drugi put u septembru i isto tako savetujem prekracivanje sadnice na 30 max 40 cm sa sto nizim rasporedom pupoljaka.
 
Jeste Mealy sve ste lepo rekli , knjiga iz koje sam citao mi je takve savete davala ,a nisam imao nigde prilike uzivo da vidim kako to izgleda. Sada tek vidim svoje greske ali nije nemoguce ispraviti ih. Svakako se slazem prekratiti grane na 10 cm je cak i bolje jednom u maju drugi put u septembru i isto tako savetujem prekracivanje sadnice na 30 max 40 cm sa sto nizim rasporedom pupoljaka.
LAKI odgledao sam nekoliko tvojih klipova i savrseno je sve odradjeno kapa dole .Koja je podloga i koji asortiment ::super::
 
Jeste Mealy sve ste lepo rekli , knjiga iz koje sam citao mi je takve savete davala ,a nisam imao nigde prilike uzivo da vidim kako to izgleda. Sada tek vidim svoje greske ali nije nemoguce ispraviti ih. Svakako se slazem prekratiti grane na 10 cm je cak i bolje jednom u maju drugi put u septembru i isto tako savetujem prekracivanje sadnice na 30 max 40 cm sa sto nizim rasporedom pupoljaka.
Nije greska Lazo, to su sve nijanse ( i ako mozemo na ti, prijatnije je tako pircati nekako), tako su nekad tvorci ovog metoda u Americi, Lyn Long i Greg Lang propagirali, da bi zadnja preporuka bila da se malo vise skracuju, svako prekracivanje da bude na 10 do 15cm od porasta... Ako se ne varam, ovo je na bujnijoj podlozi (magriva, divlj tresnja, mozda i Colt), ne verujem da je na nekoj slabijebjnoj (Gizela 6 ii slicno) i ovo im je 4ta ili 5ta godian od sadnje?
Ako mogu par stvari da preporucim da probas (moze na par stabala prvo naravno, ako nisi tako planirao da radis, pa ako se pokaze dobro, onda radis na svima)..

Mislim da bi vec morao da krenes sa podmladjivanjem mladara (ovde imas jedno 25 komada prosecno ja bi rek'o) i cilj je da se svi obnove za oko 5 godina maksimum (moze i 6, moze cak i 4, nije toliko drasticno to i ako traju 6 godna) samo je poenta da je ukuppna rodnost za taj period malo manja ako menjas na manje, a opet, krupnoca je malo manja ako menjas na duze (majske kitice starije od 4-5 godina ili odumiru brze ili stvaraju sitnije plodove i manje rode)... To je u proseku, mogu kitice i preko 10 godina da rode (tako uglavnom rode na svim velikim stablima gde ljudi gaje trsnje kod nas uz malo ili bez ikakave rezidbe)...

Drugi predlog, jednogodisnje grane koje rastu u stranu se po pravilu krate do osnove (zapravo ostavi se patrlj od par cm, pa kad se susi taj patrlj da eventualna bolest ne udje u glavnu vertikalnu granu), a mozes i malo duzi patrlj da skratis ako ima cvetova na toj grani, da rodi te godine, i odna nakon berbe uklanjas na mali patrlj do osnove)...Medjutim, jednogodisnje grane koje rastu u stranu (napolje od centra stabla, na spoljnem redu vertikalnih grana) mozes da ostavljas najcesce, one ne smetaju toliko, rastu u polje i dobijes malo veci rod (najbolji rod tj najkrpniji je na jednogodisnjim granama koje su bolje po tom pitanju od majksih kitica)..

Treci, i po meni najbitniji predlog, zbog kog su ljudi najvise imali problema za ovaj sistem, a nekako se to, cini mi se, nije dovoljno objasnilo, je da se podmladjivanje radi na jednom delu stabla koje raste sa jedne vece raslje... U prevodu, recimo da imas iz centralnog stabla 6 velikih debljih grana da izlaze, koje se granaju na sekundarne skeletne i poluskeletne grane. TI onda od tih ~25 veritkalnih mladara koji radjaju, oces da obnovis 4-5, i ti biras one koji rastu sa ISTE skeletne grane, jedan do drugog, tako da prakticno rezes sve mladare na jednoj takovoj skeletnoj grani... Poenta ovoga je da svi mladari koji su orezani tako, imaju vise sunca (napravi se rupa u kruni), i rastu sa iste skeletne grane, pa ce pogurati uvis i dobices najcesce 4-5 novih jednogodisnjih mladara koji ce da izrastu solidno i da se razviju za 2 godine u adekvatnu zamenu... Ako bi kojim slucajem izbaivao nasumice mladare po kruni (obicno se biraju najdeblji), dobio bi to da od 5 mladara, ti uklonis jedan (nek je i najbujniji) i onda na toj skeletnoj grani, ti imas 4 mladara, i jedna patrlj, koji je obicno u senci od ostalih.. Sta se desi je da najcesce tu ne izraste mladar (ili bude premali posto ostalih 3-4 prezume svu vodu i hranu iz skeletne grane i zasene ovaj patrlj) ili bude mali pa nije koristan (trebaju ti bujni vertikalni mladari, koji se minimalno granaju, to je cilj ove rezidbe)... Po meni je ovo najbitnije za obnavljanje krune inace moze da se desi da jednostavno nema porasta i zamene i kruna se smanji posle par godina, i smanji se i rod...

Dr-i Lang i Long imaju ideju (malo je drsticna i prakticnija je za slabije bujne podloge ja bi reko), a to je poptuna obnova celog stabla... U takvom sistemu, orezes celo stablo, sve gane, svih 25, na 10-15cm paatrlje, i onda iz svih patrlja posto si komplet orezao, krenu jaki i dovoljno jakih mladara, koji vrlo brzo zamene prethodne, i dodju na rod (mislim da bi tako izrasli i preko 1.5m, mozda i duze ako je godina malo kisnija)... To je malo drasticna rezidba, i da budem iskren, probacu i nju, ali na par stabala u pocetku da vidim kako deluje...Ak oneko stablo ne bude reagovalo lepo u klasicnoj rezidbi (zamena 4-5 mladara) ovo je korektivna mera za stabla da se ela obonove, ali verujem da ce to biti na par procenata stabala u zasadu da moraju ovakvu kompletnu obnovu...

Osnovna rezidba u KGB metodi je da se 1/5ina stabla obnovi, svakog stabla, dok se ovom metodom svako 5 ili 6to stablo ovako reze, a ostala radjaju... Matematicki geldano je isti tj slican efekat, ti po hektaru imas isto rodnih grana da ti fali, koje se obnavljaju, ali je psihicki malo teze da covek prihvati da celo stablo oreze takoreci do zemlje...I naravno, kad se reze celo stablo, ne radi se bas svako 6to u redu, pa da se juris po vocnjaku, nego podelis vocnjak na 6 manjih delova/parccela, i onda ceo taj deo orezes komplet, a ostalo samo skidas grane koje rastu sa strane...
 
@mornar Sortiment je Early lory , Burlat , Carmen i Sunburst na podlozi magrive , ovo je cetvrta vegetacija.

@mealy vec sam ovog proleca grane koji su bile previse dominante i nisu nosile previse roda ili su ogolele uklanjao. Znam da iz njih nece izbiti nove, negde mozda i hoce ali to mi nije ni bio cilj jer je broj takvih bio mali, vec cu od sledeceg proleca da krenem sa obnovom kako bi se dobile nove grane bas kako ste opisali.

Sto se tice drugog predloga npr na sunburstu i karmenu je toliko bilo tih lateralnih grana da ako ostavim koje idu u polje mislim da ce biti previse roda i ovako vec dobar rodni potencijal imaju ,dok ove rane sorte early lory i burlat trudim se da grane koje idu u polje ostavim jer definitivno slabiji rodni potencijal. Sto se tice patrljaka na jednogodisnjim granama tako planiram i da uradim. Ne znam da li ste videli kako Koreanci momentalno u letnjoj (prolecnoj) rezidbi eliminisu sve te lateralne mladare.

Za treci predlog sam dosta citao da su ljudi imali problema oko obnavljanja drveta i nasao sam text Lyn Longa i Greg Langa gde su radili experiment kompletnu obnovu drveta tako sto poseku sve na osnovu i rezultat je bila brza obnova. Dosta ljudi u Americi je svoje stare zasade prebacivalo na KGB. To sam i ja probao na drvetu od 20 godina i definitivno je moguce. E sad ja ne planiram bas tako rigorozno vec ovo sto ste vi naveli a gde moze u zavisnosti od drveta negde cu mozda da primenim do osnove da probam da vratim krosnju da bude niza. U svakom slucaju hvala na savetima definitivno vladate materijom a vidim da i citamo slicnu literaturu.
P.S. Za persiranje tako sam navikao, ali pokusacu za ubudece sve najbolje.

 
Poslednja izmena:
Pogledao sma jos par tvojih video-a na youtube-u, i svaka cast, rezidba je za primer...Odusevilo me da jos neko u Srbiji radi sa tim sistemom za koji mislim da ima puno prednosti, pogotovu sto vecina nas gaji na bujnim podlogama, bez polivanja...

Sve se slazem s tobom, u principu razmisljamo isto ili veoma slicno...
Ovo sto si pomenuo za sorte koje imaju puno laterlalnih grana (koje su u principu nepozeljne na KGB sistemu i uklanjaju se), mislim da je bolja varijanta da se leti uklanjaju, nego da se ceka zima za to... Tresnja trazi sunce, tj, osuncanost grana, i ako je nema dovoljno onda pupoljci odumiru i majske kitice koje su nize se suse posto su u zaseni... Po meni, da se to ne bi desilo, jedna od najbitnijih mera je da se leti (posle berbe recimo) uradi prekracivanje tih laterlanih grana na patrlje, od 10tak cm, manje vise... Tim nacinom sledece godine ce biti malo roda u tom predelu poluskeletne grane, a opet se dobija mnogo bolja osincanost unutrasnjeg i posebno donjeg dela krune, i nece doci do preranog izumiranja majskih kitica u nizim delovima krune...

Ja sma sve moje spremio i orezao na KGB sistem, osim Regine, Kordia-e i Ferrovia-e, posto sam citao na gomili mesta da te sorte slabije uspevaju u tom sistemu, zato sto veliki deo roda daju na jednogodisnjim granama, koje se KGB sistemom uklanjaju... Nisam hteo da rizikujem, a sam za nih orezao u sistemu Steep Leader (to je isto ko vreteno, samo ih ima 3 na svakom stablu, u trougao poredjanaa tri vertikalna stabla, i svako se reze kao vreteno, a grane koje rastu unutar krune se uklanjaju.. Videcemo kako ce se pokazati, amerikanci kazu da im se pokazalo bolje od vaze i oni ga dosta koriste kad sade na bujnim podlogama... Doduse kod njih tresnje bujnije rastu nego kod nas (toplije je, i polivaju), ali ja ocekujem da i kod mene izadju preko 4 metra u visinu...
 
Experimentisao sam vremenski zelenu rezidbu najbolja varijanta uklanjanja tih lateralnih grana je krajem maja cim krenu tipa 5-10cm da im se prekrati malo vrh , ako bi to bilo npr u junu ili julu velike su sanse da krenu ti pupoljci u tom slucaju savetujem uklanjanje do osnove. Letnja rezidba je za tresnju najbolja stvar ali ja nisam stigao jer sam orezujem pa sam podelio nesto sam orezao u septembru nesto pre pocetka vegetacije. Imam ja neka stabla kordia-e i regine pa cu svakako da probam na kgb ali da ostavljam ove patrljke i spoljne lateralne grane da vidim kako ce to da ispadne. Ja visnju sumadinku rezem na neku modifikaciju Steep Leadera samo sa 4 skeletne grane i nije mi se lose pokazalo.
 
Kod mene u punom cvetu,a kod vas?
Sad videh da sam 6.4. pisao da je regina pocela prva da otvara...a danas 28.4. U punom cvetu,tek joj je treca vegetacija i ima oko 40 cvetova ali zar je moguce da toliko dugo drzi cvet?
 
Poslednja izmena:
Kod mene u punom cvetu,a kod vas?
Sad videh da sam 6.4. pisao da je regina pocela prva da otvara...a danas 28.4. U punom cvetu,tek joj je treca vegetacija i ima oko 40 cvetova ali zar je moguce da toliko dugo drzi cvet?
To ti je neka rana sorta verovatno su carapani greskom ubacili ranu sortu umesto pozne
 
Ovde sam kupovao sadnice.Ali svih pet mi cvetaju u isto vreme kao sto knjige kazu Karmen,Samberst,Regina,Karina i Kordia .
Jedino mi cudno sto cvetanje traje vec 24 dana,mislim da su mi rekli da cvetanje traje krace.Mozda je to do ove godine,a mozda nisam dobro procitao.
 
То са продуженим цветањем је ствар до године. Било је топлих дана па хладних периода. Све је то утицало на цветање.
Е, сад има она прича да касније сорте цветају раније а раније сорте цветају касније.
Колико се то односи на ове новије сорте трешњи то ће написати они који их имају.
Код мене има још понеки цвет и на трешњама али и на кајсијама и шљивама.
Јабука је у пуном цветању, неке сорте су прецветале.
Крушка је у прецветавању а шљива је прецветала осим већ поменутих пар цветова.
Дуња се тек спрема да процвета.
 
naziv - poc - kraj cvet - alleli - grupa

Celeste 28.3. 08.4. S1S4 SC
Carmen 04.4. 15.4. S4S5 V
Burlat 04.4. 11.4. S3S9 XVI
Sunburst 06.4. 15.4. S3S4 SC
Regina 10.4. 22.4 S1S3 II
Lionska 30.3. 12.4. S5S6 X
Droganova 10.4. 22.4. S1S5 XIV
Stela 04.4. 15.4. S3S4 SC
K Stela 04.4. 15.4. S3S4 SC
Kolnej S5S6 XV
Kordia 05.4. 17.4. S3S6 VI
Lapins S1S4 SC
Hedelf 02.4. 11.4 .S3S5 VII
Va. Ckalov S1S9 XVIII
Eary Lorry S1S9 XVIII
Stark Hard S1S2 I
Rainer 01.4. 14.4. S1S4 IX
Katalin 05.4. 12.4. S4S12 XXVII
Summit 05.4. 12.4. S1S2 I
Alex 01.4. 13.4. S3S3 SC
Ear star 30.3. 07.4. S4S9 SC
Peter 28.3. 08.4. S3S4 SC
Rita 26.3. 09.4. S5S22 0
Aida 25.3. 09.4. S6S12 XXIV
Germersd 04.4. 09.4. S3S12 XXII
Kavics 04.4. 09.4. S3S4 III
Linda 05.4. 09.4. S3S12 XXII
Margit 04.4. 10.4. S4S12 XXVII
Newstar 03.4. 10.4. S3S4 SC
Solomary 03.4. 10.4. S3S4 III
gomboly
djurdjevka merchant trzisna S4S9 XXI

Ovo je prikupljeno iz raznih dokumanata i internet tekstova. Ne mora da znači da može da se primeni na tvoje područje i klimatske uslove....
Može da ti posluži kao neka vrsta putokaza...
 
Upraznilo mi se jedno mesto u avliji, pa sam razmisljao nju da posadim, imali smo davno jednu u vinogradu i bila ok, mislim kad oberemo pre cvoraka.
 
Uhvati je trulez i za 2-3 dana se pokvari sva. Napadaju je mravi nenormalno mnogo. Znaci mora da se prska,a to necu da radim u dvoristu gde mi je dete po ceo dan. A ruku na srce nije ni slatka ,vec ima kao neku blagu gorcinu i kiselinu ( a ni crvena kakva treba da je tresnja :) ) i zato ide u ogrev. Jedino je ekstremno krupna.
 
Nazad
Vrh