Trešnja

Evo par slika malo kako kod mene trenutno izgleda mladi ovogodisnji zasad, sednice se drze OK i rastu lepo, samo da ne bude opet neka jaka susa i trebalo bi lepo da izguraju ovu godinu... Dacu i objasnjenje iznad svake slike za slucaj da ne moze da se vidi na imguru...Sve je od 25.05.2020te godine..
Prva slika su Black Star tresnje, 25.05.2020 snimljeno, mlade blize su moje, a tamo u daljini su komsijine starije (ne znam sortu)
tBVdSXA.jpg

Slika ispod je ostecen moj Black Star od zeca, i polako se opravlja...
3HAnRub.jpg

Slika ispod je ostecenje od srne (nisu moje, a i ovo lici na list visnje cini mi se, komsijine su, ali svejedno je ruzan prizor)
N8iCnMi.jpg

Slika ispod je jos jedna moja Black star, i oporavak od zeca (obrstio ih ranije u prolece prilicno)
GqLHIgY.jpg

Slika ispod je deo gde je Burlat na magrivi (ovi dalji redovi, a najblizi red je Giorgia i nesto sto je prekalemljeno u prolece pa su slabije malo)..
KtQHng2.jpg

Slika ispod je moj Grace Star na magrivi, on prilicno lepo raste zasad...
rXy9TuP.png
 
Poslednja izmena:
I ja mislim da ove bube jedu vec nacet plod.

Mene zanima od cega su neki kvrgavi, neko rece bas od smrdibube ali ne vidim smisao, da je gricnula trulile bi..

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
I ja mislim da ove bube jedu vec nacet plod.

Mene zanima od cega su neki kvrgavi, neko rece bas od smrdibube ali ne vidim smisao, da je gricnula trulile bi..

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Smrdibuba ima rilicu i ne jede plod nego ga sisa preko te kao surle i na taj nacin pije sokove iz ploda ko mi kad pijemo sok na cevcicu :p.
Sto se tice zlatne mare, ja sam gldao kako ubusuje glavu u zelene plodove jabuke velicine manjeg jajeta, ako moze njih zelene da ubusuje onda moze bez problem da da jede zreo plod tresnje. Kod mene jos nijednu pticu nisam video ni preko dana ni preko noci na tresnji a oko 30% plodova osteceno i pojedeno, samo vidim ove insekte i pun k... smrdljivih martina raznih vrsta kada protresem drvo pocnu padati sa drveta i leteti.
 
Pa insekti sa rilicom generlano ne buse, ili rekto buse blodove, obicno sisaju sokove kad naidju na vec osrtecen plod (od pucanja, od ptica ili od cega vec)... Znam zato sto imam pcele, i cesto ih vidjam na plofovima grozdja u jesen kad uzri, pa sel judi bune kako im pcele buse plodove, a ustvarti taj plod je od neceg drugog probusen, i pcela smoa dodje "na gotovo"...
Te zlatne mare nisam vidjao, bas cu da pogledam sta je to i jel ih ima kod mene koliko...
P.S.
Sad je naso, vidjao sam i te ustvari (zbunio me naziv, ne lici na "buba maru" nimalo), ali ne u nesto velikim kolicinama, nisma znao da su toliko stetne..
 
DB, nisma hteo da prelazim na LR, a i mi to sad samo amaterski drzimo, do 10 komada, necemo vise (imao sma nekad u piku oko 40, ali posto nisam kuci, a cale ne voli bas toliko da se time bavi
(a i alergican je :)), onda drzi par komada cisto da ima)..
 
A kad burlat zri kod tebe, oko 25og maja ili kad? To treba znati da bi mogli da se referisemo na zrenje te tvoje druge na slici... Ovo ne deluje da je zrelo jos, po meni jos minimum 7 dana pa da se bere, sto ce reci da je sorta +10-+12 od burlata, mozda i vise (osim ako nije bas takva u zrenju)... U to vreme su Giorgia i Carmen tu (Giorgia bi mogla da prodje, ona jako dobro rodi a ima i neke tackice), ne znam od starih sorti koje bi mogle da budu posto nijedna od ove dve (i jos par sorti u tom periodu zrenja) nema bas takve tackice po pokozici...Ja cenim da je najverovatnije neka od starijih sorti koje se sire odavno kod nas.. Mozda Napoleonova sarena (mada ona ima tu boju ali nema tackice ko tvoja i kansije zri), pa onda Sue sorta lici na tu tvoju malo, vidjao sma slike neke sorte Rust (smao sma cuo za nju), i ona ima slicnu boju i tackice, mozda je bas ona...
Naci ce se neko ko je ima da ti kaze sta je tacno...
 
da, do punog zrenja jos 5,max 7 dana, imala je po neka zreliija boje IMT crvena, potpuno. burlat, imam par kom. bio je zreo oko 18-19, s tim sto malo kasni ova god.sarena zarudi gde je osuncana, **greška joj zuckasto da tako kazem. moguce da je ta rust. valjda cu je izguglati kad budem imao vremena. na ugriz slicna sarenoj, bas tvrda, mesnata.
 
Zar nema i Sanburst takve tackice dok ne sazri?
Kakva je cena ovih dana za 24+ 26+ ? Brao bih danas oko 30kg pa da znam sta me ceka.
 
Poslednja izmena:
Mnoge junske tako izgledaju pre sazrevanja tesko je reci, moze biti herc tj germesdorfska ili hedelfinger.
Ako je moj spisak sorti tacan, moze biti i regina ili kordia, a imam tu okolo i stele slicno je. Karmen nije.

U svakom slucaju bolje ti to nego burlat, odlicno si prosao odlicne ce biti samo da nije sanberst on je mekan al ne verujm da je sanberst.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Mnoge junske tako izgledaju pre sazrevanja tesko je reci, moze biti herc tj germesdorfska ili hedelfinger.
Ako je moj spisak sorti tacan, moze biti i regina ili kordia, a imam tu okolo i stele slicno je. Karmen nije.

U svakom slucaju bolje ti to nego burlat, odlicno si prosao odlicne ce biti samo da nije sanberst on je mekan al ne verujm da je sanberst.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

slazem se da je bolje nego burlat, koja god da je nju cu da kalemim na d. tresnju. imam mesta za jos 40 tak. kom. i tu se zatvara krug.

mealy
dobar ti zasad, samo si trebao na d.tresnju, mada imas dobar pad, mislim zbog susenja.
 
Gde je magriva je malo blaza tj laksa zemlja, ima vise peska, ali ima i gline nije da je nema, i svuda je dovoljan pad da ne ostaje voda na povrsini... Breskve su u jednoj parceli bile 25 godina, ako je mogla breskva, mislim da ce moci i magriva da izdrzi, videcemo jos...
 
ZA SLJIVAK a To je New star ili Giorgija . Za OKTOPODA U Arandjelovcu stize Kordia i Regina za 20 dana a Erc i Hedelfinger ovde niko ne sadi a kada si rekao da je Sumbers meka tresnja VELJA se zbunio pa je mozda na momenat pomislio da nije pogresio asortiment. To je vrhunska tresnja i sorta koja pravi mnogo dobru matematiku a matematiku prave i neke stare sorte koje niko ne sadi a radi se o vrhunskim sortama koje prebacuju sve svetske norme i standarde nego kako ti se cine cene za sada dali su zadovoljni proizvodjaci iz Beogradkog podrucja tj dali su za sada opravdana ocekivanja
 
Sto se cene tice manje vise kako se ko snalazi a snalazi se teze. Ja prodajem i dalje na pijaci jer sam do sad burlat canetovu i van prodao svega 150 kila a ostalo 15 po stablima, ne isplati mi se ni radnik zbog malih kolicina itd objasnjavao sam, ovih preostalo ako bude 100 kila dobro je.
Prosle godine sam burlat imao oko tone od cega je 600 kila ispucalo i propalo radi poredjenja, junskih oko 300 400, manji rod i posusena trecina stabala.

Da je sanberst mekan prica je krenula na otkupu tako sto ga nisu primali jedne godine sa tim razlogom. To nije nesto sto ja izmislih.
U principu jeste mekan u odnosu na ono sto bi trebalo da je karmen ali je sladji.

Evo sta ja mislim da je karmen danas snimljeno, ovo sto pricam sunberst nije nego ritopecka istripovao sam. Ritopecku babe i dede iz ritopeka zovu Crvena



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh