Trešnja

Tresnja jeste isplativa i "malo" je cimanja, konkretno ja sam moje ove majske prskao dva puta, bakar i precvetavanje fungicid insekticid prehrana i bacio sam po 300 400 gr kan po stablu.

problem je od vremenskih uslova preko nedostatka radne snage, gajbica kojih nema kao da su od zlata, cekanja u redovima satima, odlozeno placanje, sad moram i da sam registrovan ako maknem van sela gde me znaju da prodam, sto troškova koje i kad oces da platis nema za sta, nema gajbica nema beraca nema otkupa danas, bice sutra a tebi zrela roba, pa ne danas ipak opet sutra a gajbice nisu ni stigle... E to je vise prek..čilo meni licno

Zadovoljio bih se sa 1 eur po kilogramu ali da imam (paz sad) kome da platim gajbice i berbu, a da kad odnesem na otkup (paz sad) dobijem kes odma na ruke

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ove godine ce rod tresanja u Srbiji biti desetkovan i do kraja berbe ocekujem dobre cene tresanja i veliku potraznju ALI posto ce tresnja odmoriti ove godine nema nikakvog opterecenja ocekujem da sledece sezone rod bude ekstremno dobar da ne kazem slicno kao 2018 godine da zemlji bude tesko od roda a onda cemo videti gde smo neku realnost a u takvim situacijama ocekujem DA OTKUPLJIVACI ODIGRAJU MAKSIMALNO AGRESIVNO. I ako se ponovi takvo oprasivanje a ponovice se sigurno malo ce biti kalibra a da ne pominjem ako jos bude susno prolece ,BICE TO PRAVI TEST ZA SVE PROIZVODJACE TRESANJA LETECE PERJE SIGURNO i tu ce se izkristalisati ko je lezeran ili nespreman a ko moze da se snadje u totalnom haosu
 
Ja ne ocekujem visoku cenu ni jednog voca jer je slabo rodilo. Pazi sta ti kazem znam iz iskustva. To sam primecivao u ceni kajsije jer je ona varirala sa rodom, tresnje prvi put u zivotu ovoliko nema. Pa i evo na otkupu je retko prešla 200 a vec je ispod 200.

Danas je vec na Mirijevskoj pijaci u Bg bilo dosta robe i klasirana, za 100 kinti, za 150, 200 al najvise 250. Nema 300 nema 400 znaci ko prodaje nakupcima 130 je misaona imenica.

Mene zanima zasto tresnje nisu rodile. O kom mrazu mi pricamo. Zasto je burlat super rodio a sarena nije, kad je oduvek bilo obratno i sarena prvo cveta pa burlat. I kakve veze ima sta prvo cveta, mraza tad nije bilo, cvetova puna, pcela prosecno. Da nije da su izmrzle jos u fazi zelenih pupoljaka a?

Za kraj evo sok iz sokovnika svez, ukus i miris slicni soku od visnje samo naravno nije kiseo, al jeste onako malo opor na list ruze ukus i gustine ko visnja, ne kasast, ne gust, ne voden vec taman.
Od kilo pola litre soka, ubacivano u sokovnik sa kosticama bez peteljki.
Peteljke susim pa nekad skuvam caj dobar je za prostatu npr nije da imam problem, bude crvene boje caj i ima ukus tresnje onako.

e98dc9d97395fadc274182dab81a08e5.jpg
8172d7a786c49aafda7b2bf9b2e81a1c.jpg


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
ZA BOJKETA Cena ce biti ekstra do samog kraja ali niko nece zagrebati nista finansijski jer nema robe desetkovan je rod za ovu godinu e to ti je zivot CENA SAVRSENA A PARA NIGDE
 
Za mornara

Koja cena prijatelju jel citas sta napisah?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Polako ljudi, ne zivimo svi na 2km jedan od drugog pa da je svima bilo identicno vreme u prolece, negde je dosta stete bilo (Vojvodina i deo beogradsko-smederevski gde je sve ranije cvetalo i gde je bilo jacih poznih mrazeva u cvetu, onaj 23-24 marta na primer)... Kod nas dole u Sumadiji jeste bilo mrazeva, ali su bili znatno blazi od ovih severno (cak i od Beogradskog kraja, sto je retkost) tako da mislim da je juznije sasvim pristojno rodilo skoro svo voce (mozda jedino ne kajsija)... Evo slike kako izgeldaju dve tresnje kod mene u kraju, za koje imam ikakvu sliku, po meni je ovo sasvim prosecan rod, sto ce reci ko da im mraz nije zasmetao (malo su losije slike, ali vidi se kolko tolko da ima plodova)...Ova polu-zrela je slikana oko 15og Maja, neko nakalemio na medji jedno stablo, ko da je Burlat ili nesto slicno, mozda i neka ranije sorta, a ova druga ne znam sta je, nece jos za dve nedelje da zri, slikano negde 16og Maja, znam da je negde oko 20og aprila zavrsila cvetanje, skoro sve latice su pocele da se suse tad negde, ali nisu jos otpale pa je tu negde, mozda neki dan ranije, i bio kraj cvetanja):
 
ZA OKTOPODA Kako da ne citam KRS ROBU SITNU BERES SVE REDOM DAJES POSREDNIKU ZA 130 DO 150 DINARA to ni u snu nisi mogao da sanjas a sta je se prodavalo na pijaci za 200 dinara bruka i ispucalo ima i site LOM ROBA a sto se tice IZVOZNIKA ONI LJUDI UZIMAJU SAMO BESPREKORNU ROBU i kalibar i nema ispucalih a sa obzirom da nailazi novi kisni talas tu nece biti robe za izvoz a cak i da se probere bice puna vode tako da ZIVE BRACA CIGANI NAJBOLJI SU DISTRIBUTERI JER OD OVIH STO RADE ZA RUSIJU SPADAJU GACE a moram da se nadovezem na ovo BEREM SVE REDOM zamisli CLANOVE KOJI IMAJU VISNJU OBLACINKU KOJI BERE SVE REDOM A CENA OD 25 DO 40 DINARA A IMAJU VECE TROSKOVE PROIZVODNJE NEGO TRESNJARI nego jedino sto ta neizvesnost oko cene proizvodi svaki dan napetost .Kada sam rekao da je tresnja drasticno podbacila neke sorte su super 5 plus ali neke su nula nema nista a vecina ima dosta sorti u zasadu. Ko je imao srece da u zasadu ima npr 3 sorte a da ni jedna nije izmrzla IMACE BINGO OVE GODINE .U svakom slucaju tek je pocelo da ne donosimo zakljucak prerano vise se plasim kise nego prodaje i cene a najavljuju padavine IDEMO NAPRED SAMO OPTIMIZAM I BEZ DEPRESIJE BICE TO SVE SUPER DO KRAJA
 
Mornar, aj nam kazi molim te koje su kod tebe sorte i koliko podbaciile, i na kojoj podlozi? I ako imas na vise parcela tresnje, uporedi nam i lokalitete ako nije problem, bas me zanima kako je kod tebe prosla tresnja konkretno, posto u mom kraju mislim da nije bilo velikih steta..
 
Ljudi, kakva jaka cena, o čemu pričate vi?
Evo, ovo pišem iz Ritopeka dok čekam kod Saše da predam robu.
Plaća 160-180 dobru, krupnu robu. Sva ostala, malo sitnija, odmah pored na pijaci na veliko (preprodavcima) se ceni 80, daje i za 50!
Znači, trenutna situacija! Za ovu moju robu sam u Grockoj dobijao 120!
Znači, NEMA JAKE CENE!
A tek je teška glupost tvrditi da će količina roda u Srbiji uticati na cenu te robe! Ne biva rođaci, istorija nas uči tome.

I da dodam, kupaca ima jako malo i za tu cenu!
42f407fa41fb0c1f0fd35a9bcd563777.jpg
e4203970275b5a038af9480ad0432dc2.jpg
 
za MAILY ja Tresnja se nalazi u 2 potpuno razlicite parcele .Prva parcela koja je na nadmorskoj visini 210 metara je pretrpela ostecenje od mraza a druga njiva na nadmorskoj visini od 80 metara u dolji na terenu koji je sklon izmrzavanju je ostala prerodila zemlji tesko od roda. Iznecu podatke iz parcele koja je izmrzla jer se slicni parametri javljaju i u ostalim delovima Srbije. OPRASIVANJE I ROD TRESNJE PODUNAVSKI REGION SEZONA 2020 SUVENIR nula ,BURLAT tri minus ,LIONSKA RANA DOKTORKA trojka ,VALERI CKALOV pet, CELESTA izmedju jedan i dva, BING pet, STELA nula, SUNBERS trojka, STARK HARDY GIANTS dvojka, REGINA tri minus, GERMEZDORFER ERC pet, VAN pet ,RAINER dva minus, IMPERIOR FRANCUSKE jedan, KATALIN izmedju tri i cetri, NAPOLEON dva, KARMEN pet, CRNI TATARIN pet, DROGANOVA ZUTA cetri ako nije bilo jos jedno proredjivanje, nesto sto lici na SUMIT pet i imam nesto pozno ili je LAMBERT ili FEROVIA pozno je vreme cvetanja petica, HEDELFINGER poneo super ali dodatno prirodno proredjivanje tri minus ,KORDIA nula, Ima tu i nekih eksperimentalnih mladih kalemova od nekih novih sorti a sto se podloge tice mislim da to apsolutno nema veze sa oprasivanjem 80 posto je divlja podloga resto je magriva i ima par kalemova na koltu.Na onom nizem terenu je samo NAPOLEON podbacio sve ostalo je savrseno nema dodatnog odbacivanja plodova .Meni je vodeca sorta u zasadu SUNBERS on je prvi put podbacio izuzetna tresnja zasluzio je i on malo da odmori a sto se tice ocena PET JE NORMALAN PROSECAN ROD DA NE BI BILO ZABUNE A CETVORKA JE VEC MALO PODBACIO ISPOD PROSEKA .Predpostavljam da su parametri slicni i na drugim terenima
 
Imam tresnje u 12. godini. Ako neko hoce pod zakup za iducu god. Mala je parcela i 50 a sljive, Cacanska rana, 10.-12. godina, a ostale Cacanke nesto starije, i Stenlej. Otac iz zdravstvenih razloga ne bj smeo da radi nista, a od mene slaba vajda. Ima li zainteresovanih za zakup?
 
za MAILY ja Tresnja se nalazi u 2 potpuno razlicite parcele .Prva parcela koja je na nadmorskoj visini 210 metara je pretrpela ostecenje od mraza a druga njiva na nadmorskoj visini od 80 metara u dolji na terenu koji je sklon izmrzavanju je ostala prerodila zemlji tesko od roda. Iznecu podatke iz parcele koja je izmrzla jer se slicni parametri javljaju i u ostalim delovima Srbije. OPRASIVANJE I ROD TRESNJE PODUNAVSKI REGION SEZONA 2020 SUVENIR nula ,BURLAT tri minus ,LIONSKA RANA DOKTORKA trojka ,VALERI CKALOV pet, CELESTA izmedju jedan i dva, BING pet, STELA nula, SUNBERS trojka, STARK HARDY GIANTS dvojka, REGINA tri minus, GERMEZDORFER ERC pet, VAN pet ,RAINER dva minus, IMPERIOR FRANCUSKE jedan, KATALIN izmedju tri i cetri, NAPOLEON dva, KARMEN pet, CRNI TATARIN pet, DROGANOVA ZUTA cetri ako nije bilo jos jedno proredjivanje, nesto sto lici na SUMIT pet i imam nesto pozno ili je LAMBERT ili FEROVIA pozno je vreme cvetanja petica, HEDELFINGER poneo super ali dodatno prirodno proredjivanje tri minus ,KORDIA nula, Ima tu i nekih eksperimentalnih mladih kalemova od nekih novih sorti a sto se podloge tice mislim da to apsolutno nema veze sa oprasivanjem 80 posto je divlja podloga resto je magriva i ima par kalemova na koltu.Na onom nizem terenu je samo NAPOLEON podbacio sve ostalo je savrseno nema dodatnog odbacivanja plodova .Meni je vodeca sorta u zasadu SUNBERS on je prvi put podbacio izuzetna tresnja zasluzio je i on malo da odmori a sto se tice ocena PET JE NORMALAN PROSECAN ROD DA NE BI BILO ZABUNE A CETVORKA JE VEC MALO PODBACIO ISPOD PROSEKA .Predpostavljam da su parametri slicni i na drugim terenima
Hvala na odgovoru... Ako mogu da pogadjam jednu stvar koja me malo zbunila... Jesu te u dolji ove godine kasnije cvetale mozda od onih na brdu, tj kad je koja parcela tacno cvetala ako se secas? Deluje mi da je na brdu mozda cvetalo ranije i da ih je uhvatio mraz/sneg vise u cvetu, ili da se mozda ipak obrnuto desilo, da je dolja iscvetala ranije i vecinom se kolko tolko oprasila pre mraza, a ove u brdu pocele i vecinu cveta imale u losem vremenu pa nisu mogle da se oprase...
Koje objasnjenje ti dajes zasto je u brdu sve izmrzlo (ili zasto je vise izmrzlo?), a u dolji mnogo vise ostalo?
Mada moram da priznam da smo tog 23-24og marta imali advektivni mraz dolaskom hladnih masa iz sibira, kad on dodje onda na brdu bude i za nijansu hladnije (tmperatura i ne bude toliko niza, ali obicno bude jaceg vetra pa to napravi jace izmrzavanje), to je retka situacija kad je u nasim krajevima na brdu hladnije od dolje, mozda cak i to moze da bude objasnjenje, sta ti mislis?
Kod mene je cvetanje tresnje pocelo posle tog velikog snega (kod mene je bilo 30-35cm snega inace), i tresnja je lepo ponela, mislim da nikom nije cvetala tresnja kod mene u kraju (cak i one sto ranije cvetaju, imam neku koja malo ranije cveta, otvorila je samo par cvetova pre snega) pre tog snega 23-24 marta, sto je spasilo situaciju izgleda...Kod tebe cenim da je cvetanje bilo par dana ranije posto je Smederevo toplije od mog kraja..
I ako mogu da vidim neku pravilnost, vise kasnocvetnih sorti ti je bolje ponelo rod ako ne gresim negde u prepoznavanju (osim regine i kordie)?
 
U dolji nije ni bilo mraza a isto vreme cvetanja je bilo a kako isto jer je u dolji malo zaklonita nema bas previse svetla pa se izjednaci sa ovom visljom a drugo u dolji nikada nije rezana a na brdu se reze redovno sto je isto imalo uticaja da se izjednaci vreme stizanja a na brdu kako je islo strujanje tako je i ostajalo imam doktorku koja je prazna,jedna je puna a jedna osrednje a sve na rastojanju od 15 do 20 metara a napominjem da nijedna nije prosle godine prerodila. Ja tako ocenjujem odokativno ali mozda je jedna parcela pobegla 1 dan u oprasivanju drugoj a taj jedan dan lepog vremena znaci verovatno mnogo nemogu ni da tvrdim stoprocentno .Sorte sa ranim cvetanjem VAN I VALERI CKALOV ostali a SUVENIR I CELESTA tropa.Kod poznog cvetanja isto neke nemaju nista a neke ekstra. U ovoj dolji nema prskanja okolo netaknuta priroda pcela milion a na brdu je horor od vucnih atomizera faktora je mnogo a vidim da je slicna situacija i na drugim terenima i to je rekla priroda a cele ove nedelje je u najavi kisa i to ce biti problem ja imam najmanje u zasadu ranih sorti upravo zbog ucestalih kisa u tom periodu a i zbog kasnog vremena stizanja ranih sorti u odnosu na druge rejone. Pratim trenutnu situaciju o tome koliko je nasadjeno tresnjara u Srbiji a mnogo je mladih zasada i kada to sve bude doslo u punu rodnost mislim da jedini koji ce biti privilegovani za prodaju su rejoni pored Dunava koji stizu ranije od svih i rejoni koji dosta kasne za svima na malo vecim nadmorskim visinama.Svi ostali kojima kojima se poklapa berba ce imati Tantalove muke za plasman i bice veoma interesantno
 
Mali smo mi proizvodjaci ko zemlja, koliko god da imamo (i 5 puta vise da imamo, sve je to sitno u poredjenju sa turskom i drugima), cak mislim da je to mnogo bolje da vise imamo zato sto moze da se otvori vise kapaciteta za otkup i pakovanje i da sa vecim kolicinama iole kvalitetnih tresanja budemo konkurentniji (imace vise kvalitetne robe pa se vise isplati uloziti u pakerice)... Nekad je u Ritopeku cak probelm da se svaki dan napuni i par kamiona pa nekad cak i jedan dobrih kvalitetnih tresanja, sto znaci da je nama proizvodnja mala, mnogo si konkurentniji kad mozes 10-20 i vise kamiona da spremis svakodnevno i da konstatno snabdevas trziste mesec dana sa kvalitetnom tresnjom, nego kao samo imas burlat i snabdevas trziste nedelju do 10 dnaa, a posle ne mozes ni za jedan kamion dnevno da skupis (pricam o izvozu, za domace potrebe je svejedno)...
E sad sto se organizacije otkupa tice, i kad se malo desi tajkunsko udruzivanje pa cena ne bude trzisna nego kako se nekom prohte, to ce da bude problem, za to ne vidim resenje trenutno osim na nivou drzave, ali to necemo uskoro da vidimo...
Ako mogu da te pitam, kako znas da u dolji nije bilo mraza? Ovde kod mene je svuda bilo mraza, pa kod mene je cak 2 dana tmeperatura bila izmedju -1 i -2, nije se 48 sati podigla iznad nule, ne verujem da je i kod tebe moglo da bude drasticno drugacije, kad je naiso onaj period sa snegom... Jedino to sto kazes, ako ti je to u dolji izmedju brda i suma, zatvoreno i nema strujanja, pa kad je bilo vetra, na brdu je vise mraz odneo nego dole gde je zaklonjeno (a manje vise je slicna temepratura bila, ali je vetar pravio efekat nize temperature)..A i ako ti je to toliko zaklonjeno, to bi moralo kasnije da cveta od onih na brdu (osim ako na brdu nije bas neki severni polozaj)_
Mada, kad imas tako zaklionjeno mesto, jel imas problem kad su vlaznija proleca i pocetak leta, da ti vise pucaju i trule plodovi ili nema razlike u odnosu na parcelu na brdu gde stalno duva neki vetar? Meni je jabuka bila u jendoj tako malo nizoj i zaklonnjenijoj njivi (kad je susa, tu najbolje podnesu), ali tu je rosa uvek par sati duze, vise i ima rose, i vise je uvek imalo cadjave krastavosti bez obzira sto se isto prskaju ko i neke parcele koje su na brdu i otvorene...Ocekujem da ce i tresnja da ima problem u toj jednoj parceli sa bolestima i sa pucanjem, ali videcemo kako ce da se pokaze, mozda i ne bude toliko strasno..
Opet da zakljucimo ono sto su cinjenice, posto vidim da svi ovih dana imaju samo na osnovu ove godine zakljucke "svuda je isto", "nema razlike izmedju krajeva, izmedju brda i dolja i slicno", mora da se uzme u obzir da je ove godine bilo neocekivanih jacih advektivnih mrazeva kod nas u srbiji (doso hladan talas skoro svuda iz Sibira), sto se mnogo redje desava u prolece od inverzionih koji se javljaju skoro svake godine (u doljama svake, kad god je vedro), nekad jace nekad slabije, pa je situacija bila nelogicna i deluje svima da je sve bez pravila...
Priroda i pre svega fizika i njeni zakoni uvek vaze, samo je bitno dal mi sve uzimamo u obzir pa da to primetimo... Ko sto rekoh, kod mene je tresnja cvetala posle tih mrazeva 23-24og marta i lepo je rodila, sve sorte lepo cini mi se, bilo je posle nekih ali slabijih mrazeva u brdu, dok recimo u krusevcu gde je dolja, tu je do 10og aprila skoro svaki ili svaki drugi dan bio jaci ili slabiji mraz, a najniza temperatura jendog dana je bila oko -3 cini mi se.. Takav mraz pravi stete na svom vocu, dal'manje ili vece, zavisi jos od drugih detalja...
 
Kako znam da u niskoj parceli nije bilo mraza tako sto je prerodila a i nema sada neko veliko prirodno proredjivanje a i nema neke vece deformacije plodova dok se zasad koji je zakacio mraz sada proredjuje i ima previse deformisanih plodova a sto se tice zavrsnog bilansa posto je javljena kisa cele nedelje sorte koje su sada u zavrsnoj fazi zrenja tipa Lionska rana,Valeri Ckalov,Nju star i Celesta tu ce biti trulezi do 101 i nazad a sto se tice bilansa za ljude koji imaju mesovit zasad pa npr ima u zasadu Burlat,Karmen i Kordiju I Burlat osrednje rodio Karmen savrsen a Kordia katastrofalna KOJA JE TU SREDNJA VREDNOST medjutim kako god bilo ostajem na izjavi od pre 2 godine BOLJE DA MI SE DUPLO SMANJI ROD OD PROSEKA SAMO NE DA PRERODI KAO 2018 BOLJE 1 KG KVALITETA NEGO 6 KG KRSA
 
Jel mozes molim te da mi das google placemark (koordinatu ili kako ti lakse), bas me zanima gde su te dve parcele i kolika je to razlika u svemu, sad si me totalno bacio u rebus, nesto sam propustio da primetim u tvojoj prici veoma bitno ja bi rek'o... Mozes i kat. broj parcela ako ti ne smeta da podelis (moze i na privatnu poruku)...
A ako ocekujes kisu, prskaj sa necim sto ima karencu 7 dana (mislim da Signum ima, verovatno i Luna i slicni) i smanjices trulez na razumnu meru (za pucanje ima isto raznih stvai i ideja, ali u principu delovanje je razlicito iz godine u godinu, najcesce nedovoljno dleuju sve metode osim pokrivanja).. Prskanje kalcijumom navodno pomaze malo (mada to je trebalo ranije, nisma sigurna da sad moze puno da pomogne, ako moze uopste), moze i onaj Nu-Film navodno, ali i za njega uspeh zavisi iz godine u godinu, pa bolje da ne rizikujes ni sa cim za pucanje...
Prskanje kalcijumom je cista hemija i fizika, stvar je da se smanji prodor vode osmozom u plod ako je rastvor vode spolja ima kalcijum u sebi pa se smanjuje osmotski pritisak i nema nikakvog magicnog efekta, samo je problem doziranja i kolicine kise koja padne, ali on definitivno pomaze kad bi moglo idealno da se odredi koncentracija naspram kolicine padavina..
A ovo za trulez, ako se plasis te vece kise, to ce sigurno da pomogne, samo pazi na karencu...
 
Nazad
Vrh